Pasak jo, pedagogams atlyginimai tikrai keliami bei turėtų būti didinami toliau, tačiau, be kita ko, mokytojo darbas nepatrauklus dėl saugumo ir pagarbos stokos.

„Švietime problemos yra senos ir jos tik gilėja. Ir jų tikrai neišspręs dabartinė Vyriausybė, artėjant rinkimų ciklui. Artėja rinkiminiai metai, o rinkiminiai metai nebūna palankūs kardinaliems sprendimams. O švietime pribrendusi kardinali problema – mokytojų profesija tapo nepatraukli, neprestižinė“, – pirmadienį „Žinių radijui“ sakė R. Rudzkis.

„Visuomenės interesas, kad į mokytojo profesiją būtų nukreipiami jei ne patys geriausi, tai bent tikrai geri, charizmatiški absolventai. To nėra, kadangi profesija nepatraukli“, – teigė jis.

Akademiko teigimu, daug metų mokytojams trūksta pagarbos iš mokinių, jie nesijaučia saugūs.

„Sukurta tokia situacija, kad maksimaliai saugomas mokinys nuo griežtesnio žodžio, veiksmo. Bet nėra mechanizmo kaip saugoti mokytoją nuo agresijos, nepagarbos, įžeidinėjimų“, – sakė R. Rudzkis.

„Kada susidaro tokia nepagarbos mokytojams atmosfera, tai kodėl geras mokinys, kuriam nusimato darbas ar tai mokslinėje terpėje, ar tai prestižinėse įmonėse, turi staiga sukti į mokytojo profesiją ir vargti vargą“, – pažymėjo jis.

R. Rudzkio nuomone, Vyriausybė galėtų atlikti „gerą socialinę apklausą“ bei sužinoti priežastis, kodėl mokiniai nenorėtų dirbti mokytojais, o apklausus autoritetingus mokytojus – kaip padaryti profesiją patrauklesne.

ELTA primena, penktadienį prasidėjo mokytojų streikas. Streikuojantys mokytojai iš savo ugdymo įstaigų žygiuoja į Vilnių, prie Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos, dalis jau protestuoja sostinės V. Kudirkos aikštėje. Streikuoja viena iš penkių Lietuvos mokytojų profesinių sąjungų, reikalaujanti nuo šio sausio atlyginimus kelti 20 proc., o nuo kito – dar 30 proc.

Ketvirtadienį ministerija ir kitos profesinės sąjungos susitarė, kad nuo sausio mokytojų atlyginimai didės 10 proc., o nuo rugsėjo – ne mažiau kaip 10 proc. Be to, bendrojo ugdymo mokytojų, dirbančių pagal atnaujintas programas, darbo užmokesčiui ir toliau bus skiriama 3 proc. ugdymo lėšų, kaip ir dabar nuo mokslo metų pradžios.

R. Rudzkio teigimu, mokytojų atlyginimai jau „nėra tokie maži“ ir turėtų būti didinami toliau. Jis siūlo atsiliepti į streikuojančių mokytojų prašymus.

„Reaguojant į šį streiką tikrai rekomenduočiau Vyriausybei ir tikrai padidinti (pagal streikuojančios profesinės sąjungos reikalavimus – ELTA)“, – sakė R. Rudzkis.

„Jei augtų sparčiau nei vidutinis atlyginimas, tai bent iš atlyginimo pusės profesija darytųsi prestižinė“, – teigė akademikas.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
ELTA
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (4)