Sinoptikai prognozuoja, kad pirmadienį septintą kartą iš eilės bus sumuštas temperatūros rekordas.

Maskvos sveikatos apsaugos departamento vadovas Andrejus Selcovskis pripažino, kad dėl karščio ir smogo mirtingumas Maskvoje išaugo dvigubai. Anksčiau Maskvoje kasdien mirdavo 360-380 žmonių, o dabar – apie 700, pasakė valdininkas.

Maskvos morguose užimta 1300 iš 1500 vietų, jo pateiktus duomenis cituoja agentūra „Interfax“. Neoficialiais duomenimis, mirtingumas išaugo du su puse ar net tris kartus. Primename, kad praeitą savaitę Andrejus Selcovskis paneigė pranešimus apie sparčiai didėjantį mirtingumą. Sklido gandai, kad mirtingumas išaugo 8–10 kartų, ir tuomet jis paragino žmones neskleisti panikos.

Gaisrų dūmai blogina ekologinę padėtį ne tik sostinėje – savaitgalį smogas apgaubė Sankt Peterburgą ir Jekaterinburgą. Sankt Peterburge smogas iki pirmadienio ryto išsisklaidė, o Maskvoje ir pirmadienį pučia pietryčių krypties vėjas, kuris į centrą atneša pamaskvės gaisrų dūmus, praneša televizijos kanalas „Rossija 24“. Maskvos meteorologijos biuro duomenimis, tai dar pablogins ekologinę padėtį mieste, o kai kuriose vietose matomumas sumažės iki 100 metrų.

Maskvos gyventojai miršta dūmuose ir bėga iš sostinės

Degėsių kvapas, migla ir liūdna morgų bei ligoninių statistika varo maskviečius iš sostinės, o juos lydi patikinimai, kad situacija kontroliuojama, ir meteorologų įspėjimai: pagerėjimo artimiausiu metu nenumatoma. 

Alinamoje kaitros ir degančių miškų ir durpynų dūmais apgaubtoje Maskvoje žmonės ėmė mirti du kartus dažniau, pripažino gydytojai. Ekologai sako, kad kvėpuoti tokiu oru ilgiau nei penkias valandas pavojinga sveikatai, o pasivaikščiojimų dabartinėje Maskvoje diena prilygsta 30 pakelių cigarečių. 

Rusijos hidrometeorologijos centras pranešė, kad pirmadienį oras sostinėje įšils iki tradicinių pastaraisiais mėnesiais 37-39 laipsnių Celsijaus, o vėjas išsilaikys pietryčių - būtent jis neša į Maskvą dūmus. 

Daugelis bendrovių ir bankų, esant šioms aplinkybėms, sutrumpino darbo dieną, kai kurie paleido darbuotojus į namus arba į atostogas. 

Amerikos ambasada atšaukė numatytą pirmadienį interviu su tais gyventojais, kurie prašo vizų, o kai kurių šalių vyriausybės pasiūlė savo piliečiams susilaikyti nuo kelionių į Rusijos sostinę.
Penktadienį - pirmąją nepakeliamos kaitros dieną - iš vaistinių dingo marlės raiščiai, o visos magistralės, einančios iš miesto, buvo užkimštos automobilių iki vėlyvos nakties. 

Sekmadienį, nors ir esant ribotas matomumui, buvo rekordinis nuo metų pradžios pagal išskridusiųjų iš Maskvos keleivių skaičių: RIA, remdamasi "Rosaviacija", praneša, kad sostinę tą dieną paliko daugiau kaip 100 tūkst. lėktuvų keleivių. 

Tačiau miesto valdžia nemano, kad susidarė nepaprastoji situacija. 

"Pagrindo įvesti nepaprastosios situacijos režimą Maskvoje nėra, - cituoja "Interfax" Vladimiro Resino, miesto mero Jurijaus Lužkovo pirmojo pavaduotojo žodžius. - Padėtis nelengva, bet kontroliuojama". 

J.Lužkovas iki sekmadienio atostogavo. V.Resinas pareiškė, kad nurodymais iš užmiesčio ligoninės, kur J.Lužkovas gydėsi sportinį sužeidimą, Maskvos meras padėjo užgesinti kas 13 gaisrą Maskvoje. 

"Svarbu ne tai, kur buvo meras, o tai, kaip jis vadovavo. Jis per mane duodavo keturis ar penkis nurodymus per dieną. Visos priemonės, kurių jis ėmėsi, leido sumažinti gaisrų skaičių Maskvoje, palyginti su įprastomis dienomis, 7-8 kartus", - cituoja "RIA-Novosti" J.Lužkovą pavadavusio V.Resino žodžius.

Rusijos pareigūnai žada užgesinti gaisrus per savaitę

Rusijos nepaprastųjų situacijų ministerijos (NSM) vadovas Sergejus Šoigu pareiškė, kad šią savaitę numatyta didelė gaisrų likvidavimo Pamaskvyje operacija, kurioje dalyvaus Gynybos ministerijos pajėgos ir NSM aviacija iš Voronežo srities, rašo britų visuomeninio transliuotojo BBC naujienų svetainė.

Pasak S.Šoigu, nors gaisrų židinių Maskvos srityje skaičius didėja, iš viso gaisrų plotas sumažėjo.

"Jeigu taip dirbsime ir toliau, laiku, tą dieną, kai kyla nauji gaisrai, juos užgesinsime, per penkias, daugiausiai per septynias dienas, pagrindinį durpynų gesinimą mes turime užbaigti", - sakė S.Šoigu.

Tuo tarpu daugelis nukentėjusių nuo gaisrų ir dūmų regionų gyventojų nepatenkinti tuo, kaip valdžia organizavo iki šiol durpynų ir miškų gaisrų gesinimą.

Gaisrai tebedega jau daugiau nei savaitę. Remiantis tik oficialia informacija, per siaučiančius gaisrus 52 žmonės žuvo, sudegė daugiau nei 2 tūkst. namų.

NSM duomenimis, sekmadienį Rusijos teritorijoje kilo maždaug 270 miškų ir du durpynų gaisrai. Daugiau kaip 190 tūkst. hektarų plote tebėra 554 židiniai.

Daugelis miestų, tarp jų Maskva, tebegaubia tiršti aitrūs dūmai. Smalkių kiekis ore virš Rusijos sostinės tris kartus didesnis nei leistina norma.

Sekmadienio vakarą miškų gaisrų dūmai pasiekė Sankt Peterburgą. Be to, gaisras kilo netoli branduolinio centro Snežinske Čeliabinsko srityje.

Pasak S.Šoigu, gaisras apėmė septynių hektarų plotą, jis lokalizuotas. Gaisras tebegesinamas.

Kaip praneša agentūra "RIA-Novosti", remdamasi duomenimis iš NASA palydovo "Aqua", iš viso smalkių atmosferoje virš Rusijos teritorijos europinės dalies kasdien padidėja 700 tūkst. tonų.

"Rugpjūčio 4 dienos NASA vertinimais, gaisrų dūmų šleifas nusidriekė maždaug 3 tūkst. kilometrų iš rytų į vakarus, tai maždaug atitinka nuotolį nuo San Fransisko iki Čikagos", - cituoja agentūra NASA pranešimą.

Tuo tarpu meteorologai greito situacijos pagerėjimo nežada: jų prognozėmis itin karšti orai, kokių regione nebuvo kelis dešimtmečius, išliks ir artimiausiomis dienomis.

Tuo tarpu sekmadienio vakarą gauta paguodžiančių naujienų iš Maskvos oro uostų. "RIA Novosti" praneša, kad matomumas jau pagerėjo ir Rusijos sostinės oro uostai dirba įprastu režimu.