Kai kurie ūkininkai skundžiasi žemomis pieno supirkimo kainomis ir teigia, kad pragyventi iš to sunku. Vis dėlto būdų išspręsti ūkininkų problemas ieško tiek Žemės ūkio ministerija, tiek Europos Sąjunga.
Lithuanian Minister of Agriculture Virginija Baltraitienė
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė DELFI pasakojo apie pieno ūkių sektoriaus problemas ir tai, kaip galima būtų padėti ūkininkams.

- Kaip sprendžiamos pieno ūkių problemos Lietuvoje?

- Mes visada esame už ūkininkų klausimų sprendimą, bet juos spręsti turime civilizuotai ir su žemdirbių savivaldos organizacijos. Trečiadienį turėjome pasitarimą su kooperatyvų nariais, ūkininkų sąjunga, bendrovių asociacija, pieno gamintojų asociacija. Sprendėme klausimus, susijusius su Europos paramos padalinimu. Taip pat sprendėme, kaip padėti kooperatyvams, kad jie stiprėtų, ką daryti, kad didėtų pieno supirkimo kainos.

Turime pripažinti, kad pas mus ūkių struktūra yra visai kitokia negu kitose šalyse, yra labai daug smulkių ūkių, apie 70 proc. ūkių turi 6-8 karves. Kaina yra per maža, ji mažesnė negu Europos vidurkis, todėl ne be reikalo gavome paramą ir iš Europos trigubai didesnę negu pagal pagamintą kiekį priklausytų. Dabar tariamės, kad lygiai tokią pat dalį gautume ir iš Vyriausybės, iš valstybės biudžeto. Kad bent jau ūkininkai išeitų iš šios situacijos, prieš naujuosius metus padengtų įsiskolinimus, susimokėtų už trąšas, degalus, atsiskaitytų su bankais. Stengėmės kartu spręsti problemą ir padėti.

- Kokie pagrindiniai sprendimai ar vizijos buvo priimti pasitarime?

Kalbėjome apie paramos paskirstymą, kad padengtųme bent dalį nuostolių dėl žemų pieno kainų. Buvo labai arši diskusija. Dauguma pasisakė, kad pagal pagaminto pieno kiekį paskaičiuoti, kiek vienam litrui galime skirti imant nuo sausio mėn. iki rugsėjo mėn. Tokiu principu parama buvo skirstoma ir praeitais metais. Kooperatyvai norėtų, kad kooperatyvų nariams būtų daugiau paramos, mes irgi siūlėme, kad galbūt kažkokią dalį iš voko daugiau mokėti, bet kitos asociacijos nesutinka, todėl buvo priimtas sprendimas, kad visiems pagal pagaminto pieno kiekį vienodai išmokėti paramą.

Kaip padėti kooperacijai turime žiūrėti iš kitų šaltinių, kad skatintume žmones kooperuotis, kad jie jaustų, kad kooperatyvas turi didelę derybinę galią ir kad tai yra valstybės strategija, kad kuo daugiau ūkių būti kooperuoti ir ne tik, kad pieną surinktų ir parduotų, bet ir perdirbtų.

- Vienas iš būdų padėti smulkiems ūkiams – skatinti, kad jie jungtųsi į kooperatyvus?

- Svarbu, kad jie kooperuotųsi. Jeigu nesijungia, mes sakome, kad turėtų ne tik pieną primelžti ir parduoti, bet ir patys gaminti produkciją. Yra papildoma parama, jeigu tu turi visą maisto grandinę: pats pamelži pieną, jį perdirbi ir parduodi ūkininkų turgeliuose. Tai vienas iš mūsų strategijos tikslų, kaip padėti smulkiems ūkiams, nes vien tas, kad duodi kelis šimtus eurų, žmogus labai greitai išleidžia, tai nedidina smulkių ūkių gyvybingumo. Smulkūs ūkiai išlaiko kaimų gyvybingumą, jeigu jų neliktų, žmonių kaime dar labiau sumažėtų.

- Ar yra daug ūkių Lietuvoje, kurie rūpinasi pienu nuo karvės iki stalo?

Yra ir labai smulkių ūkių, kurie turi 2-3 karves, žinome, kad net eilės stovi, kad gautų pagamintą sūrį, sviestą, grietinę pardavinėjamus ūkininkų turgavietėse. Tie žmonės, kad ir iš kelių karvių sugeba kurti pridėtinę vertę ir pragyventi. Jeigu tik pamelši trijų karvių pieną, per dieną primelši 60-70 litrų ir jį parduosi už 10 euro centų, tuomet kartais ne papildomų pajamų gauni, o iš kažkokių kitų pajamų karvę išlaikai.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Pajudėjo ledai dėl naujo „Akropolio“ statybų prie Vingio parko (109)

Panašu, kad po beveik dešimtmečio nežinios netrukus gali pajudėti naujo „Akropolio“ prie...

Sukėlę paniką skuba pasiteisinti – Vaiko teisių apsaugos tarnyba tikslina informaciją dėl vaikų palikimo pas senelius (245)

Ketvirtadienį apie naują vaikų palikimo pas senelius tvarką paskelbusi Valstybės vaiko teisių...

Prezidentūrą papildė dar du patarėjai: baigta formuoti vidaus politikos grupė (1)

Pirmadienį darbą Prezidentūros Vidaus politikos grupėje pradėjo teisininkė Rėda...

Rusija Arktyje dislokavo S-400 raketų sistemas (38)

Rusija Arktyje esančiame Naujosios Žemės salyne dislokavo raketų sistemas S-400 , skelbia...

Arūnas Valinskas prisiminė sunkią savo ligą: ne kartą buvo, kad vakare su palatos draugu kalbiesi, o ryte jį randi užklotą (21)

Darganą pirmadienio rytą Vilniaus Katedros aikštėje buvo pristatytas „Vienos kėdės...

Nematytame įraše tėvą išvydęs Ronaldo prapliupo ašaromis: jis nepamatė, ką pasiekiau (2)

Pasaulio futbolo žvaigždė Cristiano Ronaldo netikėtai stipriai susijaudino, kai televizijos...

Sudrausminusi vaiką mušančią mamą sulaukė pasmerkimo feisbuko grupėje: kokioje visuomenėje gyvename? (65)

Praėjusią savaitę su dukryte laukėme eilėje pas gydytoją , šalia sėdėjo ir kitos mamos su...

Lietuvė mokslininkė iš Dublino: vaistai nuo vėžio yra, tačiau yra kita bėda (110)

Būtent paankstinti vėžio aptikimą – pagrindinis tikslas tyrimų, kuriuos atlieka dr. Živilė...

Gyvai / Netobulos. Agnė Grigaliūnienė: mes linkę gyventi stambumo neigime

Renginių ir komunikacijos agentūros bendraturtė, laidų vedėja, aktyvi visuomeninkė Agnė...

Patikrinome, ką vilniečiai veikia ryte automobiliuose: vaizdas kelių policijai nepatiktų (159)

Kasmet Lietuvoje tūkstančiai vairuotojų sulaukia baudų dėl to, kad naudojasi mobiliaisiais...