Dažnas Lietuvos senolis jaučiasi vienišas, neįvertintas, o kartais - net nustumtas į šalį jauno, perspektyvaus ir energingo jaunimo, pamirštančio, jog seni žmonės tą atskirtį labai jaučia ir neretai net gėdijasi savo senatvės. Tačiau tik ne ponia Janina. Smulkutė, žvitri ir greita it gazelė moteris savo pavyzdžiu įrodo, jog net būdama 75 –erių, ji vis dar jaučiasi labai reikalinga, mielai su aplinkiniais dalijasi savo patirtimi ir it mažas vaikas džiaugiasi kiekviena nugyventa diena.
Janina Petkevičienė
Janina Petkevičienė

Kuo taps užaugusi, žinojo nuo vaikystės

Ponia Janina žurnalistų laukia paruošusi gausias namines vaišės, uždegusi kvapnias žvakes ir skoningai papuošusi stalą gyvomis gėlėmis. Ji sukasi it vijurkas, kaičia kavą, krauna į lėkštę gardžius kotletus ir ragina vaišintis. Taip pat pasakoja ir savo gyvenimo istoriją. O pasakoti tikrai yra ką – be šios moters, gyvenimas Kėdainiuose turbūt būtų vargiai įsivaizduojamas: 45 – erius savo gyvenimo metus ji išdirbo Kėdainių ligoninėje, o pastarąjį dešimtmetį - Kėdainių bendruomenės socialiniame centre. Čia moteris rūpinasi dokumentais tų, kuriems būtinas neįgalumas bei specialieji poreikiai. „Apsilankiusi „Sodroje“, ne kartą išgirstu nuostabos kupinus klausimus – kaip gali būti, kad mano darbo stažas 55 – eri metai ir aš net nesiruošiu keliauti užtarnauto poilsio“ – kvatoja ponia Janina.

„O ką gi aš namie veikčiau? Geriau, kol sveikata ir, žinoma, darbdaviai leidžia, padėsiu žmonėms“. Vargingoje, mokslo nebaigusių, tačiau savo atžalas mylėjusių tėvų priežiūroje augusi mergaitė, nuo trejų metų nešiodavosi metalinį švirkštą ir „gydydavo“ visus, kas po ranka pakliūdavo. Augant, jos svajonė tapti medike nemažėjo, priešingai, - Janina įstojo krimsti būtent medicinos mokslų. Ištekėjo, susilaukė dviejų sūnų ir... visiškai atsidavė darbui.

„Jei kiti kartais padejuodavo, kad pamaininis darbas ligoninėje sunkus ir varginantis morališkai, tai - man priešingai, - stengiausi būti visur, kur esu reikalinga, padėdavau kartais net ir daugiau nei priklausydavo“ – prisimena ji. Ne kartą Janina yra davusi kraujo. Moteris sako, jog visuomet sulaukdavusi ir vyro, vaikų ir vaikaičių palaikymo. Šiandien ji didžiuojasi trimis vaikaičiais ir dviems provaikaičiais, kurie vis paklausia, kada ta „baba“ į pensiją išeis ir skirs daugiau laiko jiems. Bet Janina sustoti neketina.

„Man gera padėti tiems, kam mano pagalba reikalinga. Beje, dažnai tai būna mano pačios puikiai visą gyvenimą pažinotas žmogus, kuris šiandien, užkluptas ligų, pats savimi pasirūpinti nebegali. O man noro ir sveikatos užtenka“ – šypsosi Janina ir sako apie pensiją bijanti net pagalvoti. Iki šiol dirba ir jos sutuoktinis – 74 –erių vyriškis sargauja.

Pensininkas - labiausiai patyręs darbuotojas

Beveik penkias dešimtis metų ligoninėje išdirbusios Janinos patirtis – neįkainojama - visuomet dirbusi medicininį darbą, ji ir šiandien gali naktį pakelta išvardinti, kokie vienos ar kitos ligos simptomai, apie ką byloja tyrimų rezultatai.

„Neteisinga medicinos seserį nuvertinti, neva ji nieko nežino ir nesupranta, mes juk visuomet su gydytojais kartu, dirbome it vienas kumštis ir vienas kitam padėdavome, palaikėme. Žinoma, operuoti aš negalėčiau, tačiau puikiai išmanau tiek ir apie visas ligas, tiek ir apie jų gydymą“ – pasakoja jaunatviškai atrodanti moteris ir atskleidžia savo energijos šaltinį – malda Dievui, tikėjimas žmogumi ir begalinis džiaugsmas kiekviena diena.

„Aš esu laiminga, man nieko netrūksta. Esu sveika, išgyvenau dar vieną nuostabų rytą, dieną. Vakare maldoje paprašysiu, kad Aukščiausiasis suteiktų dar vieną tokią pat, nes dar daug liko neatliktų darbų, esu įsipareigojusi prieš manimi tikinčius žmones ir jų nuvilti aš negaliu. Kas sutvarkys dokumentus, kas nuveš tegul ir jaunesnį, tačiau labiau pasiligojusį pas jam taip reikalingus specialistus? O vaistus kas suleis, galų gale, žmonės kone kas dieną prašo pagalbos - tai su vienu mediku suvesti, tai pas kitą užrašyti“ – sako ji, rodydama knygelę, kurioje surašyti svarbiausių žmonių ponios Janinos gyvenime kontaktai – medikų, socialinių darbuotojų, kunigų, giedotojų, laidotuvių organizatorių, geradarių, galinčių padėti ištikus bėdai ir dar daugelis kitų.

Knygelė nutrinta, nors Janina sakosi neseniai naują įsigijusi, tačiau akivaizdu, jog ir ši naudojama po keletą kartų per dieną. Beje, ši 75 – erių moteris dievina ne tik darbą, ji - aktyvi Kėdainių miesto renginių dalyvė, jos visur pilna. Žinoma, ji dalyvavo ir Labdaros ir paramos fondo „Viltis – Vikonda“ organizuotame šventiniame vakare, skirtame senjorams ir kasmet suburiančiame vis daugiau kraštiečių.

Senjorai svarbi mūsų visuomenės dalis

Koncerno „Vikonda“ valdybos pirmininkė, verslininkė Jolanta Blažytė, džiaugėsi, jog krašto senjorams jos dovanojamas renginys tampa gražia tradicija ir kasmet sulaukia vis didesnio susidomėjimo. „Lietuvoje, mėgstama daug kalbėti apie paramas, atliktus gerus darbus žmogui. Manau, kad svarbu ir reikšminga ne kalbos, o realūs darbai – joks žmogus švenčių laikotarpiu neturi būti vienas.

 Jolanta Blažytė
Jolanta Blažytė

Baltai padengtas stalas, kalėdaičiai, deganti žvakė ir, deja, šiandien dažnai vienišas senjoras – skausmingas vaizdas. Tad norisi kiekvieną jų, savo rankomis ir protu užauginusių mus, naują ir energingą kartą pakviesti pabūti kartu, susikaupti maldoje, pabendrauti ir bent taip išreikšti padėką ir pagarbą vyriausiems bendruomenės nariams“ – sako įvairių iniciatyvų mecenatė, verslininkė Jolanta Blažytė.

Advento metas – susikaupimo ir buvimo kartu laikas

Kaip pasakoja renginį organizavusio koncerno „Vikonda“ valdybos pirmininkės Jolantos Blažytės visuomeninė patarėja Nijolė Naujokienė, labdaros ir paramos fondo „Viltis – Vikonda“ daugelį metų organizuojami pasibuvimai yra labai laukiami mūsų krašto senjorų. Ji yra įsitikinusi, jog tokių renginių metu senjorų atmintyje atgyja visos gyvenimo dienos, kuriose sukaupta patirtis ir išmintis yra neįkainojamai vertingos kiekvienam iš mūsų, šeimai ir kraštui.

Nijolė Naujokienė
Nijolė Naujokienė

„Vis pamenu savo mamą, kuri, jau būdama solidžia senjore ir vos matydama, prieš Šv. Kalėdas man sakė – „Niekada taip aiškiai nemačiau nei dabar, kai niekur nebereikia skubėti, kai gyvenimas aprimęs, kai nusimeti nuo savęs visas nugarą slegiančias naštas, kurias tempei gyvenimo keliu. Tu man nieko nepirk, vaikeli, tu geriau pasikalbėki, pabūki su manimi. Tiesiog pabūki“. Tad ir turime būtent tokį šio renginio tikslą: pabūti, pabendrauti, padėkoti ir pasidžiaugti, jog esame kartu. Padėkoti tokioms garbioms senjorėms, kaip ponia Janina.

Jos šiluma ir noras padėti, mane, kaip ir kitus kėdainiečius, lydi tiek, kiek save pamenu. Ši moteris - it geroji fėja - visus gelbėjo ir prieš keturias dešimtis, ir prieš dvi dešimtis metų, ir šiandien. Neatsistebiu jos stiprybe ir gerumu. Meile žmonėms ir susikaupimu maldoje“ - gerų žodžių poniai Janinai negailėjo Nijolė Naujokienė.

Šventinį vakarą senjorus bendrai maldai pakvietė Šv. Jurgio parapijos klebonas kunigas Artūras Stanevičius. Visų širdis šildė vokalinio ansamblio „Amabile“ solistų atliekamos pramoginės muzikos programos „Baltas paukštis“ nuotaikingi kūriniai. Susirinkusius savo apsilankymu pagerbė ir Seimo narys Darius Kaminskas.

Užsakymo nr.: PT_76646005

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Pats sau barista: itališkas espresso namuose (4)

Ištroškote itališko espresso aromato namuose? Greitam, sodriam ir energingam ekstraktui išgauti...

Šviesios ir gausios Velykos – maisto idėjos, patarimai, receptai (2)

Artėja gamtos ir dvasinio prabudimo šventė – Velykos . Kaip papuošti šventinį stalą, ką...

Sanatorinis gydymas: kūno, judesio ir minčių harmonija

Grynas pušynų oras, ausį glostantys gamtos garsai, tyras mineralinis vanduo ir durpinis purvas –...

Pats sau barista: Japonijos kavos pamokos

Mąstant apie Japonijos kultūrą, kava nėra pirma į galvą šaunanti asociacija. Vis dėlto,...

Vaikų mityba namuose karantino metu: kaip išlaikyti balansą ir sveiką protą? (2)

Daugeliui vaikų karantino metu liekant namuose, tėvai susiduria su tokia kasdienybe, kuri juos...

Top naujienos

Peržengtos ribos: Kremlius atskleidė savo spalvas net tiems Europoje, kas norėjo kalbėtis su rusais (545)

Ambasados ištuštėjo, dvišaliai santykiai – ant griūties ribos. Beliko abipusiai kaltinimai,...

Radinys pajūryje prie Palangos: iš dangaus nukrito neatpažintas objektas – kas tai? (58)

Pajūryje, netoli Palangos , ties Nemirsetos laivų gelbėjimo stotimi aptikau smėlyje apipustytą...

JAV gyvenanti lietuvė savo kasdienybės nebemato be deimantų ir perlų: buvo nejauku užeiti į juvelyrikos parduotuves (11)

„Žodis juvelyrika daugeliui iš mūsų yra paslaptingas ir tik specialiomis progomis...

Į areną sugrįžę sirgaliai išvydo įtikinamą „Žalgirio“ pergalę ir sunkią Kariniausko traumą gynėjui lūžo du kaulai (40)

Utenos „Juventus“ (20/11) komandai viešnagė Kauno „Žalgirio“ arenoje susiklostė...

Dalia Vaitkutė-Šiaulienė | D+

Nida ruošiasi išskirtinei vasarai ir vilios naujienomis: atvers naują SPA viešbutį, restoraną, muziejų

Pernai vasarą lietuvių antplūdžiu besidžiaugęs pajūris panašaus scenarijaus tikisi ir šiemet,...

JAV po konflikto 12-mečio gimtadienio šventėje kilo susišaudymas, sužeisti 9 paaugliai (42)

Policijos teigimu, per gimtadienio šventę įvykusiame susišaudyme buvo panaudotas daugiau nei...

Aš ikona. Investicijos į nekilnojamąjį turtą: Bunkė svarsto apie dar vieną būstą pajūryje (12)

Antradienio laidoje "Aš Ikona" - apie investicijas į nekilnojamąjį turtą Lietuvoje. Kainoms...

Miglė Rakauskaitė | D+

Be Atlantidos egzistuoja ir dar vienas „prarastas“ miestas: vietinių papasakotos legendos užkariautojams susuko protą

Aukso geismas apima visas eras, rases ir tautybes. Net ir mažas aukso kiekis, atrodo, sužadina...

Pirmose Eurolygos ketvirtfinalio rungtynėse „Anadolu Efes“ sutriuškino „Real“ krepšininkus (1)

Antradienio vakarą prasidėjo Eurolygos ketvirtfinalio etapo kovos. Pirmosios akis į akį susidūrė...

Įvyko konfliktas su partneriu? Atminkite: šių dviejų frazių pykstantis sakyti nevalia (4)

Kai kolega pastato į šaldytuvą tuščią pieno butelį, mes kartais vien nusistebime. Daugių...