Sostinėje, Ateities gatvėje stovintis daugiabutis – puikus gyventojų bendruomeniškumo pavyzdys. Susidūrę su biurokratinėmis kliūtimis, gyventojai jas įveikė tik suvieniję jėgas, o tai padėjo jiems tapti glaudžia bendruomene, visus bendrus reikalus sprendžiančia kartu. Šiandien, jau atlikus renovacijos darbus, ne tik pagerėjo namo išvaizda, bet ir buvo sutvarkytos vidaus sistemos, o vienas kito beveik nepažinoję kaimynai save laiko šeima.
Daugiabutis Ateities gatvėje
© Organizatorių nuotr.

Daugiabutį administruojančios įmonės atstovas Vytenis Navagreckas teigia, jog Ateities gatvės antruoju numeriu pažymėto pastato gyventojai – glaudžiausia daugiabučio gyventojų bendruomenė, kurią yra matęs. Anot jo, komandinis darbas ir užsispyrimas leido pasiekti puikių rezultatų – daugiabutis atrodo lyg būtų naujos statybos, o žmonės džiaugiasi daug mažesnėmis šildymo sąskaitomis.

Bendram tikslui susivieniję gyventojai

Pašnekovo teigimu, Ateities gatvės daugiabučio gyventojų susivienijimo istorija neeilinė. Iki tol menkai vienas kitą pažinoję ir daugiabutį renovuoti nusprendę gyventojai susidūrė su biurokratinėmis kliūtimis – pastatas neatitiko Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programos reikalavimų, nes buvo įformintas kaip bendrabutis.

„Daugiabučio gyventojai dar 2013-aisiais nusprendė dalyvauti renovacijos procese. Vis dėlto, susidūrus su teisinėmis kliūtimis, darbai iškart neprasidėjo. Didelis gyventojų noras atnaujinti savo namus lėmė tai, kad susivieniję žmonės pradėjo kreiptis į savivaldybę ir kitas institucijas, kol galiausiai pakeitė gyvenamojo pastato paskirtį ir gavo sutikimą ir paramą renovacijos darbams“, – aiškina V. Navagreckas.

Pasak jo, darbai galiausiai prasidėjo po dviejų metų, o kol buvo sprendžiama iškilusi problema, bendruomenė susivienijo: „Bandant susitvarkyti su iškilusia problema, atsirado lyderiai, žmonės pasiskirstė darbais, o ryšiai nenutrūko ir vėliau, jau prasidėjus renovacijai. Socialiniuose tinkluose net atsirado grupė, kurioje gyventojai bendrai sprendė iškylančius klausimus, pavyzdžiui, patys įsigijo naujus konteinerius ar suorganizavo aplinkos tvarkymo talką.“

Į gyvenamąją aplinką žiūri atsakingiau

Namo modernizacijos proceso metu susivieniję gyventojai taip pat pradėjo atsakingiau žiūrėti į vietą, kurioje gyvena. Be jau minėtos tvarkymosi talkos ar iš nuosavų lėšų nusipirktų konteinerių bei kitų atliktų darbų, žmonės pasiryžo kreiptis į institucijas ir tapti savo daugiabučio šeimininkais.

„Pasibaigus renovacijos darbams, gyventojai siekė pasidaryti ir kadastrinę bylą, kuri modernizacijos procese nėra privaloma. . Dar anksčiau pamatę, kad patys rūpindamiesi savo daugiabučio reikalais gali pasiekti daug daugiau, gyventojai pradėjo jausti ir tam tikra atsakomybės jausmą už savo bendrą turtą ir turimas gyvenimo sąlygas“, – pasakoja V. Navagreckas.

Daugiabutis Ateities gatvėje
Daugiabutis Ateities gatvėje
© Organizatorių nuotr.

Stebina estetiniai pokyčiai

Šis daugiabutis bene labiausiai išsiskiria iš aplinkinių Ateities gatvėje: fasadą puošia keliomis spalvomis dažytas tinkas, įstatyti nauji langai ir įstiklinti balkonai, o pats pastatas nebeprimena sovietinio bendrabučio. V. Navagrecko teigimu, šiandien daugiabutis niekuo nesiskiria nuo naujos statybos namų.

„Atlikus renovacijos darbus, daugiabučio išvaizda kardinaliai pasikeitė. Gyventojai rūpinosi, kad pastato sienos būtų ne tik apšiltintos, bet ir atrodytų estetiškai, todėl stengėsi, kad jų daugiabutis atrodytų kuo moderniau: keliomis spalvomis dažytas tinkas, suvienodinti ir įstiklinti balkonai, sudėti nauji langai ir laiptinės durys. Visa tai ne tik sukuria tvarkingo namo įvaizdį, bet ir traukia praeivių akį, nes pastatas ganėtinai išsiskiria iš aplinkos“, – teigia pašnekovas.

Svarbiausi darbai namo viduje

Būsto energetikos taupymo agentūros (BETA) specialistės Linos Balčiūnienės teigimu, svarbu nepamiršti, jog renovuotas daugiabutis nėra tik atnaujintas fasadas ar pakeisti langai. Pasak jos, tą puikiai suprato Ateities gatvės daugiabučio gyventojai.

„Ateities gatvės 25-uoju numeriu pažymėtas daugiabutis yra puikus kompleksinės renovacijos pavyzdys. Gyventojai daug dėmesio skyrė ne tik estetiniam vaizdui, bet ir kitiems darbams: apšiltino stogą ir sienas, įrengė ir pertvarkė šildymo ir karšto vandens vamzdyną, ventiliacijos sistemas, geriamojo vandens vamzdynus, nuotekų sistemą“, – vardina ekspertė.

Anot jos, investicijos į vidaus sistemas minėto daugiabučio gyventojams jau dabar padėjo daug sutaupyti: „Prieš renovacijos darbus, sename pastate vienam kvadratiniam metrui apšildyti reikėjo 223,65 kWh energijos, o atlikus atnaujinimo darbus skaičiuojamosios energijos sąnaudos sumažėjo 61,85 proc. ir nukrito iki 85,32 kWh vienam kvadratiniam metrui – pasiekta labai aukšta B energinio naudingumo klasė.“

Metų renovacijos projekto rinkimai

Šis daugiabutis dalyvauja Metų renovacijos projekto rinkimuose, kuriuos rengia Būsto energijos taupymo agentūra (BETA). Geriausius pernai įgyvendintus projektus kviečiami rinkti visi Lietuvos gyventojai – balsavimas už kandidatus prasidės balandžio 22 d. naujienų portale Delfi.lt ir BETA „Facebook“ puslapyje. Savo favoritą projekte taip pat rinks iš įvairių sričių ekspertų sudaryta komisija, kuri vertins renovuotų namų energetinį efektyvumą, indėlį į aplinkos tausojimą, estetinę išvaizdą ir kitus kriterijus. Balandžio pabaigoje bus paskelbti projektai-laimėtojai: didžiausio gyventojų palaikymo sulaukęs namas ir geriausiai ekspertų įvertintas daugiabutis.

Daugiau informacijos apie projektą galite rasti čia.

Užsakymo nr.: PT_80941373

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Vokietijos ekspertas: daugiabučių renovacija Lietuvoje spartėja (9)

Užsienio specialistai vertindami renovaciją Lietuvoje pastebi, kad šalyje vis daugiau dėmesio...

Netikėta priežastis, padedanti susibičiuliauti kaimynams (5)

Dideliuose dešimtis butų turinčiuose daugiabučiuose gyvenantys kaimynai ne visuomet turi...

Dideli, pilki ir neišvaizdūs: kaip išvaduoti miestus nuo senos statybos daugiabučių? (18)

Dideli, pilki ir neišvaizdūs – tokias asociacijas paprastai kelia senos „sovietinės“ statybos...

Išrinkti „Metų renovacijos projekto“ nugalėtojai (7)

Beveik mėnesį trukęs Būsto energijos taupymo agentūros (toliau – BETA) inicijuotas konkursas...

Daugiabučių renovacija – efektyvus šilumos taupymas (5)

Kompleksinis pastatų atnaujinimas yra neabejotinai geriausias sprendimas, suteikiantis visas...

Top naujienos

Sunkios ligos kamuojamas Jurgis atsidūrė beviltiškoje padėtyje: nežinau, ką man reiks pasakyti savo dukrai (140)

„Laivas skęsta, bet mane išmetė pirmąjį“, – laidoje „ DELFI diena “ sakė cukriniu...

55 tūkst. eurų dvikova: ar naujausio „iPhone“ objektyvas atsilaikys prieš profesionalią kino kamerą apžvalga

Šių metų „Apple“ telefonų meniu trys modeliai – „iPhone 11“, „iPhone 11 Pro“ ir...

Gydytoja įspėja apie neatsargų vaistų vartojimą: po to žmonės patenka į reanimaciją ir niekas nebepadeda (12)

DELFI laidoje „Sveikatos receptas“ pokalbis apie atsparumą antibiotikams — kasmet dėl šios...

Jasikevičius apie didžiausią sezono pergalę: gera treniruotė (21)

Kauno „Žalgiris“ pasiekė didžiausią sezono pergalę „Betsafe- LKL “ susitikime 108:64...

Pavojingai kaista abu Vokietijos visuomenės pakraščiai: grasinti imasi net moterims ir vaikams (215)

Jau kuris laikas Vokietijoje dažnėja pranešimų, rodančių, jog pavojingai kaista abu visuomenės...

5 faktai apie menopauzę – kurie iš jų tiesa, o kurie – mitas? (1)

Didžiausi pokyčiai moters kūną ištinka prasidėjus lytiniam brendimui, nėštumo metu ir sulaukus...

Vilniaus pataisos namuose bausmę atliekantis vyras: užteko vieno lemtingo vakaro (9)

Apie ką galvoja žmogus, kuris atlieka bausmę? Ar jis permąsto gyvenimą, savo poelgių...

F-1 lenktynes Brazilijoje papuošė susidūrimu pasibaigusi „Ferrari“ pilotų dvikova (5)

Veiksmo nestokojusiose Brazilijos GP lenktynėse triumfavo Maxas Verstappenas, paskutiniuose metruose...

„Snapchat“ įkūrėjo sesuo pristatė garsinės erotikos svetainę (3)

Caroline Spiegel nesivaržo kalbėti apie seksą . 22-ejų metų verslininkė ir jaunesnioji...

Kuzminskas ir Kalnietis – vieni pagrindinių „Lokomotiv“ pergalės kalvių (5)

Iš Graikijos į Rusiją persikėlęs Mindaugas Kuzminskas sėkmingai debiutavo Vieningosios lygos...