Šiai dienai Lietuvoje iš bankų gauti norimą paskolą projektams tampa praktiškai neįmanoma, todėl tenka ieškoti kitų finansavimo šaltinių – teigia nekilnojamojo turto (NT) vystytojai. Viena tokių alternatyvų – sutelktinis finansavimas (angl. crowdfunding), kuris leidžia greitai, patogiai ir, svarbiausia, saugiai gauti reikiamą pinigų sumą verslo plėtrai.
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
© Shutterstock

Naujovė Lietuvoje

Nors sutelktinio finansavimo modelis jau senokai yra plačiai paplitęs visame pasaulyje, o, pavyzdžiui, Estijoje tokios NT projektų vystymui skirtos platformos per metus surenka daugiau nei 50 mln. eurų, Lietuvoje tai vis dar galima vadinti sparčiai populiarėjančia inovacija.

„Sutelktinis verslo projektų finansavimas – tai lėšų rinkimo modelis, kuris apima tris šalis: verslą, kuris siekia gauti finansavimą, žmones, kurie nori investuoti į projektą, ir platformą, per kurią verslą pasiekia žmonių investuoti pinigai“, – aiškina vienos tokių platformų Lietuvoje „Nordstreet“ plėtros vadovas.

Investuoti į sutelktinio finansavimo platformoje siūlomus projektus gali kiekvienas pilnametis asmuo, o minimali investicijos suma yra vos 100 eurų. Visgi, kaip ir bet kuri investicija, taip ir investavimas per sutelktinį finansavimą turi savų rizikų.

„Nereikia slėpti, ne visi projektai būna sėkmingi, bet kol kas per savo darbo praktiką dar neturėjome atvejų, kai prireikė teisinių procesų problemai išspręsti. Visada dedame pastangas, kad užtikrintume saugumą, todėl jei paaiškėja, kad projektas yra pernelyg rizikingas, jį atšaukiame. Kalbant apie investuotojus, visada patariame įsivertinti galimą riziką, atliki rinkos analizę. Mūsų komandoje dirbantys profesionalai visuomet pasiruošę informuoti, mokyti, pateikti rizikas ir vertinimus potencialiems investuotojams“, – teigia „Nordstreet“ atstovas.

Nekilnojamas turtas
Nekilnojamas turtas
© Unsplash

Su „Nordstreet“ pagalba surinkti norimą kapitalą įvairioms paskoloms verslui, refinansavimui, įrengimui ar vystymui gali tik juridiniai asmenys, kurie privalo įkeisti vystomą ar kitą NT objektą bei pateikti įprastus dokumentus, kurie yra reikalingi siekiant gauti paskolą. Minimali finansavimo suma – 20 tūkst. eurų.

Iššūkis gauti paskolą

Ne paslaptis, kad šiais laikais dėl pasikeitusių ekonominių reguliavimų ir situacijos rinkoje, smulkūs ir vidutiniai NT projektų vystytojai, kreipdamiesi dėl finansavimo į įprastas paskolas teikiančias institucijas, dažnai susiduria su biurokratine siena. Kaip pastebi „Nordstreet“ komandoje dirbantys specialistai, vienas iš tai lemiančių faktorių – perdėta rizika.

Teigiama, kad bankai daugiau orientuojasi į stambesnį verslą, o turėdami didelius klientų srautus, gali rinktis plačiai ir finansuoti tik jiems labiausiai apsimokančius projektus. Kartais iš mažesnio vystytojo yra tikimasi daugiau saugumo bei garantijų nei iš didelio kliento, nes jei kažkas nepavyktų ir reikėtų likviduoti turtą, dirbti tektų lygiai taip pat kaip ir su stambiu klientu.

Kita problema – operatyvumo trūkumas. Kreipimasis į tradicinius kreditorius užtrunka pakankamai ilgai: patvirtinimai, susirinkimai, vertinimas, dokumentacijos, o net tai „praėjus“, nėra garantuojama, kad paskola bus suteikta. Tuo tarpu bendradarbiaujant su sutelktinio finansavimo platforma, nors pagrindiniai dokumentai, kuriuos reikia pateikti – išlieka, dauguma operacijų yra atliekamos elektroniniu būdu. Taip taupomas vystytojams brangus laikas. „Nordstreet“ atveju – nuo projekto pateikimo į užklausas yra atsakoma per 12 valandų.

Patrauklus modelis verslui

Nors sutelktinio finansavimo platformose finansavimas yra brangesnis nei įprastose kredito įstaigose, toks kapitalo kaupimas yra skirtas trumpesniam laikotarpiui (vidutiniškai vieneriems metams). Įgyvendinus projektą, jis sėkmingai užbaigiamas, kitu atveju – paskolos gavėjas gali tikėtis geresnių sąlygų refinansuojant ir pratęsiant paskolą.

„Pavyzdžiui, bankai dažniausiai tikisi mokėjimus iš klientų užsigarantuoti kuo ilgesniam laikotarpiui, nes gali suteikti mažesnes palūkanas. Mūsų komandos tikslas yra suteikti galimybę vystytojams greitai ir efektyviai paruošti projektą, o vėliau, jei yra reikalingas ilgesnis laikotarpis, refinansuoti paskolą jau patrauklesnėmis sąlygomis“, – teigia „Nordstreet“ atstovai.

Nekilnojamas turtas
Nekilnojamas turtas
© Shutterstock

Sutelktinio finansavimo platformą pasirinkę NT atstovai vieningai tvirtina – jei ne ši netradicinė kapitalo surinkimo forma, išvystyti projektus būtų labai sunku arba visiškai neįmanoma.

„Tokios platformos yra labai didelė pagalba tiems, kurie negauna finansavimo iš bankų. Mums taip ir nutiko, todėl pasirinkome „Nordstreet“. Mūsų atveju įkeitėme tą turtą, kurį ir pastatėme. Pats projektas vyko 12 mėnesių. Išdygus pastatams, turtas tapo likvidus, padidėjo jo vertė, todėl kitos finansavimo įstaigos pradėjo į mus žiūrėti kaip į patikimus projekto rangovus bei pasiūlė geresnes sąlygas“, – pasakoja sėkmingai Vilniuje su „Nordstreet“ pagalba projektą „Neries ardai“ įgyvendinęs Marius Budrikas.

Jam antrina ir kitos NT bendrovės „Pranašumas“ direktorius Rokas Radvilavičius, kuris sako, jog tokia sutelktinio finansavimo platforma yra didelė pagalba visam NT sektoriui.

„Jei kalbame apie projekto vertinimą ir analizę, tai kur kas greičiau nei kreiptis dėl finansavimo į banką. NT vystytojams laikas yra prioritetas, todėl greitai gauti atsakymą – labai svarbu. Negana to, tai yra visiškai saugu, nes „Nordstreet“ prižiūri ir kontroliuoja Lietuvos bankas. Esame patenkinti šios platformos veikla ir tikimės bendradarbiauti ateityje“, – džiaugiasi Vilniuje, Naujininkų rajone gyvenamosios paskirties butų kompleksą pastačiusios bendrovės vadovas.

Užsakymo nr.: PT_83610381

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(6 žmonės įvertino)
4.3333

„Bagfactory“ padovanojo „Kaunas 2022“ ekologiškų daugkartinių maišelių

Didžiausia Baltijos šalyse ekologiškų daugkartinių neaustinės medžiagos ir popierinių...

IKEA Kaune plečiasi: dar daugiau įkvėpimo ir sprendimų namams bei įmonėms

Kauniečiai jau netrukus galės pasisemti dar daugiau idėjų ir praktiškų sprendimų savo namams....

Pokyčiai palies beveik 230 tūkst. Vilniaus gyventojų – viešas erdves tvarkys nauja įmonė

Dešimties Vilniaus seniūnijų, kuriose gyvena daugiau nei trečdalis sostinės gyventojų, bendro...

ARATC vadovas A. Reipas: „Gyvendamas tarp šiukšlių, džiaugsmo nepajusi“

Artėjant metų pabaigai dažnai patys sau prisižadame įvairių dalykų: pradėti sportuoti, sveikai...

Šventės tvariau ir ramiau: Vilnius jungiasi prie pasaulio miestų ir atsisako fejerverkų (3)

Vilniui pasukus didžiųjų pasaulio miestų keliu ir nusprendus atsisakyti pavojų gyventojų...

Top naujienos

D+Daiva Žeimytė-Bilienė, laida „Iš esmės“

Generolas prabilo ir apie patį blogiausią scenarijų: Aljansas apgins save, savo išlikimą ginklu

Rusijos pajėgos prie Ukrainos yra didžiausia karinės galios koncentracija Europoje nuo Antrojo...

D+Edgaras Savickas

Pirmieji lietuviški NFT jau sulaukia dėmesio: patarimai sugalvojusiems investuoti (2)

Populiariausioje nekeičiamų žetonų platformoje „OpenSea“ galima rasti bent penkias lietuvių...

Savaitės pabaigai – galinga vėjo porcija (1)

Šeštadienio naktį vienam ciklonui iš Lietuvos pasitraukus, orai šiek tiek nurims, tačiau ramybė...

M.A.M.A 2021 apdovanojimuose išdalintos statulėlės: Jaručio triumfas ir padėka mylimajai bei „Kunigundos“ sėkmė (68)

Penktadienio vakarą Kauno „Žalgirio” arenoje nuaidėjo 11-oji M.A.M.A 2021 apdovanojimų...

Kėlinį Milane atsilaikęs „Žalgiris“ ir toliau šį sezoną lieka be pergalių išvykose (66)

Gerokai „nukraujavusiam“ Kauno „Žalgiriui“ (3-16) nepavyko nutraukti 5 iš eilės...

M.A.M.A tiesioginiame eteryje – netikėtas Luko Griciaus ir Naglio Bieranco bučinys bei žinutė, kurią pora siunčia tėvams (107)

Kauno „Žalgirio“ arenoje penktadienį nugriaudėjusių M.A.M.A apdovanojimų scenoje itin...

Socialinėje erdvėje – mįslingas vieno iš valstiečių lyderių pareiškimas (61)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų frakcijos Seime narys Kęstutis Mažeika vėlų penktadienio...

Grupės „Dinamika“ narė Irma Jurgelevičiūtė: nespėsime sureaguoti, kai pradėsime vaikščioti pasiremdami lazdelėmis (45)

Penktadienį Kauno „Žalgirio“ arenoje vykstančiuose M.A.M.A apdovanojimuose galima sutikti...

Supykdė Griciaus ir Bieranco bučinio metu nusuktos kameros apdovanojimuose: atsitiktinumas ar homofobija? (22)

Kauno „Žalgirio“ arenoje penktadienį vykusių M.A.M.A apdovanojimų scenoje – itin karštas...

M.A.M.A 2021 apdovanojimų ceremonijai Erica Jennings pasirinko figūrą išryškinančią perregimo audinio suknelę (2)

Kauno „Žalgirio“ arena penktadienio vakarą tapo karščiausiu podiumu. Čia raudonuoju kilimu...