„Pirmininko Kobachidzės sprendimas trauktis yra aukštų atskaitingumo standartų, nustatytų mūsų partijos, įrodymas, o ne nuolaida neatsakingiems opozicijos partijų reikalavimams“, – per spaudos konferenciją pareiškė „Gruzijos svajonės“ generalinis sekretorius Kacha Kaladzė.

Gruzijos policija naktį iš ketvirtadienio į penktadienį šaudė guminėmis kulkomis ir leido ašarines dujas, Tbilisyje kilus audringam opozicijos protestui, kai vienas Rusijos įstatymų leidėjas kreipėsi į Sakartvelo parlamentą iš pirmininko tribūnos.

Apie 10 tūkst. protestuotojų susirinko prie parlamento po kontroversiško Rusijos įstatymų leidėjo Sergejaus Gavrilovo pasisakymo. Kai kurie prasiveržė pro policijos užtvaras ir pateko į parlamento kiemą.

Policininkai juos nustūmė atgal, ir protestas tęsėsi daugmaž taikiai iki vidurnakčio, kai policija pradėjo šaudyti guminėmis kulkomis, leisti ašarines dujas ir panaudojo akustinę bei vandens patrankas.

Apie 3 000 demonstrantų trumpam išsisklaidė, bet vėliau atnaujino protestus.

Demonstrantai prie Sakartvelo parlamento susirinko ketvirtadienio popietę, protestuodami dėl S. Gavrilovo kalbos per kasmetinę Tarpparlamentinę stačiatikybės asamblėją (TSA) – ortodoksiškų šalių parlamentarų forumą.

Rusijos parlamento nario apsilankymas griežtai provakarietiškos Gruzijos parlamente išprovokavo įtūžį šalyje, 2008 metais įsitraukusioje į trumpą, bet kruviną karą su Maskva dėl separatistinių Abchazijos ir Pietų Osetijos regionų.

Grupė opozicijos įstatymų leidėjų pareikalavo, kad Rusijos delegacija paliktų plenarinių posėdžių salę.

Baku viešėjęs I. Kobachidzė savo ruožtu pareiškė nežinojęs, kad TSA posėdžiui pirmininkavo S. Gavrilovas. Vis dėlto opozicija pareikalavo parlamento pirmininko atsistatydinimo.

Penktadienį I. Kobachidzė nutraukė savo vizitą Azerbaidžane ir sugrįžo į Gruziją.

Kaip pranešė Gruzijos sveikatos apsaugos ministerija, per susirėmimus nukentėjo 240 žmonių, įskaitant 80 policininkų.

Gruzijos vadovė nutraukia vizitą Baltarusijoje

Gruzijos sostinėje praėjusią naktį per neramumus buvo sužeisti daugiau kaip 200 žmonių, pusė jų vis dar gydomi ligoninėse, penktadienį informavo sveikatos apsaugos viceministras.

Tuo tarpu šalis prezidentė Salomė Zurabišbvili pranešė, kad nutraukia savo vizitą Baltarusijoje ir grįžta į Tbilisį spręsti krizės, išprovokuotos Rusijos įstatymų leidėjo Sergejaus Gavrilovo pasisakymo Sakartvelo parlamente.

Viceministras Zaza Bochua pranešė, kad 240 žmonių buvo sužeisti policijai panaudojus ašarines dujas ir gumines kulkas bei vandens patranką prieš protestuotojus, susirinkusius prie parlamento rūmų. Vienos iš Tbilisio ligoninių vadovas Georgijus Kordzachija sakė, kad du žmonės dėl guminių kulkų neteko regėjimo.

Žada naujus protestus

Gruzijos opozicijos lyderiai penktadienį pažadėjo organizuoti masines protesto akcijas, kol bus paleistas parlamentas, policijai praėjusią naktį prieš mitinguotojus panaudojus gumines kulkas ir ašarines dujas.

Audringi protestai sostinėje Tbilisyje kilo po to, kai vienas Rusijos įstatymų leidėjas kreipėsi į Sakartvelo parlamentą iš pirmininko tribūnos. Tai itin kontroversiškas žingsnis, turint galvoje tarp Tbilisio ir Maskvos ne vienerius metus tvyrančią įtampą.

„Gruzijos žmonės ir opozicinės partijos reikalauja pirmalaikių rinkimų ir parlamento pirmininko bei vidaus reikalų ministro atsistatydinimo“, – naujienų agentūrai AFP sakė opozicinio Vieningojo nacionalinio judėjimo lyderis Grigolas Vašadzė.

„Taikūs masiniai protestai tęsis, kol bus įvykdyti šie reikalavimai“, – sakė jis ir pridūrė, kad nauja protesto akcija prasidės penktadienį 19 val. (18 val. Lietuvos laiku).

Nuo įtampos prie karo

Gruzijos prezidentė prezidentė Salomė Zurabišbvili pareiškė, kad S. Gavrilovo kalba buvo „nusikaltimas... šalies orumo įžeidimas“.

„Tačiau tai nepateisina antivalstybinių veiksmų, raginimų šturmuoti parlamentą ir nuversti vyriausybę“, – rašoma valstybės vadovės išplatintame pareiškime.

Dėl neramumų S. Zurabišvili nutraukė vizitą Baltarusijoje ir grįžta namo spręsti krizės.

Gruzijos vyriausybės vadovas Mamuka Bachtadzė savo ruožtu penktadienį pareiškė, kad praėjusios nakties neramumų prie parlamento rūmų Tbilisyje organizatoriai neliks nenubausti.

„Nuoširdžiu liaudies protestu pasinaudojo destruktyvios politinės jėgos, pažeidusios konstituciją. Revanšistinė opozicija organizavo smurto proveržį, buvo surengtas parlamento šturmas, ir visuomenė tiesioginiame televizijos eteryje matė, kaip smurtaujama prieš mūsų policininkus“, – sakė premjeras per spaudos konferenciją.

„Mes pasirūpinsime, kad būtų teisiškai įvertinti destruktyvios opozicijos lyderių veiksmai“, – pabrėžė jis.

Oligarchas Bidzina Ivanišvilis, valdančiosios partijos „Gruzijos svajonė“ lyderis, laikomas vienu įtakingiausių žmonių šalyje, pareiškė, kad „visiškai pritaria nuoširdžiam Gruzijos piliečių pasipiktinimui“ dėl Rusijos deputato kalbos parlamente.

„Nepriimtina, kad šalies okupantės atstovas pirmininkauja forumui Gruzijos parlamente“, – sakė milijardierius verslo magnatas.

Jis pridūrė pasakęs parlamento pirmininkui I. Kobachidzei „nedelsiant sustabdyti“ TSA sesiją.

Baku viešėjęs I. Kobachidzė savo ruožtu pareiškė nežinojęs, kad TSA posėdžiui pirmininkavo S. Gavrilovas. Penktadienį I. Kobachidzė nutraukė savo vizitą Azerbaidžane ir sugrįžo į Gruziją.

Masiniai protestai yra palyginti dažnas reiškinys Gruzijoje, kur pernai dešimtys tūkstančių žmonių išėjo į gatves dėl įtariamų pažeidimų per prezidento rinkimus.

Per 2003-ųjų Rožių revoliuciją išstūmęs sovietinių laikų lyderius į valdžią atėjo reformų šalininkas Michailas Saakašvilis; prezidentu jis buvo iki 2013 metų, o dabar gyvena savanoriškoje tremtyje kaip Ukrainos pilietis.

Ne vienus metus tarp Tbilisio ir Maskvos tvyrojusi įtampa per kraštus išsiliejo 2008 metų rugpjūtį, kai tuometinis Gruzijos prezidentas M. Saakašvlis pradėjo didelę karinę operaciją prieš Pietų Osetijos separatistų pajėgas, kurios iš pabūklų apšaudė vietinių gruzinų kaimus.

Maskva į tai reagavo ginkluotu įsiveržimu į Gruzijos teritoriją – buvo užimti dideli šalies plotai, bombarduojami įvairūs objektai.

Laimėjusi šį trumpą karą, nusinešusį šimtus gyvybių, Rusija oficialiai nepriklausomomis valstybėmis pripažino Pietų Osetiją ir kitą nuo Gruzijos atskilusią sritį Abchaziją, užsitikrindama šių abiejų teritorijų, kuriose Maskva turi dvi karines bazes, kontrolę.

Tbilisis ir Vakarai pasmerkė šį žingsnį kaip „neteisėtą karinę okupaciją“.

Pietų Osetija ir Abchazija sudaro apie 20 proc. Sakartvelo teritorijos.