„Identifikuota 15 elektroninių paštų „Gmail“, iš kurių siunčiami grasinimai. Nustatyta, kad elektroninių laiškų siuntėjai aktyviai dalyvauja „Telegram“ kanaluose sukurtose rusakalbėse, prorusiškose grupėse ir kursto (...) tokius grasinimus“, – antradienį Vidaus reikalų ministerijoje (VRM) surengtoje spaudos konferencijoje sakė R. Požėla.

„Turime (identifikavę – ELTA) konkrečius „Telegram“ kanalus „Pribaltiski, „Riga gamer administratorius“, „Pibaltiski front“, – informavo jis.

Antradienį švietimo, ugdymo įstaigos gavo virš 1000 pranešimų su grasinimais susprogdinti, pirmadienio naktį, anot policijos, tokių laiškų sulaukta apie 1,5 tūkst., o praėjusį penktadienį – apie 900.

Policijos generalinis komisaras Renatas Požėla, teigia, kad didžioji dalis grasinančių laiškų parašyta rusų kalba. Anot jo, laiškų su grasinimais siuntimas yra organizuota kibernetinė ataka, kurie siekiama sutrikdyti specialiųjų tarnybų darbą ir sukelti paniką visuomenėje.

Valstybės institucijos teigia, kad platinami grasinantys pranešimai šalies ugdymo įstaigoms yra tikslinga ir koordinuota ataka.

NKVC vadovas apie grasinimus įstaigoms: jei ignoruosime nereikalingus signalus, ataka baigsis


Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė teigia, kad masiškai įstaigoms siunčiami pranešimai su grasinimais susprogdinti yra organizuota kibernetinė ataka regiono mastu. Anot jos, siunčiami pranešimai yra melagingi, dėl šių veiksmų pradėtas ikiteisminis tyrimas. Tuo metu Nacionalinio krizių valdymo centro vadovas Vilmantas Vitkauskas aiškina, kad jei visuomenė ignoruos grasinimus, ataka baigsis.

„Tai, kas vyksta, tai yra organizuota kibernetinė ataka regiono mastu, nes ataką patiria ne tik mūsų valstybė, bet ir mūsų kaimynai. Tai yra informacinio karo prieš Lietuvą dalis, siekis yra destabilizuoti, sukelti paniką visuomenėje, mažinti pasitikėjimą mūsų valstybės institucijomis ir trikdyti tarnybų darbą“, – antradienį spaudos konferencijos metu sakė A. Bilotaitė.

Ji pranešė, kad antradienį apie grasinimų bangą įstaigoms kalbėsis su Latvijos ir Estijos vidaus reikalų ministrais, pokalbių metu, pasak A. Bilotaitės, bus aptarta ir situacija dėl grasinimų bangos Latvijoje, Estijoje.

Ministrė pažymėjo, kad Lietuvos tarnybos bando išsiaiškinti pranešimų su grasinimais organizatorius, vykdytojus. Kaip pažymėjo A. Bilotaitė, policijos atlikta analizė parodė, jog grasinimai sprogdinimais yra melagingi.

„Išvada, kad grasinantys laiškai yra melagingi ir realaus pavojaus nėra“, – pažymėjo vidaus reikalų ministrė.

Pasirinkta atakuoti darbo dienomis


NKVC Vilmantas Vitkauskas atkreipė dėmesį į tai, kad grasinimai siunčiami darbo dienomis.

„Vyksta dezinformacinė ataka jau trečia darbo diena. Svarbu pažymėti – pasirenkama darbo diena, kad sutrikdyti visuomenės rimtį“, – tvirtino NKVC vadovas.

Anot jo, vertinant atakos braižą, ji yra greičiausiai siejama su Rusija.

V. Vitkauskas tvirtino nežinantis, kiek dar gali tęstis grasinimų siuntimas įstaigoms. Tai, anot jo, priklauso nuo reakcijos į pranešimus.

„Nežinome, kiek visai tai gali tęstis. Tas tęsimasis priklauso nuo to, kokia yra mūsų reakcija. Jeigu mūsų reakcija yra tokia, kad mes nerimaujame, kad keliame sąmyšį, kad įstaigos, kurios, atsakingos už ugdymą, yra pasimetusios ir nutraukia ugdymo procesą, tai tuomet tęsimasis gali tęsti ilgiau negu turėtų. Bet, jeigu mes elgsimės racionaliai ir ignoruosime tuos nereikalingus signalus, aš manau, ta ataka turėtų kuo greičiau ir baigtis“, – aiškino NKVC vadovas.

Tris kartus įvestas planas „Skydas“


Spaudos konferencijoje dalyvavęs policijos generalinis komisaras Renatas Požėla teigė, kad kol kas per tris dienas, kai buvo masiškai įstaigoms siunčiami pranešimais su grasinimais, nė vienas nepasitvirtino, niekur sprogmenų nebuvo rasta.

„Planas „Skydas“ buvo įvedinėjamas tris kartus – vakar Kazlų Rūdoje, Vilniaus mieste ir šiandien vėl Vilniaus mieste. Bet niekur informacija nepasitvirtino“, – pažymėjo R. Požėla.

Antradienį švietimo, ugdymo ir kitos įstaigos gavo virš 1000 pranešimų su grasinimais susprogdinti, pirmadienio naktį, anot policijos, tokių laiškų sulaukta apie 1,5 tūkst., o praėjusį penktadienį – apie 900.

Policijos generalinis komisaras R. Požėla, teigia, kad didžioji dalis grasinančių laiškų parašyta rusų kalba. Anot jo, laiškų su grasinimais siuntimas yra organizuota kibernetinė ataka, kurie siekiama sutrikdyti specialiųjų tarnybų darbą ir sukelti paniką visuomenėje.

Valstybės institucijos teigia, kad platinami grasinantys pranešimai šalies ugdymo įstaigoms yra tikslinga ir koordinuota ataka.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
ELTA
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (23)