Ukrainietiškos haubicos D-20, amerikiečių gaminamos haubicos M777, minosvaidžiai, priešlėktuvinės gynybos radarai... ginklų imitacijų sąrašas ilgas. Jei tik ginklai dislokuoti Ukrainoje, „Metinvest“ arba jau pagamino jų imitacijų, arba gamina – nedideliame, į akis nekrentančiame angare pramoniniame rajone centrinėje Ukrainoje. Ten pamatytumėte įspūdingą naujausių amerikiečių ir europiečių žudymo technologijų skaičių, rašo CNN.

Įmonės atstovo, kuris pageidavo likti anonimu, teigimu, prieš karą įmonė buvo didžiausia Ukrainos metalurgijos grupė, kuri nedalyvavo ginklų gamyboje. Tiesą sakant, ir dabar nedalyvauja, nes gamina tik masalus – ginklų imitacijas, kurios labai panašios į tikruosius ginklus, tik nei šaudo, nei yra tokios brangios.

Pasak atstovo spaudai, tikslas dvejopas: išgelbėti ukrainiečių gyvybes ir suklaidinti rusų karius, kad šie išeikvotų savus labai brangius dronus, dronus kamikadzes, raketas ir kt.

Kaip rašo CNN, iš dangaus ginklų imitacijos turi atrodyti kaip realūs taikiniai, tad reikėjo parinkti tinkamas medžiagas ir prie faneros, – juk fanera neskleidžia šilumos, kuri turi pritraukti rusų radarus ir dronus, – įkomponuoti užtektinai metalo.

„Karas daug kainuoja, mūsų siekis – kad rusai išleistų kuo daugiau pinigų dronams ir raketoms mūsų ginklų imitacijoms naikinti, – aiškino „Metinvest“ atstovas spaudai. – Juk bepiločiai ir raketos yra brangūs, o mūsų modeliai kur kas pigesni.“

Tarkime, 155 mm haubicos M777. Tikra haubica kainuoja kelis milijonus dolerių. „Metinvest“ versija, kurios gamybai naudojami seni nutekamieji vamzdžiai, kainuoja 1000 dolerių. Bet, – kas svarbiausia, – rusų ginkluotosioms pajėgoms jų apšaudymas iš oro atsieina ne pigiau, nei tikrų haubicų apšaudymas.

„Po kiekvieno apšaudymo lieka trofėjinių nuolaužų, – pasakojo atstovas spaudai. – Mes jas renkame. Jei sunaikino mūsų [ginklo] imitaciją, vadinasi, ne veltui dirbome.“

Pasak jo, iš pradžių kopijos buvo grubokos, įmonės darbininkai skubėjo gaminti ir siųsti jas į fronto linijas, kad Ukrainos ginkluotosios pajėgos atrodytų geriau ginkluotos, nei iš tiesų buvo. Karui tęsiantis, į šalį patenkant vis modernesnių ginklų, modernėjo ir „Metinvest“ imitacijos.

Dabar bandomasis testas kiekvieno ginklo imitacijai – kiek laiko ji išliks kovos lauke. Jei koks nors kūrinys išlieka labai ilgai, įmonės specialistai peržiūri jo brėžinius. Laikui bėgant, įmonės ginklų imitacijų sąrašas pasidarė ilgas ir įvairus.

„Mes skaičiuojame ne pagamintų imitacijų skaičių, o sunaikintų imitacijų skaičių, mums tai svarbiausia, – aiškino įmonės atstovas spaudai. – Kuo greičiau mūsų [ginklų] imitacijos sunaikinamos, tuo geriau.“

Anot įmonės atstovo, iki šiol sunaikinta šimtai imitacijų, įmonė vos spėja patenkinti ginkluotųjų pajėgų poreikius. Jis rodo ginklų imitacijų nuotraukas kovos lauke – įvairiomis jų trumpos egzistencijos stadijomis, galiausiai prieina iki nuotraukos, kuria ypač didžiuojasi.

Nuotraukoje – kažkur Ukrainoje ant medžio kabanti realaus dydžio Rusijos prezidento Vladimiro Putino nuotrauka. Kaip su pasitenkinimu sako atstovas, tai – irgi įmonės specialistų darbas. Jis tikisi, kad ir tai, ir ginklai netrukus liks praeityje.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (5)