Po trijų dienų viską sumaišė nelauktas prezidento Joe Bideno nutarimas nebekandidatuoti į prezidentus, sukėlęs entuziazmo bangą Demokratų partijos gretose. Partijos šulai vieningai palaikė viceprezidentės Kamala Harris kandidatūrą, atmetė siūlymus greitai surengti pirminius kandidatų rinkimus, ir per vieną dieną buvo paaukota daugiau negu šimtas milijoną dolerių jos rinkimo kampanijai.
Harris buvo priimta kaip išganytoja, žmogus, kuris, skirtingai nuo Bideno, galės vesti energingą rinkimų kampaniją, sustabdyti juodaodžių ir jaunimo paramos eroziją, padėti demokratų partijos kandidatams į Senatą ir Atstovų rūmus atlaikyti respublikonų spaudimą. Pirmuose susitikimuose su rinkėjais Harris kalbėjo energingai, kovingai ir gana protingai.
Būta realių pokyčių. Nors beveik visos apklausos mėnesio pradžioje rodė, kad D. Trumpas tvirtai pirmauja prieš J. Bideną, viena nauja apklausa rodė, kad Harris lenkė Trumpą dviem procentiniais punktais, 44 proc. prieš 42 proc. Pagal kitą apklausa tarp tikėtinų rinkėjų Trumpas pirmauja 48 proc. prieš 47, ir 48 proc. prieš 46 proc. tarp registruotų rinkėjų. Demokratų šansai laimėti rinkimus pagerėjo, nors kiek bus aiškiau tik rugsėjo viduryje.
Rinkimų kampanija bus nuožmi, joje trūks turinio ir rimtų diskusijų apie problemas, bus apstu užuominų, kaltinimų, klaidinančių pareiškimų ir melagingų teiginių iš abiejų pusių. Trumpas galbūt netyčia atskleidė savo kampanijos esmę, kai, paskelbus apie Bideno pasitraukimą, pareikalavo, kad demokratai grąžinti jam pinigus, išleistus kritikuojant prezidentą Bideną.
Harris komanda dirba veiksmingai, ką rodė jos taiklūs pasisakymai Izraelio premjerui B. Netanyahu besilankant JAV. Ji griežtai pasmerkė prieš Izraelį organizuotus protestus, kur buvo deginama JAV vėliava, sakydama, jog „Hamas palaikantys grafičiai ir retorika yra bjaurūs ir mes neturime jų toleruoti savo šalyje“.
Tuo ji parodė, kad ji nenumos ranka į nusikaltimus, kaip teigia kai kurie respublikonai, bet kaip buvusi prokurorė nuosekliai gins įstatymus ir tvarką. Ji pareiškė esanti tvirtai įsipareigojusi Izraeliui, palaiko jos teisę gintis, bet atviriau už Bideną kalbėjo apie paprastų palestiniečių kančias. „Mintyse iškyla į saugią vietą bėgančių netrukus žūsiančių vaikų ir išbadėjusių žmonių vaizdai. Šie žmonės kartais būdavo priversti persikelti du, tris ar keturis kartus“. To dabar gana, bet iki rinkimų kampanijos pabaigos ji turės aiškiau išdėstyti savo planus, jei norės laimėti arabų ir musulmonų balsus, kurie gali būti lemiami tokioje svyruojančioje valstijoje, kaip Mičiganas. Bidenas irgi minėjo palestiniečių kančias, bet toliau siuntė galingus ginklus Izraeliui.
Rinkimų kampanija bus nuožmi, joje trūks turinio ir rimtų diskusijų apie problemas, bus apstu užuominų, kaltinimų, klaidinančių pareiškimų ir melagingų teiginių iš abiejų pusių. Trumpas galbūt netyčia atskleidė savo kampanijos esmę, kai, paskelbus apie Bideno pasitraukimą, pareikalavo, kad demokratai grąžinti jam pinigus, išleistus kritikuojant prezidentą Bideną. „Ar nevertėtų Respublikonų partijai atlyginti už sukčiavimą, kai visi aplink Džo... žinojo, kad jis nepajėgus kandidatuoti.“ Taigi, pirmenybė buvo skiriama ne savo partijos programos ir vizijos aiškinimui, bet oponento smerkimui, tyčiojimuisi iš jo.
Trumpas tučtuojau pradėjo išpuolius prieš Kamalą Harris, pavadindamas ją „radikalia kairiąja beprote, kuri sunaikins mūsų šalį“, ji esanti „ultraliberale“ ir „kiekvienos Bideno katastrofos varomoji jėga“. Trumpas kelis kartus neteisingai ištarė Harris vardą, gal ir sąmoningai, siekdamas pabrėžti, kad tai nėra tipiškas amerikietiškas vardas, taigi, kad ir ji nėra šimtaprocentinė amerikietė. Per 2016 m. kampaniją jis dažnai vadino Obamą visu vardu, būtent Barack Hussein Obama, kad atkreiptų dėmesį į jo tėvo musulmoniškas šaknis.
Demokratai bandys rinkimus paversti netiesioginiu referendumu dėl „nuteistojo nusikaltėlio“ D. Trumpo, pabrėždami jo trūkumus ir klaidas, nenuoseklumus ir kraštutines nuostatas, jo keliamą pavojų šalies demokratijai, taip pat jo amžių, nes dabar jis yra šių rinkimų senukas. Šios pastangos reikalingos siekiant nukreipti dėmesį nuo J. Bideno administracijos veiklos
Demokratai nelieka skolingi. Paskutinę respublikonų suvažiavimo naktį demokratų partijos pirmininkas D. Harisson paskelbė pareiškimą, kuriame rašoma, kad „nuteistas nusikaltėlis“ Trumpas priminė žmonėms, kad jis rūpinasi tik savimi, o ne dirbančiųjų šeimomis.
Respublikonai esą patvirtino kraštutinių dešiniųjų pavojingą viziją, pagal kurią iš amerikiečių būtų atimtos pagrindinės laisvės, o teisinė valstybė būtų pakeista Trumpo valdžia. Teigiama, kad Trumpas ir Vance’as palaiko Projektą 2025, kurį Harris pavadino „planu grąžinti Ameriką į tamsią praeitį“, nors Trumpas agresyviai stengiasi atsiriboti nuo projekto, teigdamas, kad „nieko apie jį nežinau.“
Demokratai bandys rinkimus paversti netiesioginiu referendumu dėl „nuteistojo nusikaltėlio“ D. Trumpo, pabrėždami jo trūkumus ir klaidas, nenuoseklumus ir kraštutines nuostatas, jo keliamą pavojų šalies demokratijai, taip pat jo amžių, nes dabar jis yra šių rinkimų senukas. Šios pastangos reikalingos siekiant nukreipti dėmesį nuo J. Bideno administracijos veiklos, kuri, nepaisant kai kurių rimtų pasiekimų, daugelio amerikiečių laikoma nevykusia ir kuri kenkė Amerikai bei apsunkino jų gyvenimą. Harris vaizduojama ištikima Bideno partnere, jei ne bendrininke, žlugdant JAV. Ji turės įtikinti rinkėjus, kad yra tinkama būti prezidente, bet ši kartelė nėra aukšta, jei ją peršoko G. W. Bušas ir Trumpas.
Harris, kaip ir mūsų Dobrowolska, pirmą kartą neišlaikė advokato egzamino, nors daugiau nei 72 proc. jos kolegų jį išlaikė. Dar daugiau dėmesio bus skiriama jos draugystei su 30 metų už ją vyresniu Kalifornijos Atstovų rūmų pirmininku, kuris ją paskyrė į dvi gerai apmokamas valstybines komisijas. Trumpas ir Vance patys neturėtų per daug kalbėti apie šį reikalą, nes būtų apkaltinti seksizmu. Bet yra moterų, kaip žinoma laidų vedėja Megyn Kelly, kuri tvirtina, jog reikia svarstyti Harris praeitį, ir tai, kad ji sekso dėka pateko į Kalifornijos politiką ir pakilo į viršų.
Trumpas dar gali pats sužlugdyti savo šansus laimėti. Savo mitinguose jis paprastai kalba daugiau nei valandą be paruošto teksto ir sako tai, kas tuo metu šauna į galvą. Dažnai pats ko gero nežino, ką turi omenyje.
Gali būti kitų staigmenų. Neseniai sužinota, kad 2021 m. Vance per interviu sakė, jog demokratams dabar vadovauja „banda bevaikių kačių motušių“ (cat ladies, t. y. vyresnio amžiaus moterys, kurios išlaiko 10-20 ar net daugiau katinų), kurios yra nelaimingos dėl savo gyvenimo ir nori, kad likusi šalis taip pat būtų nelaiminga. Pasak Vance, visą demokratų ateitį valdo bevaikiai žmonės, kaip Kamala Harris, Pete’as Buttigiegas, Alexandria Ocasio-Cortez. Šios pastabos įsiutino daugelį moterų, kurios mėgins mobilizuos kitus balsuoti prieš Vance ir Trumpą. Vance’o pastabos buvo ištrauktos iš konteksto.
Trumpas dar gali pats sužlugdyti savo šansus laimėti. Savo mitinguose jis paprastai kalba daugiau nei valandą be paruošto teksto ir sako tai, kas tuo metu šauna į galvą. Dažnai pats ko gero nežino, ką turi omenyje. Šeštadienį jis ragino krikščionis balsuoti per rinkimus: „Jums nebereikės to daryti, žinote ką? Dar ketveri metai, viskas bus sutvarkyta, viskas bus gerai, jums nebereikės balsuoti, mano gražūs krikščionys“. Jo kritikai socialiniuose tinkluose teigė, kad tai buvo grasinimas, jog jei jis laimės, 2024 m. rinkimai gali būti paskutiniai, o tai atskleidžia jo autoritarinį mąstymą.
Per rinkimų kampanija daugiausia laiko ir energijos bus skirta kovingai retorikai ir asmeniniams išpuoliams prieš oponentus. Bet kai vyks rimtesnės diskusijos respublikonai pabrėš nekontroliuojamą nelegalią migraciją ir infliacijos sukuriamą žalą, demokratai vaizduos Trumpą kaip grėsmę demokratijai ir aršų moterų reprodukcinių teisių priešininką.
Nuomonė
Šioje publikacijoje skelbiama asmeninė autoriaus nuomonė. Portalo Delfi redakcijos pozicija negali būti tapatinama su autoriaus nuomone.