„Mano vadovė yra socialinės apsaugos ir darbo ministrė – aš tikiu, kad ji turi, gauna ir vertina visą informaciją. Tuomet, kai ministrė priims sprendimus, ir aš, atsižvelgiant į jos nuomonę, priimsiu kartu su ja sprendimą“, – Seime žurnalistams kalbėjo I. Skuodienė.

Pastaruoju metu viešojoje erdvėje paplitus vaizdo įrašui, kuriame matomas jėga iš mamos paimamas vaikas, imta diskutuoti, ar vaiko teisių tarnybos ir policijos darbuotojai dirba tinkamai tokiose situacijose.

Abejonių dėl savo kaip institucijos vadovės darbo susilaukusi I. Skuodienė trečiadienį viešai pareiškė, kad, jei reikės, nebijo prisiimti atsakomybės dėl situacijos.

Darbuotojų patikrinimo išvados – mėnesio bėgyje

Tuo metu kalbėdama apie viešojoje erdvėje pasirodžiusiame vaizdo įraše užfiksuotą atvejį, I.Skuodienė pažymėjo, kad tądien dirbusios vaiko teisių apsaugos tarnybos specialistės, dėl kurių darbo yra pradėtas vidinis patikrinimas, kol kas tęsia darbus tarnyboje.

„Taip, šiandien jos dirba. Kol kas nebuvo pagrindo jų nušalinti. Neturėjau iki tol informacijos apie tai, kad kolegės dirba netinkamai, pažeidžia vaiko interesus ar kitokių pranešimų“, – teigė I. Skuodienė.

„Spalio 19 d. teismas yra susipažinęs su visa šita informacija, šitie vaizdai yra įvertinti ir teismas nenustatė konkretaus veikimo tarnybos darbuotojų vaiko interesams. Todėl neskubėjau nuvertinti, bet inicijavau komisiją visų aplinkybių įvertinimui“, – pridūrė tarnybos vadovė.

Tyrimo išvadas, kaip sako I. Skuodienė, planuojama pateikti per artimiausią mėnesį.

„Tikiuosi, kad mėnesio, gal truputį daugiau, bėgyje. Kaip minėjau – siekis yra įvertinti 21 d., bet man, kaip įstaigos vadovei, labai svarbu įvertinti visus metus – veikimą ar neveikimą, ką galėjome daryti geriau, kaip geriau“, – teigė I. Skuodienė.

„Besiskiriančių tėvų situacijos yra išties sudėtingos ir gali būti, kad tas rekomendacijas (po įvykio – ELTA) teiksime plačiąja apimtimi“, – pažymėjo ji.

ELTA primena, kad pastaruoju metu viešojoje erdvėje paplitus vaizdo įrašui, kuriame matomas jėga iš mamos paimamas vaikas, Seime ketvirtadienį inicijuota diskusija dėl susiklosčiusios situacijos. Pasisakyti pakviestos Vaiko teisių apsaugos kontrolierė Edita Žiobienė ir Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorė I. Skuodienė.

Socialiniuose tinkluose paplitusiame vaizdo įraše matoma, kaip vaiko teisių apsaugos darbuotojai iš mamos paima vaiką. Vaikas, plėšiamas iš mamos glėbio, verkė ir rėkė „ne“, „mamyte“, „gelbėkit“, „paleiskit“. Darbuotojai vaiką ramino, teigdami, kad „tavo mamytė niekur nedingo“. Mama prašė pareigūnų ir vaiko teisių apsaugos darbuotojų neimti jos vaiko.

Vaiko teisių apsaugos kontrolierė E. Žiobienė dėl atvejo pradėjo tyrimą.

Tuo metu Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorė I. Skuodienė teigė, jog vaizdo įraše užfiksuotas momentas yra tik dalis institucijų darbo su šeima proceso. Vėliau portalui lrt.lt tarnybos vadovė akcentavo, kad nuo 2018-ųjų tarnybos iš viso gavo 46 pranešimus apie galimus šio vaiko teisių pažeidimus. I. Skuodienė taip pat nurodė, jog mama su vaiku slapstėsi ir nevykdė teismo sprendimo.

Nepaisant institucijų vadovų paaiškinimų, situacija susilaukė įvairių politikų reakcijų. Bene pirmasis tarnybų darbą viešai sukritikavo prezidentas Gitanas Nausėda, pabrėždamas, kad tarnybos savo veiksmais neturėtų vaikui kelti traumuojančios patirties.