Nors sutrikus sveikatai dažniausiai skubame pas gydytojus, pirmiausia priežasčių reikėtų ieškoti mityboje. Ne išimtis ir vaikai – tiesa, nuo to, kaip maitiname savo atžalas priklauso ne tik jų sveikata, bet ir raida. Tam, kad vaikai užaugtų sveiki ir stiprūs, jau ne vienerius metus ugdymo įstaigose vykdoma programa, kurios tikslas – pratinti jaunuosius prie subalansuotos, sveikatai palankios mitybos. Viena programoje dalyvaujančių švietimo įstaigų – Panevėžio r. Upytės Antano Belazaro pagrindinė mokykla, kuri 2019 m. buvo pripažinta „Sveikatą stiprinančia mokykla“.
Mokyklos rūpinasi ne tik švietimu, bet ir sveika vaikų mityba
Mokyklos rūpinasi ne tik švietimu, bet ir sveika vaikų mityba
© Organizacijos nuotr.

Atsisakė miltinių patiekalų ir padažų

Pasak mokyklos direktoriaus pavaduotojos ugdymui Odetos Baltramiejūnienės, šioje švietimo įstaigoje itin svarbus vaikų sveikatos ugdymas. Mokykla jau seniai dalyvauja programose „Pienas vaikams“ ir „Vaisiai mokykloms“, kurių metu skatinamas pieno produktų ir vaisių vartojimas.

„Nuo 2018 m. mokykloje organizuojamas mokinių maitinimas pagal atnaujintus vaikų mitybos standartus. Nuo 2019 m. rugsėjo 1 d. mokykloje pradėtas taikyti švediško stalo principas – mokiniai patys pasirenka, kiek ir kokias daržoves, vaisius ar salotas valgys pietaudami“, – pasakoja ji.

Keičiant maitinimą, sudarant naujus valgiaraščius ir kuriant patiekalų technologines korteles, buvo atsižvelgta į Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos rekomendacijas. Į valgiaraščius įtraukta daugiau ir įvairesnių daržovių, vaisių, uogų.

Mokyklos rūpinasi ne tik švietimu, bet ir sveika vaikų mityba
Mokyklos rūpinasi ne tik švietimu, bet ir sveika vaikų mityba
© Organizacijos nuotr.

„Patiekalų lėkštės tapo spalvingesnės ir kvapnesnės: jose puikavosi ne tik morkos, burokėliai, kopūstai, tačiau ir brokoliai, kalafiorai, ridikėliai, paprikos, cukinijos, pomidorai, agurkai, įvairios salotos, moliūgai bei kt. Košės skaninamos mėlynėmis, bruknėmis, avietėmis ar braškėmis. Sriubos – tausojančios, dažniausiai – daržovių. Garnyrui patiekiami brinkinti grikiai, ryžiai su kariu, perlinis kuskusas, o bulvių košė tapo daug spalvingesnė – paskaninama žaliaisiais žirneliais ar morkomis. Vaikai itin greit pamėgo vaisiais ar uogomis paskanintą vandenį. Patiekaluose sumažinti druskos ir cukraus kiekiai. Atsisakyta miltinių patiekalų, padažų“, – apie teigiamus pokyčius kalba O. Baltramiejūnienė.

Visada švieži produktai

Jau dvejus metus vaikai valgo tik geriausios kokybės, vietinius produktus.

„Jų įsigyjame tik tiek, kiek reikia kelioms dienoms – produktus tiekėjai pristato kelis kartus per savaitę, todėl jie visada būna švieži, kokybiški. Tačiau, kaip minėjau, pasikeitė ne tik maistas, bet ir jo patiekimas. Vaikai ir darželyje, ir mokykloje turi galimybę patys pasirinkti, kiek ir kokių daržovių, vaisių, uogų jie nori suvalgyti. Mokome juos įsidėti tik tiek, kiek suvalgys tuo metu“, – kalba ugdymo įstaigos direktoriaus pavaduotoja ugdymui.

Tiesa, kol kas švediško stalo principas taikomas tik iš dalies. Vis tik, pašnekovė viliasi, jog artimiausioje ateityje pavyks įsigyti įrangą ir karštiems patiekalams patiekti.

Įpročius ugdo įvairiomis iniciatyvomis

Panevėžio r. Upytės Antano Belazaro pagrindinėje mokykloje sveikos mitybos įpročiai diegiami ir kitais būdais – čia nuolat vyksta valandėlės, renginiai, užsiėmimai, skatinantys teisingo maitinimosi įgūdžius.

„Organizavome gydomosios mitybos specialistės, „Gydanti lėkštė“ įkūrėjos, radijo laidos vedėjos, lektorės Ingridos Kuprevičiūtės skaitomą paskaitą „Palanki sveikatai vaikų mityba“. Sveikos gyvensenos savaitės renginių metu mokiniai gamino vaisių salotas, kurias pagardino jogurtu ir sėklomis, vaišino draugus ir mokytojus“, – kalba Odeta Baltramiejūnienė.

Mokyklos rūpinasi ne tik švietimu, bet ir sveika vaikų mityba
Mokyklos rūpinasi ne tik švietimu, bet ir sveika vaikų mityba
© Organizacijos nuotr.

Taip pat rengiamos mokinių išvykos pas vietos ūkininkus. Jų metu mokiniai artimiau susipažino su daržovių auginimu, pieno bei mėsos produktų gaminimu.

„Mokiniai lankėsi UAB „Genetiniai ištekliai“ mėsinių ir pieninių galvijų fermose, domėjosi pieno gavimu, atvėsinimu, laikymu, perdavimu pieno perdirbimo įmonėms. Organizavome išvyką ir į vietos daržininkystės ūkį“, – plačiau apie mokinių sveikos mitybos įgūdžių ugdymą pasakoja ji.

Ugdymo įstaigos direktoriaus pavaduotoja ugdymui užsimena ir apie kitas iniciatyvas – vaikai patys gamino lankstinukus „Sveikos gyvensenos įpročiai“, piešė sveikos mitybos piramides, jas lygino su savo mitybos įpročiais.

„Be to, mokiniai skatinami stebėti šeimos ūkiuose auginamas daržoves, jas fotografuoti, aprašyti. Mokykloje vyko VšĮ „Sveikatai palankus“ organizuotas interaktyvus, edukacinis, sveiką mitybą, valgymo kultūrą ir sveiką gyvenimo būdą skatinantis renginys „Brokoliuko kelionė ir nuotykiai po sveikatos karalystę“, – vardija pašnekovė.

Mokykloje plinta sveikos mitybos „virusas“

Jos teigimu, ugdant sveikos mitybos įpročius vaikams, itin svarbus aplinkinių požiūris – teigiamą pavyzdį privalo rodyti tėvai, mokytojai, draugai.

„Reikia kalbėti apie sveikos mitybos svarbą. Be to, būtina leisti vaikams patiems priimti sprendimą, sudarant valgiaraštį – ragauti ir išbandyti, kuriuos produktus ar patiekalus reikia įtraukti, kurių – atsisakyti“, – sako specialistė.

O. Baltramiejūnienė priduria, kad ir Panevėžio r. Upytės Antano Belazaro pagrindinės mokyklos auklėtiniai galėjo prisidėti prie valgiaraščio sudarymo – taip mokiniai jautėsi pilnaverčiais bendruomenės nariais, o kartu priimami sprendimai, pokyčiai neiššaukė pasipriešinimo.

Mokyklos rūpinasi ne tik švietimu, bet ir sveika vaikų mityba
Mokyklos rūpinasi ne tik švietimu, bet ir sveika vaikų mityba
© Organizacijos nuotr.

„Šiandien vaikai su malonumu griaužia morkas, obuolius, pamėgo skanintą vandenį ir valgykloje gaminamą maistą. Į keliones įsideda ne traškučių ar sausainių pakelį, o dėžutę daržovių. Iš dalies naudojamas švediško stalo principas sumažino išmetamų daržovių kiekį, o mokiniai, turėdami pasirinkimo laisvę, renkasi labiau mėgstamus produktus – į lėkštę dedasi tiek, kiek suvalgo, kontroliuoja savo draugus, kad suvalgytų, kiek įsidėjo. Džiaugiuosi matydama, kad mokykloje plinta atsakingo vartojimo „virusas“, – šypsosi Odeta Baltramiejūnienė.

Ji priduria, kad sveika mityba yra vienas svarbiausių vaikų sveiko gyvensenos veiksnių, tiesiogiai koreliuojančių su jų sveikata, augimu, vystymusi, protiniu ir fiziniu darbingumu, emocine būsena.

„Prastai besimaitinantys vaikai greitai pavargsta, mažėja jų protinis ir fizinis aktyvumas, dėmesio koncentracija, blogėja atmintis, mokymosi rezultatai, gali sutrikti jų augimas, vėluoti lytinė branda. Vaikystėje susiformavę ir paauglystėje įsitvirtinę mitybos įpročiai lemia suaugusio žmogaus sveikatą ir gyvenimo kokybę“, – įsitikinusi pašnekovė.

VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūra, kartu su Žemės ūkio ministerija administruoja bei vykdo Europos Sąjungos ugdymo įstaigoms skirtą „Vaisių ir daržovių bei pieno ir pieno produktų vartojimo skatinimo vaikų ugdymo įstaigose“ programą, kuriai įgyvendinti teikiama Europos Sąjungos finansinė parama. Tyrimai rodo, kad sveikatai palankios mitybos įpročiai susiformuoja vaikystėje, todėl būtent Programoje dalyvaujančių mokyklų bei darželių ikimokyklinio amžiaus vaikams bei pradinių klasių mokiniams nemokamai tiekiami vaisiai ir daržovės bei pieno gaminiai. Svarbiausia, kad programoje keliami griežti reikalavimai. Tiekiami produktai turi būti ekologiški, lietuviški, nacionalinės kokybės. Daugiau apie programą skaitykite čia ir čia.
Užsakymo nr.: PT_84644853

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Toną mėsos BIOVELA grilio žaidime laimėjusi Rita: „Užteks visiems giminaičiams“ (5)

Burtų keliu paaiškėjo didžiausio šios vasaros BIOVELA grilio žaidimo nugalėtoja. Net 1000 kg....

Ką pasėsi – tą ir valgysi: darželiai, kurių auklėtiniai daržoves, vaisius ir prieskonius užsiaugina patys

Jau ne vienerius metus nemaža dalis ugdymo įstaigų – darželių ir mokyklų – savo auklėtinius...

Mokomės būti sveiki: darželių vadovės papasakojo, kaip nuo mažens ugdoma sveika gyvensena

Vaikystėje susiformavę ir paauglystėje įsitvirtinę mitybos įpročiai lemia suaugusio žmogaus...

Mokyklos rūpinasi ne tik švietimu, bet ir sveika vaikų mityba: susiformavę įpročiai lemia gyvenimo kokybę (1)

Nors sutrikus sveikatai dažniausiai skubame pas gydytojus, pirmiausia priežasčių reikėtų...

Kaip išmokyti vaikus gaminti maistą patiems: restorano šefė pateikė patarimų

Mamoms ar tėčiams, kurie dažnai sukasi virtuvėje, gali pabosti nuolat gaminti maistą. Tad, kol...

Top naujienos

Įspėjo apie rinkimų baigtį: jei tęsis šalies putinizacija, lietuviai išvys ilgus kaimynų šovinistų dantis (254)

Apie Lenkijos politiką jau nusibodo kalbėti. Taip tikino vienu ryškiausių Lenkijos intelektualų...

Vartojimas atsigauna ne visuose sektoriuose: vienam jų – niūrios prognozės (11)

Nors gegužę bendrai mažmeninės prekybos įmonių apyvarta augo 17,5 proc., o vartojimas, panašu,...

Evita Cololo – apie lietuje permirkusių „Ąžuoliuko“ choristų skandalą: tai garbė ir nereikia nieko teisti (459)

„Jie iš širdies turi pareigą, jie tai daro. Nenorėtų, neitų, manau, į tą chorą. Turi būti...

„Barcos“ sirgaliams prisistatęs Calathesas: karjeros pradžioje negalėjau pakęsti Jasikevičiaus (25)

Komplektacijos darbus tęsiantis „Barcelonos“ krepšinio klubas penktadienį pristatė savo...

Žiauraus verslo sumanytoją po mirties ištiko ironiška lemtis (10)

18 a. pabaigoje – 19 a. pradžioje Williamas Burke ir Williamas Hare įžvelgė kraupią galimybę...

Danguje – pilnatis: prieš kaltindami Mėnulį dėl keisto pažįstamų elgesio, įsidėmėkite vieną dalyką (40)

Tikriausiai bent kartą esate atsidūrę tokioje situacijoje: su kuo nors susipykstate, stebitės,...

Po audringos nakties – gaivūs orai (10)

Po lietingos ir neramios šeštadienio nakties, dieną į Lietuvą stiproki vakarų vėjai jau plukdys...

Chirurgai sėkmingai prisiuvo prieš beveik parą nupjautą penį (44)

Jungtinės Karalystės chirurgai sėkmingai prisiuvo nupjautą penį – nuo nelaimės buvo...

Užsiliepsnojo „Kėdainių grūdų“ sandėlis, su ugnimi kovoja didelės ugniagesių pajėgos dūmai matyti už 10 km (79)

Penktadienio vakarą, 20.33 val., Bendrajame pagalbos centre skubios pagalbos tarnybų telefono...

Ilgalaikė vedusio vyro meilužė nesigaili: pusę medaus mėnesio jis praleido su manimi (155)

Taip, aš mylėjau. Vedusį. Ir tebemyliu. Ar gailiuosi to, kad dvejus metus kartą per savaitę...