Į klausimus atsako gydytoja kardiologė Jelizaveta Burca
Krikščionių medicinos centras
Krikščionių medicinos centras

Gydytoja, ar daug Lietuvoje sergančių širdies ir kraujagyslių ligomis?

Pagal Lietuvos higienos instituto teikiamą informaciją 2019 m. nuo širdies ir kraujagyslių ligų mirė 54,6 proc., tuo tarpu nuo onkologinių ligų – 21 proc. Konsultuoju Širdies ir kraujagyslių tyrimų centre, tad vertindama širdies ir kraujagyslių ligų dažnumą raginu visus žmones naudotis galimybe nemokamai pasitikrinti savo širdį ir kraujagysles. Nemokamai išsitirti gali pacientai turintys privalomąjį sveikatos draudimą, bei priklausantys didelei širdies ir kraujagyslių ligų rizikai. Norėdami sužinoti, ar gali pasinaudoti nemokamu ištyrimu, pacientai turėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją. Jei iškiltų neaiškumų ar pacientas gali išsitirti pagal prevencinę programą, mes linkę padėti, galima kreiptis į mūsų kliniką telefonu +37052084805

Papasakokite apie Širdies ir kraujagyslių tyrimų centrą, kur jis yra?

Siekiant, kad gydytojų kardiologų pagalba gyventojams taptų kuo lengviau pasiekiama, VšĮ Krikščionių medicinos centro patalpose (Geležinkelio g. 6, Vilnius, 2-me aukšte) atidarytas Širdies ir kraujagyslių tyrimų centras. Mūsų vieta labai patogi iš rajonų atvažiuojantiems pacientams, taip pat čia lengva atvykti ir iš bet kurios Vilniaus miesto vietos. Pacientus konsultuoja ir tyrimus atlieka aukštos kvalifikacijos kardiologai, tyrimai atliekami naudojant naują modernią įrangą.

Kokias paslaugas teikia Širdies ir kraujagyslių tyrimų centras?

Klinikoje gydytojai kardiologai, ištyrę širdies ir kraujagyslių būklę, nustato širdies ir kraujagyslių ligų riziką. Konsultuojami pacientai, sergantys arterine hipertenzija, širdies ritmo ir laidumo sutrikimais (ekstasistolija (permušimai), prieširdžių virpėjimu ir kt.), išemine širdies liga, širdies nepakankamumu, dislipidemija(padidintas cholesterolis). Kardiologai seka ligonius po miokardo infarkto, vainikinių arterijų stentavimo ar apeinamųjų jungčių suformavimo (šuntavimo) operacijos, koreguoja gydymą, išrašo elektroninius kompensuojamų vaistų receptus, teikia rekomendacijas dėl gydymo, kad minėtos ligos neprogresuotų.

Krikščionių medicinos centras
Krikščionių medicinos centras

Be to, mūsų centre galima atlikti išplėstinį širdies ir kraujagyslių ištyrimą pagal širdies ir kraujagyslių prevencinę programą. Valstybės finansuojamos programos tikslas – mažinti sergamumą širdies ir kraujagyslių ligomis: miokardo infarktu ir galvos smegenų insultu. Pacientai, norintys nemokamai išsitirti dėl širdies ir kraujagyslių ligų pagal prevencinę programą ir sužinoti apie galimybę joje dalyvauti, pirmiausiai turėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją. Jei iškiltų neaiškumų ar žmogus gali išsitirti pagal prevencinę programą, mes linkę padėti išaiškinti, galima kreiptis į mūsų kliniką telefonu +37052084805.

Kas gali dalyvauti širdies ir kraujagyslių ligų profilaktinėje programoje ir į ką turėtų kreiptis pacientai dėl nemokamo išplėstinio ištyrimo?

Širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos programoje kviečiami dalyvauti vyrai nuo 40 iki 54 metų (imtinai) ir moterys nuo 50 iki 64 metų (imtinai).

Pirmiausia jiems reikia apsilankyti pas savo šeimos gydytoją, kuris išmatuos kraujospūdį, liemens apimtį ir atlikęs gliukozės ir cholesterolio kiekio tyrimą įvertins, ar yra rizikos veiksnių susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis. Pacientai, sergantys cukriniu diabetu, arba kuriems šeimos gydytojas nustato metabolinį sindromą, turi kur kas didesnę riziką susirgti minėtomis ligomis. Tokie pacientai siunčiami kardiologo konsultacijai ir išsamiam ištyrimui pagal programą. Turiu omenyje, kad kiekvienas pacientas sergantis cukriniu diabetu ir nesirgęs miokardo infarktu ar galvos smegenų insultu ir atitinkantis programos amžių (vyrai 40-54m., moterys 50-64m.) turi teisę pasinaudoti išplėstiniu ištyrimu kiekvienais metais. Taip pat ir pacientai, kuriems nustatytas metabolinis sindromas (jei yra padidintas cholesterolis, kraujospūdis, gliukozė, viršsvoris). Turintys siuntimą ir Valstybiniu sveikatos draudimu apdrausti pacientai gali kreiptis į Širdies ir kraujagyslių tyrimų centrą atlikti nemokamą (finansuojamą TLK) širdies ir kraujagyslių ištyrimą.

Kokius tyrimus atliksite pacientams, turintiems siuntimą ištyrimui pagal prevencinę programą?

Pagal prevencinę programą pacientams išmatuojamas kraujospūdis, užrašoma kardiograma, atliekamas kraujagyslių standumo (elastingumo) tyrimas; norint įvertinti periferinės kraujotakos būklę, matuojamas kulkšnies-žasto indeksas; taip pat daroma širdies echoskopija: ištiriamos širdies kameros, įvertinama, kaip dirba širdies raumuo ir vožtuvai. Atliekamas itin informatyvus tyrimas – kaklo kraujagyslių echoskopija, įvertinama, ar miego arterijose nėra aterosklerozės požymių, t. y. ar neatsirado aterosklerozinių plokštelių. Jei nustatomos aterosklerozinės plokštelės ypač svarbu koreguoti cholesterolio kiekį kraujyje, kad aterosklerozė neprogresuotų. Taip pat atliekamas veloergometrijos tyrimas: pacientui minant specialų medicininį dviratį užrašoma elektrokardiograma, matuojamas kraujospūdis. Šis tyrimas padeda gydytojui įvertinti, kaip funkcionuoja paciento širdis ir kraujagyslės fizinio krūvio metu, kai širdies ir kūno raumenų darbui reikia daugiau deguonies.

Gauti nemokamą gydytojo kardiologo konsultaciją mūsų centre gali ne tik Krikščionių medicinos centro pacientai. Pagal prevencinę programą su šeimos gydytojo siuntimu priimami ir kitų Vilniaus, Kauno bei Panevėžio teritorinėms ligonių kasoms priklausančių poliklinikų pacientai.

Ar gali į Širdies ir kraujagyslių tyrimų centrą kreiptis programoje nedalyvaujantys žmonės?

Žinoma, atliekami ir mokami tyrimai. Tarkime, žmogus nėra to amžiaus, kai gali dalyvauti prevencinėje programoje, arba jam nenustatytas metabolinis sindromas, arba neserga cukriniu diabetu, tačiau jam svarbu įvertinti savo sveikatos būklę, žinoti riziką susirgti miokardo infarktu arba insultu. Pacientai gali kreiptis ir be gydytojo siuntimo, bet paslaugos bus mokamos. Taip pat yra sudarytos sąlygos tirtis pacientams turintiems privatų sveikatos draudimą.

O jeigu žmogus jau serga širdies liga, ar jis gali kreiptis į Širdies ir kraujagyslių tyrimų centrą?

Taip, jei pacientas serga širdies arba kraujagyslių liga, jis gali kreiptis ir gauti kardiologo konsultaciją. Jam pagal indikacijas bus atlikti reikiami tyrimai (ultragarsinis širdies tyrimas, fizinio krūvio testas, paros EKG ir kraujospūdžio monitoringas ir kt.).

Ar centre dirba tik kardiologai, ar konsultuoja ir kitų sričių specialistai?

Taip, konsultuoja ir kiti specialistai: kraujagyslių chirurgai ir vaikų kardiologai. Galime pasidžiaugti gydytojų kvalifikacija: vieno ištyrimo metu gydytojai atlieka įvairių sričių kraujagyslių echoskopijas (kojų, rankų kraujotakos vertinimas), gydytojas nustato diagnozę, paskiria gydymą. Vaikų kardiologas konsultuoja naujagimius ir vaikus iki 18m. Ištyrimas atliekamas vieno vizito metu, prireikus paskiriami papildomi tyrimai, kuriuos mūsų centre galima atlikti be eilių.

Krikščionių medicinos centras
Krikščionių medicinos centras

Kokius tyrimus gali atlikti kardiologas Širdies ir kraujagyslių tyrimų centre?

Šiuo metu centre dirba 12 kardiologų, todėl pacientams galime pasiūlyti rinktis gana daug tyrimų: širdies echokardiografiniai tyrimus su doplerografija, kaklo kraujagyslių echoskopijos su doplerografija tyrimą (aterosklerozės progresavimo kaklo kraujagyslėse įvertinimas), veloergometriją (fizinio krūvio testą), kraujagyslių standumo tyrimą, kulkšnies-žasto indekso nustatymą, 24 val. arterinio kraujospūdžio ir 24–72 val. Holterio monitoringą (elektrokardiogramos tyrimas), miego pulsoksimetrijos ir floumetrijos tyrimą (įtariant miego apnėją), skubius kraujo tyrimus (kraujo tyrimus dėl miokardo infarkto ar tromboembolijos, kurių atsakymai pateikiami per 15 min.). Taip pat galime atlikti daugelį kitų laboratorinių tyrimų.

Pacientai konsultuojami lietuvių kalba, prireikus gydytojai gali konsultuoti rusų ir anglų kalbomis.

Klinikoje dirbantys kardiologai nuolatos stažuojasi užsienyje (Austrijoje ir kitose šalyse), turi sukaupę didelę patirtį gydant hipertenziją, ritmo sutrikimus bei daugumą kitų širdies ir kraujagyslių ligų.

Ko gero, labai svarbu laiku kreiptis į gydytojus kardiologus?

Deja, Lietuvoje retas žmogus, pajutęs pirmuosius ligos požymius, kreipiasi į specialistą. Žmonės linkę gydytis patys namuose, ieško informacijos internete, laukia kol savijauta savaime pagerės. Visgi rekomenduojama atsiradus pirmiems negalavimams kreiptis į gydytoją. Pavyzdžiui, pradėjus kilti kraujospūdžiui, būtina jį koreguoti, nors pacientas jo gali ir nejausti, tačiau pakilęs kraujospūdis kelis kart padidina infarkto ir insulto riziką.

Jūsų manymu, ar pacientai linkę profilaktiškai išsitirti?

Reikia daug dėmesio skirti pacientų švietimui. Pastaruoju metu savo sveikatai daugiau dėmesio skiria jauni ir aktyvūs žmonės, tad jie ir linkę profilaktiškai pasitikrinti. Nuvykti kardiologo konsultacijai ir atlikti profilaktiškai tyrimus rekomenduojama jau nuo 40m., nes dalis širdies ir kraujagyslių ligų nepasireiškia simptomais ir jas galima nustatyti tik atliekant tyrimus. Įprasta, jog vyresni žmonės ilgiau nesikreipia į gydytoją: susirūpina, tik kai savijauta stipriai pablogėja.

Krikščionių medicinos centras
Krikščionių medicinos centras

Manau, kad ištyrimas pagal širdies ir kraujagyslių prevencinę programą pacientams yra labai vertingas ir naudingas. Deja, Lietuvoje šia programa pasinaudoja toli gražu ne visi. Skatiname žmones kreiptis laiku, skirti dėmesio ligų prevencijai. Norime, kad ir Vilniuje, ir visoje Lietuvoje mažėtų mirštamumas nuo širdies ir kraujagyslių ligų.

Kiek laiko užtrunka vieno paciento ištyrimas?

Visi reikiami tyrimai atliekami vieno apsilankymo metu – visas kardiologinis ištyrimas trunka valandą ar pusantros. Kadangi mūsų centre dirba 12 kardiologų, patekti pas specialistą galima per savaitę. Sudaryti kuo trumpesnes eiles yra mūsų pirmenybė.

Gydytojų kardiologių konsultacijai galima registruotis tel. +37052084805, internete informaciją apie kliniką galima rasti www.1kmc.lt/kardio arba www.vipkardio.lt

Nemokamas * - pacientams atitinkantiems prevencinės programos amžių ir turintiems Valstybinį socialinį draudimą.

Užsakymo nr.: PT_85345149

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(10 žmonių įvertino)
3.9000

Šį negalavimą turintys žmonės – visuomenės paraštėse: ar šis stereotipas galioja ir šiandien?

Jei manote, kad blogai girdite, esate toli gražu ne vienintelis toks. Pasaulio sveikatos organizacija...

Neįprastas būdas blogai savijautai įveikti – poveikis pranoksta lūkesčius (5)

„Ozono terapija – tai nemedikamentinės procedūros, padedančios sustiprinti imunitetą. Šiuo...

„Camelia“ vaistinėse trijų sluoksnių medicininės kaukės – už mažą kainą (23)

Siekiant Lietuvos gyventojams sumažinti apsisaugojimo nuo COVID-19 naštą, vienas didžiausių...

Moksliniai tyrimai patvirtina: vitaminas D turi įtakos imuniteto apsaugai nuo koronaviruso (2)

Atėjus rudeniui ir atšalus orams, išauga virusinių ligų tikimybė, o šis metų laikas tampa dar...

Jaučiate nepagrįstą nerimą, sutriko pusiausvyra? Metas susirūpinti savo klausa

Ausys ne vien sugaudo garsinius signalus, paverčia juos nerviniais impulsais ir klausos nervais...

Top naujienos

Naujos koalicijos darbus dėliojantys liberalai nori keisti vaiko pinigų skyrimą: ne visoms šeimoms jie reikalingi (1434)

Pasiūlymus būsimos koalicijos programai pateikusios Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė...

Į sukčių pinkles patekęs vyras prarado 37 tūkst. eurų: skundas Lietuvos bankui nepadėjo (112)

Vienam šalies gyventojui investuotojo karjera susiklostė itin nesėkmingai. 2018 metais jis...

Nesulaikomas Grigonis ir prabilęs Lekavičius ištempė „Žalgirį“ į pergalę Prancūzijoje (302)

Karjeros rungtynes Eurolygoje žaidęs Marius Grigonis bei jam lemiamu metu sėkmingai talkinęs Lukas...

Tarp kandidatų į Konferencijos dėl ES ateities vadovo postą – Dalia Grybauskaitė (198)

Buvusi Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė kartu su buvusiais Italijos ir Danijos lyderiais...

Baltarusija uždarė sieną su Lietuva ir kitomis kaimynėmis: nuo 16 val. nebeįleidžiamas lengvasis transportas Linkevičius: oficialios informacijos neturime; papildyta 18:47 (489)

Baltarusija ketvirtadienio popietę uždarė sieną su Lietuva , motyvuodama saugumo reikalavimais...

Grigonio lyderystę akcentavęs Schilleris: šioje komandoje daug kas prasideda nuo Mariaus (1)

Prancūzijoje ilgai atsilikinėjęs, tačiau mačo pabaigoje koronaviruso išsekintą Vilerbano ASVEL...

Apie netikėtus pokyčius pranešęs Lukašenka: situaciją reikės išspręsti, tu pats supranti pasirengęs pasiųsti kariuomenę (116)

Ketvirtadienį Aliaksandras Lukašenka netikėtai pakeitė vidaus reikalų ministrą – vietoje...

Sužibėjęs, bet savęs girti nenorėjęs Grigonis: 4 pergalė išvykoje iš 4 galimų – labai labai gerai

Kauno „Žalgirio“ komanda Eurolygoje iškovojo penktą pergalę iš šešių galimų – šį...

Helovinas atkeliauja į Lietuvą: įspūdingiausi „šiurpiausios“ nakties renginiai po atviru dangumi ir paslaptimis apgaubtos vietos (47)

Gausybė moliūgų, šiurpios kaukės ir saldainių kaulijimas vaikštant nuo durų prie durų....

Nuo sekmadienio – privaloma saviizoliacija iš Lietuvos vykstantiems į Jungtinę Karalystę (36)

Lietuva ir Kipras ketvirtadienio vakarą papildė Jungtinės Karalystės paveiktų valstybių...