Kovo 22-ąją sostinėje įvyko pradinių klasių mokinių mokslinės konferencijos-konkurso „STEAM virusas“ trečiasis etapas ir paaiškėjo nugalėtojai. Dėl laimėtojo vardo konkurse iš viso varžėsi 38 mažieji išradėjai.
Konkurso „STEAM virusas“ akimirkos
Konkurso „STEAM virusas“ akimirkos
© Organizacijos nuotr.

Anot konkursą inicijavusios Vilniaus „Ąžuolyno“ progimnazijos pradinių klasių mokytojos Neringos Banevičienės, STEAM mokslai Lietuvoje vis labiau populiarėja. STEAM santrumpa žymi gamtos mokslų (angl. – Science), technologijų (angl. – Technology), inžinerijos (angl. – Engineering), meno/dizaino (angl. – Art) ir matematikos (angl. – Mathematics) sritis.

STEAM būrelį įkūrusi bei jam vadovaujanti moteris teigė pastebėjusi vaikų susidomėjimą šia veikla ir panorusi suorganizuoti konkursą-konferenciją, kuri populiarintų šį mokslą ir apjungtų bendraminčius iš visos Lietuvos.

„Buvo smalsu sužinoti, kaip sekasi kitų mokyklų mokiniams ir mokytojams. Esame sukaupę didelę STEAM mokslų taikymo patirtį, kuria norėjome pasidalinti su kitais bendraminčiais konferencijos metu. „Ąžuolyno“ progimnazijoje STEAM mokslų taikymas prasideda pradinėse, bet sėkmingai taikomas ir vyresnėse klasėse. Šiais metais progimnazijoje įrenginėjama gamtos mokslų laboratorija, modernių technologijų dirbtuvės su FabLab įranga. Drąsiai galime teigti, kad mūsų progimnazijos mokiniai yra užsikrėtę „STEAM virusu“. Taip kilo mintis skleisti šį virusą ir užkrėsti kuo daugiau Lietuvos moksleivių“, – apie tai, kaip kilo mintis rengti konferenciją pasakojo mokytoja.

Teko įveikti tris etapus

„STEAM viruso“ konkursą sudarė net trys etapai. Pirmasis etapas buvo skirtas išradimo kūrimui: reikėjo sukonstruoti automobilio, lėktuvo ar kokios kitos transporto priemonės modelį, robotą ar kitą veikiantį mechanizmą. Dalyviai turėjo pasirinkti, kokia tema kurs išradimą bei surinkti tam reikalingą informaciją ir medžiagas, o tuomet parengti trumpą aprašymą bei nufilmuoti, kaip išradimas veikia.
Antrajame etape išradimai buvo vertinami ir atrenkami. Progimnazijos sudaryta vertinimo komisija atrinko 12 įdomiausių išradimų, o jų kūrėjai buvo pakviesti į konferenciją. Komisiją sudarė „Ąžuolyno“ progimnazijos, Vilniaus miesto savivaldybės ir Lietuvos vaikų ir jaunimo centro atstovai. Darbai vertinti pagal tokius kriterijus kaip modelio dizainas, veikimo principas ir modelio pristatymas. Visi atrinkti dalyviai jau antrajame etape buvo apdovanoti partnerių ir rėmėjų prizais.

Trečiasis etapas įvyko kovo 22-ąją – kur „STEAM mokslinėje mokinių konferencijoje“ 12 į šį etapą patekusių vaikų pademonstravo išradimą ir papasakojo, kaip jį kūrė, kokias medžiagas naudojo.
N. Banevičienė pasakoja, jog darbus mokiniai siuntė iš visos Lietuvos. „Moksleivių darbai stebino savo originalumu, išradingumu, o dalyviai – užsidegimu ir kūrybingumu. Nemažai darbų buvo kurta iš konstruktorių, kurie valdomi kompiuteriu ar išmaniaisiais įrenginiais. Siekiant valdyti sukurtą modelį, vaikai turėjo pasitelkti ne tik inžinerijos žinias, bet ir programavimą.Taip pat buvo nemažai darbų, kurie veikė hidrauliniu ar elektros variklių principu. Pradžiugino vaikų požiūris į ekologiją – turėjome grupę mokinių, kurie sukūrė eko vandens filtrą. Kiti dalyviai nustebino išradingumu, nes kūrė modelius iš antrinių žaliavų, senų nenaudojamų ar sulūžusių žaislų“, – sakė mokytoja.

Nuo robotų iki vandens valymo filtro

Pirmąją vietą užėmė savaime besisupančią lovelę kūdikiams sukonstravęs trečios klasės mokinys Adomas Skaudžius iš Vilniaus „Žiburio“ pradinės mokyklos. „Važiuodamas mašina prisiminiau tetą, kuri turi mažą kūdikį. Vieną vakarą, kai svečiavausi pas ją, teta Vaida ilgai migdė mano mažąją pusseserę Viktoriją. Todėl nusprendžiau išrasti savaime besisupančią, kūdikiams skirtą lovelę bei pavadinti ją „Kelias į miegų karalystę“.

Antrąją vietą užėmė robotą sukūręs pirmos klasės mokinys Mantas Želvys iš Kybartų „Saulės“ progimnazijos. Šiam išradimui panaudotas kartonas, seni žaislai (mašinėlė, valdoma pulteliu ir kt.), aliuminio folija, baterijos, lemputės, lipni juosta, laidai. Robotas gali judėti, šviečia jo akys ir pilvas, skamba melodija.

Trečiąją vietą laimėjo Vilniaus „Karalienės Mortos“ mokyklos pirmos Pater Patriae Mikalojaus Radvilos Juodojo klasės mokiniai. Vaikai sukūrė eko vandens filtrą, kuris skirtas valyti panaudotą, nešvarų vandenį. „Įpiltas nešvarus vanduo prateka pro skirtingus akmens, smėlio, anglies, popieriaus ir medžiagos filtrus. Po šio filtravimo proceso ištekėjęs vanduo tampa daug švaresnis. Tokiu būdu išvalytas vanduo dar kartą gali būti naudojamas mokyklos patalpų ir daiktų valymui, eksperimentams, žaidimams, gėlių laistymui ar rankų plovimui po kūrybinių darbų.“

Visi nugalėtojai buvo apdovanoti vertingais partnerių ir rėmėjų prizais. „Norime pasidžiaugti, kad iniciatyvą palaikė Vilniaus miesto savivaldybė bei prekybos tinklas „Norfa“, kurių dėka dalyvius galėjome apdovanoti vertingais prizais“, – sakė N. Banevičienė.

„Vaikai – mūsų ateitis, todėl visada norisi skatinti juos mokytis ir kurti, bei remti jų kūrybą. Manau, kad atsakingo verslo pareiga prisidėti prie vaikų lavinimo ir tai skatinti, todėl buvo malonu paremti šį konkursą ir matyti tokį vaikų įsitraukimą“, – sakė prekybos tinklo „Norfa“ vadovas Dainius Dundulis.

Užsakymo nr.: PT_80721189

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(13 žmonių įvertino)
5.0000

Šiaurės Amerikoje įprastas tvaraus investavimo modelis sėkmingai pritaikomas ir Lietuvoje (2)

Tvarumo sąvoka šiandien vis plačiau vartojama ne tik kalbant apie prekes ir produktus ar žmogaus...

Gaminate žuvį, bet nemėgstate jos kvapo? Liaudies patikrinti būdai, kaip jo atsikratyti (1)

Tikriausiai niekam nėra malonus pernelyg stiprus žuvies kvapas. Jei jūs ruošiate žuvį iš karto...

Antrojo „Sėkmės tandemo“ sezono finišas: net septyniems verslams pavyko pritraukti investicijas

Baigėsi antrasis Ekonomikos ir inovacijų ministerijos inicijuoto kartu su INVEGA projekto...

Naujoji „Birutės“ komunikacija. Kas sieja Italijos virtuvę, Tadą Vidmantą ir psichologiją? (2)

Gazuotas mineralinis vanduo vis dažniau ant pietų stalo keičia saldžius gėrimus. Kulinarijos ir...

3 smagūs vasaros žaidimai, kurie moko gyventi tvariau (1)

Internete gausu žaidimų, kurie ne tik suteikia pramogą, bet ir padeda suvokti, kokią įtaką...

Top naujienos

Ištyrė ministrų populiarumą: staigmena – dėl Landsbergio, o du ministrai žmonėms lieka mįsle (31)

Daugiausiai teigiamų ir neigiamų vertinimų sulaukia matomiausi ministrai. O du ministrų kabineto...

Du milijardai pusei milijono – „mokesčių virtuozai“ nei euro nuo pajamų nemokėjo valstybei (4)

Pusė milijono gyventojų pernai deklaravo beveik 1,77 mlrd. eurų oficialių pajamų, už kurias...

Kokia pandemijos kaina ir kas Lietuvoje padengs COVID-19 sąskaitas?

Pažiūrėkime į pandemiją per ekonominę ir finansinę pusę: kiek ji kainavo Lietuvai, ką ji...

Kauno mikrorajono gyventojai įbauginti, bet savivaldybei nė motais: buldozeriai ruošiasi asfaltuoti Nemuno krantinę apie būsimą gatvę jau kuriamos patarlės (16)

Viename Kauno mikrorajone, Žemuosiuose Šančiuose, nerimsta audros – Kauno miesto savivaldybė...

Justina Maciūnaitė | D+

Pasitikrinkite, kokioje kaimynystėje gyvenate: rodiklis, kuris gali lemti jūsų būsto patrauklumą

Neneikite, kad vienas iš prioritetų perkant būstą yra gera kaimynystė. Taip pat naujakuriams...

Su Viktorija Siegel vestuves planuojantis Laurynas Suodaitis – atvirai: ėjau šį kelią žinodamas, kuo tai kvepia (15)

Kaip žmogus ne iš pramogų pasaulio, patekęs į pikantišką ir begalybės dėmesio virtualioje...

Mokslininkai mano suradę atsakymą į šimtmečio senumo klausimą, kaip narkozė paveikia mūsų smegenis

Ar galite įsivaizduoti operacijas be anestezijos ? Į dantis jums įstatytų medinį kuolą, kad...

„Meme“ akcija gimė: investuotojas vadina tai žaidimu su ugnimi

Pastangos neatsilikti nuo beprotišku tempu augančių vadinamųjų „ meme “ akcijų gali priminti...

Vakarėlio laukiantis vyras SAM paklausė tiesiai šviesiai: kada galima gerti prieš skiepą? (7)

Po skiepijimosi nuo COVID-19 vartoti alkoholio nepatartina. O prieš skiepijantis? Toks klausimas kilo...

Mobingas darbe: kaip atpažinti, kokios to pasekmės ir kur kreiptis pagalbos (1)

Nors šiandien vis garsiau kalbama apie mobingą darbe patiriančius asmenis, patyrę mobingą vis dar...