Tai istorinis verdiktas – jame pirmą kartą pasaulyje pavartotas jazidų genocido terminas.

29 metų Taha al Jumailly buvo pripažintas kaltu dėl genocido, žmonių mirtį nulėmusių nusikaltimų žmoniškumui, karo nusikaltimų, pagalbos karo nusikaltimams ir jų kurstymo, taip pat dėl mirtį nulėmusių kūno sužalojimų. Minimus nusikaltimus jis įvykdė 2013-aisiais įstojęs į džihadistų grupuotę IS.

Skaitant verdiktą atsakovas teismo salėje apalpo ir procesas dėl to buvo sustabdytas.

2018 metų Nobelio taikos premijos laureatė jazidė Nadia Murad padėkojo Vokietijai už „istorinį“ sprendimą, kurį ji pavadino „laimėjimu išgyvenusiems genocidą, išgyvenusiems seksualinį smurtą ir visai jazidų bendruomenei“.

Jazidus, kurie kalba kurdų kalba, turi savitą religiją ir gyvena daugiausia Šiaurės Irake, daug metų persekiojo IS kovotojai, nužudę šimtus vyrų, žaginę moteris ir prievarta ėmę vaikus kariauti.

Gegužės mėnesį Jungtinių Tautų specialieji tyrėjai pranešė surinkę „aiškių ir įtikinamų įrodymų“, kad IS vykdė jazidų genocidą.

„Tokį rezultatą vylėsi pamatyti visi iki vieno jazidai ir visi genocidą išgyvenę žmonės“, – po verdikto naujienų agentūrai AFP sakė Natia Navrouzov, teisininkė ir nevyriausybinės organizacijos „Yazda“, renkančios IS nusikaltimų prieš jazidus įrodymus, narė.

„Šiandien istorinė diena žmonijai... Jazidų genocidas pagaliau patenka į tarptautinės baudžiamosios teisės istoriją. Mes užtikrinsime, kad įvyktų daugiau tokių teismo procesų“, – sakė ji.

Kankinimai

Pasak prokurorų, T. al Jumailly ir dabar jau buvusi jo sutuoktinė vokietė Jennifer Wenisch „įsigijo“ jazidę moterį ir mergaitę kaip namų „verges“ ir laikė jas nelaisvėje, kai 2015-aisiais gyveno Irako šiauriniame Mosulo mieste, kurį tuo metu kontroliavo džihadistų judėjimas IS.

Vėliau jie persikėlė į Faludžą. T. al Jumailly kaltinamas ten prirakinęs lauke grandine penkerių metų mergaitę, kai ši susirgo ir prišlapino čiužinį, pasmerkdamas vaiką mirčiai nuo troškulio kepinant 50 laipsnių pagal Celsijų kaitrai.

Atskirame teisme spalio mėnesį 30 metų J. Wenisch buvo pripažinta kalta dėl „dviejų nusikaltimų žmoniškumui pavergimo būdu“, taip pat dėl bendrininkavimo nužudant mergaitę, nes jai nepadėjo. Moteriai skirta 10 metų kalėjimo bausmė.

Jazidės mergaitės mama, įvardijama tik kaip Nora, nekart Miunchene ir Frankfurte liudijo apie kankinimus, kuriuos teko patirti jos mažametei dukrai.

Ji taip pat papasakojo, kad IS džihadistai ją kelis kartus išžagino, kai 2014 metų rugpjūtį įsiveržė į jos kaimą Sindžaro kalnuose šiaurės vakarų Irake.

„Aiški žinia“

Vaiko motinai atstovavo komanda, kurioje buvo ir Londone gyvenanti žmogaus teisių advokatė Amal Clooney, kuri kartu su N. Murad stovėjo kampanijos, skirtos IS nusikaltimams prieš jazidus pripažinti genocidu, priešakyje.

„Tai momentas, kurio laukė jazidai“, – sakoma A. Clooney pareiškime.

„Nebereikia to neigti – ISIS yra kalta dėl genocido“, – priduriama jame, pavartojant kitą IS akronimą.

Vokietija, kurioje gyvena didelė jazidų bendruomenė, yra viena iš nedaugelio šalių, kurios ėmėsi teisinių veiksmų dėl tokių nusikaltimų.

Vokietijos teismai jau pripažino penkias moteris kaltomis už nusikaltimus žmoniškumui, susijusius su jazidais, įvykdytus IS kontroliuotose teritorijose.

Naumburgo prokurorai antradienį apkaltino vokietę Leonorą M. prisidėjus prie nusikaltimų žmoniškumui, jai ir jos vyrui, priklausiusiam IS, 2015 metais Sirijoje pavergus jazidę.

Vokietija yra pareiškusi kaltinimus keliems Vokietijos ir užsienio piliečiams dėl užsienyje įvykdytų karo nusikaltimų ir nusikaltimų žmoniškumui, taikydama universalios jurisdikcijos teisinį principą. Jis leidžia patraukti asmenis baudžiamojon atsakomybėn už nusikaltimus, net jei jie buvo padaryti užsienio valstybėje.

T. al Jumailly teismas „siunčia aiškią žinią“, AFP sakė N. Navrouzov.

„Nesvarbu, kur buvo padaryti nusikaltimai, ir nesvarbu, kur yra nusikaltėliai, nes universalios jurisdikcijos dėka jie negali slapstytis ir vis tiek bus teisiami“, – kalbėjo ji.

„Vokietija ne tik didina supratimą apie teisingumo poreikį, bet ir veikia šiuo klausimu, – sakė N. Murad. – Jų universalios jurisdikcijos pasitelkimą šiuo atveju gali ir turėtų pakartoti viso pasaulio vyriausybės.“