Pirmoji 2017 m. diena pateikė smagų siurprizą. Kol daugelis vilniečių laiką po naujametinės nakties leido namuose, mes kartu su žmona Egle išvykome į mišką. Pavedžioti žirgą, vardu Picadonas.
© J. Vanago nuotr.

Oras miške, netoli Balžio ežero (Vilniaus r.) esančio žirgyno „Šilo žirgai“, buvo nuostabus. Dabar skamba neįtikėtinai, tačiau prieš savaitę miške buvo 2 laipsniai šilumos, nelijo ir nepūtė vėjas. Miške buvo taip ramu ir drėgna, kad gerai įsiėjus ir sušilus jausmas buvo toks lyg vaikščiotum vėsią rudens pavakarę.

Žiemą žirgyne gyvenantys keturkojai daugiau laiko praleidžia garduose ir aptvaruose. Nors jie kasdien išvedami į lauke įrengtas „levadas“ (aptvaras lauke žirgams pasilakstyti), ristūnams reikia didesnio krūvio – arba kad su jais pajodinėtum, arba tiesiog pavedžiotum, pavaikytum prilaikydamas pavadžiu.

Picadono* savininkė buvo išvykusi, todėl tą paprašė padaryti mūsų. Nusprendėme apsukti 5 kilometrų ratą miške. Tai – pakankamas krūvis 19 metų sportiniam žirgui.

Žiemą daugelis žirgų užsiaugina storą kailį. Vieni raiteliai jį skuta, kiti tiesiog pristabdo plaukų augimą žirgus nuolat aprengdami specialiu gaubtu, kuris nenukrenta net gyvūnams voliojantis lauke ir kasantis šonus į medžius. Didžioji dalis žirgų aprengti būna tiek lauke, tiek viduje. Prieš jojimą žirgyno viduje esančiame manieže raiteliai nuima apdangalus, o po treniruotės, gyvūnams kiek atvėsus, vėl uždeda.

Vieni „drabužiai“ žirgams yra naudojami kai jie būna garduose, kiti – einant pasivaikščioti. Pastaruoju atveju dažniausiai dedami plonesni „pop on’ai“, skirti apsaugoti nuo vėjo ir lietaus.

Nors pušyne Picadonas – ne pirmą kartą, tačiau pirmieji žingsniai iš žirgyno visada būna atsargūs. Žirgai – bandos gyvūnai ir jaučiasi drąsiau, kai yra vedami pavadžiu bei mato priekyje žmogų ar kitą žirgą.

Keistas jausmas šitaip vaikščioti, kai tik simboliniu pavadžiu vedamas paskui tave eina 700 kg sveriantis žirgas. Atrodė, kad jis visiškai niekur nenori skubėti. Kol tolome nuo žirgyno, jam buvo svarbiau kažką suėsti, tačiau žmogaus tempu tai galima buvo vadinti intensyviu ėjimu, o kai pradėjome artėti, tai jis jau norėjo smagiai parisnoti. Buvo smagu pajudėti intensyviau.

Grįžus į žirgyną laukė švarinimosi procedūros. Kiekvienąkart specialioje balnojimo ir nubalnojimo patalpoje yra išvalomos kanopos. Reikia apžiūrėti ar į jas neįsispraudė kankorėžis ar akmuo. Šeimininkai dažnai patepa kanopas specialiu aliejumi, o žirgui duoda palaižyti skanėstų – cukraus su įvairiais vitaminais.

Po švarinimosi procedūrų – atgal į gardą arba aptvarą lauke. „Sotus ir gerai prižiūrėtas bei aprengtas žirgas laisvai ištveria 10-15 laipsnių šaltį“, – sako pakalbintas arklininkas Nikolajus. Anot jo, lauko garduose žirgai turi galimybę pabendrauti tarpusavyje, padūkti, pravėdinti plaučius.

Žirgyno viduje, Nikolajaus teigimu, turi būti pliusinė temperatūra. Nuo arklių kūnų patalpa greitai prišyla, todėl papildomai patalpos nėra šildomos.

Pasivaikščiojimui oras buvo nuostabus. Net nepajutau, kaip nuėjome 5 km per 52 min. Matuota su „Endmondo“ programėle išmaniajame telefone.

*Eglė joja nuo pat vaikystės ir žino daug istorijų apie žirgus. Vaikščiojant papasakojo, kad Picadonas (savininkė – Diana) yra karališkų olandų šiltakraujų veislės žirgas, o jo tėvas buvo garsusis pasaulio čempionas trakėnas Gribaldi (1993-2010), kuris kartu su raiteliu Edwardu Gal ne kartą buvo pasiekęs pasaulinių dailiojo jojimo aukštumų. Eržilo Gribaldi palikuonys dažniausiai būna juodi su baltomis kanopomis, aukšti ir eiklūs. Jie garsėja tuo, kad yra itin spotiški ir tiksliai atlieka įvairias jojimo figūras.

Garsiausiu Gribaldi palikuoniu laikomas iki šiol jojimo legenda vadinamas olandų šiltakraujis – Moorland Totilas. Jis per trumpą savo karjerą išjodinėjimo varžybose kartu su raiteliu Edward Gal ne kartą pasiekė, o 2009 m. viršijo savo rekordą, kurio iki šios dienos niekas nėra pagerinęs.

Pasaulio rekordininką Totilą 2009 metais patvirtinus tinkamu eržilu veisimui, pradinė sukergimo su juo kaina prasidėjo nuo 5500 eurų. Per pirmuosius metus iš kergimo ir galutinio rezultato – kumeliukų – jo savininkai uždirbo 1.4 mln. eurų.

2010 metais Totilas buvo parduotas už neskelbiamą kainą. Tačiau manoma, kad už eržilą naujasis jo savininkas vokietis sumokėjo nuo 9,5 iki 15 mln. eurų. Šio žirgo pardavimas olandus šokiravo, nes jie jį laikė šalies pasididžiavimu ir būsimu olimpiniu čempionu. Tačiau 2012 metais Londone vykusioje olimpiadoje Totilas buvo paskirtas atstovauti Vokietiją, kuriai pergalės šiame sporte nebeatnešė. Totilo sėkmė Vokietijoje ir toliau blėso, nes naujieji raiteliai nesugebėjo pasiekti tokio lygio jojimo harmonijos kaip Edward Gal. Todėl buvo imtasi kraštutinių jo valdymo priemonių dėl ko naujieji savininkai sulaukė PETA kritikos. Galiausiai po visko 2015 metais Totilas išėjo į „pensiją“ ir varžybose nedalyvauja. Šiuo metu veikia šio žirgo vardo prekės ženklas, o žurnalaistai jį vadino „Rock star in the horse world“.

Pikadono istorija kiek kuklesnė. Tačiau Lietuvoje jis buvo žinomas ir perspektyvus žirgas, kol nepateko į gaisrą žirgyne. Iš liepsnų išgelbėtas gyvūnas dėl patirtos plaučių traumos nebegalėjo pakelti milžiniškų sportinių krūvių, tačiau ant jo nugaros augo ne vienas būsimas raitelis. Šiandien žirgas gyvena pusiau sanatoriniu režimu ir skirtas mėgėjiškam pasijodinėjimui.

Įvertink šį straipsnį
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Pragaras autobuse: žmonės, kur jūsų kultūra? (137)

Rašau, nes esu pasipiktinusi situacija viešajame transporte . Kultūra, kultūra, žmonės, kur...

Atsakymas Avuliui: siūlote atimti iš būsto pirkėjų galimybę rinktis (16)

Šią savaitę keliuose naujienų portaluose pasirodė straipsnis „ Arvydas Avulis : daugiabučių...

Piktina „Lidl“ kainų skirtumas: Vokietijoje ir vėl pigiau? (142)

„Lidl“ pirkėjui ir vėl užkliuvo akis už akivaizdaus kainų skirtumo – šįkart jis negalėjo...

Lietuvaičių pergalės tarptautinėse dailiojo čiuožimo varžybose Baltarusijoje (9)

2018 balandžio 14 d. Baltarusijoje, Vitebske vyko tarptautinės dailiojo čiuožimo varžybos...

Įspėja kitus: nesuprato, kodėl siuntų įmonė nesutiko atlyginti patirtos žalos (107)

Rašau Jums norėdamas papasakoti savo patirtį su siuntų tarnyba DPD . Prieš kelias savaites teko...

Top naujienos

Šunų pjautynės Pirėjuje: nešvarūs žaidimai, užsikirtę teisėjų švilpukai ir su apsauga išlydėtas Jasikevičius (1)

Nešvarios provokacijos ir įžeidinėjimai, techninės pražangos, padėties nekontroliuojantys...

Legendinis Alfonsas Penikas – atvirai apie meilės istorijas, skandalus ir didžiausias gyvenimo klaidas (16)

Pastaruoju metu apie žinomą muzikantą bei vaikų grupės „Pop-šou“ vadovą Alfonsą Peniką...

Miestas, kur sukurtas „Novičiok“: net čia patekti norintiems rusams reikia FSB leidimo (103)

Britų laikraštis „The Times“ įvardijo vietovę, kurioje, remiantis gautais duomenimis, buvo...

Gydytojas apie populiarų tyrimą Lietuvoje: jis atliekamas be reikalo – visų pacientų rezultatai ir taip žinomi (24)

Šeimos gydytojas Valerijus Morozovas pastebi, kad pavasarį daug žmonių kreipiasi dėl...

Ieško buhalterės be mažų vaikų: pasipiktinusių laukė keistas paaiškinimas (173)

Ieškoma buhalterė-apskaitininkė-kasininkė be mažamečių vaikų. Tokį Klaipėdos bendrovės...

Palangos paplūdimiams gydyti – naujas planas (1)

Palangai paskelbus ekstremalią situaciją centrinio paplūdimio atkarpoje nuo Palangos jūros tilto...

Sandra Vilimaitė. Apie tuos, kurie ryte eina į bažnyčią, o vakare rodo bobai jos vietą (89)

Kartą įkėliau į feisbuką nuotrauką iš McDonaldo , valgiau ten.

Plyname lauke pastatė šiltnamius ir per metus atsistojo ant kojų (53)

Jeigu jums kada teko gėrėtis Druskininkų Karolio Dineikos sveikatingumo parko gėlynais, tai...

Emocingos veteranų kalbos įkvėpti graikai Kaune dovanų nesitiki žiniasklaida stebisi Jasikevičiaus talentu, supranta jo priekaištus teisėjams (28)

Eurolygos ketvirtfinalio serijos pirmajame mače Kauno „Žalgiriui“ pralaimėjęs Pirėjo „...

Šonai aplamdyti, bet žalgiriečiai žada atsakymą su dviguba agresija ir energija specialiai Krepšinis.lt iš Pirėjo (68)

Po Eurolygos antrųjų ketvirtfinalio rungtynių Pirėjuje, kuriose „Žalgiris“ šeimininkams...