aA
Saulėti, bet jau šalti orai, pliki medžiai, tušti laukai... Ir chrizantemų ypatingas kvapas. Rudens ženklai. Laikinumo simboliai. Tokį laiką iki Vėlinių latviai vadina Velių laiks – Vėlių metas. Kuo jis ypatingas?
© DELFI / Kiril Čachovskij

Tu kasryt eini į darbą, vakarais aptari dienos naujienas, stengiesi, kad tavęs nepaliestų jokia mintis apie mirtį. Tokių minčių tu bijai. Tave baugina iš praieties mus pasiekusios mirusiųjų fotografijos. Kaip jie galėjo tai fotografuoti? Bet dabar, kai gamta pilna laikinumo ženklų, tu veltui aklinai uždarinėji savo namų duris ir langus, veltui savo sielą verti linksmintis, nepadės jokie „helovynai“ – vis tiek pasieks tas keistas rudeniškas liūdesys. Ir suprasi, kad kasdien ką nors prarandi. Gal ir mintis apie mirtį neatrodys tokia baugi. Ar pameni M. R. Rilkės žodžius, kad kiekvienas, vos gimęs, savyje jau nešioja mirtį? Kodėl tada bijome to, ką nešiojamės savyje?

Lietuvių etnologai teigia, kad mūsų proseneliai mirties fakto labai nedramatizavo. Ir mirtis jų neužklupdavusi staiga, netikėtai (išskyrus karo metą). Maldose prašoma, kad Dievas saugotų nuo netikėtos mirties. Mirti žmonės ruošdavosi, atsisveikindavo su artimaisiais, sutvarkydavo visus gyvenimiškus reikalus, tada atsiguldavo ir laukdavo... Žinodavo, mokėjo nujausti, kada ji ateis.

Pasakojama, esą vaikščiojusios po pasaulį dvi seserys. Viena – Laima, viską žinanti gimimo ir likimo deivė. Gegutės pavidalu ji gyvenanti moterų medyje liepoje ir išpranašaujanti gimimą, vedybas ir mirtį. Antroji sesuo – Giltinė. Balto veido, baltais plaukais moteris, drabužis jos irgi baltas, su dalgiu ant peties. Gali ji persikūnyti į vištą, pelėdą, šerną, šunį... Daug jos pavidalų. Varna, pelėda arba šuo išpranašauja mirtį, o višta prieš šeimininko mirtį užgiedanti. Iki šių dienų taip tikima. Todėl, išgirdęs, kad višta pragydo, žmogus nukerta jai galvą – ir į puodą. Iš to, matyt, atsiradęs posakis: ko giedi kaip višta prieš galą?

Senovės lietuviai Žemę laikė Mirusiųjų Motina. Iš jos kaip iš motinos išeinama, į ją sugrįžtama. Urvai ir kapai anksčiau buvo gimdos ir pačios Mirusiųjų Motinos metafora.

Mirusiųjų Motina išliko ir latvių mitologinėse dainose, kur ji minima kaip Smėlio Kalnelio Motina, Vėlių Motina. Ji laiko rankose kapų raktą, naujai atkeliavusius svečius pasitinka prie kapinių tvoros. Belaukdama svečių ji kepa duoną krosnyje. Gyvybės energiją išleidusi į Žemės pasaulį, mirties atveju ji vėl tą energiją į save susemia. Pasak. prof. M. Gimbutienės, gyvenimas ir mirtis yra tarytum švytuoklė, šokte iššoka, bet grįžta atgal. Jei negrįžtų, neprasidėtų naujo gyvenimo ciklas.

Ir šiandien sakoma: „Motin, iš tavęs išėjau, į tave sugrįžtu...“

Žmonės tikėjo, kad mirusiųjų vėlės gyvena su gyvais artimaisiais gryčiose ant krosnies, kokiose kertelėse, kur šilta ir jauku. Vėlių metu jos klaidžioja, prašo gyvųjų dėmesio, maldų. Tada žmonės dažniau sapnuoja mirusius artimuosius. Gal ir taip. Laikas iki Vėlinių – rūkų, vėlių, susikaupimo ir maldų metas. Po Vėlinių mirusieji grįžta į savo Amžinuosius namus, o gyvieji jaučiasi atlikę pareigą.

Bet, nors ir galime gyvenimą laikyti keliu į mirtį, to nenorime. Nes tokiu keliu eina mūsų kūnas, o mūsų dvasia, priešingai, veržiasi į nemirtingumą. Ar pamenate pasaką apie Giltinę ir Daktarą? Jei tik Giltinė atsistos prie ligonio galvūgalio, žmogus mirs. Todėl Daktaras vis apsuka ligonio lovą, kad Giltinė stovėtų kojų gale. Tačiau apgavystė trunka neilgai. Giltinė gudri, ji išlįs iš dėžutės ar riešuto kevalo, kur slėpėsi. Arba patį Daktarą papjaus. Giltinės paskyrimas yra neišvengiamas. Žmogaus galioje – tik atitolinti mirtį, ir tai ne visada.

Yra toks S. T. Kondroto romanas „Ir apsiniauks žvelgiantys pro langą“. Vaizduojamas Sniegovijos kaimas, kurio gyventojai kartą liovėsi mirę. Iš pradžių jie apsidžiaugė. Kas gi neapsidžiaugs gavę tokią dovaną? Tačiau greit visi pamatė, kad kaimas pilnas negalinčių dirbti senelių, kurie per amžių amžius bus našta visoms kartoms. O ir patys seneliai – ar jie bus laimingi? Ir visi ėmė laukti mirties ženklų.

Gyvenimo rato nepakeisime. O dabar Vėlių metas. Kai vakarais apie tavo namus ims stūgauti vėjai, kai staiga atsivers namų durys arba langai, neplūsk rudens ir nebijok. Dabar Vėlių metas. Uždek žvakę ir pasėdėk. Jei moki, pasimelsk. O jei tau kiek neramu, jei pajutai, kad širdį spaudžia praradimų gėla, neieškok dar ligų – taip ir turi būti, nes dabar – Vėlių metas. Ir vaikšto po pasaulį dvi seserys – Laima ir Giltinė. Jos abi tarnauja žmonėms.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Gimusi mokytojauti: pasveikino garbingo jubiliejaus sulaukusią mokytoją (1)

Giedrą rudens vidurdienį į Jūratės kavinės pavėsinę Valkininkuose (kaip ir prieš virtinę...

Niūri rudens diena buvo nuspalvinta ryškiomis spalvomis, šiltais apkabinimais ir salsos ritmais (3)

Šeštadienį, lapkričio 9 dieną, minint tarptautinę dieną prieš rasizmą, Katedros aikštėje...

Suniokotos kapinės pašiurpino lankytojus: nesitikėjo tokių kaltininkų (18)

Prienų raj., tarp Jiezno ir Stakliškių, įkurtos Sudvariškių kapinės po kranklių atakos...

Kaune parodytas išskirtinis dėmesys gausioms šeimoms – surengtos nemokamos kartingo varžybos (1)

Šių metų spalio 31 dieną vidaus patalpų kartodromai „ Kartlandas “ bendradarbiaudami su...

Klaipėdiečiams uosto keliama tarša nebejuokinga: kas apsaugos mūsų vaikus? (58)

Klaipėdos vaikai kvėpuoja nebe sveikatai naudingu jodu nuo mūsų taip mylimos jūros, o chromu ir...

Top naujienos

Naujausi politikų reitingai: Karbauskis dar niekada nebuvo taip blogai vertinamas (29)

Naujausios šalies gyventojų apklausos rodo ne tik rekordinį nusivylimą „valstiečių“ partija,...

DELFI žurnalistas, prieš dešimtmetį aprašęs Kedžio istoriją: jis buvo žiauriai priblokštas ir keršto norintis tėvas (533)

„Lietuvai gresia pedofilijos skandalas“ – tai paties pirmojo straipsnio apie Kedžių istoriją...

Teismas imasi nagrinėti Venckienės skundą dėl suėmimo, prie durų laukia jos rėmėjai advokatė prašo nušalinti du teisėjus (111)

Vilniaus apygardos teismas penktadienį pradeda nagrinėti Neringos Venckienės advokatės...

Dėl mirštančios jūros pavojus gresia 60 mln. žmonių (7)

Kadaise Aralo jūra buvo laikoma ketvirtu pagal dydį ežeru pasaulyje. Šiandien jis įkūnija...

Bugavičiaus žudikų teisme – velionio šeimos nariai ir mylimoji Vita Jakutienė prašoma bylą nagrinėti už uždarų durų (34)

Kauno apygardos teismui toliau nagrinėjant Deimanto Bugavičius nužudymo bylą, į teismo posėdį...

Gyvai / Jūs rimtai? Monique iškirptė nurungė intrigas Seime? (1)

Savaitės naujienų apžvalgoje – ir milžinišką skandalą sukėlusi Monikos Pundziūtės-Monique...

Netekęs darbo televizijoje Jurijus Smoriginas vos pragyvena: pensininkas priverstas dirbti nuo ryto iki vakaro (99)

Žinomo baleto artisto Jurijaus Smorigino jau ne vienerius metus nėra televizijos eteryje, tačiau...

Instagramas keičia taisykles: neberodo patiktukų skaičiaus (1)

Instagramo vartotojai Lietuvoje nebemato, kiek žmonių paspaudė „patinka“ prie paskelbtų...

Lietuvoje retai matoma Violeta Repčenkaitė: aš ne iš tų, kurios apsivelka rūbą vos vieną kartą (6)

Šį penktadienio rytą „10 stiliaus klausimų“ užduodame buvusiai televizijos laidų vedėjai, o...

Už kokią sumą dabar galima išsinuomoti butą Vilniuje: pastebėti reikšmingi pokyčiai (85)

NT rinkoje šiuo metu aktyvus ne tik pardavimo, bet ir nuomos sektorius. Pastaruoju metu išsinuomoti...