Prostatos vėžys – labiausiai paplitusi vyrų onkologinė liga, kurios sergamumas, deja, nemažėja. Tačiau pacientai Lietuvoje sulaukė gerų naujienų – Respublikinėje Klaipėdos ligoninėje pirmą kartą šalies istorijoje pradėtos atlikti robotizuotos prostatos biopsijos kontroliuojant magnetiniu rezonansu, kurios leis ženkliai pagerinti prostatos vėžio diagnostiką ir tiksliai parinkti gydymą. Šiuo metu, turima robotizuota prostatos biopsijos sistema yra vienintelė Rytų Europoje, tačiau stebima sparti šio metodo plėtra.
© Organizacijos nuotr.

Europos Komisijos duomenimis, Europos Sąjungoje prostatos vėžiu kasmet suserga apie 450,000 vyrų. Vis tik, kaip skelbia Amerikos vėžio asociacija, nors susirgimų skaičius pasaulyje stabilizavosi per paskutinius 5 metus, Lietuva kartu su kaimynine Latvija ir Estija yra vienos iš nedaugelio šalių pasaulyje, kuriose augo tiek susirgimų, tiek ir mirčių nuo šios vėžio formos skaičius.

Buvo sunku pastebėti piktybinius navikus

Du dešimtmečius, pagrindinis urologų diagnostikos įrankis, nustatant prostatos vėžį, buvo PSA (prostatos specifinio antigeno) testas, prostatos apčiuopa pirštu ir sektorinės prostatos biopsijos per tiesiąją žarną, kontroliuojant ultragarsu. Naudojantis šiuo trijų metodų deriniu, dauguma prostatos vėžio atvejų nustatoma pakankamai ankstyvose stadijose.

Vis tik, ilgametė praktika ir nauji atradimai onkologijoje parodė, kad iki šiol taikyta prostatos vėžio diagnostika nėra ideali.

„Prostatos vėžys – labai įvairialypis savo išraiška ir agresyvumu. Nemaža dalis tokiu būdu nustatytų prostatos navikų nėra agresyvūs arba, kitaip tariant, yra kliniškai nereikšmingi, o jų radikalus gydymas tik pablogina paciento gyvenimo kokybę, neprailgindamas gyvenimo trukmės“, – atkreipia dėmesį Respublikinės Klaipėdos ligoninės Tomografijų skyriaus vedėjas, gydytojas-radiologas Artūras Čiuvašovas.

Artūras Čiuvašovas
Artūras Čiuvašovas
© Organizacijos nuotr.

Pasak gydytojo, kita dalis agresyvių ir pacientui galimai pavojingų navikų, taikant šiuos metodus, yra nepastebima ir praleidžiama – ultragarsinė kontrolė yra reikalinga prostatos įvertinimui ir mėginių paėmimui iš skirtingų prostatos sričių, tačiau atliekant biopsijas ultragarsu, vėžys nėra matomas.

Lūžis įvyko nuo 2012m., kuomet prostatos vėžio diagnostikos gairėse atsirado daugiaparametrinis magnetinis rezonanso tyrimas (dpMRT). Tai specialus, prostatos ištyrimui pritaikytas, stipraus lauko (1,5-3Teslų) magnetinio rezonanso aparatais atliekamas tyrimas, kurio metu panaudojamos tiek anatominės sekos (parodančios organo struktūrą), tiek funkcinės sekos (parodančios specifinę navikinę kraujotaką bei skysčio judrumo skirtumus ląstelėse). Šio tyrimo metu, prostatos vėžys yra matomas. Kas labai svarbu, dpMRT metu matomas tik kliniškai reikšmingas, t.y. agresyvus vėžys, o jo neaktyvios formos neišsiskiria prostatos audinių fone. Magnetinio rezonanso efektyvumas patvirtintas ne tik tyrimais, tačiau ir klinikine patirtimi. O šiandien matome kiekvienais metais augantį šių tyrimų poreikį.

Pasak Respublikinės Klaipėdos ligoninės Tomografijų skyriaus vedėjo, šį metodą įvertino ir visos šalies specialistai. „Dėl puikios techninės bazės, patyrusio personalo, šiuos prostatos magnetinio rezonanso tyrimus vertina ne tik Klaipėdos krašto, bet ir visos šalies urologai – turime nuolatinius pacientų srautus iš Šiaulių, Kauno, Marijampolės ir kitų regionų“, – teigia A. Čiuvašovas.

DpMRT pagrindu, tiksli vėžio diagnostika plėtojama toliau, pasitelkus modernų priedą - robotizuotą biopsijos sistemą, kuri kontroliuojama magnetiniu rezonansu.

Kovojant su prostatos vėžiu – geros žinios: naujos biopsijos leis tiksliau diagnozuoti ligą
© Organizacijos nuotr.

Tiksliausias metodas

Robotizuota prostatos biopsija magnetinio rezonanso tomografijos (toliau – MRT) kontrolėje, šiuo metu yra tiksliausias iš visų galimų tyrimų metodų.

„Biopsija atliekama pačiame aparate. Tikslumo prasme – tai preciziškiausias tyrimas, nes mėginiai imami iš židinio, kuris matomas tyrimo momentu“, – pasakoja A. Čiuvašovas, tačiau priduria, kad šis metodas turėjo vieną tradicinių trūkumų – jam reikėjo specialios įrangos, o ilgas procedūros laikas užimdavo brangų MRT aparato laiką.

Situacija pasikeitė, kai olandų mokslininkų kompanija, bendradarbiaujanti su pasauliniu prostatos vėžio centru Radboud unuversitete Neimagene, sukūrė robotizuotą prostatos biopsijos sistemą. Šis sukurtas unikalus, suspaustu oru valdomas, nuotolinio valdymo manipuliatorius bei pažangi programinė įranga brangų procedūros laiką leido sutrumpinti nuo 1,5–2 val. iki 30 minučių.

Taip trumpas, trunkantis kaip įprastas tyrimas ar procedūra ir turintis nepralenkiamą tikslumą tyrimas leido šią sistemą taikyti kasdienėje klinikinėje praktikoje.

Pritraukia visų šalies urologų dėmesį

„Pirmą kartą su šia sistema teko susipažinti prieš pusantrų metų. Tuo metu, nepatikėjau, kad galima pasiekti tokių rezultatų. Tačiau domintis daugiau, bendraujant su gamintojais ir nuvykus į centrus, kuriuose yra dirbama taikant šį metodą, įsitikinau metodo privalumais“, – sako gydytojas-radiologas.

Nuolat didėjantis atliekamų dpMRT tyrimų skaičius, su tuo susiję radiniai, kurių įprastos biopsijos pagalba pasiekti negalima, paskatino ligoninę įsigyti minėtą robotinę biopsijos sistemą. Ją įdiegus balandžio mėnesio pabaigoje, šiandien jau yra atlikta per 15 procedūrų, o besiformuojanti laukiančių eilė tik įrodo šio tyrimo poreikį.

Respublikinė Klaipėdos ligoninė
Respublikinė Klaipėdos ligoninė
© Organizacijos nuotr.

Kaip tikslina gydytojas-radiologas, šis tyrimas nėra taikomas kaskart vos įtarus galimą prostatos vėžį. „Dirbame komandoje su urologais ir patologais. Minėtas metodas, nepaisant sutrumpėjusio procedūros laiko, nėra rutiniškas ar skiriamas kiekvienu įtariamo prostatos vėžio atveju. Šis metodas – tai probleminių, komplikuotų klinikinių atvejų sprendimo priemonė“, – tvirtina A. Čiuvašovas.

Nors procedūrą atlieka radiologas, vis tik pacientą atlikti tyrimą nukreipia urologas, įvertinęs, kokiu metodu biopsiją atlikti yra geriau. Tai reiškia, kad urologas su naujuoju metodu turi didesnį ištyrimo įrankių arsenalą ir gali lanksčiai juo naudotis, siekdamas laiku ir tiksliai diagnozuoti ligą.

„Džiaugiamės, kad galime pasiūlyti dar vieną išskirtinį, tikslų tyrimo metodą, su kuriuo prostatos vėžio diagnostika taps geresnė. Manome, kad metodo perspektyvos didelės ir jo poreikis tik augs – pritaikomos biopsijos yra įtraukiamos į naujas Europos urologų diagnostikos gaires “, – sako Respublikinės Klaipėdos ligoninės Tomografijų skyriaus vedėjas.

Užsakymo nr.: PT_81351746

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(15 žmonių įvertino)
4.7333

Top naujienos

Pinigai dar ne viskas: į Lietuvą grįžo dirbti už keturiskart mažesnį atlyginimą ir nesigaili

Prieš dvejus su puse metų iš Jungtinės Karalystės į Lietuvą gyventi grįžęs Gytis Kašėta...

Plaukimo meistras atsakė, kokią klaidą darome beveik visi: toks jūsų veiksmas gali baigtis tragiškai (32)

Lietuvą užklupęs karštis reikalauja aukų. Gelbėtojai praneša jau apie 6 skenduolius, tačiau...

Mėnuo su „OnePlus 7 Pro”: lietuvių dar neatrastas telefonas sužavėjo daugeliu atžvilgiu (6)

Nors „ OnePlus “ išmaniųjų telefonų prekės ženklas savo krepšelyje jau turi net 11...

Po Petrikytės koncerto kilusio skandalo Vitulskienė sulaukė atsako: dabar provokuoja ir net prakeikė vaikus (560)

Pastarieji metai, kai pradėjo veikti verslininkės Erikos Vitulskienės mados namai, žinomai...

Užkalnis Vilniuje rado geriausius sušius ir dar vieną patiekalą, geriausią Europoje (106)

Pradedame nuo to, kad nuo sekmadienio, birželio 16 d., jūs nebegausite ten vietų be rezervacijos....

Aktorė Monika Bičiūnaitė švenčia 50-metį: metai neturi jokios reikšmės

Lietuvos nacionalinio dramos teatro aktorė Monika Bičiūnaitė birželio 16 dieną švenčia 50...

Gydytojų gudrybė naciams įvarė panišką baimę: mirtinos ligos „protrūkis“ išgelbėjo tūkstančius (39)

Antrojo pasaulinio karo metais vienas žmogus kreipėsi į gydytoją Lenkijos Rozvadovo mieste dėl...

Mama naujų mokslo metų laukia su siaubu: mus šokiravo, kiek kainuos pirmoko laikas mokykloje (165)

Esu būsimo pirmoko mama . Kadangi esame mažesnes nei vidutines pajamas uždirbanti šeima,...

Gražiai odai ir plaukams: kaip panaudoti arbatos pakelius

Neskubėkite išmesti naudotų arbatos pakelių. Naudoti arbatos pakeliai dar gali būti...

Maisto produktai karštą dieną: pavalgę jausitės puikiai ir atvėsite 10 gudrybių (10)

Mažiau angliavandenių ir baltymų – užtikrintas būdas ištverti svilinanti vasaros karštį,...