Stichinės nelaimės kartais gali atverti netikėtas galimybes. Tai gali patvirtinti Šilalės rajone, Laukuvoje registruotos UAB „Medjoketa“ direktorius Kęstutis Bagdonas. Prieš du dešimtmečius Lietuvoje prasiautęs uraganas lėmė, kad įvairias miškų ūkio paslaugas teikianti įmonė išplėtė savo veiklą, o pasinaudojusi miškininkams teikiama parama toliau plečia veiklą ir įsitvirtina savo sektoriuje.
Miškai
Miškai
© Aplinkos ministerijos nuotr.

Įsigijo naujutėlaitę medkirtę

Kaip visko pradžią K. Bagdonas mini 1999-uosius. Tų metų pabaigoje Lietuvą nusiaubė uraganas „Anatolijus“, pridaręs didelių nuostolių, be viso kito – išvertęs gausybę medžių.

„Tada urėdijoms reikėjo skubios pagalbos tvarkant stichijos padarinius. Mes buvome vieni iš tų, kurie nutarė padėti. Pamenu, įsigijome ir specialios technikos. Tuo metu atrodė, kad ji tinkama, tačiau laikui bėgant supratome, kad taip nėra. Svarbiausia problema buvo pernelyg mažas darbo našumas“, - prisimena bendrovės vadovas.

Metams bėgant bendrovė savo lėšomis keitė seną techniką modernesne ir našesne. Lūžio tašku tapo 2019-ieji, kuomet „Medjoketa“ pasinaudojo Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) parama ir įsigijo naujutėlę medkirtę.

„Savaime suprantama, kad nauja ir gera technika kainuoja brangiai. Kalbame net ne apie dešimtis, o šimtus tūkstančių eurų. Mums vieniems patiems tai būtų buvusi neįmanoma misija, todėl galiu tik pasidžiaugti, kad šioje vietoje pagelbėjo NMA“, - sako K. Bagdonas.

Jo vadovaujama įmone teikė paraišką pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos (KPP) priemonės „Investicijos į miško plėtrą ir miškų gyvybingumo gerinimą“ veiklą „Parama investicijoms į miškininkystės technologijas“ ir gavo maksimalią – beveik 100 tūkstančių eurų dydžio paramą.

Paraiškos pildymas – joks ne baubas

Pasak K. Bagdono, šiandien turima technika nuo eksploatuotos anksčiau skiriasi kaip diena ir naktis. Naujoji medkirtė atlieka visas reikiamas funkcijas nuo medžio nukirtimo iki supjovimo bei surūšiavimo. „Tai šiuolaikinis, tvarus, modernus ir našus kombainas, kuris be viso kito atitinka aukščiausius aplinkosaugos bei darbuotojų saugos reikalavimus, kas yra labai svarbu“, - privalumus vardija „Medjoketos“ vadovas.

Stichija atvėrė galimybes, o parama padėjo įsitvirtinti
© Organizatorių nuotr.

K. Bagdono žodžiais, paraiškos pildymas ir tolimesni veiksmai tik iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti kaip perdėm biurokratiškas ir sunkiai įveikiamas procesas. Iš tikrųjų taip nėra. Ypač, jei pasitelki į pagalbą NMA specialistus. „Medjoketos“ vadovas pažymi, kad tam tikrų baimių buvo, bet jo atveju viskas ėjo kaip per sviestą.

„Mano asmenine nuomone, tam tikrose vietose paraiškos pildymas gal ir galėtų būti kiek supaprastintas. Kita vertus, aš puikiai suprantu, kad tai daroma nuolatos ir pagal galimybes. Be to, nereikia pamiršti, kad parama vilioja ir piktavalius, todėl visos procedūros orientuotos ir į tai, kad tokiems asmenims neliktų galimybės piktnaudžiavimui.

Bet kokiu atveju, jei klausiate manęs – aš tikrai drąsiai rekomenduočiau paramos teikiamomis galimybėmis naudotis visiems, kurie tik gali tai daryti. Mano atveju viskas labai paprasta: šiais laikais konkuruoti be tinkamos įrangos yra sunku ar net visai neįmanoma, tad kodėl nesinaudoti galimybe, kuri yra visai šalia?“, - svarsto K. Bagdonas.

Galimybės prieinamos visiems

NMA specialistė Virginija Verikaitė teigia, jog galimybė, kuria pasinaudojo „Medjoketa“, prieinama ir kitiems miškininkams. Nuo rugsėjo 1 d. iki spalio 29 d. miškininkai kviečiami kreiptis dėl paramos pagal KPP veiklos sritį „Investicijos į miškininkystės technologijas“. Šiam paraiškų rinkimo etapui skirta 6,54 mln. Eur paramos lėšų.

Kokios veiklos gali būti remiamos? Tai miškų ūkio modernizavimas, miško kirtimo, apvaliosios medienos ir medienos biokuro ruošos technologijų diegimas, paslaugų miškų sektoriuje teikimas. Taip pat - minkštųjų lapuočių iki 20 metų amžiaus jaunuolynų ir krūmynų pertvarkymas.

Tai dar ne viskas. Remiamas ir vidinės miškotvarkos ir miško želdinimo ir žėlimo projektų, kaip savarankiškos investicijos, rengimas ar tikslinimas. Projektų rengimas ar tikslinimas remiamas tik tuo atveju, jei jis nesusijęs su kitomis, paraiškoje numatytomis investicijomis pagal kitas remiamas veiklas.

„Dėl paramos gali kreiptis privačių miškų valdytojai, savivaldybės ir labai mažos bei mažos įmonės. Kai pareiškėjas yra fizinis arba juridinis asmuo (išskyrus savivaldybes), jis turi atitikti labai mažos arba mažos įmonės statusą ir kartu su paramos paraiška pateikti Smulkiojo ir vidutinio verslo subjekto statuso deklaraciją“, - teigia Virginija Verikaitė.

Didžiausia parama – 100 tūkstančių eurų

NMA specialistė pabrėžia, jog vykdant miškų ūkio modernizavimo, miško kirtimo, apvaliosios medienos ruošos technologijų diegimo, paslaugų miškų sektoriuje tiekimo veiklą, gali būti finansuojama 50 proc. tinkamų išlaidų.

Minkštųjų lapuočių jaunuolynų ir krūmynų pertvarkymo bei vidinės miškotvarkos, miško želdinimo ir žėlimo projektų rengimo ar tikslinimo veiklai paramos intensyvumas gali siekti 65 proc. visų tinkamų finansuoti išlaidų.

„Didžiausia paramos suma projektui negali viršyti 100 tūkst. Eur“, - sako agentūros atstovė.

Projekto įgyvendinimo trukmė turi būti nurodyta paraiškoje, verslo plane ir negali viršyti 24 mėnesių laikotarpio nuo paramos sutarties pasirašymo dienos, o paskutinis mokėjimo prašymas turi būti pateiktas ne vėliau kaip iki 2025 m. birželio 30 d.

Paraiškos priimamos NMA teritoriniuose paramos administravimo skyriuose. Taip pat paraiškos gali būti teikiamos registruotu paštu ir per kurjerį arba dokumentus, pasirašytus saugiu elektroniniu parašu, siunčiant elektroniniu paštu adresais, nurodytais NMA interneto svetainėje.

Karantino ar ekstremalios situacijos dėl COVID-19 ligos plitimo šalyje metu pareiškėjas pasirašytą paramos paraišką kartu su paramos paraiška pateikiamais dokumentais NMA darbo laiku papildomai gali pateikti pasinaudodamas „paraiškų dėžutėmis“ (specialiai įrengtomis vietomis), kurios įrengtos NMA Kaimo plėtros ir paramos regionams departamento teritoriniuose paramos administravimo skyriuose, adresais, nurodytais NMA interneto svetainės skiltyje „Susisiekite“.

Užsakymo nr.: PT_88291689

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Ūkininkas: pasėlių draudimas – tiesiog būtinybė

Nė vienas ūkininkas nėra apsaugotas nuo neigiamų gamtos padarinių. Nors jų Lietuvoje fiksuojama...

Stichija atvėrė galimybes, o parama padėjo įsitvirtinti (3)

Stichinės nelaimės kartais gali atverti netikėtas galimybes. Tai gali patvirtinti Šilalės rajone,...

Amerikietiška svajonė, gimusi lietuviškame agroversle (6)

Kiekvienoje bendruomenėje, nesvarbu, ar bendradarbių kolektyve, ar verslo industrijoje – atsiranda...

Parama padėjo įkurti svajonių verslą gamtos oazėje (2)

Kasmet vis daugiau žmonių, ieškodami sielos ramybės, iškeičia didmiesčio šurmulį į gyvenimą...

Kaip darniai sujungti produktyvų žemės ūkį ir aplinkos apsaugą?

Aktyviai ūkininkaujantys žemdirbiai domisi pažangaus ūkininkavimo pavyzdžiais ir ieško...

Top naujienos

Ekspertai apie „bandomąjį projektą“ Vokietijos mieste: tai tik pradžia, būkit pasiruošę (102)

Žinia, jog Vokietijos katalikybės sostine laikomame Kelne nuo šiol aidės muedzino šauksmas,...

Po lietuviškomis etiketėmis – baltarusiškas alus: tokių prekių pirkimą vadina karo finansavimu mūsų lėšomis (102)

Socialiniuose tinkluose gyventojai ėmė piktintis tuo, kad parduotuvių lentynose parduodamas...

Savaitę užbaigsime rudeniška dargana: saulės nesitikėkite

Šiandien išliksime šiauriau Lietuvos slenkančio ciklono įtakoje. Vyraus debesuotas su...

Vaidas Mikaitis | D+

Europos šalis, kurią prisijungti atsisakė net SSRS: dabar ji mėgstama dėl pigaus alkoholio ir sekso (8)

Lietuvai įstojus į ES, ilgą laiką buvo akcentuojama, kad štai mes, periodiškai apsikeisdami su...

Su siaubu prisimena slaptas orgijas prie Vilniaus: jis man vis kartojo „ateisi išpažinties pas kunigėlį“ (60)

Iš vieno Aukštaitijos kaimo į Vilnių su draugu atvykęs penkiolikmetis jaunuolis tikėjosi, kad...

Julija Leimonė | D+

Kauno elito šėlionės „Metropolyje“ perspjautų ir šias dienas: nesibaigiantys baliai su pusnuogėmis šokėjomis – tik viena iš detalių

1899-ieji, Kaunas . Tarp Rusijos ir Vokietijos imperijų bręsta įtampa, vėliau išvirsianti į...

Lietuvoje skursta kas penktas: palygino, kiek gauna 20 tūkst. turtingiausių ir didžioji dauguma (586)

Lietuvos statistikos departamento duomenimis, 2020-aisiais žemiau skurdo rizikos ribos gyveno apie...

ES kova su narkotikų platintojais: kai kurios nusikaltėlių veikimo schemos darosi vis aiškesnės (52)

Nei pandemija, nei buvusios krizės ne tik nesutrukdė organizuoto nusikalstamo grupuotėms vykdyti...

„Šok su žvaigžde“ eteryje – dramatiška kova dėl išlikimo ir netikėtumas: aikštelę paliko pirmoji pora (62)

Šeštadienio vakarą su žiūrovais vėl sveikinosi pasaulį ir Lietuvą užbūręs projektas „...

Aprašė ypatingą naktį motelyje: išvesk mane iš doros kelio (18)

Noriu vesti tave iš proto. Vilkėti raudoną suknelę ir tapti deginančia lava, naikinančia visas...