Šiemet Varėnos krašto pušynėliai grybautojus visą sezoną lepino grybų gausa, todėl ir paskutinį rugsėjo šeštadienį Marcinkonių kaime įvykęs aštuntasis grybavimo čempionatas nenuvylė nei organizatorių, nei gausaus būrio dalyvių. Šiemet dėl Varėnos rajono savivaldybės mero įsteigtos taurės varžėsi 31 komanda iš įvairių Lietuvos regionų - iš viso 124 grybautojai.

Įžanginė Grybų šventės dalis – Lietuvos grybavimo čempionatas - jau turi tradicijas. Šiemet jis antrą kartą vyko grybinguose Marcinkonių kaimo miškuose prie Kastinio ežero ir, kaip ir kasmet, suviliojo daugybę grybautojų bei šiaip smalsuolių.

Į pušynėlius įsisiautę Marcinkonys dar skendėjo ryto miglose, kai vyriausiajam čempionato teisėjui, Varėnos rajono savivaldybės mero pavaduotojui Alvydui Valeišai, septintą valandą davus startą, azartiškiausius grybautojus į mišką palydėjo ne tik sirgaliai, bet ir šaunūs muzikantai.

Šie metai – turtingi grybų, tad čempionato dalyviams buvo leista rinkti tik baravykus, šilbaravykius, samanėkus (makavykus) ir voveraites.
Po trijų valandų visi grybautojai sėkmingai grįžo su pilnomis pintinėmis, iš viso pririnkę beveik pusę tonos grybų.

Geriausią rezultatą pasiekė Varėnos komanda „Pelkių seniai”, pririnkusi 44,5 kilogramo grybų. Vilniuje besimokantys keturi draugai - Arūnas Chaleckas, Vaidas Užgerys, Raimundas Lenartavičius ir Justinas Levutas - iškovojo Varėnos rajono savivaldybės mero Vido Mikalausko įsteigtą ir juodosios keramikos meistro Petro Pretkelio sukurtą įspūdingą taurę, kuri naujiesiems čempionams buvo įteikta per Grybų šventę Varėnoje.
Iš viso komisijai teko pasverti 435 kilogramus įvairių grybų ir suskaičiuoti 591 baravyką.

Antrąją vietą užėmė šeimyninė komanda „Badziukai” iš Dargužių kaimo, o trečiąją – „Giminės” iš Marijampolės. „Badziukai” pelnė ir Grybų karaliaus titulą, nes rado 55 baravykus.

Dalyvius vaišingai pasitiko Marcinkonių etnografinio ansamblio dainininkai. Su liaudiškomis dainomis ir palaikymo komandų šūksniais sutikti grybautojai vaišinosi Marcinkonių kaimo moterų gamintais dzūkiškais skanėstais bei virta grybiene.

Visi čempionato laimėtojai buvo pagerbti Varėnos miesto parke Grybų šventės metu.

Linksmybių gausa miesto parke

Grybų šventė - pati didžiausia Varėnos krašto šventė grybautojų, surinktų grybų, gausybės svečių iš Lietuvos ir užsienio, linksmybių ir dzūkiškų gėrybių skaičiumi Varėną vienai dienai pavertė didmiesčiu.

Išpopuliarinusi ne tik nuo seno Varėnos krašto žmonių pragyvenimo šaltiniu tapusių grybų vardą, bet ir savo iki šiol šiame šalies kampelyje tebegyvuojančius ir puoselėjamus senuosius dzūkų amatus ir verslus bei tradicijas, ji turi pretenzijų vadintis tarptautine švente, nes kasmet sulaukia nemažai svečių ne tik iš visos Lietuvos, bet ir iš užsienio šalių. Šiemet organizatoriai visų šventės svečių dėmesį atkreipė į išsaugotas dzūkų tradicijas, papročius, amatus, kulinarinį paveldą.

Išpuoštuose seniūnijų kiemeliuose visą dieną koncertavo saviveiklininkai, buvo demonstruojami senieji dzūkų amatai ir verslai: verpiama, audžiama, liejamos žvakės, verdamas degutas, kalama geležis, pinami šiaudiniai dirbiniai, krepšiai iš balanų ir šaknų...

Šių čia pat vietoje sumeistrautų gaminių buvo galima nusipirkti, o demonstruojamų amatų – ir pasimokyti. Senieji dzūkų buities ir darbo rakandai senienų turguje dairėsi naujų šeimininkų. Visa šventė kvepėjo dzūkiškais valgiais – kas norėjo, jų galėjo vietoje paskanauti arba nusipirkti lauktuvėms.

Makavykų, Baravykų, Voveraičių ir kitose „grybiškose“ gatvelėse nuo ryto iki vakaro buvo neįmanoma prasilenkti. Iš pat ryto nusiteikti šventiškai ragino ir nuotaikingai koncertavę kolektyvai. Į miesto parką plūste plūdo varėniškiai ir svečiai.

Šventės atidarymo metu Varėnos rajono savivaldybės meras Vidas Mikalauskas pasidžiaugė, kad „ši šventė – drauge ir derliaus šventė, kurioje galima pamatyti, kokį puikų derlių išaugino darbštūs dzūkai. Jūsų visų, mūsų rajono žmonių, darbas įsipina į gražų šventės vainiką. Esu dėkingas visiems, gausinantiems mūsų aruodus, sugebantiems išlaikyti senuosius papročius. Šie metai buvo sudėtingi ir sunkūs. Prasiautusi vėtra padarė daug žalos rajono žmonėms. Todėl naudodamasis proga noriu padėkoti visiems, kurie teikė pagalbą – ugniagesiams, medikams, energetikams, kelininkams, kaimų bendruomenėms. Ši nelaimė parodė, kokie nuoširdūs nelaimės akivaizdoje yra mūsų kaimų žmonės... O šventės svečiams linkiu geros šventės ir ištvermės aplankyti visų seniūnijų kiemelius, kuriuose gausu per šimtmečius išsaugoto kultūrinio ir kulinarinio paveldo. Būkite kaip namuose“, - svetingai kvietė rajono vadovas.

Šventėje dalyvavo ir ambasadoriai

Didžiausia Varėnos krašto švente ir dzūkų vaišingumu bei tebepuoselėjamais senoviniais amatais buvo sužavėti šiemet dalyvavę ambasadoriai ir ambasadų darbuotojai.

Jungtinių Amerikos Valstijų Nepaprastoji ir įgaliotoji ambasadorė J.E. Anne E. Derse, šventės dalyvius pasveikinusi lietuviškai, sakė: „Mane ši šventė tiesiog užbūrė. Pagerbiant grybus, šventę ir vaikus, aš jums lietuviškai paskaitysiu ištrauką iš „Grybų karo“.

Šventėje dalyvavo ir sakė likę ja sužavėti Gruzijos nepaprastasis ir įgaliotasis ambasadorius J.E. George Kerdikoshvili, Kinijos Liaudies Respublikos J.E. nepaprastasis ir įgaliotasis ambasadorius Mingtao Tong, Ukrainos ambasados atstovas Oleg Dolgich, Švedijos Karalystės bei Vengrijos ambasadų atstovai.

Šiųmetėje šventėje linksminosi nemažai Seimo narių ir politikų, savivaldybių atstovai, svečiai iš miestų - partnerių, kuriuos su varėniškiais sieja ne vienerių metų draugystė, kiti garbūs svečiai.
Savo koncertus gausiems šventės svečiams dovanojo maestro Virgilijus Noreika ir dainininkas Ovidijus Vyšniauskas, dainą „Mes lietuviai“ dovanojo Seimo narys, dainininkas Ligitas Kernagis.

Meras Vidas Mikalauskas pasveikino maestro Virgilijų Noreiką su septyniasdešimt penktuoju gimtadieniu ir įteikė džiovintų baravykų vainiką.

Šventės metu buvo pagerbti Varėnos rajono savivaldybės konkurso „Metų ūkis 2010“ nugalėtojai. Garbės raštai ir paskatinamosios premijos įteiktos Janinai ir Stasiui Aukštuoliams iš Dargužių bei Aušrai ir Rimui Jaruševičiams iš Gudžių. Padėkos ir premijos įteiktos konkurso prizininkams: I vietos laimėtojams Daivai ir Česlovui Petruškevičiams iš Tolkūnų, II vietos – Linai ir Donatui Kosinskams iš Vydenių, III vietos – Margaritai ir Alvydui Kairevičiams iš Pošalčių kaimo. Apdovanojimus darbštiems ūkininkams įteikė meras Vidas Mikalauskas.

Aštuonių rajono seniūnijų, Alytaus apskrities savivaldybių, Varėnos technologijos ir verslo mokyklos ir kituose kiemeliuose vyko nuotaikingi koncertai, kiemelių šeimininkai demonstravo krašto tradicijas, papročius, o į jų kiemelius užklydusius vaišino tradiciniais dzūkiškais skanėstais: grikine „babka“, sūriu, namine duona, kitais gardumynais. Kadangi šiemet Varėnos krašto miškai dosnūs grybautojams, grybų valgių ant dzūkų stalų, kaip ir grybavimo čempionate, tikrai netrūko.

Varėnos moksleivių kūrybos centro kiemelyje tądien buvo įsikūręs „Meistrų miestas“. Kiekvienas šventės dalyvis turėjo gerą progą pamatyti ir pats išbandyti, kaip dirbama iš medžio, molio, piešiama, kuriamos žolynų kompozicijos. Varėnos dailės studijos „Kadagys“ kiemelyje buvo galima įsigyti moksleivių sukurtų medžio dirbinių.

Grybininkų kiemeliuose buvo galima ne tik paragauti, bet ir nusipirkti grybų ir uogų, Druskininkų, Valkininkų, Varėnos urėdijų kiemeliuose - susipažinti su turistiniais ir rekreaciniais objektais.

Skulptorių kūriniai parduoti aukcione

Nuo pat ankstyvo ryto medžio drožėjų varžytuvėse „Dzūkelis“ dalyvavę keturi profesionalūs Lietuvos skulptoriai savo dirbinius sėkmingai pardavė popiet vykusiame aukcione. Dėl jų varžėsi ir politikai, ir vietiniai verslininkai. Brangiausiai – už 3100 litų - parduota skulptoriaus Prano Petronio sukurta skulptūra „Angelas“.

Šiemet organizatoriai nusprendė palepinti vaikus. Lėšos už brangiausiai parduotą skulptūrą atiteko Varėnos rajono savivaldybės viešosios bibliotekos vaikų žaidimų kambariui ir bibliotekos filialams kaimuose vaikiškai literatūrai įsigyti.

Už 1200 Lt sėkmingai parduota skulptoriaus Gintauto Akstino skulptūra „Čepkelių gervė grybautoja“. Skulptoriaus iš Naujasodės Antano Česnulio skulptūrą „Dzūkė grybautoja“ įsigijo Varėnos rajono savivaldybės meras Vidas Mikalauskas. Sauliaus Lampicko iš Alytaus sukurta skulptūra „Šeštadienio saulutė“ sėkmingai parduota už 500 Lt.

Pagrindinėje scenoje šventės dalyvius linksmino kolektyvai iš visos Lietuvos. Tad tądien linksmybių ir įspūdžių netrūko nei dideliems, nei mažiems varėniškiams, nei gausiems miesto svečiams.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją