Kaip teigiama Lietuvos ypatingojo archyvo feisbuko paskyroje, 1951 m. rugsėjo 20‒21 d., 1951 m. spalio 2‒3 d. ir 1951 m. lapkričio 30 d., vadovaujantis SSRS Ministrų Tarybos 1951 m. rugsėjo 5 d. nutarimu „Dėl buožių su šeimomis iškeldinimo iš Lietuvos SSR teritorijos“, sovietinės represinės struktūros įvykdė masinio trėmimo operaciją „Osen“ (liet. ‒ „Ruduo“), kurios metu į Krasnojarsko ir Altajaus kraštus bei Irkutsko ir Tomsko sritis buvo ištremta apie 20 tūkst. Lietuvos gyventojų.

Lietuvos SSR valstybės saugumo komiteto (KGB) operatyvinės įskaitos bylų fondo Nr. K-30 agentūrinėje byloje „Barsukai“ (f. K-30, ap. 1, b. 627) saugomos labai retos unikalios fotonuotraukos, kuriose užfiksuotos 1951 m. spalio 2 d. vykdyto Kauno srities gyventojų trėmimo akimirkos.

Agentūrinę bylą „Barsukai“ Lietuvos SSR valstybės saugumo ministerijos (MGB) Naumiesčio rajono skyrius 1951 m. gruodžio 5 d. užvedė fotografui Kaziui Kovaliūnui (Kavoliūnui) ir kitiems asmenims, kuriuos įtarė įkūrus antisovietinę organizaciją „Laisvės Varpas“, spausdinus ir platinus antisovietinius atsišaukimus. Atliekant agentūrinį ištyrimą, LSSR MGB Kauno srities valdyba 1951 m. gruodžio 4 d. rašte Lietuvos SSR MGB Naumiesčio rajono skyriui nurodė, kad būtina išsiaiškinti, ar antisovietinės organizacijos nariai neužsiiminėjo „žvalgybinių žinių šnipinėjimu“ ir nustatyti ar ne K. Kovaliūnas (Kavoliūnas) 1951 m. spalio 2 d. fotografavo sunkvežimius, kuriais į tremtį buvo „išvežami buožės“, tačiau byloje duomenų apie tai, kas yra šių unikalių fotonuotraukų autorius ir kokioje tiksliai vietovėje buvo fotografuota nėra. Šios informacijos nepavyko rasti ir Archyvo saugomoje MGB iškeltoje K. Kovaliūno (Kavoliūno) bei kitų asmenų baudžiamojoje byloje.

Agentūrinėje byloje „Barsukai“ saugomose fotonuotraukose užfiksuotos 1951 m. spalio mėn. sovietinių represinių struktūrų vykdytos gyventojų masinio trėmimo operacijos „Osen“ akimirkos. Šios slapta darytos fotonuotraukos yra autentiškos ir labai retos, kadangi sovietinio saugumo rengiamos operacijos visuomet vykdavo laikantis ypatingo slaptumo, jų metu būdavo griežtai draudžiama filmuoti ar fotografuoti, išskyrus surežisuotus, parodomuosius siužetus, fotografuotus ar filmuotus mokomaisiais arba propagandiniais-agitaciniais tikslais.
Su šiais ir kitais Lietuvos SSR valstybės saugumo komiteto (KGB) dokumentais galima susipažinti Lietuvos ypatingojo archyvo KGB dokumentų skaitykloje, adresu: Gedimino pr. 40/1, Vilnius.

Jeigu turite kokios nors informacijos apie nuotraukose matomus vaikus, rašykite el. p. pilieciai@delfi.lt su prierašu „Vaikai“.

Šaltinis
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (258)