Įsivaizduokite, kad suskamba jūsų telefonas, ekrane nepažįstamas numeris, tačiau skambinančiojo balsas atrodo girdėtas. Paaiškėja, kad jums skambina kolega ar artimas žmogus ir prašo pervesti pinigus į kitą sąskaitą, nes šiuo metu negali pasinaudoti savąja. Pašnekovas taip gerai atsakinėja į klausimus, kad net nepagalvojate perskambinti tikruoju jo numeriu.
Dirbtinis intelektas ir telefoniniai sukčiai – duetas, kurio nelaukia niekas
Dirbtinis intelektas ir telefoniniai sukčiai – duetas, kurio nelaukia niekas
© Organizatorių nuotr.

Kol kas pirmas toks nusikaltimas pasaulyje

Teoriškai skamba kaip nerimą keliantis dirbtinio intelekto panaudojimas telefoninių sukčių rankose. Praktiškai – toks nusikaltimas jau įvyko 2019 metų kovą. Kaip rašo „The Wall Street Journal“, sukčiai pasinaudojo neurotinklų pagalba veikiančia programinę įrangą, imitavo kompanijos vadovo balsą ir taip išviliojo 220 tūkst. eurų. Jungtinės Karalystės padalinio vadovas sulaukė neva pagrindinės kompanijos Vokietijoje vadovo skambučio. Jis įtikinamai paprašė pervesti pinigus tiekėjui iš Vengrijos. Reikalas buvo toks svarbus, kad skambintojas primygtinai reikalavo pervesti pinigus per valandą. Vėliau skambino prašydamas padaryti antrą mokėjimą, tačiau šįkart iš austriško numerio. Būtent tada darbuotojas suprato, kad vyksta kažkas įtartino. Tiesą pinigai jau po kelių minučių buvo pervesti į Meksiką, kur tyrimo pėdsakai ir nutrūko.

Kol kas tai tik vienas užregistruotas toks kibernetinis nusikaltimas. Daugiausiai nerimo kelia tai, kad anksčiau šiems algoritmams reikėdavo kelių minučių balso įrašo, kad galėtų jį pamėgdžioti. Tuo tarpu Kinijos technologijų giganto „Baidu“ sukurtas dirbtinio intelekto algoritmas gali kurti ir imituoti bet kokį kalbėjimą. Tai jis išmoksta per mažiau nei keturias sekundes. Kuo ilgesnis įrašas ir mokymosi laikas, tuo galutinis įrašas kokybiškesnis ir lengviau įtikinantis. Sistema taip pat gali moters balsą pakeisti vyrišku ir atvirkščiai, taip pat geba imituoti akcentus ir kitas kalbos ypatybes.

Sukčiai pasiruošę, bet nepasiruošusios technologijos

Banko „Swedbank“ 2019 metais atliktas tyrimas parodė, kad kas antras Lietuvos gyventojas arba susidūrė su telefoniniais ar elektroniniais sukčiais arba susidūrė jų artimieji. Apgavystės scenarijai nesikeičia ir sukčiai naudojasi tik žmonių patiklumu. Baisu pagalvoti, kas atsitiktų, jei sukčiai įdarbintų dirbtinį intelektą. Tiesa, kaip pasakoja Lietuvos Dirbtinio Intelekto Asociacijos steigimasis narys Jonas Lekevičius, kol kas jis apie tokius nusikaltimus Lietuvoje dar negirdėjo ir nemano, kad greitu metu tai atsitiks.

„Laimei, „deep fake“ garso įrašų klastotės ne tiek pažengusios kiek vaizdo. Įrašuose vis dar galima girdėti robotišką skardumą ir kol kas nepanašu, kad tai greitu metu keisis. Ypač, kai mobiliųjų pokalbių garso kokybė šiandien tikrai gera“, – nuogąstavimus švelnina ekspertas.

Pasak jo, klastotės veikia gerai, kai kompiuteris turi laiko mokytis ir sintezuoti įrašus. Tačiau realiuoju laiku dirbtinis intelektas negali būti toks greitas, kad kurtų įtikinamas klastotes.

„Tam, kad toks sukčių skambutis įvyktų, technologiškai turi gražiai sugulti keli dalykai. Visų pirma, reikia geros programos, kuri tekstą verstų garsu. Taip pat reikia geros programos balsą versti tekstu, kad dirbtinis intelektas suprastų, ką žmogus sako ir generuotų atsakymus. Tada reikia tą garsą susintezuoti, kad būtų imituojamas skambinančiojo balsas. Ir visa tai turi vykti akimirksniu. Kol kas šiandien tai yra tikrai technologiškai sudėtinga“, – sako J. Lekevičius

Nebijokite leistis į asmeniškumus

Tai nereiškia, kad saugumo priemonių imtis nereikia. Jei kartais sulauktumėte tokio skambučio, yra keli dalykai, kurios galite padaryti, kad nepatektumėte į sukčių pinkles. Jie daug nesiskiria nuo to, jei skambintų įprastas apgaulės priemones naudojantys sukčiai.

Pirmiausiai turėtų keistai skambėti skambinančiojo balsas. Jis bus skardesnis, su keistomis pauzėmis ir ir tikram asmeniui netipinėmis intonacijomis. Jei sukčiai veikia ne pagal iš anksto įrašytus įrašus, pašnekovas darys ilgas pauzes po jūsų klausimų. Kol kas jokia programinė įranga nepasižymi subtilumu, todėl būtent subtilūs netikslumai ir išduoda, kad kalba kitas žmogus ar sintezuojamas balsas.

Net jei neurotinklai puikiai atkūrė skambinančiojo balsą, yra vienas dalykas, ko šiuo metu negali jokia technologija. Jei turite paslapčių ar tam tikrų dalykų, kurie yra žinomi tik kolegai ar artimajam, nebijokite juos patestuoti. Tai gali būti klausimas, koks buvo pirmojo gyvūno vardas ar mėgstamiausias patiekalas. Gali skambėti keistai, bet būtent toks klausimas galėjo užkirsti sukčiams išvilioti 220 mln. eurų.

Užsakymo nr.: PT_85117815

Projektas „Sustiprink Imunitetą“
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(3 žmonės įvertino)
3.6667

Skelbimai internete - kaip neapsigauti

Šiuo metu internetas tiesiog lūžta nuo įvairiausių paslaugų ir prekių. Augant paslaugų ir...

Lietuvoje 2/3 smulkiojo verslo įmonių neturi kibernetinio saugumo politikos: pavojus realus ar iliuzija?

Apie kibernetinį saugumą viešojoje erdvėje pastaruoju metu kalbama vis daugiau. Tai – populiari...

Kokios verslo svetainės pardavimų nedidina, o mažina?

Įmonės susikuria internetines svetaines, norėdamos auginti savo klientų ratą. Bet tik susikurti...

Kiniški telefonai pigesni, bet auka – jūsų privatumas? (28)

Kinijos kompanijos gamina konkurencingus telefonus, kurie yra daug pigesni už kitus. Todėl ne vienas...

Testas: ar atskirsite, kurios iš šių antraščių yra naujienos, o kurios - melagienos? (3)

Terminas melagienos ( fake news ) jau kurį laiką yra kartojamas, aiškinamas ir akcentuojamas. Bet...

Top naujienos

Į Nausėdų Valdovų rūmuose Macronui ir jo žmonai surengtą iškilmingą vakarienę skubėjo ne tik pasipuošę svečiai, bet ir greitoji atnaujinta 22:05 (358)

Pirmadienį į Lietuvą oficialaus vizito atvyko Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas . Kartu...

Ekspertai apie rinkimus: partijos ne tik nebepasiūlo naujovių, bet ir nebegeba parašyti programų (152)

„Naudojant vyriausybės ir valstybės resursus yra bandoma išvažiuoti, kaip su partijos programa,...

Ekspertė įvertino Brigitte Macron ir Dianos Nausėdienės įvaizdžius: netikėtas sutapimas  paviešintos vakarinės aprangos nuotraukos (502)

Pirmadienio vakarą Vilniuje nusileido Prancūzijos prezidento Emmanuelio Macrono lėktuvas, kartu su...

Siaubinga netektis: Radviliškio rajone iš virstančio automobilio iškrito ir žuvo 17-metė (127)

Pirmadienį, apie 12 val., Radviliškio r., kelyje Šeduva-Krekenava, nuo kelio nuvažiavo ir apvirto...

Macronas norėjo paaiškinti Nausėdai, kodėl ėmėsi rusiškos iniciatyvos: norime turėti skaidrų, nenaivų dialogą su Rusija papildyta 21:18 val. (356)

Į Lietuvą atvykęs Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas teigė norėjęs paaiškinti, kodėl...

Nebe vasara, bet šilumos dar sulauksime

Antradienį Lietuvoje vyraus puikūs orai , nes juos vis dar lems aukštesnio slėgio laukas. Lietaus...

Naujas Rusijos ir NATO šalies mūšio laukas: tai jau nebėra tik dar vienas įšaldytas konfliktas (352)

Pavieniai apsišaudymai, tada – rimtesni susirėmimai, mobilizacija, kalbos apie karą, o vėliau...

Epidemiologas perspėja: pagal šiuos požymius, Lietuva antrai bangai pasiruošusi blogai (134)

Nerimstant pranešimams apie naujus COVID-19 atvejus, kas visų pirma bado akis, tai Sveikatos...

Kęstutis Grubliauskas | D+ nariams

Ir aš tarnavau. Kaip merginos sakydavo: vyras be kariuomenės, tai ne vyras (4)

Pamačius rašinius apie Tarybinę armiją , tuoj užplūdo prisiminimai. Praėjus daugeliui metų,...

5 mitai apie G tašką, kuriuos turite tuojau pat išmesti iš galvos (21)

Vis dar mitais apipintas paslaptingas G taškas kelia diskusijų ne tik tarp vyrų, bet ir tarp...