Sklandžiai sustyguota ceremonija B-21 gamintojos „Northrop Grumman“ gamykloje Palmdeilyje, Kalifornijoje, prasidėjo JAV himnu, o senesni bombonešiai praskriejo virš minios, kurioje buvo ir aukščiausio rango amerikiečių pareigūnų.

Skambant dramatiškai muzikai ir mirksint šviesoms, lėtai atsidarė naujojo orlaivio angaro durys, o minia plojo, kai buvo nutrauktas jį dengęs audeklas ir pasirodė pilkas bombonešis, kurio vienas vienetas kainuos beveik 700 mln. dolerių (664 mln. eurų).

„B-21 Raider“ yra pirmasis strateginis bombonešis per daugiau nei tris dešimtmečius. Jis liudija apie Amerikos išradingumo ir inovacijų pranašumą“, – ceremonijos metu sakė JAV gynybos sekretorius Lloydas Austinas.

Daugelis lėktuvo ypatumų kol kas neatskleidžiami, tačiau šis orlaivis, palyginti su dabartiniais JAV bombonešiais, pasižymės didele pažanga, kurią L. Austinas pabrėžė savo kalboje.

Jis pasidžiaugė jo nuotoliu, sakydamas, kad „joks kitas tolimojo nuotolio bombonešis negali prilygti jo efektyvumui“, ir ilgaamžiškumu, pareiškęs, jog orlaivis „sukurtas taip, kad būtų geriausiai prižiūrimas kada nors sukurtas bombonešis“.

B-21, kaip ir F-22 bei F-35, panaudota nesusekamumo radiolokatoriais technologija, kuri sumažina orlaivio matomumą tiek dėl jo formos, tiek dėl medžiagų, iš kurių jis pagamintas, todėl priešininkams sunkiau jį aptikti.

„Kuriant šį orlaivį buvo pasitelkta penkiasdešimties metų pažanga mažo susekamumo technologijos srityje, – sakė L. Austinas. – Net sudėtingiausios oro gynybos sistemos sunkiai aptiks B-21 danguje.“

Lėktuvas taip pat sukonstruotas pagal „atviros sistemos architektūrą“, kuri leis panaudoti „naujus, dar nė neišrastus ginklus“, sakė jis.

Analitinio centro „Brookings Institution“ bendradarbė Amy Nelson prieš bombonešio pristatymą naujienų agentūrai AFP sakė, kad B-21 „sukurtas taip, kad galėtų vystytis“.

„Branduolinė triada“

„Atvira architektūra leidžia ateityje integruoti patobulintą programinę įrangą (įskaitant autonomiją), todėl orlaivis ne taip greitai pasensta“, – sakė ji.

„B-21 yra daug įmantresnis už savo pirmtakus – tikrai modernus. Jis ne tik gali nešti branduolines ir įprastines raketas, bet ir ilgojo bei trumpojo nuotolio raketas“, – sakė A. Nelson.

Ceremonijos metu nebuvo paminėta, kad lėktuvas gali skristi be įgulos. JAV karinių oro pajėgų atstovė spaudai Ann Stefanek AFP sakė, kad lėktuvas „yra paruoštas tokiai galimybei, tačiau sprendimas skristi be įgulos nepriimtas“.

Tikimasi, kad pirmasis B-21 – „mūsų būsimų bombonešių pajėgų pagrindo“ – skrydis įvyks kitais metais, o karinės oro pajėgos planuoja nusipirkti mažiausiai 100 šių orlaivių, sakė A. Stefanek.

„Northrop Grumman“ teigė, kad šiuo metu Palmdeilyje esančioje gamykloje vyksta šešių lėktuvų surinkimas ir bandymai.

Šis bombonešis bus pagrindinė JAV „branduolinės triados“, kurią sudaro iš žemės, oro ir jūros paleidžiami ginklai, dalis.

„Branduolinio atgrasymo tikslais bombonešių laivynas suteikia lankstumo JAV branduolinių pajėgų pozicijai ir atsargą, jei kuri nors kita dalis sutriktų“, – sakė A. Nelson.

Šaltinis
Temos
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1)