Skaitmeninės nuotraukos šiandien turi anaiptol ne vieną paskirtį. Visiškai įprastu reiškiniu tampa ne tik fotografavimas švenčių ar atostogų metu, tačiau ir nuotraukų failai privačiam naudojimui. Pavyzdžiui, konfidencialūs dokumentai ar vaizdai yra itin jautri informacija, reikalaujanti papildomos kompiuterinės apsaugos.
Rugpjūčio 19 - pasaulinė fotografijos diena kaip ir kur saugiai laikyti nuotraukas
Rugpjūčio 19 - pasaulinė fotografijos diena kaip ir kur saugiai laikyti nuotraukas

Dėl nuotraukų privatumo nukenčia tiek paprasti, tiek visuomenėje gerai žinomi žmonės. Praėjusio dešimtmečio viduryje JAV vyko teismas dėl didelio masto įsilaužimų į kompiuterius ir intymių nuotraukų nutekinimo, nuo kurio nukentėjo tokios įžymybės, kaip aktorė Jennifer Lawrence bei modelis Kate Upton. Lietuvoje prieš kelis metus nuaidėjo skandalas dėl išplatintų atvirų vaizdo įrašų, kuriuos savo tuomečiam draugui siuntė viena sėkmingiausių nuomonės formuotojų Karolina Meschino.

Rizikų dėl privačių vaizdų pasitaiko gana įvairių. Greičiausiai nebūtų klaidinga teigti, kad jas galima suskirstyti į dvi grupes: nutekinimą ir panaikinimą. Pirmajai grupei priskiriami įsilaužimai į kompiuterius ar internetines paskyras, o antrajai - kompiuterio gedimai, programų sukelti nesklandumai ar net žmogiškosios klaidos. Be to, vaizdo failai taip pat gali tapti itin pažeidžiami skaitmeninio įrenginio vagystės atveju.

Fotografė Joana Suslavičiūtė dalinasi įžvalgomis: „Nuotraukas saugau išoriniuose diskuose. Virtualios saugyklos šiuo metu nenaudoju. Turbūt didžiąją dalimi dėl to, kad labai ilgai užtruktų didelių failų kėlimas internetu. O taip pat būtų baisu, jeigu virtualioje saugykloje laikomos nuotraukos kažkokiu būdu nutekėtų, nes fotografai turi gana daug kompromato.“

Tobulėjant technologijoms, būdų saugiai laikyti nuotraukas atsiranda vis daugiau. Svarbu atsiminti, kad nereikėtų laikytis tik vieno iš jų - keli skirtingi metodai, naudojami kartu, gali užtikrinti didžiausią įmanomą saugumą.

1. Toms pačioms nuotraukoms - keli aplankai

Sugedęs, pavogtas ar pamestas elektroninis įrenginys - nemaloni situacija, kuri nutinka gana dažnam žmogui. Deja, bet neretai šią karčią patirtį žymi ir nesmagios pasekmės: prarandami įvairūs failai, tarp kurių beveik visuomet būna ir širdžiai brangių vaizdų. Geros naujienos yra tos, kad egzistuoja įvairūs būdai apsaugoti bet kokio tipo failus.

Ekspertai rekomenduoja saugoti nuotraukų kopijas bent vienoje platformoje, kuri leidžia atgaminti prarastą medžiagą. Tai gali būti atsarginė kietojo disko talpa (angl. hard drive back-up), USB jungtys ar internetinėje erdvėje populiarus debesies (angl. cloud) metodas. Tiesa, svarbu žinoti, kad šios talpos nėra automatiškai apsaugotos nuo įsilaužimų.

2. Papildoma autentifikavimo apsauga

Vien tik išorinių platformų naudojimas negarantuoja failų saugumo. Taigi, nors failų kopijos ir būna išsaugotos, paviešinimo ar vaizdų vagystės rizika nedingsta. Tačiau šią problemą galima išspręsti pasitelkus slaptažodžius, šifravimą arba kelių žingsnių autentifikavimą.

Šias funkcijas galima įgyvendinti kone kiekvienoje pasirinktoje platformoje, tačiau jos nebus vienodai saugios. Pavyzdžiui, išoriniam kietajam diskui veikia tik slaptažodžiai, kuriuos, ekspertų teigimu, nėra sudėtinga išsiaiškinti ir taip gauti prieigą prie failų. Dėl to ypač jautriems failams išsaugoti, verta investuoti į debesies talpą, kurią galima apsaugoti ir šifravimu arba kelių žingsnių autentifikavimu - tai gerokai sumažins įsilaužimo riziką dėl papildomų patikimų saugiklių (pvz., patvirtinimo telefonu ar specialiais kodais).

3. Kuo mažiau viešinimo

Žmonės mielai dalinasi nemaža dalimi savo nuotraukų: jos publikuojamos socialiniuose tinkluose, siunčiamos elektroniniu paštu ar specialių pokalbių programėlių pagalba. Tačiau egzistuoja failai, kuriuos turėtų matyti kuo mažiau akių - tai gali būti konfidencialūs dokumentai, ekrano nuotraukos (screenshots) ar itin privatūs asmeninio gyvenimo vaizdai.

Su kiekvienu tokio tipo dokumentu, viskas priklauso nuo individualios situacijos, kurią deramai turėtų įvertinti pats siuntėjas. Ar nuotraukos gavėjas - patikimas? Ar naudojamas dalinimosi būdas, kuriam gali grėsti įsilaužimo pavojus? Apgalvojus šiuos faktorius, galima priimti galutinį sprendimą. Be to, gera praktika yra situaciją komunikuoti su pačiu gavėju. Pavyzdžiui, siunčiant asmens dokumento kopiją, galima naudoti šifruoto virtualaus bendravimo programėles, o apsikeitus vaizdine informacija ir ją išsaugojus - žinutes bei laiškus ištrinti.

Fotografė J. Suslavičiūtė apibendrina: „Baimė dėl nuotraukų dingimo būtų tiek jas saugant virtualioje saugykloje (pvz keliant sutriktų interneto ryšys ir dalis nuotraukų neįsikeltų. Ar, pavyzdžiui, to puslapio serveriai užlūžta ir tada viskas). Tiek yra ir baimė dėl išorinių diskų, nes jie irgi lūžta. Tai idealiu atveju verta naudoti kelis metodus, ir virtualią saugyklą, ir išorinius diskus.“

Padaryti nuotrauką yra viso labo pirmas žingsnis. Bet kur kas svarbiau tą nuotrauką išsaugoti, o jei reikia, ir apsaugoti. Apgalvokite nuotraukos svarbą ir pagal tai nuspręskite jos laikymo metodą. Ypatingai svarbiems ar jautriems kadrams geriausia pasirinkti net keletą apsaugos žingsnių. Taip būsite tikri, kad jums brangios nuotraukos nepradings ir nepasieks pašalinių akių.

Užsakymo nr.: PT_85018939

Projektas „Sustiprink Imunitetą“
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(7 žmonės įvertino)
2.1429

Skelbimai internete - kaip neapsigauti

Šiuo metu internetas tiesiog lūžta nuo įvairiausių paslaugų ir prekių. Augant paslaugų ir...

Lietuvoje 2/3 smulkiojo verslo įmonių neturi kibernetinio saugumo politikos: pavojus realus ar iliuzija?

Apie kibernetinį saugumą viešojoje erdvėje pastaruoju metu kalbama vis daugiau. Tai – populiari...

Kokios verslo svetainės pardavimų nedidina, o mažina?

Įmonės susikuria internetines svetaines, norėdamos auginti savo klientų ratą. Bet tik susikurti...

Kiniški telefonai pigesni, bet auka – jūsų privatumas? (28)

Kinijos kompanijos gamina konkurencingus telefonus, kurie yra daug pigesni už kitus. Todėl ne vienas...

Testas: ar atskirsite, kurios iš šių antraščių yra naujienos, o kurios - melagienos? (3)

Terminas melagienos ( fake news ) jau kurį laiką yra kartojamas, aiškinamas ir akcentuojamas. Bet...

Top naujienos

Į Nausėdų Valdovų rūmuose Macronui ir jo žmonai surengtą iškilmingą vakarienę skubėjo ne tik pasipuošę svečiai, bet ir greitoji atnaujinta 22:05 (363)

Pirmadienį į Lietuvą oficialaus vizito atvyko Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas . Kartu...

Ekspertai apie rinkimus: partijos ne tik nebepasiūlo naujovių, bet ir nebegeba parašyti programų (152)

„Naudojant vyriausybės ir valstybės resursus yra bandoma išvažiuoti, kaip su partijos programa,...

Ekspertė įvertino Brigitte Macron ir Dianos Nausėdienės įvaizdžius: netikėtas sutapimas  paviešintos vakarinės aprangos nuotraukos (509)

Pirmadienio vakarą Vilniuje nusileido Prancūzijos prezidento Emmanuelio Macrono lėktuvas, kartu su...

Siaubinga netektis: Radviliškio rajone iš virstančio automobilio iškrito ir žuvo 17-metė (127)

Pirmadienį, apie 12 val., Radviliškio r., kelyje Šeduva-Krekenava, nuo kelio nuvažiavo ir apvirto...

Macronas norėjo paaiškinti Nausėdai, kodėl ėmėsi rusiškos iniciatyvos: norime turėti skaidrų, nenaivų dialogą su Rusija papildyta 21:18 val. (358)

Į Lietuvą atvykęs Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas teigė norėjęs paaiškinti, kodėl...

Nebe vasara, bet šilumos dar sulauksime

Antradienį Lietuvoje vyraus puikūs orai , nes juos vis dar lems aukštesnio slėgio laukas. Lietaus...

Naujas Rusijos ir NATO šalies mūšio laukas: tai jau nebėra tik dar vienas įšaldytas konfliktas (352)

Pavieniai apsišaudymai, tada – rimtesni susirėmimai, mobilizacija, kalbos apie karą, o vėliau...

Epidemiologas perspėja: pagal šiuos požymius, Lietuva antrai bangai pasiruošusi blogai (134)

Nerimstant pranešimams apie naujus COVID-19 atvejus, kas visų pirma bado akis, tai Sveikatos...

Kęstutis Grubliauskas | D+ nariams

Ir aš tarnavau. Kaip merginos sakydavo: vyras be kariuomenės, tai ne vyras (4)

Pamačius rašinius apie Tarybinę armiją , tuoj užplūdo prisiminimai. Praėjus daugeliui metų,...

5 mitai apie G tašką, kuriuos turite tuojau pat išmesti iš galvos (21)

Vis dar mitais apipintas paslaptingas G taškas kelia diskusijų ne tik tarp vyrų, bet ir tarp...