Pirmoji 2017 m. diena pateikė smagų siurprizą. Kol daugelis vilniečių laiką po naujametinės nakties leido namuose, mes kartu su žmona Egle išvykome į mišką. Pavedžioti žirgą, vardu Picadonas.
© J. Vanago nuotr.

Oras miške, netoli Balžio ežero (Vilniaus r.) esančio žirgyno „Šilo žirgai“, buvo nuostabus. Dabar skamba neįtikėtinai, tačiau prieš savaitę miške buvo 2 laipsniai šilumos, nelijo ir nepūtė vėjas. Miške buvo taip ramu ir drėgna, kad gerai įsiėjus ir sušilus jausmas buvo toks lyg vaikščiotum vėsią rudens pavakarę.

Žiemą žirgyne gyvenantys keturkojai daugiau laiko praleidžia garduose ir aptvaruose. Nors jie kasdien išvedami į lauke įrengtas „levadas“ (aptvaras lauke žirgams pasilakstyti), ristūnams reikia didesnio krūvio – arba kad su jais pajodinėtum, arba tiesiog pavedžiotum, pavaikytum prilaikydamas pavadžiu.

Picadono* savininkė buvo išvykusi, todėl tą paprašė padaryti mūsų. Nusprendėme apsukti 5 kilometrų ratą miške. Tai – pakankamas krūvis 19 metų sportiniam žirgui.

Žiemą daugelis žirgų užsiaugina storą kailį. Vieni raiteliai jį skuta, kiti tiesiog pristabdo plaukų augimą žirgus nuolat aprengdami specialiu gaubtu, kuris nenukrenta net gyvūnams voliojantis lauke ir kasantis šonus į medžius. Didžioji dalis žirgų aprengti būna tiek lauke, tiek viduje. Prieš jojimą žirgyno viduje esančiame manieže raiteliai nuima apdangalus, o po treniruotės, gyvūnams kiek atvėsus, vėl uždeda.

Vieni „drabužiai“ žirgams yra naudojami kai jie būna garduose, kiti – einant pasivaikščioti. Pastaruoju atveju dažniausiai dedami plonesni „pop on’ai“, skirti apsaugoti nuo vėjo ir lietaus.

Nors pušyne Picadonas – ne pirmą kartą, tačiau pirmieji žingsniai iš žirgyno visada būna atsargūs. Žirgai – bandos gyvūnai ir jaučiasi drąsiau, kai yra vedami pavadžiu bei mato priekyje žmogų ar kitą žirgą.

Keistas jausmas šitaip vaikščioti, kai tik simboliniu pavadžiu vedamas paskui tave eina 700 kg sveriantis žirgas. Atrodė, kad jis visiškai niekur nenori skubėti. Kol tolome nuo žirgyno, jam buvo svarbiau kažką suėsti, tačiau žmogaus tempu tai galima buvo vadinti intensyviu ėjimu, o kai pradėjome artėti, tai jis jau norėjo smagiai parisnoti. Buvo smagu pajudėti intensyviau.

Grįžus į žirgyną laukė švarinimosi procedūros. Kiekvienąkart specialioje balnojimo ir nubalnojimo patalpoje yra išvalomos kanopos. Reikia apžiūrėti ar į jas neįsispraudė kankorėžis ar akmuo. Šeimininkai dažnai patepa kanopas specialiu aliejumi, o žirgui duoda palaižyti skanėstų – cukraus su įvairiais vitaminais.

Po švarinimosi procedūrų – atgal į gardą arba aptvarą lauke. „Sotus ir gerai prižiūrėtas bei aprengtas žirgas laisvai ištveria 10-15 laipsnių šaltį“, – sako pakalbintas arklininkas Nikolajus. Anot jo, lauko garduose žirgai turi galimybę pabendrauti tarpusavyje, padūkti, pravėdinti plaučius.

Žirgyno viduje, Nikolajaus teigimu, turi būti pliusinė temperatūra. Nuo arklių kūnų patalpa greitai prišyla, todėl papildomai patalpos nėra šildomos.

Pasivaikščiojimui oras buvo nuostabus. Net nepajutau, kaip nuėjome 5 km per 52 min. Matuota su „Endmondo“ programėle išmaniajame telefone.

*Eglė joja nuo pat vaikystės ir žino daug istorijų apie žirgus. Vaikščiojant papasakojo, kad Picadonas (savininkė – Diana) yra karališkų olandų šiltakraujų veislės žirgas, o jo tėvas buvo garsusis pasaulio čempionas trakėnas Gribaldi (1993-2010), kuris kartu su raiteliu Edwardu Gal ne kartą buvo pasiekęs pasaulinių dailiojo jojimo aukštumų. Eržilo Gribaldi palikuonys dažniausiai būna juodi su baltomis kanopomis, aukšti ir eiklūs. Jie garsėja tuo, kad yra itin spotiški ir tiksliai atlieka įvairias jojimo figūras.

Garsiausiu Gribaldi palikuoniu laikomas iki šiol jojimo legenda vadinamas olandų šiltakraujis – Moorland Totilas. Jis per trumpą savo karjerą išjodinėjimo varžybose kartu su raiteliu Edward Gal ne kartą pasiekė, o 2009 m. viršijo savo rekordą, kurio iki šios dienos niekas nėra pagerinęs.

Pasaulio rekordininką Totilą 2009 metais patvirtinus tinkamu eržilu veisimui, pradinė sukergimo su juo kaina prasidėjo nuo 5500 eurų. Per pirmuosius metus iš kergimo ir galutinio rezultato – kumeliukų – jo savininkai uždirbo 1.4 mln. eurų.

2010 metais Totilas buvo parduotas už neskelbiamą kainą. Tačiau manoma, kad už eržilą naujasis jo savininkas vokietis sumokėjo nuo 9,5 iki 15 mln. eurų. Šio žirgo pardavimas olandus šokiravo, nes jie jį laikė šalies pasididžiavimu ir būsimu olimpiniu čempionu. Tačiau 2012 metais Londone vykusioje olimpiadoje Totilas buvo paskirtas atstovauti Vokietiją, kuriai pergalės šiame sporte nebeatnešė. Totilo sėkmė Vokietijoje ir toliau blėso, nes naujieji raiteliai nesugebėjo pasiekti tokio lygio jojimo harmonijos kaip Edward Gal. Todėl buvo imtasi kraštutinių jo valdymo priemonių dėl ko naujieji savininkai sulaukė PETA kritikos. Galiausiai po visko 2015 metais Totilas išėjo į „pensiją“ ir varžybose nedalyvauja. Šiuo metu veikia šio žirgo vardo prekės ženklas, o žurnalaistai jį vadino „Rock star in the horse world“.

Pikadono istorija kiek kuklesnė. Tačiau Lietuvoje jis buvo žinomas ir perspektyvus žirgas, kol nepateko į gaisrą žirgyne. Iš liepsnų išgelbėtas gyvūnas dėl patirtos plaučių traumos nebegalėjo pakelti milžiniškų sportinių krūvių, tačiau ant jo nugaros augo ne vienas būsimas raitelis. Šiandien žirgas gyvena pusiau sanatoriniu režimu ir skirtas mėgėjiškam pasijodinėjimui.

Įvertink šį straipsnį
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Nufilmavo nematytą gyvį: ar Lietuvoje jau gyvena kolibriai? (15)

DELFI skaitytojas Valdas nufilmavo jam iki šiol nematytą gyvį. „Kas čia per vabzdys? Kažkoks...

Iš degančio namo išgelbėti kačiukai ieško namų (1)

Mes juos vadiname tiesiog broliais gaisrinukais. Šie liūtaširdžiai mažyliai buvo išgelbėti iš...

Per žingsnį nuo tragedijos: sustojęs išgelbėjo moters gyvybę (35)

Tai nutiko rugpjūčio pradžioje. Grįžinėjau iš Vilniaus, buvo maždaug vidurnaktis, kai staiga...

Gyvūnų gelbėtojams svyra rankos: gatvėje rado daug apleistų sergančių kačiukų (4)

Kokiame gyvenimo etape taip lengvai pametamas žmogiškumas? Kas turi nutikti žmogui, kuris lengva...

Po Kaune praūžusios liūties – šūsnys valstybinių numerių (2)

Antradienį Kauną merkė nepaprastai smarkus lietus. Jo padariniai – ne tik gatvėse...

Top naujienos

Feisbuke uraganą sukėlusios karalienių įkvėpėjos ir jos vyro interviu apie turtus kraunančią veiklą ir tikrąjį gyvenimą (88)

Neseniai feisbuke it virusas paplito įrašas, kuriame Rasa Kaktytė kvietė moteris šypsotis,...

Mažoji Lietuva Anglijoje: pūsles ir varginantį darbą kenčia dėl 220 svarų per 3 dienas (191)

Mažoji Lietuva – taip šmaikščiai vadinamas vaisių ir daržovių pakavimo fabrikas Visbiče,...

Edita Mildažytė: esu pakankamai įtakinga, kad galėčiau priimti sprendimus ir vykdyti savo gyvenimo planą taip, kaip noriu (173)

DELFI tęsia įtakingiausiųjų rinkimus, kuriuose – ir didžiausią įtaką turinčios...

Karališkos vestuvių naktys, kurių nesinori prisiminti (13)

Jie ištarė santuokos priesaiką stebint 29 milijonams žmonių, tačiau princo Harry ir Meghan...

Savaitgaliui į namus vykę kariai pateko į avariją: vienas žuvo, keturi sužaloti papildyta (161)

Penktadienį, rugpjūčio 17 d., pavakare, kelio Molėtai–Pabradė 9-ajame kilometre, susidūrus...

Savaitgalio orai: viena diena bus ypač karšta (21)

Sunku patikėti, kad jau greitai imsime skaičiuoti paskutines vasaros dienas ir netrukus pasitiksime...

Skaitytojai dalijasi istorijomis: ką daryti, jei persekioja kelyje? (75)

DELFI skaitytojos istorija apie tai, kaip naktį ją automobiliu persekiojo nežinomas vyras...

Neįprastos vyrų ir moterų charakterio savybės, kurios atrodo seksualios priešingai lyčiai (15)

Seksualumas yra labai susijęs su kūnu. Žmonėms patinka matyti ir liesti kitų žmonių kūnus –...

Į festivalį „Karklė Live Music Beach 2018“ – net ir pėsčiomis (11)

Šiandien, penktadienį, Karklės miestelyje prasidėjo muzikos ir menų festivalis „ Karklė Live...

„Aprangos“ vadovas: turime sakyti atvirai, kad kainos nebus žemesnės (769)

„Nustokime gąsdinti žmones, kad pas mus aukščiausios kainos Europoje. Taip tikrai nėra, bet jos...