aA
Pašėlusių ir vulgarių komedijų specialistas, scenaristas ir režisierius Nicholas Stolleris, debiutavęs didžiame kine su „Velniop tą Sarą Maršal“ ir po dviejų metų išleidęs neoficialų savo pirmos režisūrinės juostos tęsinį „Tempk jį čia!“ bei pridėjęs rankas prie „Jis sako Taip“ ir „Mapetai“, pristato patį juokingiausią ir labiausiai nešvankų karjeros projektą – juostą „Kaimynai“ (angl. Neighbors).
Zacas Efronas
© Scanpix

Kino kūrėjas, kartu su vienu geriausių mūsų dienų komiku Sethu Rogenu, kviečia atsidurti tikrame kovos lauke, kuriame susiduria pagarbiai gyvenanti šeima ir naujai įsikūrusi studentų brolija, ramų gyvenimą pavertusi tikru pragaru visiems aplinkiniams.

Apie ką mes čia…

Pavyzdingas šeimos tėvas Makas kartu su žmona ir vaiku gyvena laimingą ir ramų gyvenimą gražiame name. Deja, toks gyvenimas greitai apvirsta aukštyn kojomis, kai kaimynystėje apsigyvena būrys studentų, kuriam vadovauja Tedis. Studenčiokai nė akimirkai neleidžia Makui ir jo šeimai pasimėgauti ramybe. Makas neturi kitos išeities kaip tik stoti į kovą su triukšmingais kaimynais ir pamokyti juos gražių manierų.

Kūrinio vidus

Kiekvieną kartą, kai tik prie kokios nors komedijos savo rankas prikiša Sethas Rogenas, galima teigti, kad filmas bus arba juokingas, arba labai juokingas, nes pas šį vyruką kitų variantų tiesiog nėra. Absurdo ir juodo humoro genijus šį kartą prisistatė kaip filmo prodiuseris, o ne scenaristas, kas jam yra įprasta, tačiau jo įnašas šiai juostai toks didelis, jog nuo pat pradžių galima pajusti firminį aktoriaus stilių, prie kurio ir prisitaikė juostos scenaristai ir režisierius. Puikus tandemas, kurio dėka galime be sustojimo juoktis iš kuriozinių veikėjų situacijų.

Filmo tematika galbūt ir nėra nauja, o kaip tik - sena kaip ir pats kinas, reikia vien prisiminti Chapliną ir jo nuotykius su kaimynais trumpametražėse juostose, tačiau kai išradingumas klesti, net ir iš tokios nuvalkiotos temos kaip ši galima išgauti tikrą hitą. Taip atsitinka ir su naujuoju Nicholaso Stollero darbu, kuris ne tik prajuokina, tačiau ir parodo vieną didžiausių šiuolaikinės visuomenės problemų – nepagarbą artimajam, o ypač vyresniam žmogui. Kalba eina apie paauglius, kuriems neegzistuoja jokios vertybės, o vakarėliai, žolės rūkymas, alkoholis ir seksas yra svarbiausi gyvenimo prioritetai.

Čia kalbama jau ne tik apie degraduojantį Amerikos jaunimą, tačiau ir mūsų šalies paauglius, kurie jau net nebijo viešuose socialiniuose tinkluose demonstruoti savo pomėgių narkotikams ir kitoms ydoms, griaunančioms visuomenę ir gyvenimus. Taikliai pasišaipoma iš buko jaunimo, kuriam ateityje nesimato gero gyvenimo, nes jie to net nesiekia. Režisierius pabrėžia vieną svarbų faktą – nereikia skubėti gyventi, nes viskas ateis savo laiku. Iš tikrųjų Rogeno komedijose visada būdavo užslėpta mintis ir pašaipa iš kokio nors socialinio reiškinio, todėl nenuostabu, kad ir šis filmas turi pozityvumo ir pamokymų.

Pamokslų pakaks. Filmą galima apibūdinti vienu žodžiu – nesveikas. Iš tikrųjų, tai vienas geriausių metų žanro atstovų, kuris kiekvieną minutę ne tik šmaikščiais dialogais gali priversti kvatoti didžiausius paniurėlius, tačiau ir dėl situacijų pateikimo ir vieno ar kito pagrindinio veikėjo veiksmų padarinių neleidžia nusibosti. Visi juokeliai nauji, dar nematyti ir puikiai perteikia parodomas scenas, kuriose vyksta karas tarp paaugliškai nusiteikusių studentų ir vyresnės poros.

Toks karas primena tikrovę ir realius nutikimus tarp kaimynų, kuriems dažnai kažkas nepatinka. Kiekvienas mūsų gali prisiminti savo kaimynus ir visada atsiras toks, dėl kurio būna sunku gyventi, nesvarbu, ar tai nuosavas namas ar butas. Pamišėliško lygio situacijos kaip, pavyzdžiui, automobilio oro pagalvės efektingi šuoliai ar Roberto De Niro vakarėliai peržiūrą paverčia į tikrą pilvo skausmą nuo nesiliaujančio juoko.

Veikėjų filme pilna, tačiau, kaip jau įprasta, didžiausias dėmesys skiriamas pagrindiniams kaimynų karo vadams. Vienas simbolizuoja nuobodų šeiminį gyvenimą, kurio metu išauga pilvas alui, ir nuolatinį sėdėjimą namuose. Kitas – pilnavertiškai ir pašėlusiai gyvenantį sportiškų kūnų haremą, kuriame ant kiekvieno kampo trinasi gražiausios ir lengvai prieinamos damos. Akivaizdu, kad didžiausias dėmesys dažniausiai atitenka blogiečiui, kuriuo šiuo atveju yra Tedis, tačiau ne itin patraukliai pateiktas veikėjas neturi jokių šansų prieš Maką, valdantį visas filmo situacijas. Žiūrovai patys turėtų pasirinkti, koks gyvenimo būdas jiems yra priimtinas, tačiau akivaizdu, kad kiekvienas jų atstovauja tam tikrą gyvenimišką mintį apie spalvingą ir trumpą arba pilką ir ilgaamžį gyvenimą. Patys veikėjai puikiai susiderina ir sugeba išlaikyti tikrą kovingą dvasią, todėl nė vienai sekundei negrėsė nuobodulys.

Techninė juostos pusė

Neatskiriamu tokio stiliaus komedijų komponentu tampa gyvybingas garso takelis, kuriame atsidūrė Flo Rida „Freaking Out“, Fergie „London Bridge“, Ke$ha „Die Young“ ir daug kitų dainų. Filme galime išgirsti ir Missy Elliott, The Black Keys ar Nappy Roots atliekamas kompozicijas. Prie to pridedamas puikus garso montažas, kuris vakarėlių metu sustiprina peržiūrą.

Filmo kameros darbas neįkainojamas, nes kiekvienas triukas, atliktas juostos metu, perteiktas taip vaizdžiai, jog matoma kiekviena detalė, galinti mus dar labiau prajuokinti. Tiek aktorių grimasos, tiek jų veiksmai ir aplinka apčiuopiami tokiais rakursais, kad žiūrovui sukiltų dar vienas juoko priepuolis.

Juostos montažas scenas paverčia į intriguojančio komedijos šou pavyzdį, kuriame, nors ir žinoma, kad pokštas bus iškrėstas, kokiu momentu tai įvyks, nežinia, todėl intrigos irgi netrūksta. Kartu mūsų laukia ir labai smagi pabaiga, meistriškai vainikuojanti visą kaimyninio nesusipratimo istoriją.

Aktorių kolektyvinis darbas

Pagrindinio vaidmens atlikėjas ir juostos prodiuseris, šmaikštusis komikas ir JAV numylėtinis Sethas Rogenas vien savo pasirodymu sugeba priversti kvatoti visą salę. Charizmatiškas komedijų asas vaidina sau tipinį veikėją, tačiau su kiekviena scena jo pasirodymas perauga į kažką daugiau, nei vien kvailų veido mimikų vaizdą. Aktorius priverčia pajusti visą neapykanta savo oponentui, o kartu ir perteikia savo veikėjo kančias gyvenant rutinoje.

Zacas Efronas, kuriam paskutiniais metais asmeninis gyvenimas nesiklosto, irgi pasirodo iš gerosios pusės. Žinoma, vaidybos meistriškumo jam trūksta, tačiau pademonstruoti puikiai prižiūrimą kūną visada galima. Suvyriškėjęs ir labiau atsipalaidavęs Zacas tapo puikiu oponentu Setho vaidinamam personažui. Energingas ir piktas jaunuolis, ramų šeimyninį Mako gyvenimą paversiantis pragaru, yra tikras lobis šiai juostai.

Ne itin daug ekraninio laiko turinti gražuolė Rose Byrne, kaip jau jai įprasta, vien pasirodymu ekrane sugeba pajudinti vyrišką auditoriją. Nuostabaus grožio australė, suvaidinusi Mako žmoną, gerai „įsipaišo“ į bendrą kontekstą. Jos vaidyba - išraiškingiausia ir labiausiai išsiskirianti iš visų aktorių.

Antraplaniuose vaidmenyse galime pamatyti ir tokius jaunos aktorių kartos atstovus kaip Dave‘as Franco, Christopheris Minz-Plasse‘as bei Halston Sage, kurie, nors ir neparodo kažko ypatingo, jų buvimas ir kai kurių scenų pateikimas priverčia nusišypsoti labai plačiai.

Verdiktas

„Kaimynai“ – tai kol kas geriausia metų komedija, kurios energingas pasakojimas, išradingi triukai ir labai šmaikštūs dialogai, turintys gilesnę prasme nei galima pagalvoti iš pirmo žvilgsnio, priverčia pajusti tikrą pilvo skausmą nuo juoko, lydinčio visą filmo rodymo laiką.

Scenarijus ir siužetinės linijos pateikimas – 9/10
Techninė juostos pusė – 9/10
Aktorių kolektyvinis darbas – 9/10

Bendras vertinimas: 9/10

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Klaipėdiečiams uosto keliama tarša nebejuokinga: kas apsaugos mūsų vaikus? (56)

Klaipėdos vaikai kvėpuoja nebe sveikatai naudingu jodu nuo mūsų taip mylimos jūros, o chromu ir...

Tarptautiniame projekte dalyvaujanti Vilniaus Balsių progimnazija sulaukė svečių iš užsienio mokyklų

2018-ųjų – Europos kultūros paveldo metų rugsėjį prasidėjęs Erasmus+ KA2 projektas...

„Kamštelių vajaus'19“ autobusėlis važiuoja per Lietuvą ir renka plastikinius butelių kamštelius. Artėja finalas! (3)

Spalio viduryje pradėjęs savo kelionę po Lietuvą, plastikinius butelių kamštelius renkantis...

Akademinė bendruomenė kreipiasi į Lietuvos politikus: jūs sulaužėte pažadą (92)

Kviečiame visus šalies politikus nustoti kalbėti apie švietimo reformas, kol tęsiasi gėdinga...

Top naujienos

Naujų mokesčių prakeiksmas kabo virš Seimo: tokių pokyčių neplanuota net per didžiausias krizes (241)

Premjeras Saulius Skvernelis tikisi, kad kitų metų biudžeto projektas bus priimtas gruodžio 10...

„Huawei“ vadovai – apie santykius su JAV ir technologijų ateitį: pamirškite 5G, prasitarė apie kuriamą 6G specialiai DELFI iš Paryžiaus (55)

5G ryšio diegimas, 6G kūrimas, klientų duomenų saugumas bei Kinijos santykių su JAV pasekmės...

Kur veda Serbijos flirtas su Rusija? (57)

Prieš porą savaičių Serbijos ministrė pirmininkė Ana Brnabic išvyko į Maskvą pasirašyti...

Rusijoje – lietuvių sambrūzdis: Kurtinaitis vadino Juškevičių nesustabdomu, Maksvyčiui trūko pergalės (4)

Po trilerio VTB lygos rungtynėse pirmadienį Maskvoje prie dviejų skirtingų Rusijos komandų vairo...

Planas „Skydas“ Vilniaus apylinkės teisme: pranešė, kad sprogs 9 val. (34)

Antradienio rytą policijai buvo pranešta, kad Vilniaus miesto apylinkės teisme padėtas sprogmuo.

Lietuvos gyventojų sveikata ilgainiui tik dar labiau blogės: profesorė įvardijo, kokios priemonės gali mus išgelbėti (59)

Jeigu žiūrėtume kelių dešimtmečių perspektyvoje, tai visa situacija tik blogėja. Fizinis...

Meghan Markle vėl atrodė kaip atstumtoji: ekspertai paaiškino, kodėl jai neliko vietos prie svarbiausių karališkosios šeimos narių (40)

Per savaitgalį vykusią Atminties dienai skirtą ceremoniją Jungtinės Karalystės karalienė...

Nuodai ir toliau šluoja keturkojų gyvybes: augintinės netekęs vyras siūlo problemos sprendimą (121)

Viešose vietose mėtomi nuodai pasmerkia keturkojus žiauriai kančiai ir mirčiai, o gyvūnų...

Buvęs Lietuvos pašto valdybos pirmininkas: buvome pasiryžę tęsti darbą, tačiau neišėjo susitarti su Narkevičiumi (18)

Su susisiekimo ministru Jaroslavu Narkevičiumi neišėjo sutarti nė vieno dalyko dėl „Lietuvos...