„Tremtinė, partizanų ryšininkė Vanda Valiūtė-Šmėkla išėjo šį rytą. Sugrįžusi į Lietuvą pernai, po 74 tremties metų Irkutske. Sulaukė 95-erių, čia Lietuvoje, Pagramantyje, Tauragės rajone“, – penktadienį feisbuke paskelbė ji.

„Gera atminti Vandos į Lietuvą grįžimo istoriją. Nebuvo abejingų. Visi kartu įgijome naują klausos aparatą, po akių operacijos stipriai pagerėjo matymas, daug piešė akvarele, aplankė savo gimtas vietas. Bet svarbiausia, buvo apsupta globos ir meilės“, – pridūrė parlamentarė.

V. Valiūtė 1946 metų rugsėjo 22 dieną tapo Žemaičių apygardos Vlado Montvydo-Žemaičio vadovaujamo partizanų būrio ryšininke, gavo slapyvardį „Šmėkla“.

Ji palaikė ryšius su partizanais, rinko žvalgybinę informaciją, platino antisovietinius atsišaukimus, Žemaičių apygardos laikraštį „Laisvės balsas“.

1947 metų gruodžio 16 dieną buvo suimta sovietų saugumo ir nubausta dešimties metų laisvės atėmimu.

Partizanų ryšininkė kalėjo „Stepnoj“ pataisos darbų lageryje Kazachstane. Iš įkalinimo paleista 1955 metų gruodžio mėnesį ir išsiųsta į specialiąją tremtį.

Duomenų, kada V. Valiūtė buvo paleista iš tremties ir ar jai buvo leista gyventi Lietuvoje, nėra. Jos tėvai su broliais ir seserimis 1948 metų gegužės 23 dieną buvo ištremti į Irkutsko sritį. Lietuvoje jiems leisti gyventi tik 1966 metų spalio 29 dieną.

Šaltinis
Temos
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją