Pastaruoju metu amerikiečių televizijos atrado naują aukso gyslą - populiariąją literatūrą. Tokiai madai didžiausią įtaką turbūt padarė „Hario Poterio“ ar „Žiedų valdovo“ filmų frančizės, tad kodėl nepabandžius to televizijoje?
© Reuters/Scanpix

Populiarioji ir brangioji „Sostų žaidimo“ ekranizacija yra laikoma kone geriausiu serialu šiuo metu. Labai reklamuojama Stepheno Kingo knygos „Under the Dome“ ekranizacija, prie kurios prisidės ir pats Stevenas Spielbergas, taip pat yra itin laukiama šių metų naujiena. Ne paslaptis, jog dauguma tokio tipo serialų yra su fantastiniais motyvais ir reikalauja nemažų investicijų. AMC televizija, pristačiusi pasauliui tokius hitus kaip „Breaking Bad“ ir „Mad Men“, greitai susikrovė turtus ir atvėrė piniginę dar vienam nepigiam projektui. 2010 metais dienos šviesą išvydo apokaliptiškasis „The Walking Dead“ (liet. Vaikščiojantys negyvėliai).

Nesusidarykite išankstinės nuomonės (kaip padariau aš) galvodami, jog 2003 metais pradėto leisti to paties pavadinimo komikso perdirbinys televizijoje yra vien tik apie zombius. Tai būtų tas pats, kas prisiminus serialą „Dingę“ galvoti tik apie šešis sezonus negyvenamoje saloje praleidusius žmones, ten ieškančius tik maisto ir vandens.

„The Walking Dead“ (liet. Gyvieji numirėliai) yra kur kas daugiau nei leisgyviai, gyvus žmones medžiojantys padarai. Taip, tai yra pagrindinis serialo akcentas ir iš to kyla visi siaubingi ir įtempti įvykiai, tačiau be tikrų žmonių dramų čia neapsieinama. Tai, plačiąja prasme, yra istorija apie grupę žmonių, besistengiančių išbalansuoti tarp paprasto, civilizuoto gyvenimo normų ir primityvių išgyvenimo instinktų, verčiančių priimti drastiškus sprendimus.

Be abejo, kai ekrane pasirodo dešimtys vaikščiojančių negyvėlių ir saujelė sąmoningų žmonių, gauname didžiules porcijas labai įtempto veiksmo, bet veikėjų dramos yra tai, kas skiria šį serialą nuo standartinių holivudinių zombių filmų.

Istorija prasideda ne itin originaliai (tiesą sakant, netgi identiškai su filmu „28 dienos po...“, išėjusio prieš pat pirmuosius „The Walking Dead“ komiksus) - žmogus apleistoje ligoninėje atsigauna po komos ir aplink neranda jokių žmonių, tik kažką, bandantį prasibrauti pro ligoninėje pastatytas barikadas.

Rikas Graimsas, buvęs mažo miestelio šerifas, apsiginkluoja, pasikinko arklį ir išsiruošia į kelionę ieškoti savo žmonos ir sūnaus. Suradus juos ir dar saujelę išgyvenusių (net jeigu ir nematėt serialo, tai neturėtų būti didelis siurprizas, vis dėlto vienas kitas laimingasis Holivudo elementas čia yra) kiek atitrūkstama nuo veiksmo ir pradedamas santykių aiškinimosi etapas.

Vienas dalykas, dėl kurio tikrai galima pagirti serialo kūrėjus, tai nedidelis dėmesys praeičiai. Taip, visiems knietėjo sužinoti, dėl ko įvyko tokie apokaliptiniai įvykiai, bet be to, jog „viskas įvyko greitai ir kilo panika“ daugiau nieko nepasakoma, stengiamasi koncentruotis tik į dabartį. Nenuostabu, jog buvęs šerifas greitai imasi lyderio vaidmens ir bando išsaugoti žmonėse dar kažkokį civilizuotumo krislelį, tačiau, kaip visada, atsiranda ir nusiteikusių priešiškai.

„The Walking Dead“, kaip ir „Dingę“ (šių palyginimų neišvengsiu), pasižymi pastovių veikėjų gausa. Iš šio faktoriaus savaime kyla ir gerų, ir blogų dalykų: turint daug veikėjų, įvykius galima pakreipti daugeliu netikėtų linkmių (per daug nenukrypstant nuo komiksų), tačiau privaloma kiekvienam jų suteikti po tiek pat laiko, kad vėliau tas herojus neišdygtų lyg iš niekur.

Be klaidų neapsieita, tačiau seriale sulaukėme nemažai spalvingų veikėjų, sugebančių atrasti savą auditoriją. Riko partneris Šeinas, itin artimai globojęs draugo žmoną, ne itin džiaugiasi bičiulio grįžimu ir prarastu lyderio statusu. Derilas, kurio piktasis brolis buvo paliktas užnugaryje kitų stovyklos gyventojų, gyvena vienišiaus gyvenimą, tačiau nevengia kitų pagalbos.

Tradicinio senuko ir tėvą visiems primenančio žmogaus vaidmenį čia atlieka Deilas, kurio mintys yra per daug nekaltos gyventi tokiame žiauriame pasaulyje. Antro plano veikėjų čia yra apie dešimt, ir nors keletas jų retkarčiais itin nustebina išnirdami po ilgos pertraukos, šešių serijų pradiniam supažindinimui užteko.

Techninė serialo pusė yra dar vienas aspektas, dėl kurio šis serialas susilaukė tokio neįtikėtino populiarumo. Televiziniai kūriniai niekuomet nepasižymėdavo įspūdingesniais ar bent kažkiek panašiais į filmus specialiaisiais efektais. Matosi, kad šį kartą į tokius dalykus žiūrima itin rimtai.

Apleistų miestų vaizdai, nors ir ne visiškai sukurti kompiuterių, yra nuostabūs ir savotiškai bauginantys (scena, kurioje Rikas ant arklio joja prie pat miesto prieigų, yra kone įspūdingiausia serialo akimirka). Dešimtys ir šimtai zombių, iš kurių krenta žarnos ar rankos, nepajautė kompiuterio prisilietimo - viskas buvo pasiekta tik neįtikėtinu grimu, kuris vienam žmogui užtrunka kelias valandas ir kurio trūkumų negalima rasti net filmuojant iš arti.

Smurtas ir kraujas čia liejasi laisvai, nors ir nelabai realistiškai. Žinau, jog daugelis giria ir serialo vaidybą, tačiau pervertinti to, ko nėra - nereikia. Taip, aktoriai čia tikrai reikalingi neprasti, bet iš jų išsiskiria nebent pagrindinį veikėją įkūnijantis Andrew Lincolnas. Talento atsiskleidimui kol kas dar nebuvo skirta daug laiko, tačiau stebuklų ateityje tikėtis tikrai neverta.

Šešios serijos buvo puikiai sumontuotos siekiant patraukti žiūrovo dėmesį. Nedidelis serijų skaičius pasitarnavo visais aspektais - veiksmas buvo glaustas, dialogai gana aiškūs ir į temą, stengiamasi jokiais būdais nenuklysti į šalį. Neišvengta ir vieno kito banaloko holivudinio elemento, bet nereikia tikėtis, jog zombių žanrą galima išrasti iš naujo. Taip, į jį galima įmaišyti naujų elementų, nesusijusių tik su begaliniu šaudymu ir gaudymu, bet galų gale visos inovatyvios mintys baigiasi.

Serialo ir komiksų kūrėjai rimtai pasistengė, jog visi zombių filmuose nepanaudoti elementai atsidurtų jų kūrinyje ir ateityje šiam žanrui tektų kentėti nuo originalumo stokos. Kita vertus, taip daugelis galvojo dar prieš keliolika metų.

Vertinimas: 9/10

Įvertink šį straipsnį
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

„Lietuvos paštui“ vėl kritikos strėlės – nesuprato, kodėl papildomas mokestis nepadėjo (102)

„Lietuvos pašto“ paslaugos nebedžiugina ir žinomų vardų – portalo Stiliusos.lt...

Adventinis Kauno Veršvų gimnazijos choro „Allegro“ koncertas Panemunės socialinės globos namuose

Adventinis laikotarpis – tai ne tik Kalėdų ir dovanų laukimas. Tai laikotarpis, kai norisi...

Keleivė užfiksavo neįprastą autobuso vairuotojo poelgį: neįtikėtina! (7)

Kauno autobusų stotyje neįprastas vaizdas – autobuso vairuotojas prisėdo prie pianino ir sugrojo...

Siųskite! Ar jums pavyko užfiksuoti gražų astronominį reiškinį – geminidų lietų? (2)

Kiekvienais metais gruodžio mėnesį galima stebėti ir fiksuoti nepamirštamą astronominį...

Vilniui ir Kaunui pešantis, kaime spėjo iškilti Vyčio paminklas (141)

Lietuvos sostinėje vis dar nerimsta aistros dėl to, kas turėtų stovėti atnaujintoje Lukiškių...

Top naujienos

Išvarytieji? Šalis, kur pinigų nereikia taupyti: net pensininkas gyvena geriau už vidutinį lietuvį (4)

Švedijoje sutikti lietuviai juokavo – atvežus čia pensininką, greičiausiai nebepavyktų jo...

Orai: nors nedaug, bet kritulių sulauksime (1)

Savaitgalį ir pirmomis savaitės dienomis kritulių bus nedaug, bet jie vyraus beveik visoje šalyje,...

Nevaisingumas diagnozuojamas vis jaunesniems vyrams: urologas įvardijo biologinį vyrų amžių (107)

Retas aštrialiežuvis praleis progą moteriai, kuriai daugiau kaip 35-eri, priminti, kad tiksi jos...

Apsilankė mugėje, kurioje buvo įvykdytas žiaurus išpuolis: kaip viskas atrodo dabar specialiai DELFI iš Berlyno (24)

Kalėdinis laikotarpis Berlyne – ne tik laukimo, bet ir nuolatinio streso metas. Vokietijoje...

Po naujų kratų prabilo baikerio Kilkaus nužudymu įtariamas Baltrūnas: apie sukapotą ir užšaldytą kūną (745)

Baikerio Aivaro Kilkaus tyčiniu nužudymu įtariamas klubo „ Vorai MC “ garbės prezidentas...

Pirmoje finalo dalyje auksą užsitikrinusi Meilutytė: nesitikėjau, kad pavyks specialiai DELFI iš Kopenhagos (121)

Trečią kartą Lietuvos himnas skambėjo Kopenhagoje vykstančiame Europos plaukimo trumpajame...

Pričiupo! 8 pasakojimai, kaip seksas viešoje vietoje privertė raudonuoti (26)

Kai kurioms poroms tiesiog nebuvo kur susitikinėti, kitos panorėjo stipresnių įspūdžių ir...

Perpuošė Kauno eglutę: įvertinkite, ar atrodo geriau (163)

Po kritikos bangos Kaunas nusprendė patobulinti pagrindinę miesto eglę, stovinčią Rotušės...

Klausimų Karbauskiui turi ir Haroldas Mackevičius (240)

Į savaitės pradžioje „Facebook“ socialiniame tinkle pateiktus žurnalisto Edmundo Jakilaičio...

Pirkėją išgąsdino kasos čekis su keistu asmeniniu prašymu (32)

Ką galvoti, jeigu įprastai apsipirkus „ Maxima “ parduotuvėje gaunate kasos kvitą, kuriame –...