aA
Vieną kartą „žali žmogeliukai“ okupavo Krymą... Kuomet Lietuvoje girdžiu įvairias (dažnai – keistas) kalbas apie nacionalinį saugumą ir šalies karinį apginamumą galimos Rusijos agresijos atveju, negaliu susilaikyti! Nors ir nebūdamas tokio aukšto lygio „gynybos ekspertas“ kaip Aleksandras Matonis (plačiai žinomas žurnalistas, redaktorius, buvęs Lietuvos misijos Afganistane vadovas, režisierius, rašytojas), vis dėlto leisiu sau (Lietuvos Respublikos ir DELFI piliečiui) padaryti keletą pastebėjimų apie mūsų šalies gynybos galimybes.
Vladimiras Putinas
© AFP/Scanpix

Pirma. Vienintelė pasaulio valstybė, kuri atvirai demonstruoja norą ir galimybes pasikėsinti į Lietuvos nepriklausomybę, yra Rusijos Federacija. „Žali žmogeliukai“ (remiantis kai kuriais užsienio žiniasklaidos pranešimais, uniformomis be skiriamųjų ženklų apsirengę Rusijos specialiųjų pajėgų kariai) Kryme pademonstravo, kad Kremlius iš anksto (dar gerokai iki Euromaidano) ir rimtai rengėsi susigrąžinti SSRS gyvavimo metais valdytas teritorijas.

Antra. 2004 m., t. y. Lietuvai tapus galingiausio pasaulyje karinio Aljanso nare, šalies apginamumo klausimus sprendžiančių aukščiausio lygio Lietuvos politikų ir politikių strateginis (karinis) mąstymas kažkodėl atsijungė. NATO mus nemokamai apgins! Basta! Pamirškim karinį (kietąjį) saugumą! Tegul mūsų „normalūs bičai“ (plačiau žiūrėti: Vladimiras Laučius, „Ačiū V. Kaikariui, „normaliam bičui“, už atvirumą“, 2014-03-16, DELFI) pelnosi iš sviesto ir sūrio eksporto į Rusiją!

Trečia. Vienintelis galimas Lietuvos karinis konfliktas su Rusija būtų asimetrinio pobūdžio. Todėl Lietuvoje skubiai turėtų būti galvojama apie asimetrinio karo doktrinų ir strategijų bei atitinkamų detalių kovinių veiksmų planų rengimą. Jau prieš maždaug 20 metų reikėjo surinkti tuos 3-4 lietuvius, asimetrinio karo ekspertus (turiu omenyje specialistus teoretikus ir praktikus, o ne visažinius, kurie vienodai „kompetetingai“ gali komentuoti terorizmą, partizaninį karą, Lietuvos vidaus politiką, politinę ir saugumo situaciją Moldovoje, Irake, Zimbabvėje), ir įdarbinti juos Karo akademijoje arba KAM.

Jei neklystu, tai iki šiol Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos kariūnai neturi nė vieno kurso, kuriame detaliau būtų supažindinami su asimetriniais kariniais konfliktais, tokių konfliktų istorija, tipais ir gerosios patirties pritaikomumu Lietuvai! Manyčiau, kad klasikinių (teorinių/istorinių) asimetrinės karybos vadovėlių ir studijų lietuvių kalba nebuvimas yra beveik nusikalstamo aplaidumo pavyzdys.

Ketvirta. Lietuvos karinėms pajėgoms nereikia tankų, lėktuvų ir „sviestu tepamų“ patrankų. Mums reikia daug pigių (pvz., gamintų Kinijoje) ir kiek įmanoma efektyvesnių priešlėktuvinių bei prieštankinių ginklų. Lietuvai reikia mobilių ir asimetrinio karo (pvz., kariavimo mieste) ypatybes puikiai išmanančių karinių (SOJ tipo) pajėgų, kurias, esant reikalui, paremtų patriotiškai nusiteikę ir ginklais naudotis mokantys paprasti Lietuvos gyventojai.

Penkta. Didžiausia pastarųjų metų Lietuvos strateginė nesėkmė – sugadinti santykiai su Lenkija. Aišku, kad „braliukai“ Latvijoje mums svarbūs, bet „braliukai“ Lenkijoje yra dar svarbesni. Kelias į Lietuvos politinį, ekonominį ir karinį saugumą eina per Lenkiją (ne per Latviją, Estiją ar Skandinavijos šalis!). Todėl gatvių ir pavardžių rašymas lenkų kalba (lygiagrečiai su lietuvių) yra tikrai nedidelė kaina už tvirtą strategiškai (o gal net gyvybiškai) svarbią sąjungą su lenkais.

Ir arkliui turėtų būti aišku, kad vienui vieni asimetrinio karo prieš Rusiją nelaimėsime. Sėkmingam, t.y. pergalingam, asimetriniam karui būtina draugiška ir saugi prieglobsčio teritorija (pvz., kaimyninėje valstybėje), kurioje galima atgauti jėgas ir planuoti naujus smūgius pagal tūkstančio nedidelių (bet skausmingų) įpjovimų strategiją.

Šešta. Žinoma, Lietuvos saugumo situacija šiandien nėra bloga (priklausome NATO, turime tarptautinėse misijose patirties įgijusių karių). Kita vertus, jei 20 metų nebūtų praleisti vėjais, Lietuvos saugumo situacija karinio apginamumo požiūriu būtų gerokai geresnė. Nuo 2004 m. ramia sąžine iš valstybės biudžeto atlyginimus imantys už nacionalinį saugumą (anksčiau ir dabar) atsakingi asmenys turėtų būti „priremti prie sienos“. Kai kurie iš jų, nustačius kaltę, turėtų susilaukti teisingo atpildo pagal įvairius BK straipsnius. Pavyzdžiui, tarnybinis aplaidumas, piktnaudžiavimas tarnybine padėtimi, o gal net ir – išdavystė (BK 117 straipsnis).

Septinta. Lietuvoje yra sveikai mąstančių žmonių, kuriems svarbi Tėvynė ir tai, kokioje valstybėje gyvens jų vaikai. Asmeniškai pažįstų žmones (taip pat Karo akademijos absolventus), kurie greičiau paaukos savo gyvybes nei leisis būti be šūvio okupuojami kažkokių „žalių žmogeliukų“. Svarbu laiku nubusti ir suprasti, kad gyvename šalia nedraugiško, agresyvaus ir sunkiai nuspėjamo kaimyno. Be to, turėkime omenyje, kad Rusijos veiksmai Kryme tam tikrais aspektais yra naudingi Lietuvai. Tačiau Rusijos veiksmų Kryme nauda Lietuvai – atskiro rašinėlio verta tema.

Iš anksto dėkoju visiems RF samdomiems ar šiaip Kremliui idėjiškai artimiems komentatoriams už komentarus po šiuo tekstu. Peace & Love! (liet. taika ir meilė!).

P.S.: nežinau, kaip ten iš tiesų yra su ta Anglijos lietuvių meile Lietuvai (tėvynei ar Tėvynei?). Tačiau, jei Anglijos lietuviams būtų blogai, aš (Lietuvos lietuvis) bandyčiau pagal galimybes jiems padėti.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Įvertink šį straipsnį
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Skaitytoja pasibaisėjo situacija viename Lietuvos pašto skyriuje (6)

Mamoms su vežimėliais ir neįgaliesiems situacija Vilniaus Lazdynų mikrorajono Lietuvos pašto...

Programa: Jurbarke bus minimas Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio 30-metis

Jurbarko rajono savivaldybė ir Jurbarko kultūros centras kviečia kartu paminėti rugsėjo 25 d....

Justiniškėse įvyko Sigito Gedos alėjos atidarymas: renginio akimirkos

Penktadienio popietę Justiniškių bendruomenės nariai, draugai, kaimynai bei jų svečiai rinkosi...

Grybavimo sezonui kaistant – šimtmečio filmas „Grybų karas“ (3)

Giriai šimtas metų. Sukiojasi vorai ir uodai. Filmuojamas istorinis filmas „Grybų karas“....

Užfiksavo nevykusį manevrą – trys automobiliai apgadinti

DELFI kamera užfiksavo, kaip vienos mašinos vairuotojas ne laiku bandė atlikti manevrą ir sukėlė...

Top naujienos

Karbauskis neskuba patikėti miškų klausimo visam Seimui: per daug žaidimų emocijomis (10)

Valstiečių-žaliųjų frakcijos vadovas Ramūnas Karbauskis sakė, kad miškų kirtimo klausimu...

Rusijos scenarijus 2050-iesiems: Baltijos šalims teks rinktis (903)

Šių valstybių padėtis bus nepavydėtina: ekonomika stagnuos, gyvenimo lygis smuks, pramonė...

Po antstolių prabilo matininkai: norėtų didinti įkainius (171)

Po antstolių, mėginusių įrodyti, kad jų atlygis niekuo neišsiskiriantis, eilėje – žemės...

Vaikų maitinimo pertvarka virsta skandalu – susijusi įtakinga interesų grupė (321)

Daug kritikos sulaukęs naujasis Sveikatos apsaugos ministerijos parengtas vaikų maitinimo ugdymo...

Vairuotojo pažymėjimą praradęs kriptomilijonierius Paulius Aršauskas ir vėl sėdo prie „Lamborghini“ vairo (55)

Rugpjūčio 23-iosios dienos vakarą kriptomilijonierius Paulius Aršauskas susidūrė su rimtais...

Gydytojas Unikauskas siūlo pasitikrinti, ar galite vartoti angliavandenius (40)

Yra du žmonių tipai – tie, kurie gali valgyti angliavandenius, ir tie, kurie turi jų atsisakyti,...

Po Ronaldo pašalinimo – šeimos įsiūtis: šios ašaros kainuos brangiai apklausa (22)

Pirmoji Cristiano Ronaldo raudona kortelė per 154 mačus UEFA Čempionų lygoje užgožė kitas...

„The New York Times“: Skripalių apnuodijimu kaltinamų vyrų istorijoje praleidžiame svarbiausią dalyką (44)

Kai du rusai, kaltinami apnuodiję į Angliją perbėgusį šnipą, pasirodė per televiziją ir...

Karys jaučiasi apgautas: ar galėsiu baigti universitetą be finansinių smūgių? (1)

Jeigu nesupyksite, savo vardo neatskleisiu. Esu Lietuvos kariuomenės karys. Savo tarnybą pradėjau...

Gentvilas ir toliau vadovaus Liberalų sąjūdžio frakcijai (19)

Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas išsaugojo frakcijos seniūno...