Jau dvejus metus Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programoje pirmenybę gauti valstybės paramą renovacijai turi daugiabučiai, priklausantys kvartalui, t. y. įtraukti į savivaldybės kvartalinės renovacijos projektus. Jų tikslas – atnaujinti ne pavienius namus, bet visą kvartale esančią infrastruktūrą: žaliąsias zonas, kiemų aikštelės, jų apšvietimą ir pan. Kodėl didžiausias dėmesys skiriamas ne pavienių namų, bet kompleksinei renovacijai?
Renginio akimirka
© Organizatorių nuotr.

Savivaldybių kvartalų energinio efektyvumo didinimo programas jau yra pasirengusios 35 arba daugiau kaip pusė visos šalies savivaldybių. Anot Aplinkos ministro Kęstučio Mažeikos, kvartaline renovacija siekiama didesnės naudos – kad miestų gyventojams būtų sukurta visapusiškai geresnė gyvenimo aplinka.

„Kvartalinės renovacijos projektai padės pasiekti geresnių rezultatų nei pavienių namų atnaujinimas. Džiugu, kad savivaldybės prie kompleksinės renovacijos prisideda įvairiomis iniciatyvomis – tvarko aplinką, suformuoja žemės sklypus prie daugiabučių, pagal renovuotų namų energijos poreikį atnaujina šilumos tinklus“, – kalbėjo Aplinkos ministras K. Mažeika Būsto energijos taupymo agentūros (BETA) konferencijoje „Savivaldos indėlis įgyvendinant energinio efektyvumo didinimo programas“.

BETA direktorius Valius Serbenta pažymi, kad renovacijos tikslas yra ne tik apšiltinti pavienių namų sienas, kad sumažėtų gyventojų sąskaitos šildymui, bet ir padidėtų daugiabučių gyventojų komfortas – gyvenamoji aplinka taptų jaukesnė: „Skatiname savivaldybes rengti kvartalų ir atskirų miestų atnaujinimo programas ne tik dėl energinio efektyvumo didinimo, bet ir kvartalų infrastruktūros sutvarkymo ir pritaikymo gyventojų poreikiams.“

Įsitraukia vis aktyviau

BETA direktorius Valius Serbenta pasakoja, kad nuo 2016 m. pradėtos įgyvendinti demonstracinės kvartalų energinio efektyvumo didinimo programos trijose savivaldybėse – Šiaulių, Birštono ir Utenos, padedant agentūrai ir partneriams iš Vokietijos. Buvo bendradarbiaujama su Vokietijos specialistais, nes jie yra pažengę kvartalinės renovacijos projektų įgyvendinimo srityje.

Šiandien, remiantis paskutinių dviejų kvietimų teikti paraiškas daugiabučiams atnaujinti duomenimis, matyti, jog savivaldos indėlis didinant pastatų energinį efektyvumą artimiausioje ateityje tik didės – beveik 80 proc. visų projektų planuojama įgyvendinti per savivaldybes. Į kvartalų energinio efektyvumo programas jau įtraukta 117 kvartalų.

Sutaupyti ne mažiau nei 20 proc. energijos

BETA Viešinimo programos įgyvendinimo skyriaus vedėja Simona Ramanauskienė pastebi, kad įgyvendinti kvartalinės renovacijos projektai per metus padėtų sutaupyti 300 000 MWh šiluminės energijos. Vidutiniškai vieno kvartalo atnaujinimas trunka apie 7 metus.

„Didžiąja dalimi energijos sutaupymai susiję su daugiabučių renovacija, bet įgyvendinant Kvartalo efektyvumo didinimo programą, reikia realizuoti daugiau nei dvi energinį efektyvumą didinančias priemones. Pavyzdžiui, neužtenka renovuoti tik viešuosius pastatus ir daugiabučius, dar galima modernizuoti šilumos tiekimo tinklus ir neefektyvų gatvių apšvietimą pakeisti energiškai efektyvesniu. Papildomai reikėtų ir gyvenimo kokybę kvartele didinančių priemonių – įrengti vaikų žaidimo aikšteles, dviračių takus, automobilių parkavimo aikšteles ir pan.“, – paaiškina S. Ramanauskienė.

Pašnekovė pabrėžia, kad svarbiausia įgyvendinant kvartalo energinio efektyvumo didinimo programas, reikėtų nepamiršti, kad turi būti pasiektas ne mažesnis nei 20 proc. kvartale suvartojamos energijos sutaupymas. Anot ekspertės, dėl šio reikalavimo labai svarbu skaičiuoti kvartalo sunaudojamą energijos kiekį ir planuojamus sutaupymus.

Darbų įgyvendinimo principai nesikeičia

Dar svarbu pažymėti, kad nors kvartalinė renovacija apima grupę daugiabučių, esminiai renovacijos ir rangos darbų įgyvendinimo principai nesikeičia – rangos ir techninės priežiūros darbai įsigyjami kiekvienam projektui atskirai, o renovacijos procesą prižiūri atestuoti techninės priežiūros bei kiti specialistai. Rangos darbai turi būti įgyvendinti tiksliai pagal techninį projektą, o visam rangos darbų procesui galioja Statybos įstatymas bei kiti teisės aktai, apibrėžiantys, kaip atrodo renovacijos dalyvių pareigos ir svarbiausi tikslai, rangos darbų eiga bei šių darbų kontrolė.

Aplinkos ministras K. Mažeika taip pat pabrėžia, kad svarbiausia akcentuoti renovacijos darbų kokybę: „Pastebime, kad pastaruoju metu gyventojai aktyviai naudojasi savo teisėmis ir taip pat įsitraukia į savo namo renovacijos procesą, stebėdami, kad darbai būtų atlikti kokybiškai. Gyventojams svarbu, kad namo modernizacijos rezultatas būtų ne tik estetinis, bet ir ekonominis – būtų pasiekti efektyviausi rezultatai energiją taupančiomis priemonėmis.“

Užsakymo nr.: PT_81255637

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Senjorai ir neįgalieji už vaistus nebepermokės: Sveikatos apsaugos ministerija atkreipė dėmesį į sunkiausiai gyvenančių poreikius (22)

Kompensuojami vaistai ir medicinos pagalbos priemonės neprimokant nei cento – nuo 2020 m liepos...

Pradedantiems kaimo verslininkams – naujos galimybės (2)

Nuo lapkričio 4 d. Nacionalinėje mokėjimo agentūroje (NMA) pradėtos rinkti paraiškos verslui...

Nesudėtinga apskaita individualiai veiklai – misija įmanoma (1)

Dirbate savarankiškai - įsigiję verslo liudijimą ar įregistravę individualią veiklą pagal...

Atviri klausimai dėl statybų Jasinskio g. 14 teisėtumo (12)

UAB „Transmedos projektai“ užsakymu paskelbtame straipsnyje „Gyvenamojo pastato butų...

Anykščiuose atidaroma atnaujinta „Norfa“

Ketvirtadienį, lapkričio mėn. 7 d., Anykščiuose, Vilniaus g. 22 atidaroma atnaujinta „ Norfa “.

Top naujienos

Sunkios ligos kamuojamas Jurgis atsidūrė beviltiškoje padėtyje: nežinau, ką man reiks pasakyti savo dukrai (138)

„Laivas skęsta, bet mane išmetė pirmąjį“, – laidoje „ DELFI diena “ sakė cukriniu...

55 tūkst. eurų dvikova: ar naujausio „iPhone“ objektyvas atsilaikys prieš profesionalią kino kamerą apžvalga (52)

Šių metų „Apple“ telefonų meniu trys modeliai – „iPhone 11“, „iPhone 11 Pro“ ir...

Gydytoja įspėja apie neatsargų vaistų vartojimą: po to žmonės patenka į reanimaciją ir niekas nebepadeda (12)

DELFI laidoje „Sveikatos receptas“ pokalbis apie atsparumą antibiotikams — kasmet dėl šios...

Jasikevičius apie didžiausią sezono pergalę: gera treniruotė (17)

Kauno „Žalgiris“ pasiekė didžiausią sezono pergalę „Betsafe- LKL “ susitikime 108:64...

Pavojingai kaista abu Vokietijos visuomenės pakraščiai: grasinti imasi net moterims ir vaikams (205)

Jau kuris laikas Vokietijoje dažnėja pranešimų, rodančių, jog pavojingai kaista abu visuomenės...

5 faktai apie menopauzę – kurie iš jų tiesa, o kurie – mitas? (1)

Didžiausi pokyčiai moters kūną ištinka prasidėjus lytiniam brendimui, nėštumo metu ir sulaukus...

Vilniaus pataisos namuose bausmę atliekantis vyras: užteko vieno lemtingo vakaro (7)

Apie ką galvoja žmogus, kuris atlieka bausmę? Ar jis permąsto gyvenimą, savo poelgių...

F-1 lenktynes Brazilijoje papuošė susidūrimu pasibaigusi „Ferrari“ pilotų dvikova (5)

Veiksmo nestokojusiose Brazilijos GP lenktynėse triumfavo Maxas Verstappenas, paskutiniuose metruose...

„Snapchat“ įkūrėjo sesuo pristatė garsinės erotikos svetainę (2)

Caroline Spiegel nesivaržo kalbėti apie seksą . 22-ejų metų verslininkė ir jaunesnioji...

Kuzminskas ir Kalnietis – vieni pagrindinių „Lokomotiv“ pergalės kalvių (5)

Iš Graikijos į Rusiją persikėlęs Mindaugas Kuzminskas sėkmingai debiutavo Vieningosios lygos...