Dieną prieš galutinį terminą – pirmadienį išsisprendė rebusas, kaip atrodys kova dėl Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) paramos prezidento rinkimuose.

Ekonomistas Gitanas Nausėda nusprendė šiose varžytuvėse nedalyvauti, ir paskelbė būsiąs nepriklausomu kandidatu. Tada parlamentarė Ingrida Šimonytė tarė savo „taip“ partijai, kuriai nepriklauso, bet su kuria atėjo į Seimą, ir kuri ją buvo delegavusi į finansų ministres Andriaus Kubiliaus vyriausybėje.

Galiausiai, pabrėždamas, kad yra TS-LKD narys, savo sprendimą dalyvauti išankstiniuose rinkimuose dėl partijos paramos paskelbė ir V. Ušackas.

I. Šimonytė prieš paskelbdama savo apsisprendimą aiškino norinti pirma apie tai informuoti partijos pirmininką. Taip ir padarė. Tuo tarpu V. Ušackas apie tai paskelbė šiandien, o į partijos pirmininko laišką sakė atsakysiąs rytoj.

Ženklų buvo ir anksčiau

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (TSPMI) politologų prof. Raimundo Lopatos ir Tomo Janeliūno tokia baigtis nenustebino.

Jie abu įvardino tą patį dalyką. Praėjusią savaitę nuskambėjęs parlamentaro Žygimanto Pavilionio apsisprendimas trauktis iš kovos, buvo aiškus ženklas apie I. Šimonytės apsisprendimą dalyvauti.

„Tai, kad partija subrandino dviejų kandidatų dėlionę, rodo partijos stiprumą. Į tai atkreipė dėmesį ir nepriklausomas kandidatas G. Nausėda, linkėdamas išsigryninti vertybes“, – sakė R. Lopata.

Prof. T. Janeliūno nuomone, G. Nausėdos sprendimas trauktis iš kovos buvo racionalus ir nelabai malonus.

„Jam sudėtinga konkuruoti su I. Šimonyte konservatorių partijoje. Tą buvo galima matyti ir iš to, koks skaičius nominavo I. Šimonytę, o koks – G. Nausėdą.

Galimybė pralaimėti pirminiuose rinkimuose G. Nausėdai buvo reali. Jis turbūt nusprendė tuo nerizikuoti, ir apsiriboti savo, kaip nepriklausomo kandidato, kampanija“, – sakė politologas.

O V. Ušackui, pasak jo, nelabai yra kur trauktis. T. Janeliūnas atkreipė dėmesį, kad jis jau pradėjo savo rinkiminę kampaniją. Tai daro intensyviai su konservatorių skyriais. Kai kuriuose jų įsteigė savo atskiras kampanijos grupeles.

„Jo kampanija susijusi su konservatoriais, ir jam žūtbūt, reikia dalyvauti pirminiuose rinkimuose, bet net ir pralaimėjęs juose jis, turbūt, dar galvos dėl tolesnio kandidatavimo“, – sakė T. Janeliūnas.

Savo ruožtu pats Vygaudas Ušackas laidoje „DELFI Dėmesio centre“ į klausimą, ar dalyvautų Prezidento rinkimuose net nepasiekęs pergalės pirminiuose, sakė, kad nedalyvautų.

Tai taip suprantu, kad nepaisant to, kaip nuspręstų partija, jūs eisite iki galo?

Ne. Pirmiausiai aš esu nuoseklus ir mano ėjimas iki galo, reiškia, iki galo dalyvavimą partijos vidiniuose rinkimuose. Vargu ar pralošus partijos rinkimus galima tikėtis pergalės nacionaliniuose rinkimuose.

Abu turi stiprybių ir silpnybių

R. Lopata nesutiko įvardinti kandidatų silpnybių. O tarp V. Ušacko stiprybių įvardijo didesnę patirtį tarptautinėje politikoje. O ekonominiai ir socialiniai klausimai yra I. Šimonytės arkliukas, teigė jis.

T. Janeliūnas teigė, kad I. Šimonytės didžiausia stiprybė, kad daugeliui prezidentės Dalios Grybauskaitės simpatikų ji gali atrodyti ta, kuri galėtų tęsti dabartinės prezidentės politiką.

Didžiausiais V. Ušacko privalumais politologas įvardijo jo diplomatinę patirtį ir labai didelį norą dalyvauti rinkimuose.

Pasak T. Janeliūno, I. Šimonytei, jei ji laimės pirminius rinkimus, sunkiausia bus dėl to, kad ji akivaizdžiai bus konservatorių kandidatė.

„Tie, kurie nemėgsta konservatorių, gali nemėgti ir jų kandidato“, – sakė politologas.

O V. Ušacko pagrindinė silpnybė, pasak jo, yra tai, kad jis kol kas neturi labai aiškaus taikinio – į kokį rinkėją orientuotis.

„Jis blaškosi tarp noro būti konservatorių partijos atstovu, ir noro būti nepriklausomu nuo vienos politinės jėgos kandidatu. Bandymas sėdėti ant kelių kėdžių vienu metu gali jam pakišti koją. Kažkuriuo metu jam teks apsispręsti“, – konstatavo T. Janeliūnas.

Partija labiau palaiko Šimonytę

I. Šimonytė sulaukė didžiausio partijos skyrių palaikymo. Partijos skyriuose ji kandidate į prezidentus buvo iškelta 37 kartus. Antroje vietoje pagal skyrių apklausą atsidūrė Seimo narys, konservatorius Žygimantas Pavilionis, tačiau jis paskelbė pasitraukiantis iš rinkiminės kovos.

Trečioje ir ketvirtoje vietoje, pagal TS-LKD skyrių balsavimus, atsidūrė atitinkamai SEB banką palikęs ekonomistas G. Nausėda (skyriuose iškeltas 28 kartus) ir diplomatas V. Ušackas (skyriuose iškeltas 27 kartus).

Tačiau bendrose apklausose abu kandidatai turi panašų palaikymą. Kaip šeštadienį pranešė „Lietuvos rytas“, remdamasis rugsėjo 7-16 dienomis atlikta „Vilmorus“ apklausa, V. Ušackas sulaukė 12,9 proc. paramos, kita galima konservatorių kandidatė Seimo narė I. Šimonytė – 10 procentų. Skirtumas yra apklausos paklaidos ribose.

Pirmas apklausoje yra G. Nausėda, už kurį balsuotų 22,3 proc. respondentų. Antras – premjeras Saulius Skvernelis, kurį palaikytų 16,6 proc. respondentų.