Žvelgdami į išaugusį ekologiškų produktų poreikį rinkoje, Lietuvos ūkininkai plečia pasiūlą, kuria verslus ir džiaugiasi, jog sklandų jų vystymą skatina Europos Sąjungos teikiamos paramos iniciatyvos. Grūdinių kultūrų augintojas ir kepyklos „Du Medu” steigėjas Vytautas Račickas rekomenduoja kiekvienam nedidelio ūkinio verslo savininkui pasidomėti parama, kuri jam suteikė realias galimybes siūlyti savo gaminamą produkciją tiesiai vartotojui, išplėtoti nuosavą mylimą veiklą, padidinti produkcijos kiekį bei įsteigti naujas prekybos vietas.
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
© ShutterstockPrasmingas, šeimos tradicijų įkvėptas verslas

2007 metais, sulaukęs artimųjų pagalbos bei palaikymo, Prienų rajono ūkininkas Vytautas Račickas įsteigė nedidelį vietinį verslą, apimantį grūdų ūkį ir kepyklą. Šiandien ši veikla bei jos idėja verslo savininkui teikia kur kas didesnę prasmę negu pragyvenimo šaltinis: augindamas grūdus bei iš jų gamindamas vartotojams teikiamą produkciją, ūkininkas remiasi ilgametėmis žemdirbystės tradicijomis bei iš tėvų, Janinos ir Jono Račickų, paveldėtais tradiciniais duonos kepimo receptais.

Ūkininkas atskleidžia, jog tokio pobūdžio verslą įkurti paskatino noras suteikti populiarumo vietinei, ekologiškai produkcijai bei pasiūlyti vartotojams didesnę sveikų grūdinių kultūrų gaminių įvairovę. Jo teigimu, tokio sumanymo išpildymui tapo būtina plėsti prekybos vietų skaičių, o tai – ypatingai brangi finansinė investicija mažam, vietiniam verslui.

V. Račickas pasakoja, jog kolegos iš ekologinių ūkių asociacijos bendruomenės informavo jį apie Europos Sąjungos (ES) investicinę paramos priemonę „Parama trumpoms tiekimo grandinėms ir vietos rinkoms skatinti vietos lygmeniu” bei paragino kreiptis į Nacionalinę mokėjimo agentūrą (NMA). Ūkininkas neslepia džiugesio dėl sprendimo pateikti paraišką ir sako, jog gauta parama padėjo pranokti užsibrėžtus verslo plėtros įgyvendinimo lūkesčius.

Ūkininkas neslepia: pajamos išaugo net 20 procentų

UAB „Du Medu” įkūrėjas V. Račickas pasakoja, jog dokumentų teikimas dėl ES investicinės paramos priemonės „Parama trumpoms tiekimo grandinėms ir vietos rinkoms skatinti vietos lygmeniu” vyko ypatingai sklandžiai, kadangi kreipdamasis į NMA, verslo savininkas iškart sulaukė išsamios konsultacijos apie sąlygas, susijusias su lėšų gavimo procesu. Jis atskleidžia, jog Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) specialistai padėjo užpildyti reikiamą dokumentaciją, o NMA konsultantai maloniai talkino, padėdami ištaisyti netikslumus.

Ūkininkas džiaugiasi sklandžiu bendradarbiavimu su NMA bei gauta ES parama, kuri padėjo sėkmingai įgyvendinti nuosavo verslo plėtrą.

UAB „Du Medu” savininkas praplėtė produkcijos prekybos apimtį, įkurdamas krautuvėles net ir didžiuosiuose Lietuvos miestuose bei elektroninėje erdvėje. Ekologinio ūkio savininkas sako, jog ši iniciatyva padėjo pateisinti pradinį verslo idėjos užmanymą – jo paties užaugintų grūdų bei iš jų gaminamų produktų populiarinimą platesnei visuomenės grupei, besirenkančiai natūralią ir sveiką mitybą.

„Gauta ES parama padėjo mūsų mylimai šeimos veiklai užaugti bei ženkliai padidino uždirbamą pelną”, – sako „Du Medu” savininkas V. Račickas, neslėpdamas, jog ši Europos Sąjungos investicinė priemonė sustiprino verslą, o įmonės pajamas padidino netgi 20 procentų.

V. Račicko nuomone, kiekvienas ūkininkas, trokštantis tapti žemės ūkio ir maisto produktų trumposios tiekimo grandinės dalyviu bei taip plėsti mažesnį ar vidutinį verslą, turėtų pasidomėti paraiškos teikimo sąlygomis paramai trumpoms tiekimo grandinėms ir vietos rinkoms skatinti gauti ir nedvejodamas kreiptis į NMA. „Rekomenduočiau tai padaryti ne tik auginantiems savo žemės ūkio produkciją, tačiau ir jos perdirbimu užsiimantiems verslininkams”, – kalba V. Račickas.

Nedidelių ūkių bendradarbiavimui – Europos Sąjungos parama
© Organizatorių nuotr.

Paraiškos priimamos NMA teritoriniuose skyriuose

NMA specialistė Kristina Žukienė ragina ūkininkus ir toliau įgyvendinti nuosavo verslo sėkmės istorijas, ir užtikrina, jog paramos gavimui skirtų paraiškų teikimas – nesudėtingas procesas, svarbiausia atidžiai išanalizuoti ūkininkams nurodytus reikalavimus paramai gauti bei pateikti privalomus dokumentus per nurodytą terminą.

Specialistė akcentuoja, jog paraiškos dėl paramos trumpoms tiekimo grandinėms ir vietos rinkoms skatinti vietos lygmeniu priimamos nuo liepos 12 d. iki rugsėjo 10 d., o jas pateikti galima NMA teritoriniuose paramos administravimo skyriuose.

NMA specialistė teigia, jog kiekvienam nedidelio ūkio bendradarbiavimo projektui gali būti skiriama net iki 120 000 Eur be PVM bei įvardija, jog ši ES iniciatyva parengta, siekiant padidinti žemės ūkio veiklas regionuose, skatinti jų konkurencingumą ir gyvybingumą, gerinti žemės ūkio produkcijos kokybę bei suteikti galimybę inovacijų pritaikymui, ūkių atnaujinimui ir jų modernizavimui.

„Ši parama suteikia galimybę nedideliems ūkio subjektams įgyti stabilumą Lietuvos rinkoje. Taip pat, iniciatyva didina žemės ūkio produkcijos pasiūlą bei kokybės reikalavimus, todėl nauda sąlyginai abipusė – vartotojai gali džiaugtis įvairesne ir geresne produkcija, o tuo tarpu smulkiems ūkio subjektams suteikiama galimybė sklandžiai plėtoti nuosavą veiklą, kurią tobulinant, sulaukiama ir didesnio pelno”, – projekto naudas apibūdina K.Žukienė. „Svarbu paminėti, jog šiemet naujai patvirtintos taisyklės apibrėžia ir didesnę galimą paramos sumą, t. y. jei projekte numatytos investicijos, susijusios su žemės ūkio ir maisto produktų tiekimu į realizavimo vietas, paramos suma vienam projektui gali siekti 200 000 Eur be PVM. Taip pat taisyklės leidžia kurti regioninio lygmens logistikos centrus – juos kuriantiems ūkio subjektams paramos suma gali siekti iki 700 000 Eur be PVM, tad norintys vykdyti būtent šią veiklą turėtų atkreipti dėmesį į atitinkamus pakeitimus įgyvendinimo taisyklėse”, – priduria NMA atstovė.

Kriterijai, pretenduojantiems į paramos lėšų gavimą

NMA specialistė K.Žukienė įvardija reikalavimus fiziniams bei juridiniams asmenims, kuriuos būtina atitikti, siekiant gauti paramos lėšų pagal ES paramos priemonę „Parama trumpoms tiekimo grandinėms ir vietos rinkoms skatinti vietos lygmeniu”.

„Paraiškas teikti gali fiziniai arba privatūs juridiniai asmenys, užsiimantys žemės ūkio maisto produktų gamyba ir (arba) jų perdirbimu ir (arba) rinkodara. Fiziniai asmenys privalo būti įregistravę ūkininko ūkį ir valdą, o tuo tarpu privatūs juridiniai asmenys turi atitikti MVĮ (Mažų ir vidutinių įmonių) keliamus reikalavimus, kuriuos nurodo Smulkiojo ir vidutinio verslo plėtros įstatymas. Pretenduoti į ES paramą taip pat gali ir privatūs juridiniai asmenys, užsiimantys žemės ūkio ir maisto produktų realizavimu (prekyba) bei atitinkantys MVĮ reikalavimus, paskelbtus Smulkiojo ir vidutinio verslo plėtros įstatyme. Projekto iniciatyva taip pat numato ir lėšų skyrimą viešiesiems juridiniams asmenims, veikiantiems pagal Lietuvos Respublikos asociacijų įstatymą ir (arba) Lietuvos Respublikos viešųjų įstaigų įstatymą bei atitinkantiems MVĮ reikalavimus, kurie numatyti Smulkiojo ir vidutinio verslo plėtros įstatyme bei vykdantiems partnerystės ar tarpininkavimo veiklą”, – dėsto NMA specialistė K. Žukienė.

Daugiau informacijos apie reikalavimus ir sąlygas gauti paramą, taip pat atrankos kriterijus, už kuriuos vertinamiems projektams skiriamas atitinkamas balų skaičius, galima rasti NMA interneto svetainėje www.nma.lt.

Užsakymo nr.: PT_87804119

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Amerikietiška svajonė, gimusi lietuviškame agroversle (5)

Kiekvienoje bendruomenėje, nesvarbu, ar bendradarbių kolektyve, ar verslo industrijoje – atsiranda...

Parama padėjo įkurti svajonių verslą gamtos oazėje (2)

Kasmet vis daugiau žmonių, ieškodami sielos ramybės, iškeičia didmiesčio šurmulį į gyvenimą...

Kaip darniai sujungti produktyvų žemės ūkį ir aplinkos apsaugą?

Aktyviai ūkininkaujantys žemdirbiai domisi pažangaus ūkininkavimo pavyzdžiais ir ieško...

Fosforo poveikis augalams, derliui ir kokybei (3)

Šiandienos žemės ūkyje inovacijų taikymas tapo neatsiejama agroverslo dalimi. Visgi naujovių...

Dukros ir tėčio tandemas šeimos verslą sėkmingai veda naujovių kryptimi (42)

Tvirtą poziciją rinkoje turinčios įmonės „Ivabaltė“ vadovų gretas prieš metus laiko...

Top naujienos

Provokacijos iš Baltarusijos darosi vis įžūlesnės: tai buvo pirmas kartais, kai neteisėtas migrantas taip elgėsi (283)

Neteisėtai į Lietuvą mėginančių patekti migrantų skaičius pastaruoju metu sumažėjęs,...

Daugėjant ženklų dėl naujo karantino jau dabar neabejoja: pokyčių bus, dabartinės taisyklės griežtės įvertino galimus pokyčius dėl kaukių (283)

Dar vieno karantino bent jau kol kas nebus. Premjerei Ingridai Šimonytei užsiminus apie siūlymus...

Šalies reanimacijose dėl COVID-19 gydomi keli mažamečiai: grėsminga komplikacija gali atsirasti net po 4–5 savaičių (437)

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys ketvirtadienį pranešė, kad Vilniuje, ligoninės...

Praeityje skandalingo veikėjo karjeroje – neįtikėtinas šuolis: be medicininio išsilavinimo gavo aukščiausias pareigas ligoninėje Malinauskas: tai visiškas absurdas (622)

Paaiškėjus apie kontroversiškai vertinamo Juliaus Pankos naujas pareigas Kupiškio ligoninėje,...

Policija įminė atokioje vietovėje rastos ir nieko nepamenančios moters mįslę jos kurtus papuošalus pirko Holivudo žvaigždės (31)

Nustatyta Kroatijai priklausančioje saloje rastos moters tapatybė. Išgelbėtoji nesugebėjo...

Du pratęsimai Alytuje – jokia raudona vėliava Schilleriui: svarbiausia – pergalė įvertino Ulanovo situaciją (1)

„Betsafe-LKL“ pirmenybėse ketvirtadienį vakare Alytaus „Dzūkija“ (1/1) metė rimtą...

Šarūnas Meškys | D+

Ugnikalnio išsiveržimas Kanaruose prikėlė prieš 20 metų paskelbtą Ameriką nušluosiančio megacunamio scenarijų: mokslininkai pateikė naują versiją (5)

Iki šiol Cumbre Vieja ugnikalnis La Palmos saloje Kanaruose paskutinį kartą buvo išsiveržęs...

Galinga audra slenka per Lietuvą: įspėja dėl savaitgalio - kai kur situacija tik prastės (2)

Šiandien per Lietuvą keliaus galingas ir aktyvus ciklonas. Numatomi debesuoti, vietomis (daugiausia...

Medikai kovoja dėl sunkia COVID- 19 forma sergančio vaiko gyvybės: aiškėja, kad tėvai nebuvo pasiskiepiję (576)

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys feisbuke pasidalijo trumpa informacija apie reanimacijoje...

Klaipėdietės kurtus drabužius vilkės net pati Jennifer Lopez: juos išvysite „Netflix“ filme (20)

Šis ruduo Klaipėdoje įsikūrusiam prekės ženklui „Salanida“ išties ypatingas, ir ne tik...