Atstovų Rūmuose už prezidento apkaltą dėl vienintelio kaltinimo maišto kurstymu balsavo mažiausiai 232 įstatymų leidėjai, o 197 ją atmetė, keturiems kongresmenams nebalsavus.

Apkaltos straipsniams patvirtinti 435 vietas turinčiuose Atstovų Rūmuose pakako paprastos daugumos – 217 balsų, kadangi šiuo metu dvi vietos yra laisvos.

Balsuojant įstatymų leidėjų balsai pasiskirstė daugiausiai pagal partinę liniją, bet prezidento apkaltą palaikė 10 jo paties Respublikonų partijos narių, įskaitant trečią pagal rangą Atstovų Rūmų respublikonę Liz Cheney.

„Šiandien esu visiškai ramus dėl to, kad mano balsas buvo teisingas, ir, tiesą sakant, galvoju, kad istorija tai taip vertins“, – sakė vienas už apkaltą balsavusių respublikonų, D. Trumpo kritikas Adamas Kinzingeris.

„Šiandien abiejų partijų balsais [Atstovų] Rūmai pademonstravo, kad niekas nėra aukščiau įstatymo, net Jungtinių Valstijų prezidentas“, – po balsavimo sakė jų pirmininkė demokratė Nancy Pelosi.

Senatas apkaltos teismą surengs tik po sausio 20-osios, kai prezidento postą perims demokratas Joe Bidenas. Tai reiškia, kad D. Trumpas išvengs gėdingo pašalinimo dar nesibaigus jo kadencijai.

Jei D. Trumpas būtų nuteistas, jam per vėlesnį balsavimą galėtų būti uždrausta 2024 metais vėl siekti prezidento posto.

„Donaldas Trumpas pelnytai tapo pirmuoju per Amerikos istoriją prezidentu, ant kurio du kartus krito apkaltos dėmė“, – sakė demokratų senatorius Chuckas Schumeras, kuris po savaitės taps Senato lyderiu.

„Senatui būtina veikti ir jis tęs jo teismą“, – pridūrė jis.

Baltuosiuose rūmuose užsidaręs D. Trumpas paskelbė vaizdo kalbą, kurioje nepaminėjo apkaltos ar savo įnirtingų bandymų įtikinti pusę šalies, kad J. Bideno pergalė buvo nesąžininga.

Vietoje to jis ragino amerikiečius būti „vieningus“, vengti smurto ir „įveikti šios akimirkos aistras“.

„Smurtui niekada nėra pateisinimo. Jokių pasiteisinimų, jokių išimčių: Amerika yra įstatymų valstybė“, – sakė D. Trumpas.

J. Bidenas įstatymų leidėjų trečiadienio sprendimą pavadino „abiejų partijų balsu, kurį pareiškė nariai, vadovavęsi konstitucija ir savo sąžine“.

J. Bidenas, kuris, be daugelio kitų problemų, paveldės pandemiją ir susilpnėjusią ekonomiką, paragino Senatą imtis tokių jo prioritetų kaip vyriausybės narių paskyrimo tvirtinimas, drauge užsiimant D. Trumpo teismu.

„Tikiuosi, kad Senato vadovybė suras būdą imtis savo konstitucinės pareigos dėl apkaltos, tuo pačiu metu dirbant dėl kitų skubių valstybės reikalų“, – sakoma J. Bideno pareiškime.

Audringa savaitė iki apkaltos

Nepaisant to, kad D. Trumpas pasmerkė smurtą po jo šalininkų sukelto chaoso įsiveržus į Kongresą, nuogąstaujama dėl tolesnių neramumų.

Trečiadienį visoje sostinėje buvo dislokuota ginkluota nacionalinė gvardija, o centrinėse gatvėse – uždarytas eismas.

Pačiame Kapitolijaus pastate buvo susirinkę maskuojamųjų spalvų uniformas dėvintys ginkluoti sargybiniai, o kai kurie jų ankstų trečiadienį snaudė po puošniomis statulomis ir istoriniais paveikslais.

D. Trumpas atlaikė pirmąjį apkaltos teismą beveik lygiai prieš metus, kai respublikonų kontroliuojamas Senatas jį išteisino dėl piktnaudžiavimo pareigomis už spaudimą JAV sąjungininkei Ukrainai surengti jam politiškai parankius tyrimus, įskaitant tyrimą prieš J. Bideną.

Šįkart apkaltos procesas inicijuotas dėl D. Trumpo kalbos, kurią jis sausio 6-ąją pasakė šalia Baltųjų rūmų surengęs mitingą „Išgelbėkit Ameriką“, JAV Kongresui susirinkus patvirtinti J. Bideno pergalės lapkričio 3 dienos prezidento rinkimuose.

Kreipdamasis į susirinkusiųjų minią respublikonų prezidentas kartojo savo nepagrįstus kaltinimus, esą rinkimai buvo „pavogti“, ir paragino savo šalininkus žygiuoti į Kapitolijų.

Nors D. Trumpas sakė, kad rėmėjai turėtų patraukti į Kapitolijų „taikiai ir patriotiškai“, jo kalboje buvo minią įaudrinusių kurstančių pareiškimų.

„Turite pademonstruoti stiprybę ir turite būti stiprūs“, – sakė D. Trumpas.

Tūkstančiai D. Trumpo šalininkų šturmavo JAV Kapitolijų. Skaičiumi gerokai Kapitolijaus policijos pajėgas nustelbę prezidento rėmėjai daužė langus ir laužė duris.

Įstatymų leidėjus teko skubiai išvesti į saugią vietą, miniai blaškantis po Kongreso sales ir skanduojant „Pakarti Mike'ę Pence'ą“ ir „Kur yra Nancy“ – Atstovų Rūmų pirmininkė N. Pelosi.

Per riaušes žuvo penki žmonės, tarp jų viena D. Trumpo šalininkė iš Kalifornijos, kurią pašovė saugumo pareigūnas, ir Kapitolijaus policininkas, kurį, kaip pranešama, primušė minia.

Debatai Atstovų Rūmuose

Atstovų Rūmų pirmininkė N. Pelosi trečiadienį per debatus pareiškė, kad D. Trumpui paskutinę jo prezidentavimo savaitę privalo būti paskelbta apkalta.

„Jis turi išeiti. Jis yra aiškus ir egzistuojantis pavojus tautai, kurią mes visi mylime“, – Atstovų Rūmuose kalbėjo įtakingiausia Kongreso demokratė.

Demokratų įstatymų leidėjas Ilhanas Omaras pavadino D. Trumpą „tironu“ ir pabrėžė, kad „norint išgyventi kaip veikiančiai demokratijai, reikia būti atskaitingiems“.

Tačiau naujai išrinkta respublikonų kongresmenė Nancy Mace teigė, kad nors įstatymų leidėjai „turi patraukti prezidentą atsakomybėn“, apkaltos greitis „kelia didelių klausimų dėl konstitucingumo“.

Aukščiausio rango Atstovų Rūmų respublikonas, mažumos lyderis Kevinas McCarthy teigė, kad nors D. Trumpas nusipelno papeikimo, skubota apkalta „dar labiau suskaldys šią tautą“.

M. McConnellas neatmeta apkaltos

D. Trumpui, iš kurio „Twitter“ ir „Facebook“ atėmė galimybę kalbėti per šiuos socialinius tinklus ir kurį vis labiau atstumia verslo pasaulis, sunku perteikti savo žinią, jau nekalbant apie kokį nors priešinimąsi.

Jo atsisakymas prisiimti bet kokią atsakomybę už šiurpias sausio 6-osios scenas, taip pat antradienio pareiškimas, kad jo kalba šalininkų miniai buvo „visiškai derama“, papiktino ir sąjungininkus, ir oponentus.

Svarbiausias klausimas dabar yra tas, kokiu mastu buvę jo sąjungininkai respublikonai Senate atsigręš prieš savo partijos nominalųjį vadovą, kai kontrolę šiuose Kongreso rūmuose perims demokratai.

Dabartinis Senato lyderis respublikonas Mitchas McConnellas sakė, kad nerengs apkaltos iki D. Trumpo pasitraukimo sausio 20-ąją.

Tačiau jis pridūrė, kad neatmeta galimybės balsuoti už D. Trumpo nuteisimą vėliau, J. Bidenui tapus prezidentu.

„Nepriėmiau galutinio sprendimo dėl to, kaip balsuosiu, ir ketinu įsiklausyti į teisinius argumentus, kai jie bus pateikti Senatui“, – sakė M. McConnellas.

Laikraštis „The New York Times“ antradienį pranešė, jog M. McConnellas privačių pokalbių metu užsimena manantis, kad D. Trumpas įvykdė apkaltos vertų pažeidimų.

Tai galėtų reikšti, kad žemė slysta D. Trumpui iš po kojų, nes M. McConnello pozicija gali paskatinti kitus respublikonų senatorius prisidėti prie nekilnojamojo turto magnato, buvusios realybės televizijos žvaigždės nuteisimo siekiant užversti audringų jo ir partijos santykių puslapį.

Audringa savaitė, atvedusi prie balsavimo dėl apkaltos

Trumpo mitingas

JAV Kongresui sausio 6 dieną susirinkus patvirtinti demokrato Joe Bideno pergalės lapkričio 3 dienos prezidento rinkimuose, D. Trumpas šalia Baltųjų rūmų surengė mitingą „Išgelbėkit Ameriką“.

Kreipdamasis į susirinkusiųjų minią respublikonų prezidentas kartojo savo nepagrįstus kaltinimus, esą rinkimai buvo „pavogti“, ir paragino savo šalininkus žygiuoti į Kapitolijų.

Nors D. Trumpas sakė, kad rėmėjai turėtų patraukti į Kapitolijų „taikiai ir patriotiškai“, tačiau jo kalboje buvo minią įaudrinusių kurstančių pareiškimų.

„Turite pademonstruoti stiprybę ir turite būti stiprūs“, – sakė D. Trumpas.

„Kovokime už Trumpą“, – skandavo minia.

Viceprezidentas M. Pence'as

Savo kalboje D. Trumpas paragino viceprezidentą Mike'ą Pence'ą, turėjusį pirmininkauti Senato posėdžiui, pademonstruoti „drąsą“ ir blokuoti Rinkikų kolegijos balsų patvirtinimą Kongrese.

Tačiau M. Pence'as atsisakė vykdyti šį reikalavimą paaiškindamas, kad pagal Konstituciją jam suteiktas vaidmuo yra grynai simbolinis ir jis negali nepripažinti rinkikų balsų.

Kapitolijaus šturmas

Atstovų Rūmams ir Senatui surinkus patvirtinti rinkimų rezultatų, tūkstančiai D. Trumpo šalininkų šturmavo JAV Kapitolijų. Skaičiumi gerokai Kapitolijaus policijos pajėgas nustelbę prezidento rėmėjai daužė langus ir laužė duris.

Įstatymų leidėjus teko skubiai išvesti į saugią vietą, miniai blaškantis po Kongreso sales ir skanduojant „Pakarti Mike'ę Pence'ą“ ir „Kur yra Nancy“ – Atstovų Rūmų pirmininkė Nancy Pelosi.

Per riaušes žuvo penki žmonės, tarp jų viena D. Trumpo šalininkė iš Kalifornijos, kurią pašovė saugumo pareigūnas, ir Kapitolijaus policininkas, kurį, kaip pranešama, primušė minia.

Įstatymų leidėjai ir prezidento padėjėjai paragino D. Trumpą liepti savo šalininkams skirstytis. Galiausiai jis tai padarė, paskelbęs pranešimą ir trumpą įrašą tviteryje, kuriame juos pavadino „labai ypatingais“.

Vaizdo įraše D. Trumpas galiausiai pripažino J. Bideno pergalę ir pažadėjo tvarkingą valdžios perdavimą, tačiau išrinktojo prezidento nepasveikino.

Kongresas vėl susirinko

Po maždaug šešias valandas trukusios pertraukos, kurią sukėlė riaušininkų įsivežimas, vėl susirinkęs Kongresas patvirtino rinkimų rezultatus sausio 7 dieną maždaug 4 val. ryto vietos laiku.

Keli respublikonų senatoriai, ketinę nepritarti rinkimų rezultatams J. Bidenui pergalę atnešusiose valstijose, po smurto proveržio atsisakė savo ketinimų, nors kiti ir toliau prieštaravo.

Blokuotos paskyros socialiniuose tinkluose, atsistatydinimai

Socialinis tinklas „Twitter“ visam laikui blokavo D. Trumpo paskyrą dėl būgštavimų, kad jis gali toliau kurstyti smurtą. Prezidento paskyra tinkle „Facebook“ buvo uždaryta „neribotam laikui“, o platformoje „YouTube“ – mažiausiai savaitei.

Protestuodami prieš D. Trumpo šalininkų įsiveržimą į Kapitolijų atsistatydino susisiekimo sekretorė Elaine Chao, švietimo sekretorė Betsy DeVos bei virtinė žemesnio rango administracijos pareigūnų.

Taip pat atsistatydino Kapitolijaus policijos vadovas.

N. Pelosi

Penktadienį N. Pelosi paskelbė laišką, raginantį D. Trumpą atsistatydinti. Jam atsisakius, M. Pence'as ir kabinetas turėtų nušalinti prezidentą kaip netinkamą eiti pareigas, pasinaudodami 25-ąja Konstitucijos pataisa, nurodė ji.

Pasak N. Pelosi, jeigu M. Pence'as atsisakys inicijuoti 25-ąją pataisą, Atstovų rūmai imsis rengti D. Trumpui antrą apkaltą.

25-oji pataisa

Pirmadienį Atstovų Rūmuose buvo pristatyta rezoliucija, raginanti inicijuoti 25-ąją pataisą, bet respublikonai ją atmetė. Tuomet demokratai ėmėsi apkaltos D. Trumpui dėl maišto kurstymo.

Antradienį vakare Atstovų Rūmai pagal partinę liniją balsavo už rezoliuciją dėl 25-osios pataisos panaudojimo, bet dar prieš balsavimą M. Pence'as N. Pelosi parašė, kad jis „netiki, jot tokia veiksmų eiga geriausiai pasitarnaus mūsų šalies interesams“.