Skaitmeninės technologijos, robotizacija ir dirbtinis intelektas keičia ir dar gerokai keis darbo rinką. Galvojantys apie ateities profesijas skuba rinktis ir ugdyti robotikos, nanotechnologijų, 3D spaudos, biotechnologijų, virtualios realybės ir kitoms sritims reikalingus techninius įgūdžius. Tačiau darbdaviai primena nepamiršti ir kiek kitokių gebėjimų: didžiausio į profesinę industriją orientuoto socialinio tinklo „LinkedIn“ duomenimis, 57 proc. verslo lyderių teigia, kad vadinamieji „minkštieji“ įgūdžiai (angl. soft skills) jiems yra svarbesni.
Studentai
Studentai
© Organizatorių nuotr.

Tarp labiausiai pageidaujamų „minkštųjų“ įgūdžių išsiskiriama lyderystė, projektų valdymas, gebėjimas komunikuoti bei dirbti komandoje, valdyti laiką, priimti strateginius sprendimus. Šie gebėjimai dažniausiai ugdomi ruošiant marketingo, pardavimų, verslo, vadybos, strateginio bei organizacijų valdymo ir panašių profesijų specialistus. Kodėl ketvirtosios pramonės revoliucijos ir technologijų amžiuje taip reikalingi šie specialistai ir kodėl jie išliks geidžiamiausių darbuotojų viršūnėje?

Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) Verslo vadybos fakulteto (VVF) dekanė prof. dr. Jelena Stankevičienė paaiškina – kol automatizuotos mašinos ir robotai perima didžiąją dalį fizinių ir rutininių darbų, užduotys, kurios paliekamos žmonėms, daugiausiai remiasi „minkštaisiai“ įgūdžiais. „Studijuojant verslo programas daug dėmesio skiriama socialinių įgūdžių lavinimui. Tokie gebėjimai kaip darbas komandoje, viešasis kalbėjimas, lyderystės, projektų valdymo, kritinio mąstymo, problemų sprendimo, planavimo ir laiko valdymo gebėjimai kartu su ekonominių ir finansinių procesų supratimu tinkami įvairiose pramonės šakose, todėl lengviau prisitaikoma prie ateities pokyčių, paprasčiau pereinama iš vieno verslo sektoriaus į kitą“, – sako J. Stankevičienė.

Technologijų įsigalėjimas beveik visose srityse sukūrė daug naujų darbo vietų ir jos nėra vien tik susijusios su techninėmis specialybėmis. „Technologijų bumo padariniai – spartus darbo vietų, susijusių su klientų aptarnavimu, marketingu, pardavimais, augimas. Klientų radimas, tikslingas pasiekimas, sėkmingas sandorio sudarymas, ryšių išlaikymas bei vartotojo pasitenkinimo užtikrinimas yra esminiai sėkmingo verslo aspektai. Be vadybinės grandies šie procesai neįsivaizduojami. Bet kuri nauja technologija ar inovacija pati savaime bus bevertė, jei nebus komercializuota, tinkamai pateikta, pristatyta investuotojui ar vartotojui. Reikalingi žmonės, kurie tarpininkautų tarp technologijų kūrėjų ir jų naudotojų, supažindintų su vykstančiomis ir artėjančiomis naujovėmis, permainomis“, – akcentuoja VVF dekanė.

VGTU Verslo vadybos fakulteto (VVF) dekanė prof. dr. Jelena Stankevičienė
VGTU Verslo vadybos fakulteto (VVF) dekanė prof. dr. Jelena Stankevičienė
© Organizatorių nuotr.

Vis daugiau su technologijų plėtra ir inovacijomis susijusių įmonių suvokia, kad patys kūrėjai negali tinkamai atlikti „minkštųjų“ įgūdžių reikalaujančių darbų ir valdyti procesų. O tiems, anot J. Stankevičienės, kurie dar to nesupranta, dažniausiai tenka skaudžiai pasimokyti: „Per daug dažnai dideli ir svarbūs projektai žlunga vien dėl netinkamos vadybos, menkų lyderystės įgūdžių ar prasto komunikacijos tarp komandos narių valdymo. Laimi tos įmonės, kurios investuoja į gerus ir tinkamai pasirengusius vadybininkus, projektų vadovus ir kitus specialistus.“

Pasaulio ekonomikos forumo prognozės rodo, kad ateinančiasi dešimtmečiais darbo vietų skaičius labiausiai augs verslo ir finansų bei valdymo ir pardavimų srityse. „LinkedIn“ 2018 m. sudarytas labiausiai reikalingų profesijų sąrašas taip pat skelbia, kad šalia technologinių profesijų populiarumo viršūnėje išlieka ir į bendravimą su klientais orientuotos profesijos – marketingas, pardavimai, vadyba, strateginis valdymas.

„Visame pasaulyje FAME (finansų, apskaitos, vadybos ir ekonomikos; angl. finance, accounting, management and economics) grupės studijų programos yra vienos populiariausių. FAME grupės studijų programos apima ekonomiką, finansų valdymą, žmogiškųjų išteklių valdymą, rinkodarą ir marketingą, verslininkystę, verslo analitiką, verslo logistiką, strateginį valdymą ir kt. Į šiais programas išlieka didžiausi stojimo konkursai. Pagrindinės to priežastys – verslo studijos paliečia visas gyvenimo ir darbo sritis, atveria itin plačias galimybes ir įvairius karjeros kelius, šių profesijų atstovai visada yra geriausiai apmokamų profesijų sąraše“, – užtvirtina VGTU Verslo vadybos fakulteto dekanė.

Užsakymo nr.: PT_78590355

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Pablo Escobaro našlė: buvau paralyžiuota iš baimės ir kaip moteris, ir kaip mama (20)

„Nesu tikra, ar Pablas mirdamas suvokė, kiek iš tikrųjų žalos padarė. Dabar paprašyčiau jo,...

Nufilmuota: Rusijos ir JAV pajėgos aiškinasi santykius Sirijoje (150)

Viename iš Sirijos kelių buvo nufilmuotas incidentas, įvykęs tarp Rusijos ir JAV šarvuotų...

Kraupiai nužudytos Strazdauskaitės byla – baigta: pusbroliai savo kaltę pripažįsta tik iš dalies (122)

Kauno apygardos teismas penktadienį baigė nagrinėti didelio atgarsio sulaukusią jaunos...

Piktnaudžiaujate aikštele prie namų? Jūsų automobilis gali būti konfiskuotas (252)

Prie namų laisvos vietos automobiliui pastatyti nerandantys miestiečiai gali kaltinti...

Viceministras: šiuo metu Lietuvoje yra apie 100 žmonių, su kuriais kasdien bendraujama dėl koronaviruso

Lietuvos sveikatos apsaugos sistemos viceministras Algirdas Šešelgis informavo, kad šiuo metu...

„Baskonia“ vedlys gyrė Ulanovą ir pliekė išsiblaškiusius saviškius: gynėmės tik 28 minutes (3)

Vitorijos „Baskonia“ (9/16) strategas Duško Ivanovičius po pralaimėjimo 60:74 Kauno...

Tyrimas parodė, kokį būstą renkasi Kauno ir Vilniaus gyventojai: poreikių skirtumas – didžiulis

Vieta, vieta ir dar kartą vieta – taip dažnai įvardijami esminiai būsto pasirinkimo...

Aktorė Emilija Latėnaitė-Bieliauskienė pažėrė argumentų, kodėl skiepija savo vaiką: nenoriu, kad jis patirtų tai, ką teko išgyventi man

Ar tikrai visuomenės primestomis normomis ir skiepų nauda tiki tik „avys“? Sėkmingi, protingi...

Nuo koronaviruso mirė vesti besiruošęs jaunas kinų gydytojas (13)

Nuo koronaviruso mirė epidemijos protrūkio epicentre Uhane dirbęs 29-erių gydytojas. Jis tapo...