Jau dvejus metus Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programoje pirmenybę gauti valstybės paramą renovacijai turi daugiabučiai, priklausantys kvartalui, t. y. įtraukti į savivaldybės kvartalinės renovacijos projektus. Jų tikslas – atnaujinti ne pavienius namus, bet visą kvartale esančią infrastruktūrą: žaliąsias zonas, kiemų aikštelės, jų apšvietimą ir pan. Kodėl didžiausias dėmesys skiriamas ne pavienių namų, bet kompleksinei renovacijai?
Renginio akimirka
© Organizatorių nuotr.

Savivaldybių kvartalų energinio efektyvumo didinimo programas jau yra pasirengusios 35 arba daugiau kaip pusė visos šalies savivaldybių. Anot Aplinkos ministro Kęstučio Mažeikos, kvartaline renovacija siekiama didesnės naudos – kad miestų gyventojams būtų sukurta visapusiškai geresnė gyvenimo aplinka.

„Kvartalinės renovacijos projektai padės pasiekti geresnių rezultatų nei pavienių namų atnaujinimas. Džiugu, kad savivaldybės prie kompleksinės renovacijos prisideda įvairiomis iniciatyvomis – tvarko aplinką, suformuoja žemės sklypus prie daugiabučių, pagal renovuotų namų energijos poreikį atnaujina šilumos tinklus“, – kalbėjo Aplinkos ministras K. Mažeika Būsto energijos taupymo agentūros (BETA) konferencijoje „Savivaldos indėlis įgyvendinant energinio efektyvumo didinimo programas“.

BETA direktorius Valius Serbenta pažymi, kad renovacijos tikslas yra ne tik apšiltinti pavienių namų sienas, kad sumažėtų gyventojų sąskaitos šildymui, bet ir padidėtų daugiabučių gyventojų komfortas – gyvenamoji aplinka taptų jaukesnė: „Skatiname savivaldybes rengti kvartalų ir atskirų miestų atnaujinimo programas ne tik dėl energinio efektyvumo didinimo, bet ir kvartalų infrastruktūros sutvarkymo ir pritaikymo gyventojų poreikiams.“

Įsitraukia vis aktyviau

BETA direktorius Valius Serbenta pasakoja, kad nuo 2016 m. pradėtos įgyvendinti demonstracinės kvartalų energinio efektyvumo didinimo programos trijose savivaldybėse – Šiaulių, Birštono ir Utenos, padedant agentūrai ir partneriams iš Vokietijos. Buvo bendradarbiaujama su Vokietijos specialistais, nes jie yra pažengę kvartalinės renovacijos projektų įgyvendinimo srityje.

Šiandien, remiantis paskutinių dviejų kvietimų teikti paraiškas daugiabučiams atnaujinti duomenimis, matyti, jog savivaldos indėlis didinant pastatų energinį efektyvumą artimiausioje ateityje tik didės – beveik 80 proc. visų projektų planuojama įgyvendinti per savivaldybes. Į kvartalų energinio efektyvumo programas jau įtraukta 117 kvartalų.

Sutaupyti ne mažiau nei 20 proc. energijos

BETA Viešinimo programos įgyvendinimo skyriaus vedėja Simona Ramanauskienė pastebi, kad įgyvendinti kvartalinės renovacijos projektai per metus padėtų sutaupyti 300 000 MWh šiluminės energijos. Vidutiniškai vieno kvartalo atnaujinimas trunka apie 7 metus.

„Didžiąja dalimi energijos sutaupymai susiję su daugiabučių renovacija, bet įgyvendinant Kvartalo efektyvumo didinimo programą, reikia realizuoti daugiau nei dvi energinį efektyvumą didinančias priemones. Pavyzdžiui, neužtenka renovuoti tik viešuosius pastatus ir daugiabučius, dar galima modernizuoti šilumos tiekimo tinklus ir neefektyvų gatvių apšvietimą pakeisti energiškai efektyvesniu. Papildomai reikėtų ir gyvenimo kokybę kvartele didinančių priemonių – įrengti vaikų žaidimo aikšteles, dviračių takus, automobilių parkavimo aikšteles ir pan.“, – paaiškina S. Ramanauskienė.

Pašnekovė pabrėžia, kad svarbiausia įgyvendinant kvartalo energinio efektyvumo didinimo programas, reikėtų nepamiršti, kad turi būti pasiektas ne mažesnis nei 20 proc. kvartale suvartojamos energijos sutaupymas. Anot ekspertės, dėl šio reikalavimo labai svarbu skaičiuoti kvartalo sunaudojamą energijos kiekį ir planuojamus sutaupymus.

Darbų įgyvendinimo principai nesikeičia

Dar svarbu pažymėti, kad nors kvartalinė renovacija apima grupę daugiabučių, esminiai renovacijos ir rangos darbų įgyvendinimo principai nesikeičia – rangos ir techninės priežiūros darbai įsigyjami kiekvienam projektui atskirai, o renovacijos procesą prižiūri atestuoti techninės priežiūros bei kiti specialistai. Rangos darbai turi būti įgyvendinti tiksliai pagal techninį projektą, o visam rangos darbų procesui galioja Statybos įstatymas bei kiti teisės aktai, apibrėžiantys, kaip atrodo renovacijos dalyvių pareigos ir svarbiausi tikslai, rangos darbų eiga bei šių darbų kontrolė.

Aplinkos ministras K. Mažeika taip pat pabrėžia, kad svarbiausia akcentuoti renovacijos darbų kokybę: „Pastebime, kad pastaruoju metu gyventojai aktyviai naudojasi savo teisėmis ir taip pat įsitraukia į savo namo renovacijos procesą, stebėdami, kad darbai būtų atlikti kokybiškai. Gyventojams svarbu, kad namo modernizacijos rezultatas būtų ne tik estetinis, bet ir ekonominis – būtų pasiekti efektyviausi rezultatai energiją taupančiomis priemonėmis.“

Užsakymo nr.: PT_81255637

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Atsinaujinęs „Assorti“ – ypatingas sūrių kambarys ir daugybė naujienų (4)

Jau gruodžio 14-ąją Ogmios mieste duris atveria atsinaujinęs prekybos centras gurmanams,...

Atsibodo žieminės kelių spūstys? Naudingi patarimai, kaip jų išvengti (3)

Gruodis didmiesčių vairuotojams metai iš metų tampa bene sudėtingiausiu mėnesiu, kai oro...

Dosni parama ekonominei veiklai kaime (2)

Nacionalinėje mokėjimo agentūroje (NMA) vėl renkamos paraiškos paramai tiems, kas kaime nori...

Viešas gydytojų odontologų draugijos ir lietuvos medikų sąjūdžio kreipimasis (35)

Šiandien Seime bus balsuojama dėl įstatymų pataisų, kuriomis siekiama odontologų licencijavimo...

Atnaujinus projektą, Reformatų sode tęsiami tvarkymo darbai

Pačiame Vilniaus centre Pylimo gatvėje esančio Reformatų sodo atkūrimo ir sutvarkymo darbai...

Top naujienos

Iškart po katastrofos į salą atskridęs pilotas – apie siaubingas scenas: nuo gelbėjamų žmonių kūnų krito oda

Komercinio sraigtasparnio pilotas, vadovavęs komandai, išsiveržus Baltosios salos ugnikalniui...

Kalinio įžūlumui nebuvo ribų: vieniems siūlė darbą, kitiems – vibratorius ir automobilius (17)

Tuo metu, kai Pravieniškių pataisos namų ir už jų veiklą atsakingo Kalėjimų departamento...

Įvertino Lietuvos ekonomiką: į Disneilendą galite nebevažiuoti (98)

Kol pasaulio ekonomika banguoja tarsi linksmieji kalneliai, o euro zonos ekonomikos augimas...

Prieškalėdinė karštinė: pirkti brangiausią dovaną yra pigiausias būdas? koks pirkinys – jau greičiau įžeidimas (102)

Prieškalėdinė karštinė įgauna pagreitį, o tradiciniai klausimai, kaip išrinkti dovanas...

Užkalnio kvapas: buvo laikai, kai už pinigus bandžiau laimę nusipirkti (65)

Yra žmonių, kurie sako, kad reklama jų neveikia ir prekių ženklai jiems nieko nereiškia. Tai...

Profesorius papasakojo, kodėl smegenys ima vis mažiau atlikti savo darbą: pateikia 6 žingsnius, kaip to išvengti (93)

Žmogaus smegenys, kaip ir raumenys, negaudamos pakankamai darbo ir nespręsdamos užduočių praranda...

DELFI.lv

Masinis kalinių pabėgimas Latvijoje: 7 valandas niekas netikėjo, kad tai įvyko

1994 m. liepos 28 d. naktį Jelgavos ligoninės pacientai pastebėjo, kaip keli žmonės vienas po...

Spinalongos sala – be galimybės grįžti atgal (1)

Kretos sala patraukli tuo, jog nesvarbu, kurioje jos dalyje atostogautumėte, visada bus ką pamatyti....

Klaipėdoje pranešta apie sprogimo grėsmę prekybos centre: evakuoti pirkėjai ir darbuotojai parduotuvė atnaujina darbą (7)

Klaipėdos policijos pareigūnai gavo pranešimą apie galimą pavojų visuomenei. Pranešta, esą...

Tris kartus krūtinę tobulinusi Katryna įspėja moteris: vaizdas buvo tragiškas, viskas baigėsi komplikacijomis (116)

Jokia paslaptis, kad grožio pasaulyje populiariausiomis išlieka krūtinės ir nosies plastinės...