aA
Režisierius, scenaristas ir prodiuseris J.J. Abramsas kiekvieną savo naują kino projektą laiko didžiausioje paslaptyje. Mistinio serialo „Dingę“ bei filmų „Neįmanoma misija 3“, fantastinių šedevrų „Žvaigždžių kelias“ ir „Super 8“ idėjų autorius įrodė, jog yra vertas vadintis paties Steveno Spielbergo įpėdiniu.
Filmas "Tolyn į tamsą. Žvaigždžių kelias"
© "Forum Cinemas" nuotr.

Režisierius 2009 metais pasauliui pristatė visiškai naują požiūrį į kultinės „Žvaigždžių kelio“ kino franšizės visatą. Pradėjęs nuo pačių ištakų, kino meistras sukūrė filmą, kuris metė iššūkį net paties George‘o Lucaso vaikui – „Žvaigždžių karams“. Vizualiai tobulas, scenarijaus atžvilgiu nenuvalkiotas, aktorių kolektyvu išsiskiriantis filmas pavergė daugelio gerbėjų ir žiūrovų širdis, o svarbiausia – tapo net geresniu už patį originalą, pasirodžiusį tolimais 1966 metais.

Po ketverių metų J.J. Abramsas pristato šios nepakartojamos istorijos tęsinį, kuris savo didybe užgožia pirmtaką. Režisierius kviečia visus fantastinio žanro mylėtojus į savo antrą skrydį po galaktiką su visa legendinio „Enterprise“ įgula patirti kvapą gniaužiančių nuotykių tolimiausiuose visatos kampeliuose ir kartu stoti į žūtbūtinę kovą su naujai gimusiu priešu.

Apie ką mes čia…

Sustabdęs pavojingą priešą Nero ir išgelbėjęs Žemę, kapitonas Kirkas su visa laivo „Enterprise“ įgula keliauja po tolimiausius visatos kampelius. Grįžę į Žemę, jie neilgai pasidžiaugia ramybe. Iškyla nauja ir dar pavojingesnė grėsmė nei iki šiol buvusios. Chaoso ir destrukcijos valdomas Džonas Harisonas nori parklupdyti ant kelių visą žmoniją, todėl pasauliui lieka tik viena viltis – laivo „Enteprise“ įgulos akistata žūtbūtinėje kovoje su nenugalimu priešu.

Kūrinio vidus

J.J. Abramsas 2009 metais pateikė kino mylėtojams tikrą stebuklą, atgaivindamas vieną labiausiai kultinių ir JAV labai mėgstamų juostų. Įgavus naują kvėpavimą, franšizė davė puikų pagrindą naujai filmų serijai, bet, deja, antros dalies reikėjo laukti net ketverius metus. Po stulbinamo pirmos dalies pasirodymo tiek dėl pajamų, tiek dėl juostos pasirodymo lūkesčiai buvo didžiuliai, o pasižiūrėjus taip lauktos juostos tęsinį galimą pasakyti, jog jie yra visiškai pasiteisinę. Pristatomas niūresnis, gyvesnis, efektingesnis filmas, kuriame ir vėl dominuoja puikiai papasakota istorija, susidedanti iš daugelio meistriškai sudėliotų epizodų.

Režisierius vėl pateikia puikiai ištobulintą kiekvieno personažo portretą ir jų asmenines istorijas. Būtent tokiais pačiais principais vadovavosi kino kūrėjas ir ankstesniame filme. Ryškiai papasakotos veikėjų istorijos, jų nuoskaudos, praeities ir dabarties būsenos, kovojimas su asmeniniais demonais tampa puikiu visos siužetinės linijos pagrindu. Būtent šiame filme galima aiškiai pamatyti vaizdžiai pateiktą visą „Enterprise“ įgulą, iš naujo susipažinti su kiekvienu iš jos narių. Tokios biografinės detalės tik papildo scenarijaus brandumą.

Kaip ir prieš ketverius metus, filme sutinkame Kirką, Spoką, Skotį, Bounsą, Čekovą, Uhurą, Suką ir Spoką Praimą bei naujus ir dar nematytus personažus kaip daktarė Markus ir piktadarys Džonas Harisonas. Vis dėlto visos istorijos pažiba yra būtent blogio įsikūnijimas Džonas Harisonas. Personažas ištobulintas iki mažiausių smulkmenų, o jo filosofinė pasaulio gerovės samprata virsta puikiu filmo varikliu.

Įdomu, jog veikėjo portretas yra priartintas prie paties Džokerio, meistriškai pasirodžiusio 2008 metų filme „Tamsos riteris“, kuriam irgi rūpėjo anarchijos skleidimas. Scenaristo dėka kiekvienas Harisono žodis ir mintis pateikiami ne banaliai. Jo lūpomis ištartos frazės atskleidžia chaoso teorijos sampratą, o jo pasaulėžiūroje matomas destrukcijai pavaldus pasaulis atspindi šiuolaikinės žmonijos degradavimo lygį. Vis dėlto, puikiai matoma užslėpta kritika žmonijai.

Siužetinė filmo linija neleidžia liūdėti. Juosta kupina staigaus veiksmo, kvapą gniaužiančių šuolių, sprogimų ir šiek tiek humoro. Viskas vyksta sklandžiai, nė vieną akimirką nesinori nuobodžiauti, na, ir, žinoma, pasakojimas vyksta panašiu būdu kaip ir pirmas filmas, todėl intriga išlieka iki paskutinės šio užburiančio darbo minutės. Už kylančią įtampą reikia atskirai padėkoti ir tokiam puikiam priešininkui kaip Džonas Harisonas, kurio pasirodymai leidžia jai augti, vis labiau pasiekiant didingą kulminaciją. Šaunus kūrėjų ėjimas leisti siautėti blogiui, kuris atrodo žymiai charizmatiškiau už geriečius.

Visos juostos atmosfera nesikaitalioja, ji yra vientisa, tokia pat niūri kaip ir pirmoje dalyje su vienu dideliu skirtumu – šiame filme nesijaučia jokio optimizmo ar vilties. Visur matomas tik chaosas ir siaubą keliantys vaizdai bei brutalūs priešininkų susidūrimai kovos lauke. Toks tamsiai pilkas filmo fonas užburia kaip hipnozė, po kurios seanso baigties žmogus pasijaučia patyręs neapsakomą skausmą.

Filmas sukelia daug teigiamų emocijų, todėl galima jį būtu pavadinti  kol kas geriausiu šiais metais kinuose pasirodžiusiu darbu, kuris ne tik suteikia puikią pramogą žiūrovams, bet kartu ir dėsto gyvenimišką filosofiją, moko atrasti savyje gerąsias savybes bei suteikia pasitikėjimo savo jėgomis. J.J. Abramsas šiuo filmu įrodė, jog yra puikus kandidatas užimti George’o Lucaso vietą, sugrąžinant į kino ekranus 2015 metais ilgai lauktą „Žvaigždžių karų“ sagą.

Techninės pusės ypatumai

Vizualinis juostos papildinys sudaro nemenką „svorį“ pateiktai kino kūrėjų visumai. Aukščiausio lygio stereoskopinis vaizdas, parodantis technologijų progresą, yra neabejotinai vienas iš labiausiai kvapą gniaužančių filmo momentų. Puikiai suderinta su vaizdu trimatė erdvė labiau priartina mus prie kovos lauko. Iš arti jaučiamas veiksmas išlieka puikiu papildiniu emocijoms išgauti viso filmo metu.

Širdis virpina ir jaudina ne tik vizualiniai efektai. Garso takelis, emocionaliai nukeliantis į filmą, padaro ne mažesnį darbą. Atmosferai išgauti parinktos geros muzikinės kompozicijos, todėl muzikinė filmo palyda taip pat turi nemažą indėlį šios juostos didybei.

Operatoriaus darbas efektingas. Kartais drebančios kameros dėka, virpinančiais vaizdais bandantis įtempti žiūrovą rodomomis scenomis, Danielis Mendelis pasinaudoja įvairiausiomis technikomis, kad dar efektingiau perteiktų visą veiksmo eigą. Montažas, kaip ir praeitoje dalyje, prideda labai daug intrigos istorijai. Vis dėlto sunku nuspėti, kas vyks toliau ir kokius dar kozirius rankovėje yra paslėpęs J.J. Abramsas.

Kokybiška techninė filmo pusė neužgožia pačios istorijos, o tai yra puikus režisieriaus ir visos kūrybinės komandos nuopelnas.

Aktorių kolektyvinis darbas

Visas originalo kolektyvas vėl kartu. Džiugu, jog nebuvo priimta jokių pakeitimų šame plane. Chrisas Pine‘as ir jo kapitono Kirko personažas pasikeičia. Drąsiau ir vyriškiau pateikiamas veikėjas, aktorius patobulėjo ir emociškai. Vaidybos plane jis nesijaučia jau toks suvaržytas kaip prieš keletą metų.

Amžinojo draugo ir konkurento Spoko vaidmenį atlikęs Zachary‘is Quinto vėl pasirodo žavingiau nei visi kiti likę „Enterprise“ nariai. Personažas perteikiamas solidžiai. Tiek daug emocijų, ryžto, nuoskaudų akyse. Simonas Peggas ir Karlas Urbanas sudaro savo vaidinamų personažų tandemą, tad pavyko labai smagus duetas.

Gražiosios lyties atstovės irgi sugeba įnešti žavesio. Tobulų kūno linijų aktorė Zoe Saldana ir naują veikėją įkūnijusi Alice Eve harmoningai pasirodo kadruose. Konkurencija tarp jų taip pat matoma, tačiau, kaip bebūtų, kiekviena iš jų yra verta nuodėmės, ką ir supranta vyriškoji „Enterprise“ dalis.

Desertui paliktas šarmingasis britas, visų mėgstamo serialo „Šerlokas“ pažiba, aktorius Benediktas Cumberbatchas, įkūnijęs vieną pačių išraiškingiausių antagonistų per daugelį metų. Tai žaibiškas ir nesustabdomas veikėjas, užgožiantis visus kitus aktorius, pasirodančius šiame filme. Žinoma, galbūt būtų neetiška ji lyginti su genialiai suvaidintu a.a. Heatho Ledgerio Džokeriu, tačiau, kaip bebūtų, personažas yra labai artimas „Tamsos riterio“ stebuklui.

Džiugesys sklinda ir iš paties legendinio Leonardo Nemoy‘aus pasirodymo. Smagu, jog ir vėl jis yra pakviestas suvadinti savo gyvenimo vaidmenį. Johnas Cho ir rusų kilmės talentas Antonas Yelcinas šį kartą gauna svarbesnius ir ilgesnius vaidmenys, na, o vaidinant rusą pasireiškia ir humoro dalelė, bent vienai akimirkai nušviečianti rimtą ir niūrų filmo foną.

Puikiai pasirodę aktoriai neabejotinai suteikė šiam filmui asmeniškumo, kiekvienas iš jų išgyveno savo veikėjus. Jaučiamas atsidavimas vaidinamiems personažams tiesiog žavi.

Verdiktas

„Tolyn į tamsa. Žvaigždžių kelias“ – tai nepakartojamas nuotykis po tamsiausius visatos užkampius kartu su legendine „Enterprise“ įgula. Tai filmas su puikiai papasakota istorija, išraiškingais personažais bei tobulu vizualiniu grožiu, galinčiu prilygti net pačiam „Įsikūnijimui“. Ši juosta neabejotinai yra kol kas geriausias šiais metais kino ekranuose pasirodęs projektas.

Bendras vertinimas: 10/10

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Jauną mamytę situacija Kauno „Akropolyje“ stebina: ar pirkėjai nemato, kad tai mažylių kasa? (219)

Trečiadienį socialiniame tinkle pasklido nemažo atgarsio sulaukusi žinutė apie naudojimąsi...

Vilniaus jaunimas nepraleidžia progos pasisemti žinių (1)

Nors ruduo jau nuspalvino medžius , o orai pradėjo džiuginti nuostabiu oru, šį savaitgalį...

Naktiniame bare apsvaiginta mergina kreipėsi į kaunietes: būkite atsargios (128)

Portalo „Kas vyksta Kaune“ redakciją pasiekė istorija apie neseniai viename Kauno naktiniame...

Atviras kliento laiškas draudikams: ar jums atrodo logiška siūlyti kabrioleto draudimą artėjant žiemai? (53)

Miela draudimo bendrove, Skundžiuosi Jūsų kliento patirtimi. Dvi savaites karštligiškai bandėte...

Po motinystės atostogų į darbą grįžusi mama buvo šokiruota: ar valstybė mus apgavo? (36)

Į DELFI redakciją kreipėsi moteris, kuri teigė, esą valstybė apgavo mamas, esančias vaiko...

Top naujienos

Gaujų šaudynėmis ir laukinio kapitalizmo prabanga garsėjusi Kauno legenda sulaukė liūdnos pabaigos (21)

Laukinio kapitalizmo metais prabanga garsėjęs, Kaune, Jonavos gatvėje veikęs šešėlinio pasaulio...

Rusijos picų karalius užkariauja pasaulį: konkurentus lenkia dėl slapto ingrediento, kuris net nevalgomas (23)

Jei jau įsigudrini užsidirbti pristatydamas karštas picas Arktyje, kur sūrio blokai atkeliauja ant...

Ginekologė – apie Sinickio pasirinkimą pasidaryti vazektomiją: žmonai jis padarė paslaugą (538)

Daugiau vaikų su žmona nebeplanuojantis Tomas Sinickis garsiai pareiškė, kad jam yra atlikta...

Meksikos gatvėse – tikras karas: pareigūnai puolė „El Chapo“ sūnų, gatves nusėjo aibė lavonų po mūšio Guzmanas paleistas (107)

Šiaurinėje Meksikos dalyje įvyko intensyvūs susirėmimai, kai saugumo pajėgos sučiupo vieną...

Šio vaikino situacija ypač sudėtinga: ligos atvejis Lietuvoje – toks vienintelis, o prieinamo gydymo nėra (113)

Iš Pajūrio kilęs 18-metis Jonas (vardas pakeistas dėl asmeninio šeimos noro - DELFI) vengia...

Slėpkite paltus: šiluma nė neketina trauktis (1)

Šiandien per šalį keliaus mažai aktyvus atmosferos frontas. Lietaus jis atneš labai mažai,...

Lietuviškasis „Olympiakos“ nusileido Plazos „Zenit“, Giedraitis neišgelbėjo „Albos“ Barselonoje (10)

Antrąją nesėkmę Eurolygos pirmenybėse patyrė Pirėjo „Olympiakos“ (1-2) krepšininkai....

Teniso deive vadintos Suzanne Lenglen gyvenimas apgaubtas paslaptimi. Kaip ir mirtis (4)

Prieš 100 metų Suzanne Lenglen debiutavo Vimbldono turnyre ir iškart užkariavo ne tik teniso...

LNK: Kauno klinikose ligonei vietoje vaistų sulašino dezinfekcinio skysčio (365)

Absurdas Kaune – vietoje vaistų paauglei į veną sulašino dezinfekcinio skysčio, praneša LNK...

Proveržis vėžio gydymo srityje: nauja technologija net ir paslėptas vėžio ląsteles išduoda imuninei sistemai (18)

Imunoterapijos ateityje gali tapti efektyviausiu vėžio gydymo būdu. Paprastai tariant,...