aA
Kaip žmogiškai paaiškinti sąvoką „lėtinis psichikos sutrikimas“? Kuo išsiskiria depresija ir ką vadiname psichopatija? Dažnai susiduriame su stereotipu, kad psichinį sutrikimą turintys žmonės labiau linkę į nusikaltimus. Tačiau gydytoja psichiatrė Laura Andriuškevičienė paaiškino tiesą.
Asociatyvioji nuotr.
Asociatyvioji nuotr.
© Shutterstock

„Lėtinis psichikos sutrikimas – tai liga, kuriai būdingos remisijos (ligos atoslūgiai) bei paūmėjimai; sutrikimas gali trukti ne vienerius metus ar visą gyvenimą. Dažniausiai klinikiniame darbe, kasdieniame gyvenime, literatūroje sutinkami lėtiniai psichikos sutrikimai – tai šizofrenija, šizoafektinis sutrikimas, bipolinis sutrikimas. Kalbant apie lėtines psichikos ligas noriu pasakyti, kad šiuolaikinės medicinos dėka, kvalifikuoto specialisto produktyvaus bendradarbiavimo su pacientu bei jo artimaisiais dėka sutrikimai gali būti sklandžiai ir efektyviai gydomi“, – teigė gydytoja.

Pasirodo, žodis „psichopatas“ – labiau šnekamasis terminas. Iš tiesų šiam pavadinimui priskiriamas savybes turi asocialaus tipo asmenybės sutrikimu sergantys žmonės.

„Depresija taip pat gali tapti lėtine psichikos liga; apie jos savybes, lemiančias ligos eigą, gebėjimą sveikti, adaptuotis ir nebesirgti yra gausu mokslu pagrįstų (o ir ne tokių pagrįstų) žinių. Tačiau taip vadinama „psichopatija“ – labiau šnekamosios, ne medicininės kalbos terminas. Asmenybės sutrikimų sąraše galime aptikti asocialaus tipo asmenybės sutrikimą, kuriam būdingas socialinių normų nepaisymas ir abejingumas kitų jausmams, silpnas frustracijos toleravimas ir žemas agresijos, smurto protrūkio slenkstis, tačiau galimybė kontroliuoti savo elgesį, būti atsakingam už atliktus veiksmus nėra sutrikusi“, – paaiškino L. Andriuškevičienė.

Manoma, kad kiekvienas mūsų turi vienų ar kitų sutrikimų požymių. Bet kaip žinoti, kada tai dar nieko tokio, o kada jau klasifikuojama kaip sutrikimas?

„Drįsčiau pasakyti, kad dažnas gydytojas, ypač specialistas, kurio gydomus sutrikimus apimanti diagnostika pagrįsta aprašomuoju pobūdžiu, suirzta, išgirdęs apibūdinimą „silpnai išreikštas sutrikimas“. Kad ir kaip norėtųsi patikėti, kad psichikos sutrikimai dažnai būna subjektyviai nustatyti, gydytojo „išgalvoti“, kad diagnozuoti psichikos ligą yra „lengva“, nes „kažkas kažkam nepatiko“ (juk psichikos ligai diagnozuoti negali padėti šlapimo ar rentgenologinis tyrimas), turiu akcentuoti, kad sutrikimui pagrįsti, nustatyti yra aiškūs, griežtai apibrėžti ir medicinos žinynuose, algoritmuose įrėžti kriterijai.

Galiu patikinti, kad kriterijai neapima žodžių „silpnas“, „atrodo nenormalus“ ar „gana keistuolis“ bei „kaimynai jo nemėgsta“. Taip, kiekvienas galime turėti bruožų, charakterio akcentų, reakcijų į asmeniškai mums reikšmingą įtampą keliančią situaciją, tačiau tai toli gražu ne visuomet siekia psichikos sutrikimo laipsnį“, – sakė psichiatrė.

Laura Andriuškevičienė
Laura Andriuškevičienė
© Įmonės archyvas

„Visuomenėje vis dar stigmatizuojami psichikos sutrikimai. Yra paplitusi nuomonė, kad šizofrenija bei kitos psichozės (būklės, kuomet žmogui vaidenasi nesami dalykai, girdisi garsai) yra glaudžiai susijusios su smurtu – šis suvokimas yra dažnai skleidžiamas ir informacijos priemonių ir tai gilina psichikos sutrikimų stigmatizavimą.

Noriu pasakyti, kad tyrimai, atlikti psichikos sveikatos mokslininkų, leidžia manyti, kad tai tėra mitas. Ryškiausias tyrimuose, nagrinėjančiuose psichikos sutrikimų bei nusikalstamo elgesio ryšį, atskleistas faktas – ryšys ne tarp smurtavimo ir šizofrenijos ar kitos psichozės, tačiau ryšys tarp smurto ir piktnaudžiavo psichoaktyviomis medžiagomis. Rizika padaryti nusikaltimą tiems asmenims, kurie piktnaudžiauja psichoaktyviomis medžiagomis (alkoholiu, narkotinėmis medžiagomis), tačiau neturi psichotinių simptomų, panaši kaip asmenims, kurie turi ir psichikos sutrikimą, ir piktnaudžiauja alkoholiu.

Atliktuose tyrimuose galima išskirti kelis esminius punktus:

Rizika nusikalsti yra didesnė tiems asmenims, kurie piktnaudžiauja psichoaktyviomis medžiagomis, nei asmenims, turintiems tik psichotinių simptomų;

Turint priklausomybę alkoholiui, vartojant kitas psichoaktyvias medžiagas, maždaug keturis kartus padidėja smurtavimo tikimybė;

Padidėjusi smurto rizika, sergant šizofrenija ar kita psichoze ir turint priklausomybę alkoholiui, nesiskyrė nuo tos rizikos, kuri būdinga piktnaudžiaujantiems alkoholiu.

Apibendrinant ir kitais žodžiais tariant – šizofrenija ir kitos psichozės neprideda daugiau rizikos nusikalstamumui, palyginti su piktnaudžiavimu medžiagomis“, – teigė L. Andriuškevičienė.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(10 žmonių įvertino)
4.4000

Specialiosios tarnybos kviečia į pilietiškumo akciją Kaune – mokys susikrauti išgyvenimo kuprinę ir kitų svarbių įgūdžių

Šeštadienį(gegužės 14 d.) kauniečiai ir miesto svečiai galės pasitikrinti išgyvenimo žinias...

Delfi PliusJustė Tovtkevičė

Urologas įspėja, kad laiku nesusirūpinus vyriška sveikata laukia rimtos pasekmės: specialistas nurodė būdus, kurie padės išvengti erekcijos sutrikimų

Vyriškumas neatsiejamas nuo vyro pajėgumo lovoje. Tačiau neretai vyrams tenka susidurti su...

Specialistė paneigė mitą, kad labiausiai nusikalsta psichikos sutrikimus turinys žmonės – tiesa kiek kitokia, nei manėte

Kaip žmogiškai paaiškinti sąvoką „lėtinis psichikos sutrikimas “? Kuo išsiskiria depresija...

Streso valdymo ekspertė apie gilumines konflikto priežastis: kumščiai pasileidžia tada, kai baigiasi argumentai

Žmonės visais laikais turėjo skirtingas nuomones . Ginčai , diskusijos – neišvengiama...

Delfi PliusJustė Tovtkevičė

Feminizmo raida Lietuvoje: nuo tarybinės moters portreto iki postų, kurių pavydėtų net Amerika

Teisė balsuoti , teisė vairuoti, teisė nuspręsti, ar darytis abortą, ar ne. Tai pagrindinės...

Top naujienos

Ukrainos žvalgybos vadovas: Rusijoje jau prasidėjo vadovybės pasikeitimo procesas

Jungtinių Valstijų ( JAV ) karo studijų institutas skelbia, kad Ukraina greičiausiai laimėjo...

Baisiau nei kreiseris „Moskva“: žiniasklaida skelbia, kad rusai patyrė itin didelių nuostolių

Baisiau nei kreiseris „Moskva“. Taip Ukrainos naujienų agentūra UNIAN įvertino Rusijos patirtus...

Po Partnerystės įstatymo alternatyva Raskevičiaus parašo nebus

Ankstesnio liberaliojo projekto vienas iniciatorių, Laisvės partijos atstovas, Seimo Žmogaus...

Stambi pinigų kontrabanda: Kauno pareigūnai vilkike rado pusę milijono eurų

Gegužės 11 dieną pareigūnai sulaikė trijų anksčiau neteistų vyrų (Kauno r. ir Vilniaus m....

Naujas partnerių santykių įstatymas netenkina oponentų: jie neslepia, kad siekia kitokių tikslų papildyta (4)

Seime pirmadienį buvo pristatytas naujasis projektas, reguliuojantis partnerių santykius. Įstatymo...

Karas Ukrainoje. Ukrainos kariai prasibrovė iki pasienio su Rusija: pone prezidente, mes čia! Ukraina atrėmė Rusijos bandymą pasiųsti karius į Sumų sritį

Ukraina pirmadienį rengiasi naujam Rusijos puolimui rytiniame Donbaso regione, Kyjivui pareiškus,...

Palangoje lankytojams atvertas apžvalgos ratas: paaiškėjo pramogos kaina (1)

Sezono naujovė Palangoje – aukščiausias Lietuvoje apžvalgos ratas jau atviras lankytojams.

Blinkevičiūtė – apie infliaciją ir kainas: valdantieji visai atitrūko nuo realybės ir žmonių gyvenimo (3)

„Sodrai“ paskelbus, kad pirmąjį šių metų ketvirtį infliacija buvo didesnė nei gyventojų...

Parengė Ernestas Naprys

Muskas vėl išsišoko: pristabdė „Twitter“ įsigijimą ir pasakė priežastį, kurios nuoširdumu rinka nepatikėjo

Elonas Muskas ieško pasiteisinimų sustabdyti „Twitter“ įsigijimą – tai manevrai,...