Pasak ministro, apie šias priemones bus diskutuojama pirmadienį vyriausybiniame COVID-19 valdymo komitete, o galutiniai sprendimai priimami trečiadienį, per Vyriausybės posėdį.

Ministras patikslino, kad anksčiau, kai buvo svarstoma apie viešojo maitinimo įstaigų darbo laiko ribojimą, buvo minimi du galimi laikai – 22 arba 24 valanda, kada jos turėtų būti uždaromos.

„Įvertinus tai, kad iki 24 valandos veikia restoranai, kur žmonės ateina pabūti, pašvęsti, pavalgyti, tai nėra naktiniai klubai, tad ta diskusija labiau sukosi apie šią valandą. Bet kol kas buvo atsisakyta, nes iš verslo pusės pasakyta, kad „mes viską padarysime, visko bus laikomasi“. Kiek tenka stebėti gyvai, važiuojant pro šalį, tai – toli nuo to laikymosi“, – sakė A. Veryga.

Kalbėdamas apie masinių renginių ribojimą, ministras patikslino, kad šiuo atveju kalbama ne apie teatrus, bet apie miesto šventes, muges.

„Čia kalbame labiau apie įvairias miesto šventes, muges. Teatruose yra nustatyta tam tikra tvarka. Nėra lengva teatrams su ta tvarka išgyventi – žiūrovus galima sodinti tik į kas antrą kėdę, nustatyta prievolė dėl kaukių dėvėjimo. Be to, aišku, kas ten buvo, ir net jeigu atsiranda židinys, galima tuos žmones surasti, tada tirti, izoliuoti. To tikrai neįmanoma padaryti atvirose šventėse“, – teigė A. Veryga.

Ministras kaip pavyzdį pateikė Kryžkalnio memorialo partizanams atidarymo renginį.

„Ten lyg ir buvo registracija, bet, panašu, kad niekas nestebėjo ir nežiūrėjo, kas vyksta. Galima pasižiūrėti į tai formaliai, padaryti registraciją ir paskui nežiūrėti, ar žmonės ateina užsiregistravę, ar įmanoma bus ką nors atsekti. Jeigu ta registracija būtų buvusi tinkama, tai nebūtų tiek daug problemų su Raseiniais, būtų galima tuos žmones aktyviai kviesti.

Nors, kiek girdime iš NVSC, tai net ir tuos žmones, kurie yra kontaktavę su užsikrėtusiais, tenka įkalbinėti tirtis – vienam procedūra atrodo nelabai maloni, kitam dar kas nors netinka. Toks elgesys yra neatsakingas. Jeigu taip elgsimės, tai blogiausia, kas gali atsitikti, – mūsų gydymo įstaigos bus perkrautos, o tada ten teks riboti paslaugų teikimą. Visuomenė vėl bus labai nelaiminga, kad negali gauti paslaugų“, – sakė A. Veryga.

Raseinių kol kas neuždarys

Raseinių, kur, pasak mero Andriaus Bautronio, žmonės, įtikėję sąmokslo teorijomis, kad toks virusas neegzistuoja, masiškai atsisako tirtis, sveikatos apsaugos ministras kol kas uždaryti (kaip buvo padaryta, pavyzdžiui, Nemenčinės atveju) nežada.

„Kol kas nėra apie tai galvojama. Ten yra įvestos tam tikros kitos priemonės – tai ir renginių draudimas, ir nuotolinis darbas, studijos. Net ir policijoje užsikrėtę asmenys ėmė dirbti nuotoliniu būdu, kolegos iš kitų miestų jiems padėjo.

Įvedus tokį režimą, koks buvo Nemenčinėje, puikiai suprantame, kad niekas miestų spygliuota viela neaptvertų. Budėjimai tokiu atveju vyksta prie pagrindinių kelių, kur pareigūnai gali tikrinti asmenų judėjimą. Bet piktybiškai nusiteikusių žmonių, kurie nuspręs kokiais nors keliukais ištrūkti, niekas juk negaudys.

Tai irgi yra sąmoningumo ženklas. Jeigu visuomenė supranta, tai ji supranta ir be karantinų. O jeigu yra nusiteikimas būti piktybiškam, tai tikriausiai prisimenate, kad net ir iš paveiktų šalių grįždavę žmonės sakydavo: „Štai, apgavome. Prasmukome.“ Prie kiekvieno pareigūno nepastatysi, ir tikrai būtų sudėtinga taip sukontroliuoti situaciją“, – kalbėjo A. Veryga.

Ministras sutiko su rajono meru, kad priversti žmones tirtis dėl COVID-19 nėra galimybės. Tačiau net ir be testo potencialiai rizikingiems asmenims gali būti taikomas reikalavimas izoliuotis, atkreipė dėmesį A. Veryga.

„Jeigu asmuo yra turėjęs glaudų kontaktą ir Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) identifikuoja tokį žmogų, be abejo, jam gali būti skirta privaloma saviizoliacija. Bet ir čia yra įvairių niuansų, yra įvairiausių istorijų, kai žmonės nenori atskleisti kontaktų, nenori pasakyti, su kuo jie bendravo.

Dalis tokių žmonių turbūt tikrai nuoširdžiai neatsimena, su kuo tiksliai bendravo. Bet, jeigu tai yra kokia nors šeimos šventė arba artimieji, tai žmonės turėtų būti sąmoningi ir įvardyti tuos kontaktus, saugoti save ir kitus. Tos galimybės išaiškinti židinius, nustatyti, kas yra kontaktai, juos efektyviai izoliuoti yra pagrindas valdant infekciją, jeigu nenorime, kad būtų įvedami kad ir lokalūs karantinai, kurie žmonėms sukeltų daug daugiau nepatogumų, negu nueiti išsitirti“, – kalbėjo A. Veryga.

Ministras nežino, ar vengimo tirtis dėl paplitusių sąmokslo teorijų problema yra būdinga tik išskirtinai Raseinių rajonui, ar ji paplitusi po visą Lietuvą.

„Kol kas Raseiniai yra tokia vieta, kur iškilo poreikis intensyviai testuoti žmones, ir tokia problema išlindo. Nežinau, kaip būtų kitur. Turbūt yra visko. Kiek plačiai tai paplitę, tikriausiai priklauso nuo daugybės dalykų. Raseiniai yra gana kompaktiška bendruomenė ir turbūt dalis tų žmonių, kurių yra klausomasi, skeptiški dėl koronaviruso, jie ir pasėja abejonę.

Labai svarbu, kad žmonės, kurie yra tam tikri elgesio modeliai, kurie yra matomi, būtų atsakingi. Galime pasidžiaugti, kad Raseinių meras pats parašė apie savo sveikatos būklę, kaip jis jaučiasi, paragino atsakingai elgtis. Gerai, kad taip yra, bet turbūt atsiranda žmonių, kurie priešingai galvoja“, – sakė A. Veryga.

Draudimą darbuotojams tirtis vadino vaikišku elgesiu

NSVC Vilniaus departamento vadovė Rolanda Lingienė penktadienį, per spaudos konferenciją, užsiminė apie signalus iš to paties Raseinių rajono, kad kai kurių didelių įmonių vadovai galimai draudžia tirtis darbuotojams, jaučiantiems silpnus simptomus.

Ministrui toks elgesys atrodo keistas ir trumparegiškas.

„Aš suprasčiau, jeigu ribotų tai, kad žmogų reikia išleisti iš darbo (išsitirti), bet ir šitai galima pasiorganizuoti, kad darbas nesutriktų. O neišleisti darbuotojo, bijant, kad nereikėtų ko nors uždaryti, yra labai trumparegiškas dalykas.

Jeigu vis dėlto bus nustatyta, kad ten liga išplitusi, ir tas plitimas nebus sustabdytas, vis tiek reikės uždaryti. Tai būtų vaikiškas požiūris į rimtą problemą. Tai – tas pats, kas bijoti tirtis dėl kokios nors ligos, kad ji nepaaiškėtų. Yra žmonių, kurie bando taip ligos išvengti. Bet, kai paaiškėja, būna dar blogiau. Pasekmės būna žiauresnės“, – sakė A. Veryga.

Ministras ragino įmonių vadovus elgtis atsakingai.

„Tikiuosi, kad tai yra pavieniai atvejai. Kiek girdime iš verslo, tai tikrai stengiamasi srautus reguliuoti, nustatyti pamainas, žiūrėti, ar neateina karščiuojančių. Manau, kad atsakingi verslai stengiasi apsisaugoti“, – kalbėjo A. Veryga.

Tikisi, kad odontologams užsidaryti nereikės

Jau praėjusią savaitę ministras, kalbėdamas apie situaciją ligoninėse, minėjo, kad yra įpusėtas kelias, kai gali būti priartėta prie planinių paslaugų ribojimo.

„Buvo 35 procentai. Dabar užimtumas – 70 proc. Įpusėjome kelią iki vadinamojo „geltono šviesoforo“ signalo. Žmonių kalba tai reiškia, kad, jeigu pasiekiame tokį lovų užimtumą, jau turime riboti tam tikrų planinių guldymų apimtis. Jei staigiai auga skaičius, turi būti rezervas, kad būtų galima gydyti užsikrėtusius pacientus, kurių būklė gali labai greitai pablogėti“, – aiškino A. Veryga.

Ministras patikslino, kad nekalbama apie skubiosios arba būtinosios pagalbos paslaugų atidėjimą.

„Tai yra tie planiniai dalykai, kuriuos galima atidėti, kurie gali palaukti. Tai nereiškia, kad žmonėms neteiktų pagalbos dėl infarkto, insulto, onkologijos arba traumų“, – sakė A. Veryga.

Ministras vylėsi, kad poliklinikoms, odontologams taip, kaip buvo pavasarį, savo darbo riboti arba visai užsidaryti nereikės.

„Sudėtinga pasakyti, bet tikėkimės, kad ta situacija negrįš. Odontologai turi įsigiję asmens apsaugos priemonių. Dabar jos prieinamos rinkoje. Taikant tinkamą apsaugą, galima dirbti.

Net ir karantino metu būtinoji pagalba nebuvo sustojusi. Žmonės dirbo. Žinoma, tas darbas labai sudėtingas, (…) bet dirbti įmanoma“, – sakė A. Veryga.

Pavargę jaučiasi ir sveikatos strategai

Ministras teigė suprantąs, kad žmonės jaučiasi pavargę nuo šitos visos situacijos, bet ragino visus būti pilietiškus ir suprasti, kad tai yra laikina.

„Tikrai suprantu žmonių būseną. Ir mūsų būsena panaši. Visiems, kurie dirba šitoje srityje, yra labai atsibodę, tikrai visi pavargę nuo tokios užsitęsusios situacijos. Norėtume, kad ji pasibaigtų.

Visi su viltimi laukia vakcinų, bet ir su vakcinomis labai daug neaiškumų, tokių dalykų, kurių negalima paaiškinti. Negalime šiandien atsakyti, kiek tų vakcinų bus pripažinta efektyviomis. Žinoma, kad visi tikimės. Bet dabar, kaip ir mokslininkai sako, turime priimti naują realybę. Išmokti su tuo gyventi. Kaukių dėvėjimas, atstumų laikymasis, rankų dezinfekcija nėra blogas dalykas net ir pasibaigus COVID-19. Mokslininkai pastebi, kad kraštuose, kur jau turėjo būti prasidėjęs gripo sezonas, to gripo nelabai yra, nes žmonės saugosi nuo COVID-19“, – sakė A. Veryga.

Registruojami nauji židiniai

Pagal kol kas naujausius paskelbtus NVSC duomenis, šeštadienį buvo nustatyti 104 nauji koronaviruso atvejai. Ištirta 3419 ėminių. Kol kas rekordinis koronaviruso atvejų skaičius nustatytas ketvirtadienį, spalio 1 dieną, – 172 atvejai. Tą dieną ištirti 6424 ėminiai.

Iš šeštadienio atvejų 40 užregistruota Šiaulių, 29 – Vilniaus, 23 – Kauno, 6 – Klaipėdos apskrityse. Dar 3 atvejai užfiksuoti Utenos, 2 – Marijampolės ir 1 – Panevėžio regionuose.

Po kontakto su asmenimis, kuriems patvirtintas koronavirusas, epidemiologų vertinimu, užsikrėtė 76 asmenys. Be to, per šeštadienio parą užregistruoti 2 įvežtiniai atvejai iš Ukrainos ir Baltarusijos. 26 asmenų užsikrėtimo aplinkybių specialistams nustatyti nepavyko.

59 atvejai buvo siejami su protrūkiais. 4 šeštadienį patvirtinti atvejai siejami su Radviliškio ligonine. Visi užsikrėtę asmenys yra antriniai atvejai, t. y. ligoninėje nedirba ir nėra joje gydomi. Bendrai su protrūkiu šiuo metu susiję 167 atvejai: 65 pacientai, 67 darbuotojai ir 35 antriniai atvejai.

Toliau fiksuojami atvejai, siejami su Radviliškyje veikiančia siuvykla „Danijus“. Per šeštadienį užregistruota 12 susijusių atvejų, iš kurių 11 yra darbuotojai ir 1 antrinis atvejis. Vertinama, kad su židiniu dabar siejama 20 COVID-19 atvejų: 16 darbuotojų ir 4 antriniai atvejai.

Taip pat 10 atvejų, iš kurių 8 užregistruoti Šiaulių apskrityje ir po 1 – Klaipėdos ir Utenos apskrityse, siejami su protrūkiu viename iš Šiaulių universiteto (ŠU) kursų. Iš viso užregistruoti 23 susiję atvejai. Kaip jau NVSC pranešė anksčiau, stebimos šio protrūkio sąsajos su COVID-19 atvejais Raseiniuose.

Be to, Šiaulių apskrityje užregistruotas naujas židinys. COVID-19 patvirtinta 2 Sidabravo žemės ūkio bendrovės darbuotojams. Iš viso šiuo metu užregistruoti 3 susiję infekcijos atvejai.

Vilniaus apskrityje šeštadienį užregistruoti 2 atvejai, siejami su šokių studija „City Dance“. Iš viso su protrūkiu siejami 46 COVID-19 atvejai. Taip pat po 1 atvejį užregistruota protrūkių vietose, protrūkiai siejami su Vilniaus apskrities vyriausiuoju policijos komisariatu (iš viso 3 susiję atvejai), su Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentu (iš viso 7 susiję atvejai), taip pat 1 atvejis siejamas su protrūkiu pučiamųjų instrumentų orkestre „Trimitas“ (iš viso 6 susiję atvejai).

Be to, Vilniaus apskrityje užregistruotas 1 atvejis, siejamas su protrūkiu šokių studijoje „Šokių harmonija“ (iš viso 13 susijusių atvejų), bei 1 atvejis, kuris, vertinama, susijęs su židiniu Valstybiniame Kauno muzikiniame teatre. Iš viso užregistruoti 48 su protrūkiu susiję atvejai.

Taip pat Vilniaus apskrityje užregistruoti trys nauji protrūkiai. Pirmasis – Vilniaus vaikų darželyje „Šviesos slėnis“, kur vakar infekcija patvirtinta 1 darbuotojui. Iš viso užregistruoti 2 COVID-19 atvejai.

Antrasis naujas židinys užregistruotas Vilniuje veikiančioje įmonėje „Echo Stamp“. Vakar koronavirusas patvirtintas vienam iš darbuotojų, bendravusiam su anksčiau užsikrėtusiu asmeniu, kuriam infekcija patvirtinta spalio 2 d. Pirmojo asmens užsikrėtimo aplinkybės buvo siejamos su ledo ritulio varžybomis. Trečiasis naujas židinys Vilniuje – sporto klubas ir sveikatingumo centras „Alfa Steps“.

Šeštadienį koronavirusas patvirtintas 2 asmenims – darbuotojui ir lankytojui. Iš viso užregistruoti 4 susiję COVID-19 ligos atvejai. Kauno apskrityje, Raseinių rajone, įsikūrusiuose Blinstrubiškių socialinės globos namuose vakar patvirtinti 5 koronavirusinės infekcijos atvejai. Visi asmenys yra darbuotojai. Iš viso užregistruotas 61 atvejis: 17 darbuotojų, 40 gyventojų ir 4 antriniai atvejai. Taip pat 1 atvejis, užregistruotas praėjusią parą, siejamas su protrūkiu Kauno Erudito licėjuje. Infekcija patvirtinta mokiniui. Vertinama, kad iš viso šiuo metu su protrūkiu yra susiję 16 infekcijos atvejų.

Be to, dar 1 atvejis Kaune siejamas su protrūkiu Kauno vyriausiajame policijos komisariate. Iš viso užregistruota 18 susijusių COVID-19 atvejų.

Kauno apskrityje, Raseiniuose, šeštadienį užregistruoti ir trys nauji židiniai. Pirmasis siejamas su Ariogalos gimnazija, kur vakar patvirtintas 1 COVID-19 atvejis darbuotojui, o iš viso užregistruoti 2 susiję infekcijos atvejai. Antrasis – „Nemuno vaistinėje“ Raseiniuose, kur vakar taip pat patvirtintas 1 užsikrėtimo atvejis (iš viso užregistruoti 2), bei Raseinių socialinių paslaugų centre, kur jau užregistruoti taip pat 2 susiję COVID-19 atvejai.