aA
Prieš keletą mėnesių su savo trejų metų sūnumi teko apsilankyti pas gydytoją. Mūsiškė, pas kurią lankydavomės, jau keletą mėnesių serga ir nežinia, kada sugrįš, tad apžiūrėjo pavaduojanti.
© DELFI / Audrius Solominas

Kalbantis apie vaiko sveikatą ir profilaktinio kraujo tyrimo rezultatus, gydytojai užsiminus apie rodiklius netyčia leptelėjau, kad žinau, kas jie tokie ir ką jie rodo, nes tuo domiuosi savo malonumui. Iš gydytojos išgirsta replika privertė nutilti: „Neskaitykit jūs jokių straipsnių internete ir po jokius tyrimus nelandžiokit. Jei nestudijavote medicinos ir nesate hematologė – jums tokių dalykų žinoti net nereikia“.

Sau pagalvojau, kad turbūt protingam žmogui būtų aišku, kad tuo domiesi ne dėl slaptų kėslų nelegaliai gydyti žmones, o dėl paprasčiausio bendrojo išprusimo. Nieko neatsakiau, nes, na, ką ten ir bepridursi.

O dabar persikeliame į šios savaitės įvykius. Sekmadienį sūnui sukilo temperatūra, jautėsi prastai. Pirmadienį iškart išsiruošėm pas gydytoją. Mūsų gydytoją pavadavo jau kita. Išklausiusi mano pasakojimo apie sūnaus savijautą ir simptomus, ėmėsi apžiūros. Diagnozė – angina. Na, ką padarysi. Sūnus pradėjo darželį lankyti, gal užsikrėtė nuo kito vaiko, gal peršalo ar perkaito. „Iškart jums išrašau antibiotikus“.

Aš paprašiau CRB tyrimo (C-reaktyvus baltymas – vienas geriausių uždegimo aktyvumo rodiklių. Jis priklauso „ūmios uždegimo fazės“ baltymų grupei. Kai vaikui (ar suaugusiam) atsiranda infekcija, piktybinių navikų augimas ar imunologinė patologija, tai sukelia „ūmios uždegimo fazės“ reakciją ir atsakas į ją yra baltymų-reaktantų sintezė kepenyse. Tuomet padidėja CRB. Jis žymiai padidėja esant bakterinei infekcijai ir dažnai tai būna vienas iš pagrindinių rodiklių ar skirti antibiotikus).

Gydytojos atsakymas tiesiog pribloškė: „Antibiotikų vaikui reikia jau šiandien, o tyrimas vis tiek parodys, kad antibiotikų reikia“. Ir tada jau man kilo įtarimas. Neketinau supanikuoti dėl paskirtų vaistų, tačiau norėjau būti tikra, kad jie tikrai reikalingi. Kaip ten bebūtų, antibiotikai nėra tik paprastos cukraus granulės.

Sekančią dieną nuvykom į kitą kliniką, nes vaikas vis dar jautėsi prastai, o ką toliau daryti, nežinojau. Atlikusi bendrą kraujo ir CRB tyrimus, atsakymu nešina laborantė manęs iškart paklausė, ar vaikas neseniai nėra sirgęs virusine infekcija, nes leukocitų kiekis pakitęs, o CRB tuo metu buvo 20mg/l („virusinis“ profilis 10–50mg/l, „bakterinis“ profilis daugiau nei 50mg/l).

Nuojauta pasitvirtino – antibiotikų nereikėjo. Kadangi esu linkusi vadovautis bent dviejų specialistų nuomone, tad susisiekiau su pažįstamu bendrosios praktikos gydytoju, kuris patvirtino tą patį: antibiotikų tikrai nereikia.

Turbūt nereikia nė sakyti, kaip pikta pasidarė. Ir ką tokiu atveju daryti? Grįžti pas tą pačią gydytoją ir įrodyti jai, kad ji buvo neteisi ir pasielgė nekompetetingai? Kreiptis į klinikos valdžią dėl tokio įvykio? Nedaryti nieko? Kaip gi elgtis?

Net liūdna pasidaro pagalvojus, kad yra labai daug tėvų, kurie nežino, ko prašyti ir kodėl prašyti, o vis dėlto yra gydytojų, kurie tuo pasinaudoja. Mes, tėvai, juk ir „neturim nieko žinoti“. Tam yra gydytojai, kurie mokėsi ištisą dekadą ir per darbo metus sukaupė daug patirties, o turėtas žinias vis gilino. O, bet, tačiau. Situacija tokia, kokia yra.

Pati jau ne kartą susidūriau su panašiais atvejais, kuomet gydytojas atsisako parašyti siuntimą tirtis. Paskutinį kartą girdėtas argumentas buvo „O kam tau reikia? Tas tyrimas juk kainuoja“. Bet kai kalba pasisuka apie tavo paties vaiko sveikatą, aiškinti specialistui, kodėl tu nori išsitirti ir nesulaukti normalaus atsakymo, varo į neviltį.

Tai jeigu tu, išsilavinęs šios specialybės atstove, negali man padėti, kas tada gali? Nejaugi reikia migruoti tarp sveikatos priežiūros centrų ir ieškoti kompetetingo gydytojo? Taip taip. Sakysite, kad jums taip nenutiko. Ir aš tikrai tuo tikiu. Ir pati pažįstu tikrai ne vieną savo darbui atsidavusį gydytoją, kurie tikrai dirba sąžiningai ir kruopščiai, kuriems žmogaus sveikata ir gyvybė yra šventi. Bet ką daryti su ta mažuma (o gal jų nėra labai mažai? Gal mes dar daug nežinom?), kuri dėl man nesuprantamų priežasčių (tingėjimo? Atsakomybės nebuvimo?) išvis turi teisę dirbti sveikatos priežiūros centruose ir gydyti žmones? Juk tai gali ir, neabejoju, jog kelia pavojų jų pacientams. Kas iš tiesų atsakingas už tai?

Ir štai grįžtu prie paskutiniu metu taip dažnai linksniuojamo „supermamos“ statuso. Sako, jos kalba taip, tarsi išmanytų daugiau už kitus, esą, žino absoliučiai viską, nors daugumai savišvieta įvairiausiais klausimais neragauta ir neuostyta. Na va: turiu ir aš tą „simptomą“, tik kad dar gerokai prieš šį atvejį tuo domėjausi, nes kažkur nugirdau apie tokį tyrimą ir žodį „antibiotikai“ viename sakinyje. Pasidomėjau, dar pagalvojau, kad gal prireiks kada nors.

Bet jei tą dieną nebūčiau tame kabinete stovėjusi su iš anksto pasiruošta informacija, nežinia, kaip būtų baigęsi. Net jei gydymas antibiotikais būtų baigęsis ligoninėje (nors ir be didesnių pasekmių), tai man nuo to širdies mažiau tikrai neskaudėtų. Juk tai – mano vaikas. Aš atsakinga už jo sveikatą ir aš privalau ja rūpintis. Tačiau kodėl esu priversta lįsti ten, kur man iš tiesų nepriklauso? Aš tikrai ne gydytoja. Ir neketinu ja tapti. Todėl susirgus vaikui norėčiau ramia galva nueiti pas pediatrę ir sulaukti to, ko dėl kompetencijos ir išsilavinimo neturėjimo negaliu padaryti pati: gydymo.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vilnietei kelia įtarimų Lazdynėlių g. atnaujinimo darbai (4)

Atrodytų viskas gražu – Vilniaus miesto savivaldybė rūpinasi miestiečių gerove –...

Nuomonė. Reikia ne bendruomenių, o savivaldos! (6)

Dažnai girdžiu piliečių nepasitenkinimą valdžia. Ko skundžiatės, jei jūs ir esate valdžia,...

Skaitytojas pasimetęs: ar tikrai Vyčio lipdukas paverčia patriotu? (92)

Gatvėse važinėja daug automobilių su užklijuotu Vyčio lipduku. Tai parodo vairuotojų pagarba...

Kilo klausimas: ar darbo skelbimų portalai nepažeidžia privatumo? (4)

Pastaruoju metu man kyla klausimas, kodėl darbo paieškos portaluose , kur skelbiami darbo...

Ruduo – geriausias metas atostogauti Sardinijoje: 7 vietos, kurias privalu aplankyti (11)

Sardinija – Italijos sala, kurios auksinių paplūdimių krantus skalauja Viduržemio ir Tirėnų...

Top naujienos

Dr. Kjellas Nordstromas: tai, kas šiuo metu vyksta, pasaulį pakeis negrįžtamai (105)

Pasaulis, kuriame nebeįmanoma nieko prognozuoti. Toks, kuriame viskas skaitmenizuojama, o tada –...

Prieš dešimtmetį šlovės spinduliuose maudęsis Vitalijus Autukas: nežinau, kas būtų, jei būčiau likęs Lietuvoje (70)

Vitalijus Autukas – atrodytų, tokia girdėta ir taip gerai pažįstama pavardė, tačiau mintyse...

Šimonytė: čia dar vienas „rekordinis“ biudžetas (84)

Vyriausybė antradienį pritarė kitų metų valstybės ir savivaldybių biudžeto projektui, kuris,...

Orai: permainos ne už kalnų

Jei praėjusią savaitę rudeninę striukę ar paltą įdienojus dažnam teko nešti rankose, tai...

Gentvilas siunta dėl Šimašiaus kuriamo komiteto: nebevaidinkite, kad su mumis kuriate liberalią visuomenę (117)

Vilniaus meras, vienas liberalų sąjūdžio lyderių Remigijus Šimašius pranešė, kad sieks...

11 mitų apie sveiką mitybą: kai kurių taisyklių laikomės visiškai be reikalo (16)

Minint Pasaulinę maisto dieną pats metas išsklaidyti sveikos mitybos mitus ir pradėti mėgautis...

Jolanta Blažytė: apie santykius su buvusiu vyru ir ką reiškia būti labai turtinga moterimi (71)

Viena įtakingiausių Lietuvos verslininkių Jolanta Blažytė pasakoja, kad verslą kūrė, nes buvo...

„Žalgirio“ lyderiu greitai tapęs naujokas labiausiai laukia toliašaudės artilerijos protrūkio specialiai Krepsinis.lt iš Stambulo (10)

Kauno „Žalgiriui“ sezonas Eurolygoje prasidėjo skaudžiu pralaimėjimu namuose prieš Vitorijos...

Vengdami mokesčių už stovėjimą, vairuotojai ėmėsi radikalių kovos priemonių (209)

Vilniuje vis augant mokamų stovėjimo vietų skaičiui, į darbus automobiliais važiuojantys ir jų...

Du Griezmanno įvarčiai paguldė ant menčių futbolo grandų dvikovoje pirmavusius vokiečius (4)

Po vokiečių pirmojo įvarčio atsitiesusi Prancūzijos rinktinė UEFA Tautų lygos rungtynėse...