Kamala Harris su savo komanda ir pagrindine trenere, teisininke Karen Dunn (kuri padėjo debatams pasirengti visiems JAV demokratų kandidatams į prezidentus) jau beveik savaitę debatams ruošiasi Pensilvanijoje. Kur kas labiau spontaniškas jos oponentas Donaldas Trumpas debatų aptarimus rengia savo namuose – Floridos Mar-a-Lago kurorte, kur pasirengti padeda politinė jo komanda, Floridos kongresmenas Mattas Gaetzas ir buvusi demokratė, o dabar ištikima Trumpo komandos narė (ir Putino simpatikė) Tulsi Gabbard.
Debatai yra viena paskutinių galimybių abiems kandidatams iš esmės pakeisti padėtį rinkimuose. Prasta, robotiška ir nusišnekančia kalbėtoja Harris laikantys respublikonai tikisi, kad jos kruopščiai per paskutinį mėnesį sukurtas įvaizdis subyrės susidūrus su agresyviomis daug metų TV žvaigžde buvusio Trumpo atakomis. Tuo metu demokratai tikisi, kad nuo savo politinių gebėjimų viršūnės po truputį besileidžiantis Trumpas pasirodys senas, piktas ir, svarbiausia, per keistas neapsisprendusiems rinkėjams – priemiesčių moterims ir Pensilvanijos darbininkams.
Nerimo yra abiejose pusėse. Newtas Gingrichas, buvęs Atstovų rūmų pirmininkas („Kontrakto su Amerika“ autorius) ir vienas nuosekliausių Trumpo šalininkų Politico sako, kad „Manau, ji ateis labai, labai agresyviai nusiteikusi ir bandys jį išprovokuoti, kad jis supyktų. Ji elgsis asmeniškai ir bandys jį pažeminti. Manau ir tikiuosi, kad jis elgsis kaip žmogus, kuris buvo tikras prezidentas (kai ji buvo tik atseit viceprezidentė), kaip žmogus, kuris pažįsta visus pasaulio lyderius, kaip žmogus, kuris yra išgyvenęs nepaprastai daug. Tikiuosi, jis išliks ramus ir tvirtas bei pabrėš tikruosius skirtumus tarp jų.“
Vienas geriausių demokratų oratorių, Transporto sekretorius Pete’as Buttigiegas CNN sakė, kad svarbiausia Harris užduotis bus parodyti skirtumą tarp to kaip abu abu kandidatai mato ateitį: „<…>, ir priminti, jog amerikiečiai jau sutinka su Harris tais klausimais, kurie jiems svarbiausi... Ji yra labai susitelkusi ir disciplinuota lyderė, tačiau reikės beveik antžmogiško susitelkimo ir disciplinos, kad susitvarkytų su Trumpu debatuose. Tai nėra eilinė situacija.“
Paskutiniai tyrimai nėra tokie palankūs Harris kaip prieš porą savaičių – kaip jau rašiau, panašu, kad kalniukas leidžiasi ir kandidatų šansai visiškai susilygino. Viena svarbiausių viceprezidentės problemų – bet ir galimybių – yra tai, kad beveik trečdalis respondentų mano, jog jie iki šiol per mažai žino apie Harris.
Nors technologijos vystosi ir medijų vartojimo įpročiai keičiasi, prezidentiniai debatai vis dar suteikia kandidatams beprecedentę galimybę pristatyti savo pozicijas aktualiais klausimais ir pristatyti save šaliai. 84 milijonų auditorijos, kurią surinko pirmieji Trumpo ir Clinton debatai, rytojaus ryto laida tikrai nepasieks (Trumpo ir Bideno debatus per televizorių tiesiogiai stebėjo daugiau kaip 50 milijonų žmonių), tačiau tai vis tiek bus viena žiūrimiausių televizijos laidų („Oskarų“ padovanojimus per TV žiūrėjo vos 20 milijonų). Daugelis debatus stebės per socialinius tinklus, kur politikos stebėtojai, kandidatų fanai, žiniasklaidos atstovai ir partijų aktyvistai iškart kurs komentarus apie tai, kas vyksta eteryje – taip dar padidindami sklaidą. Dar prieš mėnesį žurnalistai pranešė, kad po Bideno atsistatydinimo Kamala Harris iškart konstatavo, jog svarbiausi jos darbai – pirmoji kalba, kalba priimant nominaciją ir pirmieji debatai.
Rinkiminių debatų istorija ilga – politinės kalbos pakeltais tonais prasidėjo dar Antikos Atėnų turgaviečių politikoje, atėniečiai Sokratas ir Platonas debatais dėstė savo filosofines mintis. Romėnai, žinomi formalistai, politines kalbas Senate sustatė į griežtus rėmus, o didieji debatų meistrai – romėnų oratoriai Ciceronas ir Kvintilianas – mokė savo studentus, kaip argumentuoti abi problemos puses taip gerai, kad jų oponentai net nesuprastų, jog yra įvaromi į kampą, kol nebūdavo per vėlu.
Modernioje politikoje debatų svarba išauga atsiradus ir išpopuliarėjus radijui – JAV pirmuosius prezidento kampanijos radijo debatus dar 1948 metais surengė du respublikonų pirminių rinkimų dalyviai, tačiau į prezidento rinkimus debatai ateina tik atsiradus televizijai.
Ir kokie tai buvo debatai! 1960 metais pirmieji ir galbūt vis dar garsiausi televizijos transliuoti Amerikos prezidentiniai debatai suvedė telegenišką demokratą Johną F. Kennedy su respublikonų viceprezidentu Richardu Nixonu, sukurdami apibrėžiančius momentus tiek prezidentiniams debatams, tiek pačiai televizijai. Suprakaitavęs Nixonas sveiko po ligos ir turėjo šešėlį ant veido, bet atsisakė grimavimo. Sakoma, kad TV žiūrovai nusprendė, jog laimėjo Kennedy, o radijo klausytojai manė, kad laimėjo Nixonas arba paskelbė lygias. Kennedy laimėjo rinkimus nedidele persvara.
Nuo šių rinkimų kandidatų debatai tapo visų rinkimų kampanijų ašimi, o debatologija – mokslu, kertiniu politikų įgūdžiu ir svarbiu kriterijumi partijoms renkantis savo kandidatus. Čia natūralių privalumų turi daug laiko eteryje praleidžiantys žmonės. Ta proga rekomenduoju pažiūrėti bent jau geriausias kelių klasikinių debatų akimirkas.
1984 metais 73-metis Ronaldui Reaganui (tuo metu seniausias JAV prezidentas istorijoje) išminavo klausimą apie amžių per antruosius debatus su demokratų kandidatu, 56-erių Walteriu Mondale’u „Noriu, kad žinotumėte, jog aš nepaversiu amžiaus šios kampanijos klausimu. Aš neišnaudosiu politiniais tikslais savo oponento jaunystės ir patirties stokos.“ Reaganas buvo perrinktas.
1988 metais demokratas Michaelas Dukakis, varžydamasis su respublikonų viceprezidentu George’u H. W. Bushu buvo paklaustas, ar jis pritartų mirties bausmei jo žmoną išprievartavusiam ir nužudžiusiam žmogui. „Ne, nepritarčiau, Bernardai“, – atsakė Masačusetso gubernatorius. – Ir manau, jūs žinote, kad aš visą gyvenimą priešinausi mirties bausmei.“ Atsakymas rinkėjams pasirodė šaltas ir beemocis ir Dukakis stipriai pralaimėjo rinkimus.
Donaldas Trumpas ir Hillary Clinton debatavo kaip autsaideris pries patyręs valstybės tarnautojas. Clinton užsipuolė oponentą dėl jo nesumokėtų mokesčius, o Trumpas atšovė „Tai rodo, kad esu protingas.“ Kitą įsimintiną akimirką Trumpas stovėjo už Clinton nugaros keldamas jai „šiurpą“. Trumpas taip pat į salę atsivedė kelias įtariamas Billo Clintono meilužes. Trumpas 2016 metais laimėjo.
Tačiau turbūt įtakingiausius debatus mes matėme visai neseniai: persišaldęs Joe Bidenas pirmoje debatų dalyje sunkiai orientavosi aplinkoje, kalbėjo neužtikrintai ir negebėjo ištarto net gerai žinomų kampanijos frazių. Netrukus prieš jį sukilus jo paties partijai, Bidenui teko trauktis.
Taigi, dabar jo vietą užima Harris. Kaip šiek tiek debatologas gerai įsivaizduoju, kas vyksta tose debatų stovyklose: rengiamos frazės, klausomasi jų skambesio, galvojama apie politines atsakymų pasėkmes, repetuojami trumpi ir greiti atsakymai. Daug dėmesio skiriama neverbalinei kalbai (Bushas 1992 m. debatus pralaimėjo, nes nuolat žvilgčiojo į laikrodį). Dar daugiau – psichologinei kandidato būsenai. Tie Trumpo vaikščiojimai sekiojant Clinton buvo daromi tikrai ne žiūrovams.
Taigi, daug įdomaus žiūrėjimo, rengiantis ankstyvam trečiadienio rytui. Iš lietuviškų debatų bene įspūdingiausi buvo 2002 metų Rolando Pakso ir Valdo Adamkaus debatai, kurių įsimintiną akimirką Paksas visiškai pakeitė galios dinamiką paklausęs ar Prezidentas Adamkus eis pas jį dirbti patarėju. Įspūdingas buvo ir susidūrimas tarp Uspaskicho ir Brazausko rinkiminiu „komandų“ taip pat buvo įspūdingas (ten įsimintinai sudalyvavo ir Vilija Blinkevičiūtė).
Dar labai rekomenduoju pasižiūrėti „Saturday Night Live“ debatų parodijas – viena seniausių ir populiariausių JAV televizijos laidų ne kartą kaltinta stipriai paveikusi politiką (kaip kažkada mūsų „Dviračio žinios“). Labai rekomenduoju atkreipti dėmesį į įstabų Dana Carvey atliekamą Ross Perot / George Bush vaidmenį 1992 metais ir, aišku, absoliučiai genialiai aktoriaus Willo Ferrell suvaidintą George W. Bushą.
Debatus ves ABC žurnalistai David Muir ir Linsey Davis. Įdomu, kad tai bus pirmas kartas, kai Kamala Harris ir Donaldas Trumpas susitiks akis į akį.
Visas komunikacijos eksperto Mykolo Katkaus JAV prezidento rinkimų kampanijos apžvalgas galite skaityti feisbuke.