Pavasaris - puikus pavyzdys, kaip galima vienu metu būti dvejose vietose - kalendorius rodo viena, o vaizdas už lango - visai ką kita. Panašiai ir žmogui - nors puikiai suprantame, kad reikia atlikti krūvą įvairiausių užduočių, tačiau delsiame iki paskutinės minutės, o tik tada, įjungę antrą kvėpavimą bei atsitvėrę nuo aplinkos viską izoliuojančia įtampos siena, galiausiai susikoncentruojame į turimus atlikti darbus. Nes tiesiog nebeliko laiko.
© Shutterstock nuotr.

Kodėl žmogus taip lengvai pasiduoda pagundai imtis lengviausių veiklų, o tas, kurios reikalauja daugiau pastangų, susikaupimo bei ryžto, atideda iki tada, kai produktyviausios dienos valandos jau užmaršty, o pats užduoties atlikimas primena bandymą nukirsti medį mediniu pjūklu?

Būtent todėl prieš savaitę dienos šviesą išvydo pirmasis rašinių ciklo „20 patarimų delsiantiems“ straipsnis, kuriame sužinojote, kaip atrasti tikrąją motyvaciją, susidėlioti darbus pagal svarbą bei įvertinti galimas jų neatlikimo pasekmes. Šiandien pasidalinsiu dar 5 patarimais, kurie padės geriau analizuoti save ir atskirti tai, kas mums padeda, o kas trukdo atlikti tam tikras užduotis. Tai padės įvertinti savo galimybes ir nuo šiol atlikti tik tas užduotis, kurios sekasi geriausiai, o kitas tiesiog deleguoti.

1. Įvertink savo gebėjimus

Kiekvienai pareigybei reikalingas tuzinas įvairiausių gebėjimų. Pavyzdžiui, jei esate vadybininkas, turite mokėti bendrauti, planuoti savo laiką, ieškoti klientų, analizuoti savo veiklą, gebėti prisiimti atsakomybę už rezultatus bei dar daug kitų dalykų. Susirašykite visus svarbiausius savo pozicijai reikalingus gebėjimus ir įvertinkite save ties kiekvienu iš jų nuo 1 iki 10.

Kokios yra stipriausios jūsų pusės? Kur reikėtų pasitempti? Labai dažnai būna taip, kad bendram rezultatui didelę įtaką daro silpniausioji jūsų gebėjimų grandis. Būtent dėl tos silpniausios savybės ir kyla pagunda vis atidėlioti, nes ta veikla nesiseka taip gerai, todėl natūraliai norime išvengti to, kas sukelia blogas emocijas.

Mano patirtis: iki šiol neteko daryti minėto pratimo popieriuje, tačiau mintyse visuomet žinau, kurios mano savybės darbe man labai padeda, o kurias galėčiau patobulinti. Tenka sutikti, jog dažniausiai atidėlioju ten, kur jaučiuosi mažiausiai stiprus. Tiesa, kartais pasitaiko, jog paslystu ir tose srityse, kurias laikau stipresnėmis, tačiau prireikia labai mažai laiko grįžti į teisingą kelią. Geriausias vaistas - išankstinis kiekvienos dienos planas ir atsakingas jo laikymasis.

2. Koncentruokis į svarbiausius darbus

Banalu sakyti, jog laiko visi turime tiek pat. Dar banaliau, jog nuolat turime krūvas darbų ir nieko nespėjame padaryti - tai laiko planavimo spragos. Jas kamšyti galima apgaunant save ir atidėliojant pačius nesvarbiausius darbus. Viskas paprasta - juk vis tiek kažkurias užduotis norėsis atidėti, tai geriau pradėti nuo svarbiausių ir mėgautis žinant, jog tai, kas svarbiausia, jau atlikta, o jeigu ne, tai galima skirti joms daugiau laiko.

Labai geras įprotis yra tiesiog ignoruoti tuos darbus, kurie visiškai nesvarbūs, nors pradžioje jį išsiugdyti tikrai gali kainuoti daug pastangų. Jei taip nutiks, visada paklauskite savęs „ar aš dabar atlieku patį svarbiausią darbą šiuo metu?“. Jei atsakėte neigiamai, turite puikią progą grįžti prie svarbesnio darbo ir pasidžiaugti, jog sugebėjote įveikti atidėliojimo demoną savyje.

Mano patirtis: Jei viskas būtų kaip vadovėlyje, gyvenimas būtų pernelyg nuspėjamas ir prarastų didžiąją dalį savo spalvų. Todėl mielai sutiksiu su tais, kurie sako, jog sudėtinga visą laiką koncentruotis tik į svarbiausius darbus. Pastaruoju metu pradėjau praktikuoti naują dalyką - planuodamas kiekvieną dieną išskiriu svarbiausią tos dienos darbą, nuo kurio ir pradedu. Kai jį atlieku, pasveikinu save, jog dieną jau praleidau prasmingai. Kuo daugiau mažų pergalių - tuo silpnės noras delsti, nes patirsite daugiau teigiamų emocijų ir jausitės savo dienos valdovais, užuot buvę aplinkybių, nesibaigiančių atsakomybių ir vėluojančių darbų įkaitais.

3. Ruoškis atsakingai

Prieš atliekant kiekvieną svarbesnį darbą tiesiog būtina pasiruošti. Atrodytų, toks paprastas dalykas, smulkmė, tačiau daugelis apie tai nė nesusimąsto. O kai silpnas pasiruošimas, tai veltui švaistai laiką, nes tam tikru momentu užstringi ir negali pajudėti iš vietos. Tokiu atveju labai gerai padeda David Allen siūlomas principas prie kiekvienos užduoties nurodyti kitą veiksmą. Dar geriau - suplanuoti visą veiksmų seką.

Kartais atrodo, jog užduotis kartotinė ir nieko čia naujo neprigalvosi, tad kam ruoštis, viskas pavyks automatiškai. Ironiška, tačiau, jeigu užduotį bent kartą atidėliojote, labai galimas daiktas, jog ji nekelia pačių maloniausių emocijų, o taip dažniausiai yra todėl, jog trūksta įgūdžių ją atlikti labai gerai, todėl pasirinkimas viską daryti automatu greičiausiai veda prie dar vieno galimo nepasitenkinimo. Jei norite nebelaipioti ant to paties grėblio, išanalizuokite tai, ko trūksta labai geram užduoties atlikimui ir įneškite reikalingus pokyčius.

Mano patirtis: turiu pripažinti, jog šioje srityje tikrai reiktų patobulėti. Viskas, ko imdavausi nuo mažų dienų pavykdavo savaime arba įdedant mažai pastangų. Todėl sąmoningai nuvertindavau pasiruošimo svarbą, nes vis tikėdavausi, jog viskas ir taip pavyks. Vis dėlto, kuo toliau, tuo labiau įprantu skirti laiko ruošiantis ypač svarbių darbų atlikimui, tad tikiuosi, jog ateityje ir šį įprotį pavyks išsiugdyti.

4. Daryk tai, ką sugebi geriausiai

Jei pritaikėte pirmą patarimą, tai jau įvertinote savo gebėjimus ir turite sąrašą tų, prie kurių puikuojasi aukščiausi balai. Dabar pats laikas savęs paklausti: „kuris gebėjimas man atnešė daugiausiai sėkmės?“. Kai atrasite, kas jums labiausiai sekasi bei ką labiausiai mėgstate savo darbe ir ištobulinsite tai, viskas eisis daug geriau ir atidėliojimas praras prasmę. Jei į šiuos klausimus sudėtinga rasti atsakymus - galbūt tai ženklas, jog laikas keisti darbą, nes galbūt užimate kito žmogaus vietą?

Mano patirtis: kadangi turiu asistentę, tai dalį užduočių galiu patikėti jai, o pats koncentruotis į tas, kurias sugebu geriausiai. Tačiau, kaip teigia Darius Pietaris, tikras profesionalas yra ne tas, kuris padaro tik tai, kas jam labiausiai sekasi, bet ir tai, ką reikia padaryti. Be to, žinojimas, ką atlieki geriausiai, veikia ir kaip papildoma motyvavimo priemonė, nes kai kitą kartą imsiesi to, kas anksčiau pavykdavo labai gerai, tu būsi užtikrintas, o tuomet sėkmės tikimybė gerokai padidės.

5.Atrask labiausiai ribojančius faktorius

Labai svarbu nuolat analizuoti savo veiklą bei išmokti pastebėti tiek gerai pavykusius dalykus, tiek tuos, kuriuos buvo galima patobulinti ir pakreipti įvykių eigą sau naudinga linkme. Suraskite tas vietas, ties kuriomis užstringate dažniausiai, tuos faktorius, kurie riboja jūsų produktyvumą bei kiša pagalius į ratus kelyje į sėkmę. Tik pašalinę trukdžius darbą atliksite greičiau bei sutaupysite daugiau laiko, kurį galėsite skirti kitiems svarbiems darbams ir taip padidinsite produktyvumą.

Mano patirtis: savo veiklos analizei skiriu laiką po darbo ir/arba savaitgalį, kai atlieku savaitinę tikslų suvestinę. Iš patirties galiu pasakyti, jog labai sudėtinga rasti laiko tobulinti tam tikrus pastebėtus minusus, nes laikas nelaukia ir nuolat reikia siekti gerų rezultatų. Vis dėlto, jei tą patį minusą pastebiu antrą ar netgi trečią kartą - tai rimtas signalas, jog prieš judant pirmyn reikia rasti būdą, kaip visa tai sutvarkyti. Juk nėra nieko blogiau, nei dirbti dar ilgiau ar sunkiau ir vis nebūti patenkintu pasiekiamu rezultatu. Kartais tereikia minimalių korekcijų ir viskas susitvarko.

Įvertink šį straipsnį
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Forumo teatrui Europos įvertinimas už pilietiškumą, saugumą ir gynybą (4)

Berlyno saugumo konferencija laikoma vienu didžiausių Europos saugumo ir gynybos renginių, o jos...

Maltiečiai kviečia į asmenukių iššūkį socialiniuose tinkluose: Be Jūsų Nebūtų Mūsų (3)

Pasidaryti asmenukę su savo močiute, seneliu ar kaimyne iš laiptinės ir paskelbti šią nuotrauką...

Vilniaus Balsių progimnazijoje – šimtas amatų pasitinkant Lietuvos valstybingumo jubiliejų

Lietuviai nuo seno garsėja darbštumu. Mūsų valstybės augimas ir klestėjimas visada rėmėsi...

Vilnietę ištiko šokas: viešajame transporte pamačiau besimasturbuojantį vyrą (228)

Taip jau išėjo, kad vakarykštį ketvirtadienio vakarą teko užsibūti darbe. Nors ir turėjau...

Jaudinančiu laišku tėtis kreipiasi į tautiečius pagalbos – paaukoti sūnaus kovai su smegenų augliu (23)

Mano sūnui reikia pagalbos kovoje su retu smegenų augliu Teodorui iškart po Kalėdų sueis dveji....

Top naujienos

Rinkėjai jau įvertino būsimus pokyčius: vieniems teko meduolis, kitiems botagas (61)

Potencialūs rinkėjai už pastebėtus privalumus didesniais reitingais apdovanojo didžiausią...

Įvertino, kaip mažiausiai uždirbančius paveiks 50 eurų didesni mokesčiai (50)

Dėl įvedamų „Sodros“ grindų darbdavių išlaidos vienam minimalaus mėnesinio atlyginimo...

Prieš Putiną kovojanti opozicija engiama dar neprasidėjus rinkimams: praranda ir darbus (12)

Vladimiras Putinas galiausiai paskelbė dalyvausiantis kitų metų kovą vyksiančiuose Rusijos...

Alvydas Unikauskas: pakitęs kūno kvapas įspėja apie gresiančias ligas

„Jeigu jūs, ar šalia esantis žmogus dažnai prausiasi, tačiau nuo kūno vis tiek sklinda keistas...

Orai: šaltukas grįš su nauja jėga (22)

Antroje savaitės pusėje orai dar keisis ne kartą, sulauksime daugiau kritulių ir smarkaus vėjo....

Kai Trumpas tapo prezidentu, butai jo dangoraižyje atpigo

Anksčiau šiais metais „Town & Country“ pranšė apie sunkumus, pardavinėjant butus...

Kauno policija sučiupo žmogžudyste Medvėgalio g. įtariamą vyrą (123)

Aktyviai ieškoję įtariamojo Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai...

Eurovizinė karštinė įsibėgėja: ko nesako prodiuseriai (13)

Pirmadienio popietę pagaliau paaiškėjo pirmosios eurovizinių atrankų detalės – nacionalines...

Keturių žingsnių planas, kuris padės išsaugoti aistrą santykiuose per atstumą (49)

Sakoma, kad laikinas išsiskyrimas tik sustiprina širdies jausmus. Tai puiku, tačiau vien švelnių...

NBA naktis: Kawhi sugrįžimas ir Ballų šeimos šventę sugadinęs nesustabdomas Porzingis

Įspūdingą reginį NBA pirmenybėse Niujorko žiūrovams padovanojo vietos „Knicks“ (14-13) ir...