aA
Sardinija – Italijos sala, kurios auksinių paplūdimių krantus skalauja Viduržemio ir Tirėnų jūros, viduryje skersai ir išilgai driekiasi kalnai, o saulė šviečia 300 dienų per metus. Sala stebina savo žaluma net ir po 35 - 40 laipsnių karščio visos vasaros metu. Tai taip pat vienas rečiausiai apgyvendintų Italijos regionų. Daugumą salos gyventojų sudaro atskira etninė grupė – sardai, kurie kalba unikalia sardų kalba.
Vyto Markevičiaus nuotr.:Žalioji Sardinija
Vyto Markevičiaus nuotr.:Žalioji Sardinija

Apkeliavę kelias dešimtis šalių įvairiuose žemynuose, šį kartą atostogoms pasirinkome būtent šį, daugelio dar neatrastą rojaus kampelį. Iš Vilniaus oro uosto per Londoną leidžiamės į kelionę tiesiai į Sardinijos šerdį – sostinę Kaljarį. Mėgstame adrenaliną, tad kalnuoti ir uolėti Sardinijos keliai mūsų visai neišgąsdina. Tik nuvykę išsinuomuojame automobilį, kuriame telpame visi septyni, ir savaitę savarankiškai keliaujame po salą...

Septynios vietos, kurias verta pamatyti Sardinijoje:

1. Kaljaris

Tai Sardinijos sostinė ir svarbiausias uostamiestis. Jis buvo įkurtas finikiečių civilizacijos dar VII-VI a.pr.Kr. Miesto pavadinimas sardų kalba reiškia „pilis“, o jis pats yra įsikūręs ant kalvos. Todėl būnant Kaljaryje privalu apsilankyti „Bastione di San Remy“ apžvalgos aikštelėje, nuo kurios atsiveria panoraminis vaizdas į senamiestį ir nuostabiąją Mariną – rajoną palei pakrantę, kuriame gausu restoranų, vietinių parduotuvėlių, bet nuolat atplaukiančių kruizinių laivų. Maisto atžvilgiu, Kaljeryje, kaip ir daugumoje Sardinijos miestų, dominuoja itališkų restoranų įvairovė, siūlanti nuo naminių patiekalų iki „Michelin“ žvaigždių gurmaniškų šedevrų. Ragavome pagal vietinius receptus pagamintų makaronų, picų, jūros gėrybių ir mėsos patiekalų. Sardinijoje propoguojama Viduržemio jūros virtuvė.

Senamiestyje verta pamatyti Margelės Marijos ir Šventos Cecilijos katedrą. Čia užklydę pataikome tiesiai į itališkas vestuves, kur girdisi garsūs ir emocingi plojimai, audringi sveikinimai, itališkos dainos ir būriuojasi, mūsų nuostabai, juodai pasipuošę sardai – vestuvių svečiai.

Kaljaryje taip pat rekomenduotina aplankyti dar vis tebeveikiantį romėnų amfiteatrą, pastatytą antrame amžiuje visai šalia nuostabaus Kaljario botanikos sodo, kuris yra vienas žymiausių visoje šalyje.

2. Vilasimius

Tai mažas kalnų apsuptas miestelis pietryčių Sardinijoje, kuriame gyvena apie 30 tūktančių vietinių sardų. Vasarą šis skaičius nuolat išauga dėl gausybės turistų, kuriuos vilioja nuostabi šio regiono gamta. Pačiame miestelyje gausu turistinių atrakcijų, viešbučių, restoranų ir barų, o aplink jį esančius gražiausius salos paplūdimius skalauja krištolo skaidrumo Tirėnų jūros vanduo. Ir keliautojų, ir vietinių gyventojų itin mėgiamas yra „Spiaggia di Porto Giunco“ paplūdimys – vienas įspūdingiausių saloje, kur daug kam turbūt norėsis praleisti didžiąją atostogų dalį. Vilasimius regionas yra puiki kryptis keliautojams, kurie pirmenybę teikia poilsiui. Čia rasite ir ramybe dvelkiančius laukinės gamtos paplūdimius, ir visas autentiškas itališko miesto gyvenimo tradicijas.

3. Bosa

Paviešėję pietinėje Sardinijos dalyje, važiuojame į salos šiaurę. Pakeliui iš Kaljario į Algero, užsukame į Bosą – mažą ir nedaug kam žinomą miestelį. Tačiau pastarojo dydis toli gražu nesufleruoja apie grožio stygį šioje vietovėje. Priešingai, ant upės kranto kalnuose įsikūręs senovinis miestelis iš tolo pritraukia dėmesį savo architektūros spalvų gama ir romantine atmosfera.

Bosą į dvi dalis skirią upė. Iš pirmo žvilgsnio miestelis primena senovinių italų filmų vaizdus. Pasivaikščiojus kiek ilgiau galima nesunkiai prarasti laiko nuovoką klaidžiojant po įspūdingą mažų gatvelių labirintą. Bosa tikrai paliks įspūdį keliautojams, mėgstantiems autentiką ir estetiką. Miestelis labai nedidelis, todėl jame rekomenduotina praleisti vieną dieną ar netgi pusdienį. Idealu Bosą aplankyti kaip tarpinę stotelę, jei po salą keliaujama automobiliu.

4. Algero senamiestis

Algero architektūra byloja apie katalonų kultūros įtaką šiam miestui. Jis yra apsuptas istorinės gynybinės sienos, o viduje miestą puošia gotikinė šešiolikto amžiaus Santa Maria katedra. Senamiestyje gausu geros kokybės itališkų restoranų, vietinų parduotuvėlių, o vakare sutemus didžiulį įspūdį palieka visose gatvelėse šimtai virš galvos šviečiančių rankų darbo žibintų. Dėmesį kas vakarą taip pat prikausto ir vienais gražiausių pasaulyje laikomi Algero saulėlydžiai.

Skiriamasis Sardinijos miestų bruožas yra tai, jog juose niekur negalima aptikti didelių prekybos centrų, netgi maisto prekių parduotuvių – norint jas rasti, reikia važiuoti už miesto. Tačiau tokiu būdu paliekama erdvė autentiškoms mažoms vietinėms kavinukėms ir parduotuvėlėms. Turistams tai padeda labiau pajusti vietinę kultūrą.

5. Neptūno grota

Netoli Algero miesto, Kačijos iškyšulyje yra įsikūrusi Neptūno grota. Tai keturis kilometrus besitęsiantis urvas po žeme, kuriame galima išvysti 120 metrų ežerą, stalagmitų bei stalaktitų išmargintas požemio sienas. Deja, mums atvykus apžiūrėti urvo buvome informuoti, jog tą dieną jis uždarytas dėl stiprių jūros bangų, kurios gali prasiveržti į vidų. Įėjimas į „Neptūno grotą“ suaugusiam žmogui kainuoja 13,50 eurų.

Tačiau mums buvo pasiūlyta leistis į 600 metrų ilgio kelionę siaurutėliais kalnų šlaitais palei jūrą, žemyn link urvo, ir pasigrožėti atsiveriančiu nuostabiu gamtos vaizdu. Tai kainavo 3 eurus. „Ožkos laiptais“ pramintu taku nusileidome iki uolų papėdės, kur jas daužo audringos Viduržemio jūros bangos. Šlaitas yra status – nulipti žemyn sunku nebuvo, tačiau grįžimas atgal į viršų pareikalavo nemažai jėgų. Keliautojams, nemėgstantiems leistis į požeminiu tunelius, ar esant uždarytum urvui, į „Neptūno grotą“ verta atvažiuoti ir vien dėl žygio „Ožkos laiptais“.

6. Olbija

Šiaurinėje salos dalyje esantis miestas Olbija, pritrauks istorijos ir prabangos mėgėjus. Jame galima pamatyti net VII amžiaus pastatų, San Simplico baziliką. Olbijos miestas įsikūręs ant Viduržemio jūros pakrantės ir iš visų kitų Sardinijoje aplankytų vietovių išsiskiria savo ypatinga prabanga. Čia galima aptikti įspūdingų vilų ir patekti į pačio prabangiausio Sardinijos regiono – Costa Smeralda – paplūdimius. Gyvenamoji teritorija jame griežtai saugoma, tačiau paplūdimiai prieinami visiems.

7. Nora archeologiniai radiniai

Tai buvęs romėnų miestas Pulos pusiasalyje, seniausia salos gyvenvietė, įkurta ant jūros kranto prieš maždaug 3000 metų. Atvykę čia išvysite tikrą romėnų laikų palikimą – senovines gatveles, šventyklas, gyvenamųjų namų bei senovinių lauko pirčių liekanas, tebesaugančias kadaise čia gyvenusių žmonių paslaptis. Dabar – tai tarsi muziejus po atviru dangumi. Verta užsisakyti ekskuriją (kaina 6 eurai žmogui) po visą archeologinių radinių kompleksą ir mintimis nusikelti kelis tūkstančius metų atgal į praeitį. Visai šalia yra ir lengvai prieinamas paplūdimys, tad pažintinę išvyką galimą derinti su poilsiu.

Bendri patarimai keliausiantiems:

1. Geriausias laikas keliauti į Sardiniją rugsėjo mėnesį ir spalio pradžioje. Tokiu būdu prailginsite vasarą, saloje jau bus šiek tiek mažiau turistų, o oras ir vanduo tebebus šilti ir gaivūs.

2. Patogu keliauti automobiliu. Tarp didžiųjų miestų yra nutiesti greitkeliai. Nebijantiems ekstremalių pojūčių rekomenduotina važiuoti keliais palei jūrą ir kalnus – pakeliui atsiveria nepakartojami ir kvapą gniaužiantys gamtos vaizdai.

3. Keliavimą vietiniais miesto ar tarpmiestiniais autobusais geriau pasilikti kaip atsarginį variantą. Jie dažnai vėluoja arba visai neatvažiuoja. Jais taip pat nenuvyksite iki gražiausių salos kampelių. Jei nesatę linkę keliauti nuomotu automobiliu, geriau užsisakyti vietinių gyventojų ar viešbučių siūlomas ekskursijas.

4. Nors sala nėra labai didelė, tačiau visos jos apvažiuoti ir pamatyti per savaitę neįmanoma. Turintiems ribotus laiko išteklius labiau patartina koncentruotis ties viena salos dalimi, nei stengtis aprėpti jos kuo daugiau. Keliaujant po Sardiniją tikrai galioja taisyklė „mažiau yra daugiau“.

5. Būkite atviri vietinei kultūrai – leiskite sau pasimėgauti čia verdama skaniausia pasaulyje espresso kava ir vietiniais „gelato“ ledais. Kantriai šypsokitės, kai vien tik itališkai kalbantis vietos gyventojas bandys jums atvira širdimi išaiškinti, kaip nuvažiuoti iki vienos ar kitos vietos, ir tikėsis, jog suprasite viską, kas jums sakoma. Pasiduokite itališkam gyvenimo būdui ir nesistenkite visko suplanuoti iš anksto – Sardinija atvers pačias gražiausias savo spalvas, jei kelionės metu paliksite erdvės spontaniškumui.

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Ko mus išmokė karantinas: finansų ekspertė pasakė paprastą formulę, kaip reiktų skaičiuoti pinigus (13)

Kas keisis atėjus pirmajam vasaros mėnesiui? Dabar jau aišku, kaip planuoti savaitės meniu,...

Norintiems kurti savo verslą, pasakė 4 žingsnių planą: tada įmanomi ir turtai, ir prabanga (22)

Verslumas – kone mistiškai skambantis žodis, daugeliui gan abstrakti sąvoka. Tačiau dauguma...

Pasakė ypatingą techniką, dėl kurios pasikeis jūsų diena – darbus atliksite laiku (3)

Darbo pridavimo terminas – poryt, reiktų nedelsiant kibti į veiklą, bet vietoje to įsijungi...

Didžiausia klaida, kurią tėvai padarė kalbėdami su mumis apie pinigus: ko nekartoti (6)

10 metų vaikas jau gali kartu skaičiuoti komunalinius mokesčius? Dar ir kaip, tik reikia teisingai...

Į teorijos egzaminą registravęsis vaikinas susidūrė su netikėtais sunkumais: visi labai užsiėmę, pasirodo (55)

„Regitra“ jau leidžia laikyti egzaminus, tačiau norėdami gauti egzaminams būtinas sveikatos...

Top naujienos

Vilniuje – slapta policijos operacija: rastas įspūdingas įkalčių kiekis šokiravo net visko mačiusius pareigūnus (181)

Lietuvos kriminalinės policijos biuro Sunkaus ir organizuoto nusikalstamumo tyrimo valdybos...

Tragedija Italijoje: sudužus ultralengvajam lėktuvui žuvo du plaukikai, vienas jų – buvęs Rapšio varžovas (22)

Italijos plaukimo federacija patvirtino, kad sekmadienį, nukritus ultralengvajam orlaiviui, žuvo du...

Jei alkoholio vartojate mažai ir retai, nemanykite, kad negresia pasekmės: kaip suprasti, kad riba peržengta? (143)

Psichikos sveikatos specialistai siunčia įspėjimą visam pasauliui: koronaviruso krizė gali...

Kalendorinės vasaros pradžia neįspūdinga: šalta nebus, tačiau lietaus išvengti nepavyks (9)

Pirmadienio dieną šalies orus lems aukštesnio slėgio laukas. Rytas išauš giedras, vėliau daug...

Vokietija planuoja, kaip atsities po COVID-19 krizės: užsimenama apie didesnę programą nei Maršalo planas (12)

Vokietijos kanclerės Angelos Merkel vyriausybė rengia priemonių paketą, kuris po koronaviruso...

Ashlee Vance

Elonas Muskas – didvyris, kurio Amerika nusipelnė (4)

Ashlee Vance kalbasi su milijardieriumi verslininku apie jo naudojimąsi „Twitter“ platforma,...

Apsilankymas gamtoje jaunos moters gyvenimą apvertė aukštyn kojomis: nekalti simptomai pavirto nepakeliama kančia (30)

Jei įsisiurbė erkė, galite turėti rimtų problemų. Erkinis encefalitas, pažeidžiantis galvos...

JAV astronautai įžengė į Tarptautinę kosminę stotį ir susitiko su kolegomis (455)

Naujasis amerikiečių pilotuojamas erdvėlaivis „ Crew Dragon “ sekmadienį prisijungė prie...

Medžių kirtimas nuosavame sklype – kada mojuojant kirviu laukia baudos (112)

Jeigu atėjus pavasariui kilo noras savo sklype nupjauti medžius, derėtų įsitikinti, ar šiam...

|Maža didelių žinių kaina