Kiekvieno žmogaus namuose atsiranda nepanaudojamų ar pasibaigusio galiojimo vaistų. Lietuvos įstatymai reglamentuoja, kad vaistinės privalo iš gyventojų nemokamai priimti naikintinus vaistinius preparatus. Vis tik kalbinti ekspertai pripažįsta, kad nors žmonių sąmoningumas didėja, tačiau vis dar didelė dalis gyventojų nežino ar nenori žinoti, jog Lietuvoje veikia atskira vaistų atliekų surinkimo sistema ir vaistų atliekas privalu atskirti nuo mišrių komunalinių atliekų.
© Adobe Stock

Grėsmė sveikatai ir gyvybei

Vaistai yra laikomi specifine atlieka dėl jos galimo neigiamo poveikio aplinkai, žmonėms bei gyvūnams. Išmetant vaistus kartu su mišriomis komunalinėmis atliekomis kyla didelė grėsmė, kad juos gali suvartoti gyvūnai ar, pavyzdžiui, benamiai asmenys.

„Dažnu atveju yra išmetami tie vaistai, kurių vartojimo terminas jau yra pasibaigęs. Juos suvartojus, ypač nenustatytomis dozėmis, keliama grėsmė žmonių ar gyvūnų sveikatai ir net gyvybei“, – įspėja pavojingų atliekų tvarkymu užsiimančios įmonės „Toksika“ komercijos vadovas Lukas Andronavičius. Pasak jo, dėl šios priežasties vaistai turi būti atskirti nuo mišrių komunalinių atliekų ir tvarkomi atskiru srautu, tačiau tam reikalingas atsakingas pačių gyventojų požiūris į atliekas ir jų rušiavimą.

Be to, vaistų negalima mesti į bendruosius konteinerius dar ir dėl to, kad juose esančios cheminės medžiagos lengvai patenka į aplinką, užteršia dirvožemį ir gruntinius vandenis. Tai, savo ruožtu, kylia pavojų ir vandens gyvūnijai, pavyzdžiui, žuvims.

Vaikas ir vaistai
Vaikas ir vaistai
© Shutterstock

Priešingai nei dalis kitų atliekų, pavyzdžiui, plastiko, stiklo ar popieriaus, kurias neretai gyventojai išmesta į bendruosius komunalinių atliekų konteinerius, vaistai nėra išrūšiuojami komunalinių atliekų tvarkytojų. Taip jie patenka į komunalinių atliekų sąvartyną, kur daugelį metų yra deponuojami.

Tarp nerūšiuojančių – ir įmonės

Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centro (VAATC) aplinkosaugos specialistas Marius Banaitis pastebi tendenciją – žmonės yra linkę kaupti pasibaigusio galiojimo ir netinkamus vartoti vaistus namuose.„Kaupimas yra gajus – dažniausiai gyventojai samprotauja, kad tam tikrų vaistų jiems gali prireikti ateityje, todėl neskuba jų išmesti. Kadangi vaistai neužima daug vietos, taip, bėgant metams, jie vis kaupiasi gyventojų stalčiuose“, – pasakoja M. Banaitis.

Aplinkosaugos specialisto teigimu, žmonės apskritai nėra linkę atskirai atsikratyti medikamentais, mat per kelerius metus VAATC yra priėmusi iš gyventojų tik kelis kilogramus vaistų. „Didelių kiekių vaistų nesame matę“, – sako M. Banaitis.

Pasibaigusio galiojimo vaistai: kodėl negalima mesti į šiukšlių dėžę ir kaip jais atsikratyti?
© DELFI / Domantas Pipas

L. Andronavičius pastebi, kad neteisingai vaistų atliekas šalina ne tik gyventojai, bet ir įmonės. Pašnekovo teigimu, neretai pasitaiko atvejų, kai gydymo paslaugas teikiantys privatūs medicinos kabinetai, odontologijos kabinetai vaistais atsikrato kartu su mišriomis komunalinėmis atliekomis.

VAATC atstovas M. Banaitis tokią žmonių elgseną aiškina tuo, kad visi žmonės ieško patogumo, šiuo atveju – galimybės patogiai atsikratyti vaistais. „Šioje vietoje reikėtų šviesti žmones ne tik apie žalą, kuri gali būti padaryta vaistus metant į bendruosius konteinerius, bet ir aiškiau ženklinti vietas, kuriose jie gali palikti vaistus, pvz. vaistinėse ar kitose prekybos vaistais vietose“, – sako M. Banaitis.

Vaistai yra surenkami vaistinėse

Netinkami ar pasibaigusio galiojimo vaistai iš žmonių yra surenkami vaistinėse. „Gyventojai vaistų atliekas nemokamai gali pristatyti į visas Lietuvoje veikiančias vaistines. Taip pat, vaistų atliekas už atskirą mokestį galima perduoti licencijuotiems farmacinių atliekų surinkėjams ir tvarkytojams“, – informuoja L. Andronavičius.

Vaistai
Vaistai
© Adobe Stock

Yra ir kitas pasirinkimas – vaistus galima taip pat atvežti į didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles, kuriose yra įrengtos specialios talpos pavojingoms atliekoms.

Vis dėlto maisto papildams galioja kitokios utilizavimo taisyklės – jų nešti į vaistines nereikia. Remiantis Lietuvos higienos normomis, maisto papildai yra priskiriami maisto produktams, tad išėmus iš pakuočių juos reikėtų išmesti į buitinių atliekų konteinerį, o pačias pakuotes atitinkamai išrūšiuoti į plastiko arba popieriaus konteinerius.

Užsakymo nr.: PT_79826589

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Dėl 100 tūkst. ryžosi ekstremaliam eksperimentui: žmogaus protui tai per žiaurus išbandymas haliucinuoti pradėjo jau 3 parą (26)

Richas Alati tegalvojo apie šešiaženklę sumą. Kad ją laimėtų, jam tereikėjo ištverti 30...

Pagrindinis priekaištas Skverneliui: ką jo vietoje darė Grybauskaitė (239)

Į prezidentus kandidatuojantis Saulius Skvernelis teigė nematąs priežasčių, kodėl turėtų...

(Ne)Grįžtu. Apie tradicijas mirusįjį šarvoti lovoje ir emigracijoje palaidotus lietuvius (22)

Kai kurie nė neketina grįžti iš emigracijos, kiti apie tai svajoja dešimtmetį, o dar kiti...

Lietuviai aplankė Čingischano tėvynę: nuolat žudęs, prievartavęs ir plėšęs kitas tautas, šiandien jis vis tiek garbinamas (92)

Mongolija savo didžiūnų išmintį šiandien gerbia kur kas labiau, nei jų užkariavimus. Šalyje...

Kaltinimų dėl neva išsigalvoto neįgalumo sulaukusi Antonovienė pratrūko: tik retas žino, kokią kainą moku už sportą (65)

„Mafijos tėvu“ vadinamo Vido Antonovo žmona Rima neseniai ir vėl atsidūrė dėmesio centre....

Miestietis laimingas pabėgęs į ekologišką vienkiemį, kuriam valdininkai net nesuteikia adreso (2)

Jei kadaise kauniečiui Tomui Didžiuliui kas būtų pasakęs, kad jis, tikras miesto vaikas, augęs...

Atleisk ir pamiršk: kaip išsilaisvinti iš pykčio, pagiežos ir skausmo (1)

Būti visada nuolankiam, priimti viską, kaip yra, ir laukti, kol likimas visas problemas išspręs...

„Nevėžio“ stratego apmaudas ir saviškių neatpažinęs Šaras: kai kurie nebūtų patekę net į dublerius (2)

Nuožmi kova iki paskutinių lemiamo ketvirčio sekundžių ir dramatiška Kauno „Žalgirio“...

Lietuvis per mėnesį uždirba 4 tūkst. eurų: jo išskirtinis talentas stebina pasaulį (82)

„Mes pradėjom nuo nekilnojamojo turto, o dabar jau esame gana gerai įsitvirtinę ir tarptautinio...

Marietje Schaake. Ar patikėsite „Facebook“ interneto kontrolę?

Praėjusių metų balandį, kai 34 technologijų kompanijos paskelbė dalyvaujančios...