aA
Sardinija – Italijos sala, kurios auksinių paplūdimių krantus skalauja Viduržemio ir Tirėnų jūros, viduryje skersai ir išilgai driekiasi kalnai, o saulė šviečia 300 dienų per metus. Sala stebina savo žaluma net ir po 35 - 40 laipsnių karščio visos vasaros metu. Tai taip pat vienas rečiausiai apgyvendintų Italijos regionų. Daugumą salos gyventojų sudaro atskira etninė grupė – sardai, kurie kalba unikalia sardų kalba.
Vyto Markevičiaus nuotr.:Žalioji Sardinija

Apkeliavę kelias dešimtis šalių įvairiuose žemynuose, šį kartą atostogoms pasirinkome būtent šį, daugelio dar neatrastą rojaus kampelį. Iš Vilniaus oro uosto per Londoną leidžiamės į kelionę tiesiai į Sardinijos šerdį – sostinę Kaljarį. Mėgstame adrenaliną, tad kalnuoti ir uolėti Sardinijos keliai mūsų visai neišgąsdina. Tik nuvykę išsinuomuojame automobilį, kuriame telpame visi septyni, ir savaitę savarankiškai keliaujame po salą...

Septynios vietos, kurias verta pamatyti Sardinijoje:

1. Kaljaris

Tai Sardinijos sostinė ir svarbiausias uostamiestis. Jis buvo įkurtas finikiečių civilizacijos dar VII-VI a.pr.Kr. Miesto pavadinimas sardų kalba reiškia „pilis“, o jis pats yra įsikūręs ant kalvos. Todėl būnant Kaljaryje privalu apsilankyti „Bastione di San Remy“ apžvalgos aikštelėje, nuo kurios atsiveria panoraminis vaizdas į senamiestį ir nuostabiąją Mariną – rajoną palei pakrantę, kuriame gausu restoranų, vietinių parduotuvėlių, bet nuolat atplaukiančių kruizinių laivų. Maisto atžvilgiu, Kaljeryje, kaip ir daugumoje Sardinijos miestų, dominuoja itališkų restoranų įvairovė, siūlanti nuo naminių patiekalų iki „Michelin“ žvaigždių gurmaniškų šedevrų. Ragavome pagal vietinius receptus pagamintų makaronų, picų, jūros gėrybių ir mėsos patiekalų. Sardinijoje propoguojama Viduržemio jūros virtuvė.

Senamiestyje verta pamatyti Margelės Marijos ir Šventos Cecilijos katedrą. Čia užklydę pataikome tiesiai į itališkas vestuves, kur girdisi garsūs ir emocingi plojimai, audringi sveikinimai, itališkos dainos ir būriuojasi, mūsų nuostabai, juodai pasipuošę sardai – vestuvių svečiai.

Kaljaryje taip pat rekomenduotina aplankyti dar vis tebeveikiantį romėnų amfiteatrą, pastatytą antrame amžiuje visai šalia nuostabaus Kaljario botanikos sodo, kuris yra vienas žymiausių visoje šalyje.

2. Vilasimius

Tai mažas kalnų apsuptas miestelis pietryčių Sardinijoje, kuriame gyvena apie 30 tūktančių vietinių sardų. Vasarą šis skaičius nuolat išauga dėl gausybės turistų, kuriuos vilioja nuostabi šio regiono gamta. Pačiame miestelyje gausu turistinių atrakcijų, viešbučių, restoranų ir barų, o aplink jį esančius gražiausius salos paplūdimius skalauja krištolo skaidrumo Tirėnų jūros vanduo. Ir keliautojų, ir vietinių gyventojų itin mėgiamas yra „Spiaggia di Porto Giunco“ paplūdimys – vienas įspūdingiausių saloje, kur daug kam turbūt norėsis praleisti didžiąją atostogų dalį. Vilasimius regionas yra puiki kryptis keliautojams, kurie pirmenybę teikia poilsiui. Čia rasite ir ramybe dvelkiančius laukinės gamtos paplūdimius, ir visas autentiškas itališko miesto gyvenimo tradicijas.

3. Bosa

Paviešėję pietinėje Sardinijos dalyje, važiuojame į salos šiaurę. Pakeliui iš Kaljario į Algero, užsukame į Bosą – mažą ir nedaug kam žinomą miestelį. Tačiau pastarojo dydis toli gražu nesufleruoja apie grožio stygį šioje vietovėje. Priešingai, ant upės kranto kalnuose įsikūręs senovinis miestelis iš tolo pritraukia dėmesį savo architektūros spalvų gama ir romantine atmosfera.

Bosą į dvi dalis skirią upė. Iš pirmo žvilgsnio miestelis primena senovinių italų filmų vaizdus. Pasivaikščiojus kiek ilgiau galima nesunkiai prarasti laiko nuovoką klaidžiojant po įspūdingą mažų gatvelių labirintą. Bosa tikrai paliks įspūdį keliautojams, mėgstantiems autentiką ir estetiką. Miestelis labai nedidelis, todėl jame rekomenduotina praleisti vieną dieną ar netgi pusdienį. Idealu Bosą aplankyti kaip tarpinę stotelę, jei po salą keliaujama automobiliu.

4. Algero senamiestis

Algero architektūra byloja apie katalonų kultūros įtaką šiam miestui. Jis yra apsuptas istorinės gynybinės sienos, o viduje miestą puošia gotikinė šešiolikto amžiaus Santa Maria katedra. Senamiestyje gausu geros kokybės itališkų restoranų, vietinų parduotuvėlių, o vakare sutemus didžiulį įspūdį palieka visose gatvelėse šimtai virš galvos šviečiančių rankų darbo žibintų. Dėmesį kas vakarą taip pat prikausto ir vienais gražiausių pasaulyje laikomi Algero saulėlydžiai.

Skiriamasis Sardinijos miestų bruožas yra tai, jog juose niekur negalima aptikti didelių prekybos centrų, netgi maisto prekių parduotuvių – norint jas rasti, reikia važiuoti už miesto. Tačiau tokiu būdu paliekama erdvė autentiškoms mažoms vietinėms kavinukėms ir parduotuvėlėms. Turistams tai padeda labiau pajusti vietinę kultūrą.

5. Neptūno grota

Netoli Algero miesto, Kačijos iškyšulyje yra įsikūrusi Neptūno grota. Tai keturis kilometrus besitęsiantis urvas po žeme, kuriame galima išvysti 120 metrų ežerą, stalagmitų bei stalaktitų išmargintas požemio sienas. Deja, mums atvykus apžiūrėti urvo buvome informuoti, jog tą dieną jis uždarytas dėl stiprių jūros bangų, kurios gali prasiveržti į vidų. Įėjimas į „Neptūno grotą“ suaugusiam žmogui kainuoja 13,50 eurų.

Tačiau mums buvo pasiūlyta leistis į 600 metrų ilgio kelionę siaurutėliais kalnų šlaitais palei jūrą, žemyn link urvo, ir pasigrožėti atsiveriančiu nuostabiu gamtos vaizdu. Tai kainavo 3 eurus. „Ožkos laiptais“ pramintu taku nusileidome iki uolų papėdės, kur jas daužo audringos Viduržemio jūros bangos. Šlaitas yra status – nulipti žemyn sunku nebuvo, tačiau grįžimas atgal į viršų pareikalavo nemažai jėgų. Keliautojams, nemėgstantiems leistis į požeminiu tunelius, ar esant uždarytum urvui, į „Neptūno grotą“ verta atvažiuoti ir vien dėl žygio „Ožkos laiptais“.

6. Olbija

Šiaurinėje salos dalyje esantis miestas Olbija, pritrauks istorijos ir prabangos mėgėjus. Jame galima pamatyti net VII amžiaus pastatų, San Simplico baziliką. Olbijos miestas įsikūręs ant Viduržemio jūros pakrantės ir iš visų kitų Sardinijoje aplankytų vietovių išsiskiria savo ypatinga prabanga. Čia galima aptikti įspūdingų vilų ir patekti į pačio prabangiausio Sardinijos regiono – Costa Smeralda – paplūdimius. Gyvenamoji teritorija jame griežtai saugoma, tačiau paplūdimiai prieinami visiems.

7. Nora archeologiniai radiniai

Tai buvęs romėnų miestas Pulos pusiasalyje, seniausia salos gyvenvietė, įkurta ant jūros kranto prieš maždaug 3000 metų. Atvykę čia išvysite tikrą romėnų laikų palikimą – senovines gatveles, šventyklas, gyvenamųjų namų bei senovinių lauko pirčių liekanas, tebesaugančias kadaise čia gyvenusių žmonių paslaptis. Dabar – tai tarsi muziejus po atviru dangumi. Verta užsisakyti ekskuriją (kaina 6 eurai žmogui) po visą archeologinių radinių kompleksą ir mintimis nusikelti kelis tūkstančius metų atgal į praeitį. Visai šalia yra ir lengvai prieinamas paplūdimys, tad pažintinę išvyką galimą derinti su poilsiu.

Bendri patarimai keliausiantiems:

1. Geriausias laikas keliauti į Sardiniją rugsėjo mėnesį ir spalio pradžioje. Tokiu būdu prailginsite vasarą, saloje jau bus šiek tiek mažiau turistų, o oras ir vanduo tebebus šilti ir gaivūs.

2. Patogu keliauti automobiliu. Tarp didžiųjų miestų yra nutiesti greitkeliai. Nebijantiems ekstremalių pojūčių rekomenduotina važiuoti keliais palei jūrą ir kalnus – pakeliui atsiveria nepakartojami ir kvapą gniaužiantys gamtos vaizdai.

3. Keliavimą vietiniais miesto ar tarpmiestiniais autobusais geriau pasilikti kaip atsarginį variantą. Jie dažnai vėluoja arba visai neatvažiuoja. Jais taip pat nenuvyksite iki gražiausių salos kampelių. Jei nesatę linkę keliauti nuomotu automobiliu, geriau užsisakyti vietinių gyventojų ar viešbučių siūlomas ekskursijas.

4. Nors sala nėra labai didelė, tačiau visos jos apvažiuoti ir pamatyti per savaitę neįmanoma. Turintiems ribotus laiko išteklius labiau patartina koncentruotis ties viena salos dalimi, nei stengtis aprėpti jos kuo daugiau. Keliaujant po Sardiniją tikrai galioja taisyklė „mažiau yra daugiau“.

5. Būkite atviri vietinei kultūrai – leiskite sau pasimėgauti čia verdama skaniausia pasaulyje espresso kava ir vietiniais „gelato“ ledais. Kantriai šypsokitės, kai vien tik itališkai kalbantis vietos gyventojas bandys jums atvira širdimi išaiškinti, kaip nuvažiuoti iki vienos ar kitos vietos, ir tikėsis, jog suprasite viską, kas jums sakoma. Pasiduokite itališkam gyvenimo būdui ir nesistenkite visko suplanuoti iš anksto – Sardinija atvers pačias gražiausias savo spalvas, jei kelionės metu paliksite erdvės spontaniškumui.

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lietuvė įamžino protestus Vengrijos sostinėje (3)

Budapešte nuo trečiadienio vyksta daugiatūkstantinės protesto akcijos prieš darbo įstatymų...

Nufilmuota: į Lietuvą naktį atklydo netikėta viešnia (31)

Valstybinė sienos apsaugos tarnyba ( VSAT ) savo feisbuko paskyroje pasidalino vaizdo įrašu,...

Vasčio istorija: kažkodėl visi stebisi jo vardu (3)

Nuo pat vaikystės svajodavau apie šunelį, tačiau svajonė neišsipildė... Gyvenau kaime, todėl...

Mokiniai trečiadienį surengė piketą Šiauliuose (13)

Trečiadienį Šiauliuose 12 val. skvere prie miesto savivaldybės įvyko Šiaulių mokyklų...

Vilnietis pasipiktino: ar dėl kelių minučių verta rizikuoti gyvybe? (37)

Vilnietis, važiuodamas sekmadienį Mindaugo g. Vilniuje , buvo šokiruotas, kai vienpusio eismo...

Top naujienos

Prezidentiniai reitingai: atsakius į šiuos keturis klausimus galima eiti lažintis dėl rinkimų rezultato apklausa didžiausią sėkmę žada vienam kandidatui (466)

Lapkričio mėnesio prezidentiniuose reitinguose toliau savo pozicijas tvirtina jų lyderis Gitanas...

Pensijų reformai ruošiamas planas B (83)

Dar šių metų liepą Seimo parlamentinė opozicija kreipėsi į Konstitucinį Teismą (KT) dėl nuo...

Rusų žurnalistas gavo patvirtinimą iš Kremliaus: Paksas buvo susitikęs su Putinu (221)

Žinomas rusų žurnalistas Konstantinas Egertas gavo patvirtinimą iš Rusijos prezidento Vladimiro...

Ramūnas Bogdanas. Skvernelio krikštatėvis Paksas pas Putiną (42)

Kada „Tvarkos ir teisingumo“ partija suderėjo su tuomet dar neskilusiais socialdemokratais...

Visą naktį kelius valę kelininkai perspėjo vairuotojus – eismo sąlygos nepagerės pasitikrinkite maršrutą internete (86)

Sekmadienį prasidėjusi pūga sukėlė sunkumų visos Lietuvos vairuotojams. Tiesa, ne visiems. Kol...

Pirmadienis – paskutinė diena laiku sumokėti nekilnojamojo turto mokestį

Pirmadienis - paskutinė diena laiku pateikti nekilnojamojo turto ( NT ), kuris savo verte viršija...

Vyriausybė kalba apie tris milijonus gyventojų, ekspertai gūžčioja pečiais (77)

Iki 2021-ųjų vyriausybė yra nusiteikusi stabilizuoti demografinę situaciją bei prognozuoja, kad...

Orai: gausesnis sniegas – tik trumpam (22)

Atkeliavusi sniego zona pirmadienio dieną iš Lietuvos po truputį trauksis. Keliai kai kur vis dar...

Kaip investuoti kaime, kad investicijos didėtų 2,5 karto (4)

Mindaugas Statulevičius , Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacija vadovas, sudarė...

Gydytoja Babravičienė įspėja: viena populiari dieta gali nepataisomai pakenkti (4)

Šiuo metu itin populiari begliuteninė dieta , kai žmogus iš savo mitybos raciono išbraukia...