Išmaniausias Europos miestas, aukštųjų technologijų centrų telkinys, kuriame technologijos valdo apšvietimą, gatvių srautus, padeda rasti laisvas mašinų stovėjimo vietas, o gyventojai viena aplikacija gali pasinaudoti visomis viešosiomis paslaugomis – tokį Vilnių piešia konservatorių kandidatas į Vilniaus merus Dainius Kreivys. Buvęs šalies ūkio ministras teigia, kad ilgametes mokslo tradicijas puoselėjantis miestas turi kuo didžiuotis jau dabar, o nuoseklus darbas Lietuvos sostinę galėtų paversti tarptautiniu aukštųjų technologijų centru.
D. Kreivys
D. Kreivys
© Asmeninio albumo nuotr.

Ambicingo tikslo pasiekti gali padėti senos tradicijos

„Išmanusis miestas visų pirma yra aukštųjų technologijų miestas su atitinkama pramone ir tyrimų centrais. Vilnius turi kuo didžiuotis: turime puikų Gyvybės mokslų centrą, Fizinių ir technologijos mokslų centrą, miestas gali džiaugtis savo pasiekimais biotechnologijų bei fotonikos srityse. Todėl Vilnius turi visas galimybes pasiekti vieno iš, mano manymu, pagrindinių tikslų – tapti didžiuoju gyvybės ir fotonikos mokslų centru, kur šių sričių pramonė bei tyrimai žengtų koja kojon kurdami žymiai didesnę pridėtinę vertę nei kuria dabar. O tai užtikrintų gerai apmokamas darbo vietas ir aukštą miesto pragyvenimo lygį“, – įsitikinęs politikas.

Pats daugiau nei dešimtmetį versle praleidęs D. Kreivys mano, kad Vilnius yra pasidėjęs tvirtus pamatus šiam tikslui pasiekti. Tereikia labai aiškios politinės valios, kryptingai naudojamų išteklių, bei tvirto sutarimo tarp mokslininkų, universitetų bendruomenių ir verslo.

Išmanus miestas
Išmanus miestas
© Organizatorių nuotr.

„Man visuomet kyla klausimas, kaip Kopenhaga, kartu su Malme turinti vieną didžiausių pasaulyje biotechnologijų centrų „Medicon Valley“, pasiekė šiandieninę šlovę. Jį sukūrė šimtai biotechnologijų įmonių, kurios atlieka garsiausius pasaulyje mokslinius tyrimus.

Mūsų sostinė turi gilias mokslo tradicijas, besitęsiančias keletą dešimtmečių. Galime didžiuotis talentingais mokslininkais, kurie sukūrė galimybę Lietuvoje investuoti didžiulėms tarptautinėms įmonėms: „Thermo-Fisher Scientific“, „Teva“ ir kitomis. Turime mokslinius tyrimus komercializuojančia „Biotechfarma“, visą eilę daug žadančių nedidelių įmonių ir startuolių, turinčių didelį potencialą. Tą potencialą reikia vystyti“, – atkreipia dėmesį politikas.

Užsienio investuotojus pritraukia talentai

Siekiant Vilnių išgarsinti tarptautiniu mastu kaip aukštųjų technologijų centrą, būtina sustiprinti šių sričių profesionalų rengimą, sudaryti palankias sąlygas investuotojams, ir pagaliau įkurti aukštųjų technologijų parką – laisvąją ekonominę zoną, kurios Vilnius kol kas neturi. Dar vienas labai svarbus žingsnis – tarptautinės mokslo konferencijos, pritraukiančios dėmesį bei įtakingus mokslininkus bei įmones iš užsienio.

„Šiandien turime vieną iš tokių renginių – „Life Sciences Baltic“, kurios idėją beveik prieš dešimtmetį būdamas ministru atsivežiau iš Izraelio. Renginį išplėtus ir pavertus didžiausia kasmetine konferencija mūsų regione, būtų didelis stimulas užsienio investuotojams atvykti įvertinti Lietuvos ir Vilniaus daroma pažangą bei čia investuoti“, – įsitikinęs D. Kreivys.

Konferencija
Konferencija
© Organizatorių nuotr.

Politiko manymu, užsienio investuotojus labiausiai domina talentų skaičius mieste, tad čia reikėtų glaudaus Vilniaus savivaldybės bendradarbiavimo su universitetu. „Man asmeniškai yra tekę derėtis su ne viena kompanija, siekiant jas pritraukti į Vilnių. Pagrindinis klausimas – kvalifikuotų specialistų kiekis. Jų paruošimas yra turbūt kertinis komponentas, todėl galbūt reikėtų apsvarstyti stipendijų klausimą jaunimui, pasirinkusiam studijas atitinkamose srityse“, – mano TS-LKD kandidatas į sostinės merus.

Išmaniajame mieste – didesnis komfortas gyventojui

D. Kreivio teigimu, šalia aukštųjų technologijų reikėtų kalbėti ir apie išmanųjį miestą, kuris užtikrintų visiškai kitą komforto lygį sostinės gyventojams. Tokio miesto pavyzdžiu, anot politiko, galėtų būti Barselona, kur diegiama išmaniojo miesto strategija, apimanti gausybę sričių: nuo automobilių srautų daviklių padedančių valdyti transporto srautus, išmanių atliekų konteinerių, signalizuojančių, kada reikia šiukšles išvežti, užterštumo daviklių, stebinčių oro kokybę ar išmanaus apšvietimo mieste. Konservatorius pažymi, kad svarbiausia, jog visi šie išmaniųjų sensorių duomenys, kaip ir kita didžioji miesto duomenų dalis, yra atviri ir suteikiantys galimybę išmaniems startuoliams kurti inovacijas ir miestiečiams reikalingas paslaugas.

Vairuotojams itin patogi technologinė naujovė – apšvietimas, prisitaikantis prie transporto srauto. Atvykstant automobiliui, šviesos ryškumas suintensyvėja, pravažiavus – sumažėja. Tokie sprendimai padeda ženkliai sumažinti miesto išlaidas gatvių apšvietimui, ir jų, D. Kreivio teigimu, yra daugybė.

„Išmanus miestas – šiuolaikiškas miestas, kurio gyventojai gali bet kuriuo laiku pasitikrinti triukšmo, užterštumo lygį, esantį kaimynystėje. Miestas, kuriame, naudodamasis aplikacija, gali matyti netoliese esančias laisvas automobilio parkavimo vietas, o transporto srautai valdomi esamuoju laiku, kuomet davikliai surenka duomenis, pagal kuriuos reguliuoja šviesoforų veikimą. Visas pasaulis juda šita kryptimi, ir manau, kad Vilniui čia dar yra kur pasistengti“, – kalba kandidatas į Vilniaus merus.

Išmanus miestas
Išmanus miestas
© Organizatorių nuotr.

Ne mažiau svarbus išmaniojo miesto atributas – vilniečio kortelė, leidžianti susitvarkyti daugybę reikalų naudojantis viena aplikacija. Ji galėtų pasitarnauti registruojant atžalas į darželį, sprendžiant visus su savivaldybe susijusius klausimus net neužeinant į ją, nuomojantis paspirtuką ar dviratį, mokant už komunalines paslaugas ir net dalyvaujant miesto valdyme.

„Man labai svarbi vilniečių nuomonė ir įsitraukimas svarstant svarbiausius miesto klausimus. Todėl viena pagrindinių mano idėjų – vilniečio kortelė, kuri suteiktų ne tik visą eilę paslaugų ir nuolaidų, bet ir leistų vilniečiui dalyvauti sprendžiant esminius sostinės klausimus“, – tvirtina D. Kreivys.

Permainoms pasiekti nereikia didelio biudžeto

Siekiant Vilnių paversti išmaniuoju miestu, svarbiausias pirmasis žingsnis būtų paskirti inovacijų vadovą, kuris su savo komanda būtų atsakingas už išmanaus miesto strategijos sukūrimą ir įgyvendinimą.

„Nuo talentų, kurie gali įgyvendinti pokyčius, priklauso viskas. Mano manymu, vietos optimizuoti savivaldybės valdymą, nedidinant personalo skaičiaus, bet perskirstant funkcijas ir sudėliojant kiek kitokią struktūrą, tikrai yra“, – svarsto politikas.

Anot D. Kreivio, išmanieji sprendimai nereikalauja milžiniškų išlaidų, ir yra atsiperkantys. „Be abejo, išmanaus transporto sensorinė sistema kainuoja, bet jei skaičiuosime socialinius kaštus, kiek miestiečiai iš to gaus naudos, kiek mažiau sudegins kuro, kiek efektyviau miesto žmonės galės išnaudoti šį laiką – atsiperkamumas yra pakankamai aiškus. Išmanus miestas yra nauda tiek miestiečiams, tiek savivaldybei, kuri diegia sprendimus, nes tie pinigai grįžta“, – įsitikinęs buvęs ūkio ministras.

Jo teigimu, dalį šių projektų galėtų finansuoti savivaldybė, dalį – Europos Sąjungos fondai, tarptautinės finansinės institucijos. Reikėtų apsvarstyti ir galimybę sukurti Vilniaus investicijų fondą, kuris pritrauktų lėšas iš stambių tarptautinių institucijų.

„Jei savivaldybė į tokį fondą įdėtų apie 50 mln. eurų, galima tikėtis, kad fondo dydis išaugtų iki pusės milijardo eurų. Tai būtų puikus finansavimo šaltinis ne tik įvairiems išmanaus miesto projektams finansuoti, bet ir įvairiems infrastruktūriniams projektams, kurie atsiperka“, – įsitikinęs ilgametę patirtį versle turintis D. Kreivys.

„Be to, Vilniečiai sumoka daugiausiai mokesčių. Todėl vien jau dėl šios priežasties už juos turi gauti pačias geriausias paslaugas“, – sako kandidatas į Vilniaus merus.

Užsakymo nr.: PT_79461689

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

D. Kreivys: Vilnius turi galimybę pritraukti milijardą eurų investicijų – ką su šia suma būtų galima nuveikti (136)

Mokyklų koridoriuose atitvertos klasės, neišbaigti planuoti gyvenamieji mikrorajonai, kuriuose už...

D. Kreivys: Vilniaus poliklinikos turėtų aptarnauti taip greitai ir kokybiškai, kaip privačios klinikos (274)

„Ligos diagnostika ir gydymo paskyrimas per vieną dieną – tokiu šūkiu puikuojasi kai kurios...

Dainiaus Kreivio rinkiminės programos pristatymas: kaip Vilnių paversti sveiku miestu (171)

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) kandidatas į Vilniaus miesto merus...

D. Kreivys: vilniečių sugaištamą laiką spūstyse galima sumažinti perpus (43)

Didžiausios šiandieninės sostinės problemos, vilniečių manymu, yra susijusios su transportu....

Pritaria Vilniaus tramvajaus idėjai: svarbiausia – tvirta valia (87)

Vidutiniškai 48 min. kasdien eismo spūstyse praleidžiantys vilniečiai šiuos nepatogumus turės...

Top naujienos

Aplankė vieną uždariausių pasaulio valstybių: pažįstamiems buvo sunku patikėti, kad ten keliauju (130)

„Welcome to Arabia! “, – karts nuo karto išgirstu iš nuoširdžiai besišypsančių...

Tikra legenda, kuri aikštėje lietuvius skriaudė, o už jos ribų – glostė laida „Krepšinio zona“ (53)

2020-ieji krepšinio pasauliui prasidėjo tiesiog tragiškai: po ilgamečio NBA komisaro Davido Sterno...

Giedrius Drukteinis

Du būdai, kaip mums atsikratyti nepakantumo svetimam turtui ir sėkmei (3)

Kai išmintingi žmonės pradeda kalbėti apie Lietuvos visuomenės problemas, greitai galima...

Birutė Navickaitė pakliuvo į absurdišką situaciją: neturėdama vairuotojo pažymėjimo ir automobilio pradėjo gauti baudas (70)

Palangiškė Birutė Navickaitė sako, kad sunku ir patikėti, į kokią absurdišką situaciją ji...

Orai: naujas ciklonas atneš eilinę kritulių bangą (2)

Šiandien prie mūsų krašto iš vakarų priartės naujas Atlanto ciklonas. Vakariniuose rajonuose...

Darželyje sriuba apsipylusi trimetė patyrė antro laipsnio nudegimą: mama netiki darželio direktorės versija (346)

Į darželį trimetę dukrą nuvedusi mama nė neįtarė, kad po kelių valandų su ja dėl patirto...

Stilistė papasakojo, į ką reikia atsižvelgti renkantis džinsus: viena detalė gali sugadinti visą įvaizdį (42)

Jei paprašytume jūsų įvardinti pagrindinį spintos drabužį, kas tai būtų? Mes nemirktelėję...

Lietuvis sukūrė už širdies griebiantį vaizdo klipą apie Bryantą (92)

Lietuvis Giedrius Šiškovas , interneto platybėse žinomas „Gidranity“ pseudonimu, sukūrė už...

Kameros įamžino neįtikėtiną vairuotojų žioplumą: situacijos primena veiksmo filmus (10)

Pašalinė veika prie vairo ir išsiblaškymas neretai vairuotojams sukelia nemažai streso, kai...