Per spaudos konferenciją Jeruzalėje Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu, šalia kurio stovėjo Danijos vyriausybės vadovė Mette Frederiksen ir Austrijos kancleris Sebastianas Kurzas, nurodė, kad šios trys šalys įkurs „tyrimų ir plėtros fondą“ bei pradės „bendras pastangas ateities vakcinų bendrai gamybai“.

„Nežinome, kiek laiko... [dabartinės] vakcinos bus veiksmingos, – pridūrė Izraelio lyderis. – Pusę metų? Metus? Dvejus metus? Daugiau ar mažiau? Mes to nežinome. Taigi, turime apsaugoti savo žmones nuo šios pandemijos pakartotinio įsiplieskimo arba [viruso] mutacijų.“

Jis nenurodė, koks bus šio fondo finansavimas arba planuojami vakcinų gamybos pajėgumai.

Tuo metu M. Frederiksen pareiškė, jog trys valstybės „labai glaudžiai bendradarbiauja“ nuo pandemijos pradžios ir laikosi pozicijos, kad galimybė laiku gauti vakcinos dozių ateityje bus gyvybiškai svarbi. Anot jos, visos trys šalys yra atlikusios „daug žadančių tyrimų, galinčių paruošti dirvą naujos kartos platformai“, be to, jos norėtų „taip pat nagrinėti galimybes bendradarbiauti atliekant klinikinius tyrimus“.

„Negalime sau leisti būti vėl netikėtai užklupti. Randasi naujų mutacijų, galimos naujos pandemijos ir sveikatos krizės, galinčios sukelti grėsmę mūsų visuomenei“, – ją citavo laikraštis „The Times of Israel“.

S. Kurzas savo ruožtu pažymėjo, kad vakcinų kūrimas yra sudėtingas procesas ir kad kiekviena partnerystės šalis telks dėmesį į konkrečius jo elementus.

„Dabar turime pasiruošti kitiems pandemijos etapams“, – sakė Austrijos kancleris.

Danijos ir Austrijos planai bendradarbiauti su Izraeliu kuriant vakcinas buvo sukritikuoti Prancūzijos, pareiškusios, kad esama Europos Sąjungos sistema tebėra geriausias būdas užtikrinti „solidarumą“ Bendrijoje.

S. Kurzas pirmadienį tvirtino, kad Europos vaistų agentūra (EVA) „per lėtai tvirtina vakcinas“, todėl Bendrija tampa priklausoma nuo farmacijos įmonių tiekimo pajėgumų.

Tačiau Prancūzijos užsienio reikalų ministerija gynė agentūrą ir tvirtino, kad „veiksmingiausias sprendinys, siekiant patenkinti mūsų vakcinų poreikius, privalo toliau remtis Europos pagrindu“.

„Būtent tai garantuoja valstybių narių solidarumą, kuris yra reikalingesnis nei bet kada anksčiau“, – sakoma trečiadienį vakare paskelbtame Prancūzijos pranešime.

Tačiau S. Kurzas ketvirtadienį pareiškė: „Turime bendradarbiauti šiuo klausimu Europos Sąjungoje... bet taip pat ir pasaulio mastu.“

Jis pabrėžė, kad „Izraelis yra pirmoji šalis pasaulyje, parodžiusi, kad virusą įmanoma įveikti“.

Izraelis yra tarp pirmaujančių šalių pagal nuo COVID-19 paskiepytų gyventojų skaičių per capita. Šalis gruodį pradėjo didelę skiepijimo kampaniją, sudariusi sutartį su JAV farmacijos milžine „Pfizer“, lėktuvais skraidinusia savo vakciną, sukurtą bendradarbiaujant su Vokietijos bendrove „BioNTech“ mainais į duomenis apie preparato poveikį.

Izraelyje jau daugiau kaip pusė iš 9 mln. gyventojų yra gavę mažiausiai vieną iš dviejų rekomenduojamų vakcinos dozių. Žydų valstybėje taip pat buvo atlikta virtinė didelio masto tyrimų, patvirtinusių „Pfizer/BioNTech“ vakcinos veiksmingumą.

Šaltinis
Temos
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (12)