Jau artimiausiais metais studijuoti farmaciją ir dirbti šioje srityje bus be galo įdomu.
Ateities specialybė: vaistininkas, vaistų kūrėjas – nepakeičiamas ir visiems reikalingas
© Organizatorių nuotr.

Bręsta tokie technologiniai perversmai, kaip trimačiu būdu spausdinamos tabletės ar individualiai pacientui pritaikyti vaistai. Kai kurios šių naujovių jau bandomos ir Lietuvoje.

Kita vertus, net pusė vaistų pasaulyje vartojami nederamai; šiuo atžvilgiu drausme nepasižymi ir lietuviai. Neišnyko ir atsparumo antibiotikams problema. Tad šalies vaistinėse dirbantys vaistininkai atlieka kur kas didesnį darbą, nei tik išduoda reikiamą vaistą: jie kvalifikuotai konsultuoja apie vaistų sudėtį, saugų jų vartojimą, šalutinį poveikį, suderinamumą.

Ateities specialybė: vaistininkas, vaistų kūrėjas – nepakeičiamas ir visiems reikalingas
© Organizatorių nuotr.

„Vaistininką pasiekti lengviau nei gydytoją, o jo konsultacija – ne mažiau kvalifikuota ir patikima“, – pastebi Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Farmacijos fakulteto Klinikinės farmacijos katedros lektorė Rima Minkutė.

Kaip rengiami ateities specialistai?

Apklausos rodo: vaistininkas – gerbiama, turinti autoritetą specialybė. Kad galėtų suprantamai paaiškinti pacientui apie vaistą, jo vartojimą, vaistininkas privalo turėti ne tik profesinių žinių bei įgūdžių, bet ir gebėjimą išklausyti, patarti, žmogui. Empatija, atjauta, pagarba pacientui ugdomi studijų metu.

Ateities specialybė: vaistininkas, vaistų kūrėjas – nepakeičiamas ir visiems reikalingas
© Organizatorių nuotr.

Taip pat įgaunama žinių apie žmogaus fiziologiją, išmokstama atpažinti daugelį simptomų ir pagal tai parinkti tinkamą vaistinį preparatą. Integruotas probleminis mokymas, semestrais vykstančios studijos ir daugybė praktikos valandų – privalumai, kuriuos dažniausiai mini ir patys studentai.

Stiprinant būsimųjų vaistininkų įgūdžius, šiemet LSMU Farmacijos fakultete duris atvėrė nauja imitacinė mokomoji vaistinė. Toks būdas mokytis – studentams ir patrauklus, ir naudingas.

Visiškai taip pat, kaip tikra vaistinė įrengtose patalpose galima kiek tik reikia praktikuotis, mokytis teikti farmacines paslaugas, išmokti konsultuoti pacientą apie vaistų sudėtį ir suderinamumą, įgyti farmacinės rūpybos įgūdžių. Kol vieni studentai praktikuojasi, kiti jų veiksmus stebi ir su dėstytojais aptaria nuotoliniu būdu.

Jau veikia ir kita naujovė – e-recepto auditorija, kurioje mokomasi dirbti specialiai pritaikyta e-recepto versija.

„Mokomasi ir iš klaidų. Nauji mokymosi būdai padės formuoti vaistų vartojimo, sveikatos stiprinimo bei išsaugojimo įgūdžius, mokys dirbti komandoje, priimti sprendimus, prisiimti atsakomybę, įgyti lyderystės įgūdžių. Viena labiausiai darbdavių vertinamų LSMU Farmacijos fakulteto absolventų savybių – puikus praktinis pasirengimas“, – pastebi Farmacijos fakulteto dekanė prof. Ramunė Morkūnienė.

Prof. Ramunė Morkūnienė
Prof. Ramunė Morkūnienė

Farmacijos moksle laukiama proveržio

Moderniame Naujausių farmacijos ir sveikatos technologijų centre esantis LSMU Farmacijos fakultetas rengia ne vien būsimuosius vaistininkus.

Kadangi čia pat įsikūrę moderniausia įranga aprūpintos laboratorijos, studentai gali anksti įsijungti į mokslinę veiklą, drauge su farmacijos mokslininkais atlikti įvairius tyrimus – ir planuoti mokslininko, tyrėjo, vaistų kūrėjo karjerą.

Fakulteto mokslininkai pastaraisiais metais itin išplėtojo kūrimą ir gamybą inovatyvių medikamentų ir kosmetikos produktų su natūraliomis biologiškai aktyviomis sudėtinėmis medžiagomis.

„Visuose mano mokslo tyrimuose gausiai dalyvauja jaunimas. Džiugu, kad jaunieji mokslininkai taip entuziastingai įsitraukia į mokslo veiklą, žavi jų smalsumas, noras atrasti“, – sako LSMU Vaistų technologijos ir socialinės farmacijos katedros vadovė profesorė Jurga Bernatonienė.

Prof. Jurga Bernatonienė
Prof. Jurga Bernatonienė

Profesorė – taip pat LSMU absolventė. Jos tyrimai veikliųjų junginių srityje įvertinti Lietuvos mokslo premija. Mokslininkei yra tekę kurti inovatyvių vaistų bei odos priežiūrai skirtų produktų su tokiais ingredientais, kaip Negyvosios jūros mineralai, augalų kamieninės ląstelės, placenta, ryžių vanduo, ožkos priešpienis, rudieji dumbliai, juodieji perlai.

Vadovaujami prof. J.Bernatonienės, jaunieji tyrinėtojai vertingų veikliųjų junginių atrado muskato riešutuose, dobilų žieduose.

„Artėja individualiai pacientui pritaikytų vaistų ir kosmetikos priemonių gamybos era. Vaistų gamybai pasitelkus trimačius spausdintuvus, šioje srityje laukiama didžiulio perversmo“, – sako prof. J. Bernatonienė, su kolegomis jau bandanti trimačio tablečių spausdinimo galimybes: ieškoma, kaip į vieną tabletę „įspausdinti“ keturias skirtingas veikliąsias medžiagas.

Farmacija: galimybių studijos

Tad dirbti vaistininku – tik viena iš farmacijos studijas baigusio specialisto veiklos sričių.

O galimybių baigusiesiems žinomiausią Lietuvos farmacijos specialistų kalvę – LSMU Farmacijos fakultetą – atsiveria itin daug: nuo vaistų kūrimo laboratorijose iki jų gamybos ar tiekimo pacientams, nuo mokslinių tyrimų iki atstovavimo farmacijos kompanijai.

Ateities specialybė: vaistininkas, vaistų kūrėjas – nepakeičiamas ir visiems reikalingas
© Organizatorių nuotr.

„Farmacijos sritis – itin dinamiška, konkurencinga ir labai priklauso nuo naujausių mokslinių tyrimų ir technologijų. Tad šiuolaikinis farmacijos specialistas turi būti išmokęs naujausių farmacijos mokslo žinių, metodų, gebėti juos taikyti praktikoje, suprasti sveikatos politiką, koordinuoti teikiant farmacines paslaugas, būti pasirengęs dirbti mokslinį darbą“, – sako LSMU Farmacijos fakulteto dekanė prof. R. Morkūnienė.

Puikų jaunųjų specialistų parengimą patvirtina ir jų paklausa: pirmaisiais metais po baigimo pagal specialybę įsidarbina net 96 proc. LSMU Farmacijos fakulteto absolventų.

Farmacijos studijos LSMU – tai galimybių studijos, užtikrinančios darbą bet kurioje pasaulio šalyje ir karjeros perspektyvas siekiant pripažinimo tiek tarp kolegų, tiek ir akademinėje srityje.

Plačiau apie farmacijos studijas LSMU: https://www.studijuoklsmu.com/farmacija.

Užsakymo nr.: PT_87422951

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(6 žmonės įvertino)
4.1667

Gydytoja dermatovenerologė: nėra vieno būdo rožinei nugalėti – pasiruoškite kompromisams (5)

Kalbant apie rožinę, visuomenėje vis dar sutinkama daugiau mitų, nei mokslu pagrįstų žinių....

Ateities specialybė: pirmose pozicijose – slaugos ir reabilitacijos studijos (12)

Šiemet kai kuriuose perspektyvių visame pasaulyje specialybių sąrašuose slaugytojai,...

Ateities specialybė: vaistininkas, vaistų kūrėjas – nepakeičiamas ir visiems reikalingas (6)

Jau artimiausiais metais studijuoti farmaciją ir dirbti šioje srityje bus be galo įdomu.

Top naujienos

Į nekilnojamojo turto rinką grįžo ilgai nematyti spekuliantai: įspėjama dėl dirbtinai keliamų kainų LB siūlo keisti įstatymus (49)

Gyventojams šiandien būstus perkant greičiau nei juos spėjama statyti, nekilnojamo turto rinkoje...

Įspūdingas praėjusio finalo pakartojimas sudėliojo aštuntfinalio poras skirti trys 11 m baudiniai (38)

Trečiadienį vėlai vakare baigėsi Euro 2020 grupių etapas, po kurio paaiškėjo visos...

Užkalnis. Gyvenimas jau per geras ir eina dar geryn (400)

Kartais būna taip, kad apsidairai, ir matai, kad viskas tiesiog taip puiku, kad geriau mes nesame...

Lietus su perkūnija niekur nedings: sinoptikai žada permainingus orus (6)

Šiandien per Lietuvą lėtai slinks atmosferos frontas. Dienos pradžia bus gana saulėta ir sausa,...

Audra atkeliavo į Lietuvą: stichija Kaune vartė medžius PAGD: su stichija susiję apie 50 pranešimų (181)

Kaip ir žadėta, per Lietuvą birželio 23-osios vakarą slenka audros debesys. Nors didžiųjų...

Incidentas Pabradėje: migrantai sukėlė riaušes, pasieniečiai panaudojo ašarines dujas, aidėjo šūviai papildyta (538)

Trečiadienį vakare VSAT Užsieniečių registracijos centre (URC) Pabradėje apgyvendintiems...

Į bedugnę svirusią Vokietijos rinktinę paskutinę akimirką nutvėrė atsarginis UEFA uždrausta vaivorykšte prieš vengrus mojavo protestuotojas (144)

15 metų trukęs Joachimo Lowo reichas Vokietijos nacionalinėje komandoje vos nesibaigė bent...

Po vartininko liapsuso pakrikę slovakai patyrė ispanišką egzekuciją ir praleido tolyn Ukrainą (59)

Paskutinis Europos futbolo čempionato grupių etapo vakaras virto asmenine Slovakijos rinktinės...

Chris Kay, P R Sanjai | D+

Didžiausia vakcinų gamintoja pasaulyje patiria rimtų problemų: gaisras buvo tik pradžia

Virtinėje pasaulio šalių, nuo Bangladešo iki Nepalo ir Ruandos, kur fiksuojami koronaviruso...