Darbo partija rinkdavo balsus nepaisant ir juodosios buhalterijos ir Viktoro Uspaskicho vaizdų su antrankiais. Kaip matome ir praeituose rinkimuose jie sugebėjo peršokti 5 procentų kartelę“, – Eltai komentavo Mykolo Romerio universiteto lektorė Rima Urbonaitė.

„Dėl liberalų, prisiminkime, kad po 2016 metų įvykių, tais pačiais metais vykusiuose rinkimuose, rinkėjai labai stipriai Liberalų sąjūdžio nenubaudė. Nors jie negavo to, kas buvo anonsuojama, bet jie sugebėjo suformuoti frakciją“, – pridūrė politologė.

Kalbėdama apie teismo sprendimo sulaukusį Seimo narį V. Gapšį, R. Urbonaitė pabrėžia, kad Liberalų sąjūdžio ir Darbo partijos situacijos yra labai skirtingos.

„Darbo partijos nariai (minimi byloje – ELTA) yra ir dabartiniai Seimo nariai, siunčiami iš šiltos Seimo nario kėdės į ne tokias šiltas patalpas“, – teigė politologė, pridurdama, kad partija šiuo metu susiduria ir su kitomis problemomis.

„Ne tik finansiniai nuostoliai, bet ir ryškių žmonių neturėjimas, jei nėra V. Uspaskicho. Ši situacija turi daug dedamųjų, vedančių prie partijos pabaigos matymo, ar ji tikrai bus aš dar nedrįsčiau kategoriškai teigti, bet prielaidų daugėja“, – tęsė R. Urbonaitė.

Nors, politologės nuomone, naujienos nemalonios ir vienai, ir kitai partijai, Liberalų sąjūdis, pasak jos, šią krizę išgyvens lengviau.

„Nors bauda Liberalų sąjūdžiui yra didesnė, bet žmonės, figuruojantys byloje, yra jau pasitraukę iš partijos veiklos. Jiems išsilaižyti žaizdas gali pavykti“, – svarstė ji, pridurdama, kad tai neturėtų paveikti darbo koalicijoje.

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (TSPMI) dėstytojas Mažvydas Jastramskis sutinka su R. Urbonaitės nuomone, kad teismo sprendimas neturės įtakos partijų rinkėjų ratui.

„Manau, kad rinkėjams niekaip neatsilieps, nes mes kalbame apie konkrečius asmenis, kurie nuo politikos yra nutolę. Nuo šio proceso pradžios jau praėjo 7 metai, tai rinkėjų reakcijos į tą skandalą jau yra įvykusios ir tos nuostatos nepasikeis, manau“, – komentavo jis.

Politologas priduria, kad Liberalų sąjūdis jau yra atsiribojęs nuo byloje minimų politikų.

„Liberalų sąjūdyje ta distancija yra nuo Eligijaus Masiulio, dabartinė lyderė senokai tą distanciją yra padariusi, tai nemanau, kad kils revoliucijos reitinguose“, – dėstė M. Jastramskis.

ELTA primena, kad Apeliacinis teismas trečiadienį paskelbė keičiantis pirmos instancijos teismo sprendimą vadinamojoje „MG Baltic“ politinės korupcijos byloje. Anksčiau išteisinti buvęs koncerno „MG Baltic“ (dabar – „MG Grupė“) Raimondas Kurlianskis, buvęs Liberalų sąjūdžio lyderis Eligijus Masiulis pripažinti kaltais dėl kyšininkavimo, papirkimo, prekybos poveikiu.

Apeliacinis teismas R. Kurlianskį pripažino kaltu dėl papirkimo ir prekybos poveikiu. Jam skirta 6 metų laisvės atėmimo bausmė, 18,8 tūkst. eurų bauda, taip pat jam 5 metams atimta teisė eiti vadovaujamas pareigas viešajame ir privačiame sektoriuose, Visuomenės informavimo įstatyme numatytose visuomenės informavimo priemonėse.

E. Masiulis teismo pripažintas kaltu dėl kyšininkavimo, prekybos poveikiu ir neteisėto praturtėjimo. Buvusiam Liberalų sąjūdžio lyderiui skirtas laisvės atėmimas 5 metams 6 mėnesiams, taip pat 5 metams atimta teisė būti išrinktam ar paskirtam į visas valstybės ar savivaldybių institucijų ir įstaigų, įmonių ar nevalstybinių organizacijų renkamas ar skiriamas pareigas bei konfiskuota 241 tūkst. eurų.

Apeliacinis teismas nusprendė kaltais pripažinti ir kitus anksčiau byloje išteisintus asmenis. Darbo partijos atstovas, Seimo narys Vytautas Gapšys pripažintas kaltu dėl kyšininkavimo ir prekybos poveikiu. Jam teismas skyrė 4 metų 6 mėnesių laisvės atėmimo bausmę, taip pat 5 metams iš V. Gapšio atimta teisė būti išrinktam ar paskirtam į visas valstybės ar savivaldybių institucijų ir įstaigų, įmonių ar nevalstybinių organizacijų renkamas ar skiriamas pareigas bei nuspręsta iš jo išieškoti 8 tūkst. eurų.

Kaltais pripažinti ir buvęs liberalas Šarūnas Gustainis bei buvęs Seimo narys Gintaras Steponavičius. Š. Gustainis pripažintas kaltu dėl kyšininkavimo, jam skirta 18,8 tūkst. eurų bauda, taip pat 5 metams atimta teisė būti išrinktam ar paskirtam į visas valstybės ar savivaldybių institucijų ir įstaigų, įmonių ar nevalstybinių organizacijų renkamas ar skiriamas pareigas bei nuspręsta iš jo išieškoti 4,3 tūkst. eurų.

G. Steponavičius teismo pripažintas kaltu dėl piktnaudžiavimo tarnyba. Jam skirta 15 tūkst. eurų bauda ir 4 metams atimta teisė būti išrinktam ar paskirtam į visas valstybės ar savivaldybių institucijų ir įstaigų, įmonių ar nevalstybinių organizacijų renkamas ar skiriamas pareigas.

Apeliacinio teismo sprendimu kaltais dėl nusikalstamų veikų pripažinti ir anksčiau išteisinti juridiniai asmenys byloje. „MG Grupei“ skirta 1,1 mln. eurų, Liberalų sąjūdžiui – 376,6 tūkst. eurų, o Darbo partijai – 300 tūkst. eurų bauda.

Apeliacinio teismo sprendimas gali būti skundžiamas Lietuvos Aukščiausiajam Teismui.

2022 m. balandį Vilniaus apygardos teismas buvusį koncerno „MG Baltic“ (dabar – „MG grupė“) R. Kurlianskį, buvusį Liberalų sąjūdžio vadovą E. Masiulį, eksparlamentarą Š. Gustainį, buvusį liberalą G. Steponavičių, parlamentarą V. Gapšį, taip pat juridinius asmenys koncerną „MG Baltic“, dabar pakeitęs pavadinimą į „MG grupė“, Liberalų sąjūdį ir Darbo partiją buvo išteisinęs.