Kartais net blogiausiai atrodantis, avarinės būklės, daugiabutis gali būti sutvirtintas ir sėkmingai žengti renovacijos keliu. Vienas tokių namų, Klaipėdoje esantis, Sportininkų gatvės dvyliktuoju numeriu pažymėtas, trijų aukštų daugiabutis. Jis jau „svirduliavo“, tačiau aktyvių gyventojų dėka prisijungė prie Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programos ir buvo prikeltas naujam gyvenimui.
Sportininkų g., Klaipėda
© Organizatorių nuotr.
Apie projektą „RENovacija“

„RENovacija“ – tai 20-ies istorijų ciklas apie sėkmingai atnaujintus daugiabučius iš skirtingų Lietuvos kampelių. Šios istorijos labai skirtingos, tačiau kiekviena iš jų – kažkuo ypatinga. Tarp jų bus galima rasti pasakojimą apie greičiausiai Lietuvoje renovuotą daugiabutį, taip pat apie inovatyviausius sprendimus atnaujinimo metu įsidiegusį namą, aukščiausią šalyje daugiabučio renovacijos projektą ir t. t. Nepaisant tokios įvairovės, visi namai buvo atnaujinti kokybiškai, o jų gyventojai šiandien gali džiaugtis mažesnėmis šildymo sąskaitomis ir jaukesne aplinka.

Istorijos skelbiamos kiekvieną darbo dieną nuo gegužės 14 iki birželio 8 d. Namai, kurie pristatomi šiame straipsnių cikle, taip pat bus pažymėti specialiai projektui sukurtame interaktyviame žemėlapyje. Informacinio projekto metu, kurį drauge įgyvendina Būsto energijos taupymo agentūra ir naujienų portalas DELFI.lt, kviečiame skaitytojus siūlyti ir savas sėkmės istorijos – pateikti savo, kaimynų ar gimtajame mieste esantį renovuotą namą ir papasakoti, kuo jis išskirtinis. Už geriausius renovuotus namus kviesime balsuoti ir išrinkti laimėtoją.

Rezultatą nulėmė gyventojų sąmoningumas

Techninę renovuojamų daugiabučių namų priežiūrą atliekantis Vytautas Rimkus sako, kad trupantys balkonai, nuo drėgmės susidėvėję pamatai ir skilinėjančios sienos nesukliudė įgyvendinti iniciatyvių gyventojų sumanymo renovuoti šį daugiabutį: statybininkai prieš renovacijos darbus keliuose lygiuose suveržė namą sijomis ir sėkmingai jį atnaujino. Namas pastatytas dar 1958 metais iš akyto betono blokų, kurie anuomet būdavo montuojami ir horizontaliose siūlėse sutvirtinami skiediniu, o vertikalios siūlės buvo... tuščios. „Praėjus daugiau nei pusšimčiui metų viskas skilinėjo, o akytbetonio gabalai tiesiog krito, jis buvo panašus į namuką iš „Lego“ kaladėlių“, – dramatiškos namo būklės neslepia pašnekovas.

Sportininkų g., Klaipėda
Sportininkų g., Klaipėda
© Organizatorių nuotr.

Anot pašnekovo, name gyvena kelios iniciatyvios buhalterės, nekilnojamojo turto specialistas, kurie ir pasikvietė jį tam, kad pakonsultuotų. Pirmieji susirinkimai įvyko tiesiog namo kieme ant pievutės. Mažiau pasiturintys žmonės bijojo renovacijos, svarstė ar pajėgs padengti jos išlaidas, bet po trijų susitikimų niekam nebekilo abejonių, kad renovacija reikalinga ir naudinga. „Daugiabučių gyventojai, nusprendę sutvirtinti savo namo konstrukcijas prieš atnaujinimą, neturėtų baimintis nepakeliamų išlaidų, nes socialiai remtiniems žmonėms padengti šias išlaidas gali padėti savivaldybė. Be to, mokėjimai gali vykti dalimis“, – apie sutvirtinimo darbus prieš renovaciją, kurie būtini kai kuriems namams prieš prisijungiant prie renovacijos, pasakoja V. Rimkus.

Sportininkų g., Klaipėda
Sportininkų g., Klaipėda
© Organizatorių nuotr.

Svarbu nustatyti renovuojamo namo būklę

Renovacijos kokybei, net jei daugiabutis iš pažiūros neatrodo blogai, didelę įtaką turi jo išsami būklės analizė, todėl prieš rengiant investicijų planą, svarbu, kad ekspertai įvertintų namo laikančiąsias ir kitas konstrukcijas. Eksperto teigimu, net rimtos, su daugiabučio sienomis susijusios problemos, pasitelkus šiuolaikines statybų technologijas, yra gana nesudėtingai sutvarkomos.

V. Rimkus pabrėžia, kad didelį vaidmenį, vertinant namo būklę, vaidina ir gyventojai. „Kai kada renovacijai rengiantys projektus specialistai gali nepastebėti mažiau akivaizdžių problemų. Jas tiesiog turėtų žinoti kvalifikuotas statinio prižiūrėtojas, kažkiek savo namą pažįsta gyventojai ir jį administruojanti įmonė ar bendrija, todėl reikėtų nebijoti visiems pasidalyti savo įžvalgomis“, – sako ekspertas.

Sportininkų g., Klaipėda
Sportininkų g., Klaipėda
© Organizatorių nuotr.

Konstrukcijų sutvirtinimo darbai renovacijos tempui nepakenkė

Šis daugiabutis yra pastatytas iš didelių akyto betono blokų, kurie buvo menkai sutvirtinti. Be to, namas pastatytas šalia gatvės, tad veikiant vibracijai jo sienos pradėjo trūkinėti. Prieš pradedant atnaujinimo darbus namas buvo apjuostas sijomis, atlikti kiti sutvirtinimo darbai, o tik tada namo fasadas buvo apšiltintas ir nutinkuotas.

V. Rimkus atkreipia dėmesį, kad atidžiai suplanavus visus darbus, konstrukcijų sutvirtinimo darbai renovacijos tempui daugiabutyje nepakenkia: „Viskas priklauso nuo to, kaip rangovas susiplanuoja savo darbus, o kai kurie renovacijos darbai gali vykti lygiagrečiai su konstrukcijų tvirtinimo darbais.“

Jeigu nusprendžiama iš pradžių sutvirtinti daugiabutį, o po to – renovuoti, bei šie darbai įtraukiami į renovacijos sąmatą, rangos darbus gali atlikti tas pats rangovas, kuris laimėjo konkursą renovacijos įgyvendinimui.

Sportininkų g., Klaipėda
Sportininkų g., Klaipėda
© Organizatorių nuotr.

Smagu, kai rangovai darbštūs, o butų savininkai – malonūs

V. Rimkus, paklaustas apie rangovą, sakė, kad į objektą užsukdavęs gana dažnai, todėl įsitikinęs, kad dirbo geri ir kruopštūs žmonės, darbai užtruko apie metus, nes lygiagrečiai rangovas įgyvendino keletą projektų. Pašnekovas teigia, kad ir su gyventojais buvo malonu dirbti. Darbus apsunkino tik tai, kad butuose reikėjo atnaujinti šilumos sistemas, atlikti šalto ir karšto vandentiekio atnaujinimo darbus: kai būdavo atliekami darbai antrajame aukšte, reikėjo, jog namuose būtų ir pirmojo bei trečiojo aukšto gyventojai. Suderinti nebuvo lengva, bet namo aktyvistės, kartu su santechnikais stengėsi viską suorganizuoti, kad darbai vyktų sklandžiai.

Sportininkų g., Klaipėda
Sportininkų g., Klaipėda
© Organizatorių nuotr.

„Siekiantiems su rangovu sklandžiai bendradarbiauti gyventojams patarčiau, visuomet prisiminti, kad daugiabutis yra bendrojo naudojimo objektas ir kad gyventojai laiku įsileistų į butus statybininkus, turinčius atlikti suplanuotus darbus, pavyzdžiui, pakeisti langus, vamzdynus. Delsiant įsileisti statybininkus į butą, neleidžiant savo bute keisti senų vamzdynų, kelia problemas visam namui. Negali naujų vamzdynų sistemoje likti senų nepakeistų vamzdžių, kurie bet kada gali prakiurti ar teršti visų kaimynų vamzdyną senomis rūdimis. Tokių vamzdynų palikti neleidžiama ir civilinis kodeksas įpareigoja kiekvieną namo bendrasavininkį leisti pakeisti senus vamzdynus, jei taip nusprendė dauguma savininkų ir tai suplanuota ir investicijų plane, ir techniniame darbo projekte. Jei koks butas tam priešinasi, tai administratorius ir techninė priežiūra negali pabaigti namo pridavimo darbų, kyla nepatogumų visam namui, kol paskutiniai gyventojai suvokia, kad tie darbai turi būti atlikti ir tik tada renovacijos darbus bus galima pabaigti įforminant darbų užbaigimo procedūras“, – dėsto pašnekovas.

Rekomenduoja viską apgalvoti iš anksto

Sportininkų g., Klaipėda
Sportininkų g., Klaipėda
© Organizatorių nuotr.


V. Rimkus pastatų modernizavimo procese dalyvauja jau apie 9 metus ir pastebi, kad avarinės būklės daugiabučuio renovacijos priežiūra skiriasi nuo standartinių namų priežiūros. Šiame name reikėjo spręsti siūlių tarp blokų sandarinimo klausimą. Gyventojai taip pat pasirinko ir valstybės neremiamų priemonių – balkonų turėklų keitimą, elektros instaliacijos keitimo, šalto vandentiekio vamzdynų keitimo darbus.

Nutarti atsisakyti ir labai neefektyvios „Leningrado“ tipo šildymo sistemos, kur palėpėje praeina šilumos trasos ir vertikaliai leidžiasi į butus, vėliau rūsiu eina iki šilumos punkto. Susidaro labai ilgos vamzdynų trasos su neizoliuotais vertikaliais šildymo vamzdynais. Į investicijų planą įtraukta kolektorinė šildymo sistema su individualia apskaita kiekviename bute. V. Rimkus juokauja: „Esu renovacijos entuziastas, tad tiems trims susitikimams su žmonėmis paaukojau savo asmeninį laiką, o tik vėliau laimėjau šio namo renovacijos techninės priežiūros konkursą.“

Užsakymo nr.: PT_78198549

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Pasidalino abituriento rašiniu: šimtukininkas, olimpiadininkas, o egzamino neišlaikė (375)

Į DELFI redakciją kreipėsi abituriento, kuris neišlaikė valstybinio lietuvių kalbos ir...

Naujų mokesčių vajus: automobilių ir NT savininkai gali pradėti skaičiuoti (399)

Premjeras Saulius Skvernelis antradienį dar kartą pareiškė, kad nuo 2020 metų keisis...

Kaune gimė rekordinio svorio berniukas: patyrę medikai neprisimena tokio atvejo (2)

Praėjusį savaitgalį Kaune, Krikščioniškuosiuose gimdymo namuose gimė 6060 g sveriantis, 56 cm...

Po įspėjamųjų Korėjos šūvių – atsakas: Rusija ir Kinija paskelbė apie pirmą bendrą patruliavimo misiją papildyta 9.38 (115)

Kinija trečiadienį pareiškė, kad jos pirma bendra oro patruliavimo misija su Rusija nebuvo...

Rezonansinėje byloje – naujas epizodas, susijęs su „kontrabandos karaliumi“ papildyta

Generalinė prokuratūra trečiadienį pranešė, kad perduoda į teismą rezonansinės teisėjų...

Marcas Gasolis nebeslepia: aš norėjau likti „Grizzlies“ – ačiū Dievui, jie mane ignoravo (6)

Į Europą ruoštis pasaulio čempionatui su Ispanijos rinktine sugrįžęs NBA čempionas Marcas...

Palioniui – parama iš netikėtos pusės (9)

Socialdarbiečių kandidatas į žemės ūkio ministrus sulaukė paramos iš anksčiau šias pareigas...

Cemento kompanijas kamuoja 33 trilijonų dolerių galvos skausmas (21)

Didžiausi pasaulyje cemento gamintojai jaučia spaudimą iš aplinkosaugos grupių, reguliuotojų...

Pravers iki gyvenimo galo: kaip išsirinkti tinkamus marškinius ir kokių klaidų nekartoti (3)

Tikriausiai nei viena dirbanti moteris neįsivaizduotų savo garderobo be kokybiškų medvilnės ar...

Donata Gutauskienė atvirai – apie nuteistojo vyro pamokas ir dar vieną jo atžalą: mūsų šeima nebus ta, kuria kiti žavėsis (130)

Atlikėja ir žurnalistė Donata Gutauskienė-Laisva sako pasirinkusi ne patį lengviausią kelią,...