Tikriausiai būtų sunku Lietuvoje surasti paauglių, kurie dar nėra susipažinę su internetu ir jo teikiamais privalumais. Kita vertus, nuolat į telefonus įlindusių ar į kompiuterio ekraną žvilgsnius nukreipusių jaunuolių internete laukia ir pavojai. Saugaus interneto atstovai dalijasi savo pastebėjimais, apie ką su paaugliais turėtų nepamiršti pasikalbėti tėvai.
Asociatyvi nuotr.
© Shutterstock

Tam, kad paauglys nenukentėtų nuo piktavalių ar kibernetinių sukčių, jis turi ugdytis saugaus naudojimosi internetu įgūdžius ir nuolat gilinti savo žinias apie virtualioje erdvėje slypinčias grėsmes. Čia puikiu pavyzdžiu vaikams gali tapti patys tėvai. Pastariesiems rekomenduojama nepamiršti su atžalomis pasikalbėti apie interneto turinį, privatumo nustatymus ir internetinę prekybą.

Interneto saugumo ekspertai išskiria tris pagrindines grėsmes, su kuriomis gali susidurti paaugliai. Tai – turinio (pornografija, realus ar virtualus smurtas, patyčios, neigiamą įtaką sveikatai darantis turinys), bendravimo (nepilnamečiais apsimetę suaugusieji, sukčiai) ir elgesio (patyčios internete, seksualinis susirašinėjimas, neteisėtas pirkimas, pasinaudojus kito asmens duomenimis) grėsmės.

Kuriantis paskyras siūlo būti šalia

Nacionalinio kibernetinio saugumo centro direktorius Rytis Rainys taip pat pritaria, kad viena iš pagrindinių priemonių paaugliams išvengti grėsmių – elgtis kaip įmanoma atsargiau su asmeninių duomenų viešinimu internete bei kalbėtis ir būti atviriems su tėvais. Tačiau pastarieji gali imtis ir techninių priemonių, pavyzdžiui, tėvų kontrolės programinės įrangos.

„Tam yra skirtos net atskiros programėlės. Jei tėvai ruošia vaikui naują telefoną, galima pasirūpinti, kad jame būtų įdiegta tėvų kontrolės funkcija. Tokios programėlės, užrakinamos PIN kodu, leidžia apriboti turinį arba, pavyzdžiui, uždrausti prieigą prie bevielio interneto taškų“, – kalbėjo jis.

R. Rainys siūlė tėvams būti kartu su vaiku, kai paauglys kuriasi socialinio tinklo paskyras, nors, beje, „Facebook“ taisyklės sako, kad paskyra kuriama turėtų būti asmens ne jaunesnio nei 13 metų.

„Tėvai turėtų dalyvauti parenkant nustatymus, nes dažniausiai išankstiniai nustatymai nėra gerai užtikrinantys mūsų privatumą. Reikėtų nustatyti, kad paauglio nuotraukos būtų matomos tik draugams, kad vaikas susikurtų sudėtingą slaptažodį ir įsijungtų dvigubos autentifikacijos funkciją. Paaugliui taip pat reikėtų paaiškinti, kaip susikurti socialiniame tinkle atskiras grupes draugams, pavyzdžiui, klasės, kiemo, aptarti, kokį turinį galima jose platinti“, – vardijo kibernetinio saugumo specialistas.

Pasak jo, nereikėtų pamiršti kartu įspėti vaikų apie bendravimą internetinėje erdvėje su nepažįstamaisiais: patarti vaikams visada išlikti kritiškiems.

„Žinoma, išvengti, kad vaikas visiškai nebendrautų su nepažįstamais internete, sunku. Todėl tėvai jiems turi paaiškinti, kad suaugęs žmogus, turintis piktų kėslų, gali labai lengvai apsimesti paauglio bendraamžiu, tiek berniuku, tiek mergaite, gali dalintis netikromis nuotraukomis“, – akcentavo R. Rainys.

Piktavaliai žvejoja ir interneto žaidimuose

Kibernetinio saugumo ekspertas įspėjo ir dėl paauglių pamėgtų interneto žaidimų: juose dažnai ne tik žaidžiama, bet ir bendraujama. Tokiu būdu piktavaliai gali dalytis nuorodomis, kurias paspaudus įrenginiai gali apsikrėsti virusais ir kenkėjiškomis programėlėmis. Taip pat tarp interneto žaidimų narių gali pasitaikyti tokių, kurie ieško patiklaus jaunimo ir bando juos suvilioti per gerai skambančiomis investicijomis mažomis sumomis.

Paklaustas, su kokiomis problemomis dažniausiai į Nacionalinio kibernetinio saugumo centrą kreipiasi paaugliai, R. Rainys įvardijo tapatybės vagystes, kai kažkas svetimo žmogaus vardu sukuria paskyras ar tinklapius, o vėliau tą žmogų šantažuoja ar užgaulioja. Taip pat pasitaiko paskyrų perėmimo atvejų: tai dažniausiai nutinka naudojant per silpnus slaptažodžius ar juos atskleidus kitiems žmonėms.

Specialistas primena, kad vaikai, nukentėję internete, bet vengiantys pakalbėti su tėvais ar kitais suaugusiais, visada gali kreiptis pagalbos „Draugiškas internetas“ puslapyje arba jame nurodytu telefono numeriu. Susisiekus su šios iniciatyvos atstovais, bus sulaukta psichologo pagalbos, nukentėjus nuo išnaudojimo, šantažo ar patyčių.

Domėtis, kas aktualu paaugliams

Visuomenę skatinančios naudotis informacinėmis technologijomis ir mažinančios Lietuvos skaitmeninę perskyrą asociacijos „Langas į ateitį“ projektų koordinatorė Rita Šukytė sutinka, kad visų anksčiau išvardytų grėsmių taikiniu gali tapti paaugliai.

„Pavyzdžiui, žaidimuose dažniausiai sutinkamos grėsmės – netinkamų žaidimų pasirinkimas pagal amžių, pavyzdžiui, suaugusiems skirtuose žaidimuose gali būti daug smurto elementų, tačiau juose registruojasi ir žaidžia ir vaikai“, – kalbėjo ji.

Kalbėdama apie paauglių pamėgtus socialinius tinklus projektų koordinatorė išskyrė elektroninių patyčių grėsmę. Pasak jos, kiekvienas neigiamas komentaras gali turėti didelę įtaką asmens savijautai, o dažnai tokių komentarų pasitaiko ir ne po vieną.

„Svarbiausia yra bendrauti su savo vaikais – kaip ir apie visus kasdienius dalykus, taip ir apie internetą. Deja, gali būti jau per vėlu auklėti ar patarinėti, jei susirūpinama vaiko saugumu internete, kai jis jau paauglys“, – apibendrino R. Šukytė.

Tėvai taip pat turėtų nuolat domėtis, kas aktualu paaugliams. Jei suaugusieji nežinos, kas yra socialiniai tinklai „Snapchat“ ar „Instagram“, su pavojais juose susidūrę vaikai manys, kad į tėvus neverta kreiptis patarimo.

Užsakymo nr.: PT_82637089

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Kaip žinoti, kad informacija internete yra tikra?

Internete yra visko. Didžioji dalis informacijos yra gan paprastai pasiekiama kiekvienam žmogui....

Kaip priešiškos valstybės naudoja internetą skleisti propagandai (4)

Internetas atidarė sienas. Anksčiau, norėdamas paskelbti informaciją kitoje valstybėje, turėjai...

Kibernetinio saugumo ekspertas: vaikų internete, kaip ir gatvėje, visai vienų palikti nevalia

Dešimt metų kibernetinio saugumo srityje dirbantis Vilius Benetis yra ir trijų vaikų iki...

Trys auksinės IT eksperto taisyklės tėvams, ir mažyliai bus saugesni internete

IT srityje 10 metų dirbantis Giedrius Giedraitis, auginantis du 7 ir 4 metų amžiaus vaikus, sako...

Sekstingo pavojai: atsiųsk man savo nuotrauką, pažadu niekam nerodyti

„Man labai patinka tavo kūnas, norėčiau pamatyti daugiau jo nuogo. Ar galėtum dabar...

Top naujienos

Kaip lietuvis ruošiasi transformuoti didžiųjų iššūkių drebinamą NATO? (36)

Būrio vadas, vieno didžiausio tarptautinio banko viceprezidentas, viceministras, o dabar vienas...

Lietuviai atsakė, kokį nekilnojamo turto mokestį mokėtų (25)

Gyventojai sako nepritariantys visuotiniam nekilnojamo turto (NT) mokesčio įvedimui ir tikina, kad...

Artinasi žiema: jau šią savaitę prasidės orų permainos (22)

Pirmadienio dieną Lietuva pateks į šiltąjį ciklono sektorių. Padangė išliks debesuota, tik...

Vertingi Sujetos patarimai mitybai: jais pasinaudoję būsite kur kas sveikesni (1)

Jeigu žmogus per visą parą negali surasti nei vienos valandos sportui – kažkas tikrai yra labai...

Sunkios ligos kamuojamas Jurgis atsidūrė beviltiškoje padėtyje: nežinau, ką man reiks pasakyti savo dukrai (172)

„Laivas skęsta, bet mane išmetė pirmąjį“, – laidoje „ DELFI diena “ sakė cukriniu...

Justinas Jarutis – atvirai apie alkoholio sukeltas bėdas ir psichologo pagalbą: po visko man būdavo žiauriai gėda

Dainininkas, roko grupės „ Freaks on Floor“ lyderis Justinas Jarutis džiaugiasi sėkminga...

Macronas ir Merkel įtraukti į naują šaltąjį karą (2)

„Technologinis suverenumas“ yra vienas iš šiais laikais madingesnių terminų, reiškiantis...

Šis pasaulio pabaigos lėktuvas turėjo atlaikyti net atominę ataką, tačiau jį pražudė – paukštis (2)

Štai kaip atrodo tikrų tikriausia gėda. JAV laivyno vadinamasis pasaulio pabaigos lėktuvas, esą,...

Kiek degalų per valandą sunaudodavo sovietiniai traktoriai (10)

Daugelis prisiekusių automobilistų, prisimindami gūdų sovietmetį, būtinai atkreipia dėmesį į...

3 priežastys, kodėl visada reikia išskalbti naujus drabužius

Iš parduotuvės parsinešėte naują suknelę, kelnes ar apatinį trikotažą. Nepatingėkite prieš...