Susiję straipsniai

Teiginiai

Pigus vaistas nuo vėžio – fenbendazolas.

Verdiktas

Melas. Fenbendazolas nėra pripažintas vėžio gydymo būdas ir nėra patikimų įrodymų, kad jis gydo vėžį žmonėms.

Melo detektoriaus komentaras

Informacija apie tai, kad fenbendazolas gali išgydyti vėžį, socialiniuose tinkluose sklinda jau ne vienerius metus. Tiek pat laiko įvairius tyrimus atlieka ir mokslininkai, tačiau jie dar nenustatė, kad toks teiginys galėtų būti tiesa.

Kas yra fendendazolas?

Fenbendazolas yra vaistas, vartojamas gyvūnų parazitinėms ligoms gydyti. Fenbendazolas yra benzimidazolo anthelmintikas, turintis platų spektrą, didelį efektyvumą ir mažą toksiškumą, struktūroje jis turi stiprų afinitetą su parazitu tubulinu, darydamas įtaką ląstelių transportavimui ir energijos apykaitai, jis vaidina svarbų vaidmenį užkertant kelią mikro vamzdelių polimerizacijai, kuri galiausiai sunaikina parazitinių ląstelių vientisumą ir energijos perdavimą. Jis veikia sutrikdydamas, kaip parazitai valdo energiją , o tai lemia jų mirtį. Jis yra licencijuotas naudoti gyvuliams ir naminiams gyvūnams.

Ką parodė tyrimai?

Laboratoriniai tyrimai, naudojant žmogaus ląsteles, parodė, kad fenbendazolas gali įvairiais būdais naikinti vėžio ląsteles. Taip pat buvo įrodyta, kad jis sumažina agresyvumą ir storosios žarnos navikų skaičių pelių ląstelėse. Kiti tyrimai parodė, kad fenbendazolas kartu su įvairiais vitaminais gali turėti priešvėžinį poveikį pelėms, sergančioms limfoma.

Tačiau pelių kietųjų pieno navikų ląstelių tyrimai neparodė jokios naudos naudojant fenbendazolą nei vieną, nei kartu su spinduliniu gydymu. Kiti tyrimai parodė, kad priešvėžinis poveikis yra ribotas, nes vaistas nėra labai tirpus.

Kitaip tariant, tarpusavio vertinimais šie vaistai ir kiti tos pačios kategorijos vaistai, kaip galimi vaistai nuo vėžio, buvo ištirti, tačiau nė viename tyrime nerasta pakankamai įrodymų, patvirtinančių, kad jie gali išgydyti vėžį žmonėms.

„Pamatyti daug žadančius duomenis vėžio ląstelių lėkštelėje yra pradžia. Tačiau teigti, kad kažkas galėtų išgydyti vėžį, yra tiesiog nemoksliška, nes nėra duomenų, kurie patvirtintų šį teiginį“, – AFP sakė McMaster universiteto Vėžio tyrimų atradimų centro direktorė Sheila Singh.

Būtina atlikti klinikinius fenbendazolo tyrimus, kad jį būtų galima rekomenduoti žmonėms gydyti vėžiu, ir, kaip jau minėta anksčiau, tokių tyrimų atlikta nebuvo.

Melaginga žinutė
Melaginga žinutė
FOTO: Ekrano nuotr.

Išpopuliarino dienoraštis

Fenbendazolo kaip vėžio gydymo teorija išpopuliarėjo po amerikiečių verslininko Joe Tippenso atvejo, kuris dokumentavo savo kelionę nuo vėžio naudodamasis socialine žiniasklaida. Pranešama, kad naudodamas fenbendazolą kartu su kitais alternatyviais gydymo būdais jis pasveiko vėžio. Tačiau pažymėtina ir tai, kad tuo metu jis taip pat dalyvavo klinikiniame tyrime dėl kitų vėžio gydymo būdų.

Diskusijoje apie fenbendazolą BreastCancerOrg podcast’e onkologas dr. Brianas Wojciechowskis pasakė: „Na, jis nebuvo tirtas su žmonėmis, todėl nežinome, ar jis padeda. Tačiau beveik taip pat svarbu, kad nežinotume, ar tai kenksminga“.

„Cancer Research UK“ slaugytoja, informuojanti apie vėžį, Caroline Geraghty faktų tikrintojams anksčiau sakė: „Nepagrįsti teiginiai, kad fenbendazolas gali išgydyti vėžį, yra klaidinantys ir gali pakenkti. Vėžiu sergantys pacientai turėtų atsargiai vertinti bet kokią informaciją, reklamuojančią netradicinius gydymo būdus internete, ir visada pasitarti su savo gydytoju prieš svarstydami apie naujus gydymo būdus“.

JAV Nacionalinis vėžio institutas skelbia nuolat atnaujinamą informaciją apie vaistus nuo vėžio – šioje svetainėje galima pasitikrinti, ar vaistai yra registruoti ir jais galima gydyti onkologines ligas.

Socialinėje erdvėje nuolat skleidžiama melaginga informaciją apie įvairių preparatų teigiamą poveikį sveikatai. „Melo detektorius“ apie tai yra rašęs daugiau:

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės