aA
Vieną kartą „žali žmogeliukai“ okupavo Krymą... Kuomet Lietuvoje girdžiu įvairias (dažnai – keistas) kalbas apie nacionalinį saugumą ir šalies karinį apginamumą galimos Rusijos agresijos atveju, negaliu susilaikyti! Nors ir nebūdamas tokio aukšto lygio „gynybos ekspertas“ kaip Aleksandras Matonis (plačiai žinomas žurnalistas, redaktorius, buvęs Lietuvos misijos Afganistane vadovas, režisierius, rašytojas), vis dėlto leisiu sau (Lietuvos Respublikos ir DELFI piliečiui) padaryti keletą pastebėjimų apie mūsų šalies gynybos galimybes.
Vladimiras Putinas
Vladimiras Putinas
© AFP/Scanpix

Pirma. Vienintelė pasaulio valstybė, kuri atvirai demonstruoja norą ir galimybes pasikėsinti į Lietuvos nepriklausomybę, yra Rusijos Federacija. „Žali žmogeliukai“ (remiantis kai kuriais užsienio žiniasklaidos pranešimais, uniformomis be skiriamųjų ženklų apsirengę Rusijos specialiųjų pajėgų kariai) Kryme pademonstravo, kad Kremlius iš anksto (dar gerokai iki Euromaidano) ir rimtai rengėsi susigrąžinti SSRS gyvavimo metais valdytas teritorijas.

Antra. 2004 m., t. y. Lietuvai tapus galingiausio pasaulyje karinio Aljanso nare, šalies apginamumo klausimus sprendžiančių aukščiausio lygio Lietuvos politikų ir politikių strateginis (karinis) mąstymas kažkodėl atsijungė. NATO mus nemokamai apgins! Basta! Pamirškim karinį (kietąjį) saugumą! Tegul mūsų „normalūs bičai“ (plačiau žiūrėti: Vladimiras Laučius, „Ačiū V. Kaikariui, „normaliam bičui“, už atvirumą“, 2014-03-16, DELFI) pelnosi iš sviesto ir sūrio eksporto į Rusiją!

Trečia. Vienintelis galimas Lietuvos karinis konfliktas su Rusija būtų asimetrinio pobūdžio. Todėl Lietuvoje skubiai turėtų būti galvojama apie asimetrinio karo doktrinų ir strategijų bei atitinkamų detalių kovinių veiksmų planų rengimą. Jau prieš maždaug 20 metų reikėjo surinkti tuos 3-4 lietuvius, asimetrinio karo ekspertus (turiu omenyje specialistus teoretikus ir praktikus, o ne visažinius, kurie vienodai „kompetetingai“ gali komentuoti terorizmą, partizaninį karą, Lietuvos vidaus politiką, politinę ir saugumo situaciją Moldovoje, Irake, Zimbabvėje), ir įdarbinti juos Karo akademijoje arba KAM.

Jei neklystu, tai iki šiol Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos kariūnai neturi nė vieno kurso, kuriame detaliau būtų supažindinami su asimetriniais kariniais konfliktais, tokių konfliktų istorija, tipais ir gerosios patirties pritaikomumu Lietuvai! Manyčiau, kad klasikinių (teorinių/istorinių) asimetrinės karybos vadovėlių ir studijų lietuvių kalba nebuvimas yra beveik nusikalstamo aplaidumo pavyzdys.

Ketvirta. Lietuvos karinėms pajėgoms nereikia tankų, lėktuvų ir „sviestu tepamų“ patrankų. Mums reikia daug pigių (pvz., gamintų Kinijoje) ir kiek įmanoma efektyvesnių priešlėktuvinių bei prieštankinių ginklų. Lietuvai reikia mobilių ir asimetrinio karo (pvz., kariavimo mieste) ypatybes puikiai išmanančių karinių (SOJ tipo) pajėgų, kurias, esant reikalui, paremtų patriotiškai nusiteikę ir ginklais naudotis mokantys paprasti Lietuvos gyventojai.

Penkta. Didžiausia pastarųjų metų Lietuvos strateginė nesėkmė – sugadinti santykiai su Lenkija. Aišku, kad „braliukai“ Latvijoje mums svarbūs, bet „braliukai“ Lenkijoje yra dar svarbesni. Kelias į Lietuvos politinį, ekonominį ir karinį saugumą eina per Lenkiją (ne per Latviją, Estiją ar Skandinavijos šalis!). Todėl gatvių ir pavardžių rašymas lenkų kalba (lygiagrečiai su lietuvių) yra tikrai nedidelė kaina už tvirtą strategiškai (o gal net gyvybiškai) svarbią sąjungą su lenkais.

Ir arkliui turėtų būti aišku, kad vienui vieni asimetrinio karo prieš Rusiją nelaimėsime. Sėkmingam, t.y. pergalingam, asimetriniam karui būtina draugiška ir saugi prieglobsčio teritorija (pvz., kaimyninėje valstybėje), kurioje galima atgauti jėgas ir planuoti naujus smūgius pagal tūkstančio nedidelių (bet skausmingų) įpjovimų strategiją.

Šešta. Žinoma, Lietuvos saugumo situacija šiandien nėra bloga (priklausome NATO, turime tarptautinėse misijose patirties įgijusių karių). Kita vertus, jei 20 metų nebūtų praleisti vėjais, Lietuvos saugumo situacija karinio apginamumo požiūriu būtų gerokai geresnė. Nuo 2004 m. ramia sąžine iš valstybės biudžeto atlyginimus imantys už nacionalinį saugumą (anksčiau ir dabar) atsakingi asmenys turėtų būti „priremti prie sienos“. Kai kurie iš jų, nustačius kaltę, turėtų susilaukti teisingo atpildo pagal įvairius BK straipsnius. Pavyzdžiui, tarnybinis aplaidumas, piktnaudžiavimas tarnybine padėtimi, o gal net ir – išdavystė (BK 117 straipsnis).

Septinta. Lietuvoje yra sveikai mąstančių žmonių, kuriems svarbi Tėvynė ir tai, kokioje valstybėje gyvens jų vaikai. Asmeniškai pažįstų žmones (taip pat Karo akademijos absolventus), kurie greičiau paaukos savo gyvybes nei leisis būti be šūvio okupuojami kažkokių „žalių žmogeliukų“. Svarbu laiku nubusti ir suprasti, kad gyvename šalia nedraugiško, agresyvaus ir sunkiai nuspėjamo kaimyno. Be to, turėkime omenyje, kad Rusijos veiksmai Kryme tam tikrais aspektais yra naudingi Lietuvai. Tačiau Rusijos veiksmų Kryme nauda Lietuvai – atskiro rašinėlio verta tema.

Iš anksto dėkoju visiems RF samdomiems ar šiaip Kremliui idėjiškai artimiems komentatoriams už komentarus po šiuo tekstu. Peace & Love! (liet. taika ir meilė!).

P.S.: nežinau, kaip ten iš tiesų yra su ta Anglijos lietuvių meile Lietuvai (tėvynei ar Tėvynei?). Tačiau, jei Anglijos lietuviams būtų blogai, aš (Lietuvos lietuvis) bandyčiau pagal galimybes jiems padėti.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

„Maximoje“ įsigyto produkto etiketę nulupęs kaunietis įžvelgė nešvarų triuką (331)

„Kas vyksta Kaune“ trečiadienį sulaukė pasipiktinusio skaitytojo žinutės. Šviežių sulčių...

Priimamajame dėl nepakeliamų skausmų atsidūręs rusas: riba iki gydytojo buvo netikėta ir man pačiam (105)

Vilnietis Yevgeni Lietuvoje gyvena tik ketverius metus. Lietuviškai jis moka, tačiau, kaip...

Dėl darbuotojo klaidos – problemos ir klientui, ir įmonei: norėjo interneto, išėjo nežinia kas (33)

Praėjusią žiemą persikrausčius į naujus namus, pradėjau ieškoti naujo interneto tiekėjo ir...

Vyras pirmą kartą per 20 metų aptiko tokį lobį – svoris kaip dviejų mėnesių kačiuko (33)

Štai kokį grybą radau. Esu pamišęs grybautojas , grybauju gal 20 metų.

Žinomoje sanatorijoje moterį apstulbino tvarka: tikėjausi pasveikti – tik nervus pagadinau (36)

Norėčiau pasidalinti savo sveikatinimosi atostogomis Šventosios „ Energetike “. Gal mano...

Top naujienos

Kaunietis seną automobilį iškeitė į paspirtukus, bet liko be 800 Eur kompensacijos: lėšos ištirpo per porą dienų (73)

Kaunietis Tomas nusprendė savo seną taršų automobilį iškeisti į du elektrinius paspirtukus ,...

„Bloomberg“: Lukašenka su Erdoganu juokiasi iš ES (45)

Štai ji, didingoji Europos Sąjunga, ekonominės galios atžvilgiu nusileidžianti tik JAV. Štai...

Ekspertai: Lavrinovičių atvejis – netipiškas, tačiau atsakomybė turėtų kristi ne tik ant jų (134)

Lietuvą ir vėl supurtė skandalas, kuris priminė praeityje brolių Darjušo ir Kšyštofo...

Lukašenkos „inauguraciją“ lydi protestai: malšinimui panaudotos vandens patrankos (34)

Baltarusijos teisėsaugos pareigūnai trečiadienį panaudojo vandens patrankas vaikydami žmones,...

Kaip išsirinkti figūros pliusus pabrėžiantį švarką? Stilistė sudarė sąrašą, į ką atkreipti dėmesį

Jei paklaustumėte stilistų, kokia yra pagrindinė veiklios moters garderobo detalė, veikiausiai,...

Jurga Jurkevičienė | D+ nariams

Vyriškumo triumfas rugsėjo vendemijos fone specialiai Delfi Plius iš Romos

Pamenate vieną ekspresyviausių pasaulio kinematografo scenų – rugsėjo vendemiją (vynuogių...

Autsaideriai prieš čempionus: „Dzūkija“ – „Žalgiris“ tiesioginė rungtynių transliacija (23)

Trečiadienį antrame Lietuvos krepšinio lygos (LKL) ture susitinka stipriausia ir silpniausia...

Aktorius Rolandas Kazlas skiriasi su žmona: santuoka truko 18-ka metų (33)

Oficialiai skiriasi aktorius Rolandas Kazlas ir Sigita Kazlienė.

Kelio ženklai, kurių reikšmių nežino daugelis vairuotojų

Dažniausiai matomus kelio ženklus pažįsta ir jų reikšmes žino kone visi vairuotojai. Visgi tie,...

Audra dėl Nausėdienės žodžių: keliais sakiniais užkabino baisiausias Lietuvos žaizdas (359)

Vakar „Lietuvos Davoso“ forume pranešimą skaičiusios Dianos Nausėdienės pasisakymai apie...

|Maža didelių žinių kaina