Šiemet kai kuriuose perspektyvių visame pasaulyje specialybių sąrašuose slaugytojai, kineziterapeutai, ergoterapeutai iškilo į itin aukštas pozicijas.
Ateities specialybė: pirmose pozicijose – slaugos ir reabilitacijos studijos
© Organizatorių nuotr.

Nenuostabu: jau pirmaisiais COVID-19 pandemijos mėnesiais pasaulis skaudžiai pajuto slaugytojų stygių, o šiandien milijonams nuo šios ligos pasveikusių žmonių reikia įvairiausių reabilitacijos paslaugų.

Ilgėjant gyvenimo trukmei, daugelio šalių visuomenės sensta, auga įvairių specifinių paslaugų ir specialistų poreikis. Reabilitacijos specialistų žinių ir gebėjimų taip pat reikia mažiesiems po operacijų, specialiųjų poreikių vaikams, pacientams po insulto ar sportinių traumų. Tad akivaizdu: slaugytojai, reabilitacijos specialistai darbo nepristigs.

Kita vertus, sparčiai tobulėjant technologijoms, ir patys specialistai turi gebėti nuolat tobulintis, savo veikloje kūrybiškai pritaikyti naujausias mokslo žinias. Taip jaunus žmones parengia studijos Lietuvos sveikatos mokslų universitete (LSMU), o mokslai LSMU Slaugos fakultete įdomūs ir plačiomis profesinės saviraiškos galimybėmis: galima rinktis klinikinę ar mokslo tiriamąją veiklą, dirbti savarankiškai, specializuotis dominančioje srityje.

Agnė Slapšinskaitė
Agnė Slapšinskaitė

Agnei Slapšinskaitei studijos Lietuvos sveikatos mokslų universitete (LSMU) atvėrė kelią ne tik į sveiko judesio pažinimą – kineziterapiją, bet ir į visą pasaulį. Nemažai stažavusi ir studijavusi užsienyje, svetur įgytą patirtį A.Slapšinskaitė pritaiko Lietuvoje.

Jau kineziterapijos bakalauro studijų metu Agnė pretendavo į stipendijas studijoms ir stažuotėms užsienyje – ir kaskart grįždavo su vertinga patirtimi ar sulaužiusi tam tikrus stereotipus. LSMU Slaugos fakultete įgijusi ir magistro laipsnį, doktorantūros studijuoti mergina išvyko į Ispaniją.

„Gilinausi, kaip atsiranda ir kaupiasi nuovargis, išsekimas. Reikėjo ne tik kineziterapijos požiūrio – ir neuromokslo, psichologijos žinių“, – pasakojo kineziterapeutė.

Tebestudijuodama Barselonoje, patirties ji sėmėsi Brazilijoje, Vokietijoje, o podoktorantūros studijas tęsė Kinijoje. Čia paneigtas stereotipas, kad vyresnių žmonių galimybės judėti yra ribotos.

„Kai Kinijoje pamatai senolį per 80 metų, iškėlusį koją gerokai virš galvos, pamiršti tuos stereotipus. Ten gyvybingi senoliai parkeliuose grupėmis atlieka koordinacinius judesius, šoka“, – Kinijoje matytus vaizdus prisiminė kineziterapeutė.

Ergoterapija
Ergoterapija
© Organizatorių nuotr.

Ateities specialistai – kvalifikuoti ir kūrybiški

Studijuodama A. Slapšinskaitė sako jautusi didelį LSMU Slaugos fakulteto dėstytojų palaikymą. Fakultetą, kuriame vyksta slaugos, kineziterapijos, ergoterapijos ir akušerijos bakalauro studijos, ji vadina išskirtiniu. Slaugos fakultete ruošiami vienai didžiausių sveikatos priežiūros specialistų grupių priskiriami slaugytojai, taip pat – sporto medikai, reabilitologai, geriatrai.

Jei apie kineziterapeuto veiklą dažnas jau žinome ir iš savo patirties, tai ergoterapeutai dar ir šiandien kartais sulaukia klausimo, kas jie ir ką veikia. Nors skiriasi gydymo metodai ir tikslai, kineziterapeutus ir ergoterapeutus vienija ne tik gydymas judesiu, bet ir veiksmingai teikiama pagalba pažeidžiamiausiems visuomenės nariams – nuo vaikų iki senjorų.

„Jei žmogus iki šiol nežino, kas yra ergoterapinė pagalba – jis laimingas: vadinasi, nei pats nesusidūrė, nei savo aplinkoje, šeimoje nepatyrė rimtų ligų, traumų, raidos sutrikimų, kuriems reikėtų specifinės pagalbos“, – sako vaikų ergoterapeutė Šarūnė Tamulionytė.

Ergoterapija
Ergoterapija
© Organizatorių nuotr.

Jauna specialistė dirba su vaikais, turinčiais raidos sutrikimų. Jos darbo vieta atrodo kaip žaidimų kambarys, kuriame yra visko: nuo skutimosi putų iki sunkiausių kryžiažodžių!

Traumos, sunkias negalias sukeliančios ligos, įvairūs sutrikimai – pacientų, kuriems reikėtų kvalifikuotos ergoterapeuto pagalbos, sąrašas ilgas. Ergoterapeutas gali pagelbėti įgyjant tam tikrų trūkstamų gebėjimų, padėti po traumų ar sunkių ligų pagerinti prarastus darbinės veiklos įgūdžius.

Šiuo metu daugiausiai ergoterapeutų dirba ligoninėse: reabilitacijos, psichiatrijos, geriatrijos skyriuose, vaikų raidos centruose, rečiau – bendruomenės centruose, mokyklose ar darželiuose.

Tačiau ergoterapija – Lietuvoje palyginti jauna, kiek daugiau nei 20 metų skaičiuojanti sritis, kurioje tikrai dar ne viskas atrasta. Jaunam, smalsiam protui atsiveria progų įdomiems atradimams, mokslinei karjerai.

Štai neseniai LSMU mokslininkai išeminį galvos smegenų insultą patyrusių pacientų reabilitacijai pasitelkė netgi virtualiąją realybę ir kompiuterines programas.

Studijos LSMU išskirtinės stipriu praktiniu parengimu. Iš patyrusių praktikuojančių dėstytojų gautas žinias studentai daugybę kartų tikrina ir įtvirtina klinikinėje praktikoje – kad realioje veikloje būtų išsyk pasirengę kūrybiškai ir kvalifikuotai padėti.

Šarūnė Tamulionytė
Šarūnė Tamulionytė
© Organizatorių nuotr.

„LSMU – vieta, kur studijuoti tikrai nebus lengva – bet bus verta. Universitetas neišmoko „dirbti“, niekas neišmoko – šito reikia kiekvienam išmokti asmeniškai: kaip elgtis su pacientu, ko ir kaip tinkamai paklausti. Daugybė praktikos valandų, visada šalia dėstytojai – savo srities profesionalai, dirbantys ir realų praktinį darbą.

Studijos LSMU išmokė tobulėti visą gyvenimą. Juk dar yra begalė sričių, kuriose reikia ergoterapeutų – ir jos laukia, kada pasirodys tie, kurie padarys neįmanoma“, – šyptelėjo jaunoji specialistė Š. Tamulionytė.

LSMU absolventai – itin paklausūs darbo rinkoje: per pirmuosius metus įsidarbina per 80 proc. bakalaurų.

Plačiau apie studijas LSMU čia.

Užsakymo nr.: PT_87478667

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Paraudusi ir skausminga oda po deginimosi saulėje: specialistas pataria, koks kremas galėtų padėti efektyviai ją nuraminti (2)

Kol vieni šią vasarą ieško gaivaus šešėlio pasislėpti nuo spindulių, kitiems saulės vonių...

Vilniuje atsidarė naujas „Antėja“ diagnostikos centras – visos sveikatos paslaugos vienoje vietoje! (48)

Vienas didžiausių ir pažangiausių laboratorijų, procedūrų kabinetų bei klinikų tinklas...

Naujos kataraktos gydymo technologijos klinikoje „Naujas regėjimas“ (9)

Diagnozę „katarakta“ išgirsta kas ketvirtas pas oftalmologą atvykęs vyresnio amžiaus...

Klinika „Naujas regėjimas“ siūlo itin patrauklią lazerinės regėjimo korekcijos kainą apie šią procedūrą pasakoja gydytojas-oftalmologas Povilas Stirbys (2)

Rega – pats svarbiausias iš visų žmogaus pojūčių, kuriuos jam davė gamta. Regėdami mes...

Naujovė Lietuvoje: prasitęsti vaistų receptus jau galima internetu (8)

Lietuvoje jau galima prasitęsti vaistų receptus internetu – tokią paslaugą pirmoji šalyje ima...

Top naujienos

Vokiečiai sureagavo į „neįtikėtinus dalykus“ dėl migrantų Lietuvoje: kalti ir mes! ragina Briuselį skubiai imtis priemonių  (218)

Vokietijos dienraščio „ Die Welt “ internetiniame portale pasirodžius publikacijoms apie...

Pandemija įstūmė į skolas, bet plėtros nesustabdė: atidaroma dešimtys naujų kavinių, restoranų (25)

Nepaisant pandemijos sukeltų sunkumų – besikaupiančių skolų ir darbuotojų trūkumo, – kai...

Modesta Meškė | D+

Norinčioms pristabdyti senėjimą – mokslų daktarės nurodymas, kodėl šį vitaminą būtina pradėti vartoti jau dabar (1)

Senstančioje odoje mažėja gyvybiškai svarbaus vitamino kiekis, kuris yra itin svarbus ir galingas...

Iš pasienio: ką apie migrantus galvoja kasdien su jais susitinkantis savanoris lietuvis (449)

Nelegaliai kirsdami Lietuvos–Baltarusijos sieną, migrantai neišvengiamai susitinka su vietiniais...

Sirvydžio karjera Detroite truko 20 rungtynių: „Pistons“ paskelbė nutraukianti sutartį su lietuviu (15)

Deivido Sirvydžio karjera Detroito „Pistons“ klube neužsitęsė. Mičigano valstijos klubas...

Gražulio dukterį auginanti Birutė Navickaitė: pats Petras patvirtino, kad po manęs jo vaiko susilaukė dar viena moteris

„Tikrai tokių dalykų nežinau. Žinočiau – pasakyčiau. Ką gali žinoti. Gyvenime visko būna....

Turko pranašumą pirmoje kovoje pripažinęs Knystautas laukia paguodos varžybų: apmaudu – likimas ne mano rankose specialiai Delfi iš Tokijo (4)

Tokijo olimpinėse žaidynėse ankstyvą sekmadienio rytą į pirmą savo kovą stojo vienintelis...

Netrukus lengviau atsikvėpsime: artėja vasaros kaitros atoslūgis (13)

Vis atkakliau iš šiaurės vakarų į Vidurio Europą skverbiasi gerokai vėsesnis oras, sandūroje...

Rūta Lapė | D+

Kasdienybės herojai. Petrikytė išgyvena aukso amžių, o Gražulio Birutė neslepia – Petrui gimė dar vienas vaikas (2)

Svečiuose pas scenos primadoną Birutę Petrikytę – kodėl susidūrus su finansiniais sunkumais,...