Norėčiau pasidalinti informacija, kad tariami, kaip vėliau paaiškėjo draugui papasakojus istoriją, pirkėjai neduoda ramybės ir atakuoja savo pasiūlymais pirkti automobilį.
© DELFI (R. Achmedovo nuotr.)

Tiksliai nežinau jų veikimo būdo, tačiau kaip supratau, jie perveda per „PayPal“ pinigus, kurių tu negali pasiimti, po to paprašo pervesti tam tikrą sumą jiems, o vėliau tu jos netenki, nes jie atšaukia mokėjimą.

Man pasirodė įtartina, nes anksčiau negirdėjau, kad žmogus iš JAV pirktų automobilį Lietuvoje, tačiau jis panoro įsigyti maniškį. Vėliau jis prisistatė kitu vardu – jau iš Latvijos.

Šiuo kreipimusi noriu įspėti žmones!

Skaitytojo, internete patalpinusio skelbimą apie parduodamą automobilį, gautas laiškas, išverstas iš anglų kalbos:

„Labas, pardavėjau, retai naudojuosi internetu, nes nelabai moku. Noriu pasiklausti apie sąlygas: 1) Ar tu pirmasis savininkas? 2) Kokios kainos prašai? 3) Dėl kokios priežasties parduodi automobilį? 4) Ar jis kaip nors pažeistas? 5) Nuo kada tu jį naudoji? 6) Ar sutiktum derėtis?

Prašau atsiųsti kelias naujas nuotraukas, kad būčiau tikras ir galėčiau pasižiūrėti, ką perku, ir kad už tai verta sumokėti.“

Skaitytojui atsakius į visus klausimas jis gavo dar vieną laišką:

„Skamba šauniai. Man patinka automobilio būklė ir aš suorganizuosiu jo paėmimą ir apžiūrą. Greitai negaliu to padaryti dėl to, kur dabar vykdau savo projektą. Esu susidomėjęs ir noriu automobilį nusipirkti kuo greičiau, vertinu detales ir jo būklę – tai geras pirkinys. Gaila, kad negaliu jo įsigyti ir už jį sumokėti akis į akį, bet dėl darbo valandų ir mano darbo vietos sumokėsiu per „PayPal“. Viliuosi, esate apie tai girdėjęs, tai vyriausybės patvirtinta priemonė mokėti internetu visame pasaulyje. Ji pakankamai saugi ir apsaugota, skirta mokėti ir gauti pinigus. Galite atsiųsti sąskaitą ar nurodyti su jūsų sąskaita susietą el.pašto adresą.

Galėsiu įgyvendinti mokėjimą, o jei neturite sąskaitos, galite ją susikurti „PayPal“. Suorganizuosiu privataus kurjerio paslaugas automobiliui paimti, kai tik gausite savo apmokėjimą (…). Nesijaudinkite, pasirūpinsiu išlaidomis. Laukiu jūsų atsakymo kuo greičiau.“

Sukčiui prasitarus, kad jis iš Latvijos, skaitytojas pasiūlė atvykti apžiūrėti automobilį, tačiau atsakymo nebesulaukė. Vėliau skaitytojas gavo kito „pirkėjo“ iš JAV laišką

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Lietuvos Kriminalinės policijos biuro Nusikaltimų elektroninėje erdvėje tyrimų valdybos viršininkas Donatas Mažeika DELFI paaiškino, kad internete vartotojai yra apgaudinėjami trimis būdais.

„Dažniausiai būna netgi nepervedami pinigai, o žmogus gauna pasiūlymą, kad jis gaus daugiau pinigų, jei parduos automobilį ir vos ne lėktuvu jis bus išsiųstas, bet reikia atvažiuoti, tad gal „pirkėjas“ galėtų pervesti pinigus“, – teigė D. Mažeika. Jo teigimu, pirkėjas pažada, kad sumokės daugiau pinigų, ir tada bando išvilioti tam tikrą jam reikalingą sumą. Taip sukčiaujama ne tik parduodant automobilį, bet ir kitas prekes internete.

„Dar vienas variantas, koks gali būti ir koks pasitaiko, tai kai, kalbant apie tą patį „PayPal“, yra apmokama už prekę iš svetimos užvaldytos sąskaitos. Gauna žmogus apmokėjimą, paskui tos sąskaitos tikrasis savininkas pamato, kad dingo pinigai – tada jis kreipiasi į „PayPal“, o „PayPal“ tuos pinigus iš banko susigrąžina. Tada žmogus lieka ir be prekės, ir be pinigų.

Trečias variantas, kuris galimas, tai yra, kai nedaromas pavedimas, bet žmogus atseit gauna el.paštu patvirtinimą, kai suklastojamas „PayPal“ laiškas ir nurodoma, kad jūs gavote tam tikro dydžio pavedimą į savo sąskaitą už prekę, ir žmogus išsiunčia prekę, nors iš tikrųjų tai būna ne „PayPal“ laiškas, o suklastotas tų pačių sukčių laiškas“, – pasakojo tokius sukčiavimo būdus puikiai žinantis ekspertas.

„Principas labai paprastas – jeigu tai atrodo per gerai, reiškia, negerai“, – visiems, svarstantiems, ar juos bandoma apgauti, pataria jis. Deja, vis dar pasitaiko tokių, kurie patiki sukčių apgaulėmis.

„Kiek čia tie lietuviai papuola į tas tarptautines sukčių schemas – kartasi dažniau, kartais rečiau. Vis tiek pasitaiko žmonių, kurie naiviai tiki, kad jiems vos ne lėktuvu tą automobilį atsiųs arba sumokės daugiau pinigų, negu jie prašo. Tokie dalykai nuolat pasitaiko, – kalbėjo D. Mažeika. – Svarbiausia yra nepradėti komunikuoti, nes jeigu pradėsite komunikuoti, patvirtinsite, kad jūsų el.pašto adresas „gyvas“, ir tada prasideda įvairiausi dalykai, įvairiausiais būdais tiek sukčiai bando pinigus išvilioti. Netgi yra pasitaikę atvejų, kad ir turto prievartavimai prasideda ir t.t.“

Į policiją dėl kiekvieno iš sukčių gauto laiško kreiptis nereikėtų, tačiau jei kyla klausimų, su pareigūnais visada galima konsultuotis:

„Mes neturime begalinių resursų ir kiekvieno „spamo“ laiško negalim, deja, ištirti, bet konsultacijos į policiją galima kreiptis, ir el.paštu parašo žmonės. Kiek įmanoma, mes atrašom ir rekomenduojam, kaip elgtis vienoje ar kitoje situacijoje“

Esate susidūrė su sukčiais? O gal jie perkant ar aprduodant automobilį jus bandė apgauti ne internetinėje erdvėje, o turguje? Pasidalinkite naudinga patirtimi su kitais!

Jūsų minčių laukiame žemiau arba el.paštu pilieciai@delfi.lt:

Įvertink šį straipsnį
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Pasipiktinusi klientė skundžia „Boutique guru“: į Antarktidą siuntinys greičiau nueitų (12)

Į DELFI redakciją kreipėsi „Boutique guru“ klientė, Remigija Gintalė, kuri norėjo pranešti...

Lietuvos himnas skambėjo Peterbore (4)

Net ir giliausios, pačios gražiausios tradicijos ir minėjimai ankščiau ar vėliau tampa tik dar...

„Lidl“ pirktuose riešutuose – šlykštus radinys (72)

Panevėžio „Lidl“ klientė buvo šokiruota, kai nusipirkusi du pakelius riešutų, vėliau...

To dar nebuvo: Dainų diena prasidėjo be dalies kolektyvų (88)

Praeitą savaitę nuvilnijusi šimtmečio Dainų šventė vis dar kelia aistras jos dalyviams ir...

Užsispyrusios Ugnės istorija: mano pirštai yra mano akys (3)

Į Vilniaus universiteto kiemelį skubėjau jau susigraudinusi iš jaudulio, tačiau ji to nematė....

Top naujienos

Pavojingi vaistai iš prekybos išimti: ką darys kasdien juos vartoję pacientai? pavojinga medžiaga - net 27 populiariuose vaistuose (232)

Per paskutinius tris mėnesius parduota daugiau nei 80 tūkst. nekokybiškų vaistų su valsartanu....

Meistrai išgyvena aukso amžių: prisikviesti neįmanoma, prašo nerealių sumų (296)

Sugedęs šaldytuvas, skalbimo mašina, nuolat tekantis vanduo iš klozeto bakelio – tikras galvos...

Ekspertai neturi vieno recepto, kaip po 2019-ųjų elgtis kaupiantiems pensijai (2)

Seimo patvirtinta pensijų kaupimo reforma suteikia dar vieną galimybę antros pakopos pensijų...

Darbdaviai ieško ne tų, kurie ieško darbo

Į tas sritis, kurių specialistų darbo skelbimų portaluose ieško darbdaviai, mažiausiai žvalgosi...

Epizodas finale sukėlė aistras: ateityje žaidėjams „reikės nusikapoti rankas“ Lovrenas: prancūzai nežaidė futbolo (24)

Aistros dėl VAR sistemos naudojimo pasaulio futbolo čempionato metu nerimsta. Itin daug diskusijų...

Sausra nepagailėjo ir miškų: žada kaip niekad prastą grybų ir uogų derlių įvardijo grybų kainas (17)

Grybautojai ir uogautojai socialiniuose tinkluose kasdien dalinasi grybų ir uogų pilnų pintinių...

Lietuvoje bus karšta kaip pirtyje (26)

Visą savaitę Lietuvoje laikysis šilti, tvankūs ir lietingi orai

Pasaulio tvarka ateityje: Kinija jau parengusi savo scenarijų (34)

Kontrastas tarp Vakaruose tvyrančio pasimetimo, kurį aiškiai paliudijo tiek NATO viršūnių...

Nerami naktis Prancūzijoje: riaušės, ašarinės dujos, mirtimi pasibaigęs šuolis (86)

Prancūzijai iškovojus pasaulio futolo čempionų titulą šalis puolė švęsti. Tačiau žodį...

Kūno įdomybės: ar žinote, kam reikalinga rožinė klostė akių kamputyje? (4)

Pažvelkite į veidrodį ir vidiniuose savo akių kampučiuose pamatysite rožines audinio klostes....